PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wykonać odprowadzenie deszczówki i oczyszczalni biologicznej



dropsec
31-03-2016, 00:32
Witam,

W przyszłym tygodniu będę robił odwodnienie z deszczówki oraz wyprowadzenie wody z oczyszczalni biologicznej. Mam pytanie do Was, ponieważ grunty mam w miarę dobrze przepuszczalne, chciałem wykonać rozsączenie tej wody za pomocą drenażu. Dach powierzchni 200m2 - chciałbym puścić osobnymi rurami a wyjście z oczyszczalni też osobną rurą. Łacznie mam zamówione 150mb rury żółtej drenarskiej na ten cel.

Badania geotechniczne miałem robione i poniżej wycinek z badań:

http://www.pokojrozkoszy.pl/geo1.jpg

No i nasuwają się pytania:
1) Czy robić studzienkę chłonną czy tylko w poziomie drenaż ? (studzienka wydaje mi się zbędna bo tuż pod warstwą dobrze przepuszczalną znajduje się woda gruntowa)
2) Czy robić jakąś studzienkę rewizyjną ? Niech mi ktoś wytłumaczy do czego będzie potrzebna?
3) Czy rurę w otulinie czy bez (jak bez to oczywiście geowłóknina i w środek ... no właśnie co dokładnie, piasek, żwir ?)
4) Ile faktycznie tej rury powinienem puścić w gruncie
5) Czy jest coś o czym muszę pamiętać szczególnie ?

Dzięki z góry za pomoc,

Regius
31-03-2016, 05:20
Witam,

na samym początku chciałem napisać, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i żebyś nie traktował tego co napiszę poniżej jako pewnik.

Czy oprócz badań geotechnicznych miałeś również robione badania hydrogeotechniczne związane właśnie z budową oczyszczalni ścieków i z rozsączaniem oczyszczonych ścieków? Jeśli tak, to geolog powinien określić system rozprowadzania oczyszczonych ścieków w tym opracowaniu.

Wydaje mi się, że w przypadku rozsącania oczyszczonych ścieków odległość drenażu rozsączającego lub dna studni chłonnej od poziomu wód gruntowych powinna wynosić conajmniej 1,5 m. Obawiam się, że studnia chłonna w Twoim wypadku raczej odpada, a ewentualne rozsączanie trzeba będzie zrobić w nasypie (aby zachować minimalną odległość od wód gruntowych).

Mam nadzieję, że wypowie się jeszcze ktoś mądrzejszy.

Pozdrawiam

dropsec
01-04-2016, 08:22
Wydaje mi się, że w przypadku rozsącania oczyszczonych ścieków odległość drenażu rozsączającego lub dna studni chłonnej od poziomu wód gruntowych powinna wynosić conajmniej 1,5 m. Obawiam się, że studnia chłonna w Twoim wypadku raczej odpada, a ewentualne rozsączanie trzeba będzie zrobić w nasypie (aby zachować minimalną odległość od wód gruntowych).


Z tego co się orientuje, to wodę deszczową chyba można odprowadzić do wód gruntowych (toż to ta sama woda :) ). Co do POS to ja znam przepis że minimum 15m od studni, ale u mnie nie ma w pobliżu żadnej studni.

Zastanawiam się tylko czy wykonywać studnię chłonną, bo jeśli tak to jaki ona miałaby sens, gdy wody mam na poziomie 1,4-1,5 m głębokości ? Drenaż robiłbym na głębokości 0,8-1,1 m tam gdzie jest warstwa żwiru na schemacie + oczywiście dodatkowo żwir w geowłókninie pod drenażową rurą.

Jakiej grubości żwir zakupić ? czy piasek też potrzebny ?

Regius
01-04-2016, 20:23
Z góry przepraszam za post nie do końca odpowiadający na zadane pytanie.

Nie chciałbym tutaj zasiać ziarna niepewności, ale polecam przejrzenie rozporządzenia ministra środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. 2014 poz. 1800).

Jednym z warunków odprowadzenia ścieków bytowych do gruntu (niezależnie, czy na terenie aglomeracji, czy poza nią) jest spełnienie warunku:

"miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych."

Co ciekawe w nowym rozporządzeniu pojawia się jeszcze kwestia pobierania i badania próbek z oczyszczalni (nie wiem, czy Chudów podlega pod aglomerację i jak ewentualnie urząd gminy ceduje wykonanie badań).

Poza tym nie wiem, czy gmina przy zgłoszeniu użytkowania oczyszczalni ścieków nie wymaga przypadkiem badań hydrogeologicznych.

W kwestii odległości od studni moja interpretacja "warunków technicznych (...)" jest taka, że POŚ może być oddalona od studni o 15m, ale drenaż musi już być oddalony o 30m.

Jeśli chodzi o wody opadowe, brałeś może pod uwagę skrzynki rozsądzające?