PDA

Zobacz pełną wersję : WM + rekuperator na poddasze 55m2



mybox
31-03-2016, 14:02
Witam!
Jest to mój pierwszy post, więc na wstępie się przywitam! :welcome:

Mieszkam na poddaszu (tak jak w temacie) 55m2. Mam problem z lejącą się wodą z okien dachowych przy niskich temperaturach (w zimie powietrze jest suche). Ogólnie panuje zaduch a w lato nie da się wytrzymać. Wentylację mam grawitacyjną bardzo kiepską. Dwie kratki z czego jedna w łazience. O ile ta w wc coś tam ciągnie (zamontowany wentylator) to ta w sypialni prawie wcale.
Jest to zagospodarowane poddasze i jest dość nisko 2,2m. Składa się z sypialni, pracowni z komputerem, pokoju dziennego, pokoju dzieci, łazienki wraz z wc, korytarzu ze schodami w dół i malutka garderoba (ją pomijam służy raczej za "graciarnię"). Są 4 okna. 2 dachowe (sypialnia i pracownia) i dwa standardowe. Kuchnia, łazienka i inne 3 pokoje wraz z teściami są na parterze i tą kondygnację zostawiam w spokoju.
Jest nas 4. 2 dorosłe osoby i 2 dzieci (10 lat i 1,5 roku). Te najmłodsze jeszcze śpi z nami w sypialni.
Z powodów podanych powyżej i dla poprawy komfortu początkowo zdecydowałem się na instalację wentylacji mechanicznej teraz bardziej skłaniam się do WM z rekuperatorem. Żona lubi ciepełko a ja obawiam się że z anemostatów będzie wiał chłodek i będę zmuszony je zakręcić (przypominam jest nisko 2,2m).

Pytanie do was czy na tak mały metraż 55-60m2, 120m3 jest sens i możliwość instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem bądź bez? Jeśli tak to poprosiłbym o pomoc przy wyborze potrzebnych podzespołów.

Dołączam rysunek poglądowy:
351593

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!

mybox
03-04-2016, 13:21
Z racji na mały metraż szukam rekuperatora o jak najmniejszej wydajności. Biorę pod uwagę Lunę 200 w której, jak będzie za głośno i za bardzo wiało planuje wymienić wentylatory z lepszą regulacją obrotów. Nawet zamontować je poza obudową luny.
Planuję taki rozkład przewodów:
351824

W pokoju pracowni z komputerem planuję tylko jakieś malutki nawiew i wywiew małymi średnicami ze względu na lokalizację i kubaturę (cały pokój pod skosem). Chcę zastosować skrzynki rozdzielcze zamiast trójników by jak najbardziej wyciszyć. Planuję jeszcze dać przed sypialnią jakiś tłumik. W sypialni anemostat jest nad samym łóżkiem. Przewody tak jak króćce Luny 150mm do skrzynek od skrzynek jakieś mniejsze, jakie?
Na razie wyrzutnia jest w istniejący komin. Czerpnia jeszcze może się zmienić.

Proszę o poradę. Co o tym myślicie?

mybox
04-04-2016, 22:29
Pomoże ktoś? Oceni? Doradzi?

_John
05-04-2016, 13:07
Kup od razu rekuperator z dobrymi wentylatorami.
Wszyscy użytkownicy luny mówią, że jest słyszalna, więc dlaczego zakładasz, że będzie inaczej.
Jak zaczniesz dokupywać, kształtki, uszczelniacze, wentylatory, taśmy to z ceną dojdziesz do najtańszych rekuperatorów z wentylatorami ebm.
Kinetic lub Requra.
Urobisz się po pachy, a będziesz miał rozlatującego się i zamarzającego pająka zamiast centrali.

Głównym źródłem hałasu jest centrala.
Powietrze samo z siebie nie wytwarza dźwięku, jeśli instalacja jest dobrze przemyślana.

Z czego zrobić wentylację polecam przeglądnąć ostatnie 10 str tematu : "Sam robię wentylację"

mybox
05-04-2016, 13:42
Dziękuję za zainteresowanie tematem i odpowiedź.

Wiesz może gdzie można by przejrzeć dobrą ofertę w internecie z takimi centralami? Mieszkam na "zadupiu" i w okolicy nie ma nic z takim sprzętem.

Ps. Rozważam ulokowanie centrali w garderobie ale z tym jest więcej roboty.

_John
05-04-2016, 16:29
To raczej nie jest sprzęt, który się sprzedaje na aukcjach internetowych.
Szukaj po nazwach central w różnych sklepach internetowych.
Dzisiaj kurier przywiezie do domu wszystko.
Zapytaj lokalnych wykonawców instalacji, zdarza się, że sprzedają taniej.

mybox
05-04-2016, 16:36
Ok. Popytam ale będzie ciężko u nas z takim czymś. Słyszałem że znajomy sobie do nowego domu kupił ale to mu jakaś znana firma robiła (nie pamiętam jaka) to napewno nie tanio.

mybox
11-04-2016, 13:09
Takie propozycje mam póki co:
1. VUT 200 V mini EC - 4000zł
2. KINETIC B 446342 Ø125 - 4000zł
3. HARMANN REQURA 20 - 4200zł

Centrala zainstalowana by była w garderobie. Kanał z czerpni tylko 2m i też w garderobie.
Albo Luna i wszystko pod nieogrzewanym dachem (taniej zdecydowanie).
Skłaniam się ku temu pierwszemu rozwiązaniu. Który rekuperator wybrać? A może jakiś jeszcze inny?