PDA

Zobacz pełną wersję : Doprowadzenie prądu i wody do budynku?!



bartass_88
30-03-2016, 19:29
Witam. W sobotę wylewam fundament, zaraz potem ława itd. I tu mam kilka pytań?
jak wprowadzić prąd do domu? Tzn. pod fundamentem czy może przez ławę?
W czym poprowadzić kabel zasilający i jaki to jest kabel ? Z tego co wiem jest kilka rodzajów peszli ale który wybrać?
Tak samo z wodą, pewnie pod fundamentem ale jaką rurą?

.:Paco:.
30-03-2016, 20:48
Witam. W sobotę wylewam fundament, zaraz potem ława itd. I tu mam kilka pytań?
jak wprowadzić prąd do domu? Tzn. pod fundamentem czy może przez ławę?
W czym poprowadzić kabel zasilający i jaki to jest kabel ? Z tego co wiem jest kilka rodzajów peszli ale który wybrać?
Tak samo z wodą, pewnie pod fundamentem ale jaką rurą?

Chyba ława pierwsza później fundament;)
Elektryk Ci się przewierci ale możesz tez zostawić przelotkę - rurą karbowaną albo np. kanalizacyjną, Podobnie z wodą też się przewiercą...

qosek
30-03-2016, 21:34
ja tam wychodzę z założenia, że lepiej przygotować już teraz rury.
Ja miałem rurę pod wodę położoną pod wylewką (dzięki temu wychodzi dokładnie tam gdzie chciałem), prąd był wiercony i nie ukrywam, że teraz żałuję, że nie miałem przepustu robionego wcześniej

kamil2k3
30-03-2016, 22:40
Zostaw 2 rury przed zalaniem ław jedną na energię drugą na wodę, przyda się na później poza energią będziesz też potrzebował przewodów do domofonu czy bramy więc dobrze jest dać przynajmniej 110 ja tak u siebie zrobiłem i wyszedłem do góry przy fundamencie tymi rurami aby w razie co bez wiercenia mieć możliwość wyjścia na zewnątrz budynku warto takie coś szybciej zrobić moim zdaniem.

cob_ra
31-03-2016, 06:10
Pomyśl jeszcze o jakimś arocie pod wyjście wody do systemu nawadniania.

qosek
31-03-2016, 08:25
Pomyśl jeszcze o jakimś arocie pod wyjście wody do systemu nawadniania.
a to zalezy gdzie ma licznik wody
u mnie wodociagi wymusszaja licznik w studzience (najwiekszej dostepnej na rynku ...). wiec w wprzyszlosci system nawadniania beedzie zaczynal sie w studzience (i bede mial osobny licznik by nie placic za scieki)

bartass_88
31-03-2016, 09:12
a kabel zasilający jaki?

rgal
31-03-2016, 09:18
Również polecam położenie kilku arotów w fundamencie - na kabel zasilający i wszystkie wyjścia zasilające i sterujące do ogrodu i np bramy. Wszystkie wyprowadzone z chudziaka pod przyszłą rozdzielnią. U mnie "fachowcy" dali zamiast arota rurę drenażową 50 ale też udało się wszystkie kable przeciągnąć. Wszystkie prowadzone na styku ławy i sciany fundamentowej - jakies 80 cm pod powierzchnią gruntu. Lepiej jest zamurować jeod razu lub podczas murowania wstawić kawałek styropianu do póżniejszego usunięcia lub rurki- w miarę możliwości dobrze jest unikać kucia.

dzabij
31-03-2016, 12:00
Zamiast karbowanych peszli proponuję jako przepust/osłonę dać zwykłą niebieską rurę PE wodną. Idealnie przeciąga się w niej kable. W peszlu, gdy nie mamy pilota kabel może haczyć o fałdy i przepchnięcie może być utrudnione.