PDA

Zobacz pełną wersję : Dom parterowy 86m



BusolaYR
29-03-2016, 14:30
Witam,

Potrzebuję Waszej rady:) Przymierzam się do budowy domu parterowego i mamy trochę dylematów.

Planujemy w domu gaz (lub pompa ciepła pw - czekam na decyzję gazowni co do rozbudowy sieci), rekuperację oraz jako dodatkowe źródło kominek lub kozę.
Czy kominek lub koza muszą spełnić jakieś specjalne wymagania? (na pewno musi być komora zamknięta) Jak wygląda ich współpraca z rekuperacją?

Może ktoś kto już wybudował coś doradzi.

Z góry dziękuje za pomoc.

Elfir
29-03-2016, 17:17
ponieważ powietrze do spalania jest pobierane z zewnątrz, dobrze wykonany kominek nie ma kontaktu podczas pracy z powietrzem w domu.

maxb
29-03-2016, 18:39
Witam,

Potrzebuję Waszej rady:) Przymierzam się do budowy domu parterowego i mamy trochę dylematów.

Planujemy w domu gaz (lub pompa ciepła pw - czekam na decyzję gazowni co do rozbudowy sieci), rekuperację oraz jako dodatkowe źródło kominek lub kozę.
Czy kominek lub koza muszą spełnić jakieś specjalne wymagania? (na pewno musi być komora zamknięta) Jak wygląda ich współpraca z rekuperacją?
Jeśli to ma być proste rozwiązanie do palenia "od święta" to nie trzeba żadnej dodatkowej współpracy. Dobrze tylko mieć niedaleko kominka kratkę wywiewną dzięki czemu nagrzane powietrze będzie wciągane do wentylacji i w pewnym sensie zostanie rozprowadzone po całym domu (właściwie to ciepło zostanie wykorzystane a powietrze wyrzucone na zewn. ale to nie ma znaczenia :) )

Pozdrawiam

artix1
31-03-2016, 22:08
Czy kominek lub koza muszą spełnić jakieś specjalne wymagania? (na pewno musi być komora zamknięta) Jak wygląda ich współpraca z rekuperacją?. Mam reku i kominek. Oczywiście kominek musi mieć zamkniętą komorę spalania i doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Musisz pamietać o doprowadzeniu rury do kominka przy okazji rozprowadzania rur kanalizacyjnych. Mój kominek wolnostojący ma króciec doprowadzający powietrze o średnicy fi120mm. taką też rurą doprowadzam powietrze z zewnątrz. W kominku palimy okazyjnie, nie zaburza to pracy wentylacji.

Operator żurawia
13-04-2016, 15:29
Ja miałem kiedyś kominek i osobiście bym odradzał dogrzewanie kominkiem czy kozą.

turalyon
14-04-2016, 22:02
A ja mam kominek do grzania a nie do dogrzewania i polecam:)

Elfir
19-04-2016, 11:53
kotłownia w salonie, co kto lubi...