PDA

Zobacz pełną wersję : Ścianka kolankowa wysokość



Marcin34_Śl
01-04-2016, 18:35
WItam,

proszę Was i radę dotyczącą ścianki kolankowej.

Mam w projekcie 3 pustaki 75 cm + wieniec 25 cm + murłata 14 cm = 114 cm - 7 cm styropian - 8 cm wylewka i wykończenie.

Ścianka wychodzi około 99 cm. Dach 38 stopni

Pytanie czy zostawić czy dołożyć jeden pustak. Projektant optuje za pozostawieniem obecnej wysokości argumentując to możliwością spoglądania przez okna połaciowe. Podwyższenie ścianki o jeden pustak spowoduje, że okna połaciowe będą służyły jako doświetlenie.

Jestem na końcowym etapie projektu.

Jakie są Wasze doświadczenia i opinie? Może lepiej podwyższyć wieniec o 10 cm? Zostawić? Dodać pustak?

jajmar
01-04-2016, 19:27
Po co Ci 7 cm styro między kondygnacjami? Od tego bym zaczął.

Marcin34_Śl
01-04-2016, 19:37
do ułożenia kanałów WM

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-04-2016, 19:58
" możliwość spoglądania przez okna połaciowe " jest argumentem, ale są i takie okienka :) :

http://informatorbudownictwa.pl/i/images/4/3/0/YWRkPTgwMHg4MDB4ZmZmZmZm_src_72430-fakro_kolankowe.jpg

ZbyszekT
02-04-2016, 06:51
100 cm to mało.
Ja mam koło 130 i jest ok. Można podejść do ściany kolankowej i bez kucania dotknąć jej ręką - czyli można tam postawić jakąś komodę itp. 100 cm to trzeba będzie kucać, żeby dojść do ściany.

agao_83
04-04-2016, 08:20
dla mnie wysokość kolankowej 120cm to minimum, żeby wykorzystać przestrzeń pomieszczeń po podłogach

toma1
04-04-2016, 20:56
Hej, ja mam 110cm ściankę kolankową i żadnych problemów z użytkowaniem nie zauważyłem.

ZbyszekT
04-04-2016, 21:01
Hej, ja mam 110cm ściankę kolankową i żadnych problemów z użytkowaniem nie zauważyłem.

Pewnie, żadnych problemów. Na tej ścianie stoi szafa przesuwna?

marcinollosso
05-04-2016, 05:59
Weź pod uwagę aspekt wizualny z zewnątrz. Bo jak człowiek czasem widzi co ludzie wyprawiają z tymi ścianami kolankowymi to żal patrzeć na te domy później...
W projekcie ścianki do 1m, wszystko ładnie pięknie wygląda a potem się okazuje że wyszło jakieś nie proporcjonalne "coś". Sam jestem na etapie murowania ścianki i ma dokładnie takie wymiary jak twoja, osobiście nie mam do niej uwag, i nie za bardzo chcę brać na siebie odpowiedzialność jak to będzie wyglądało później.

piotrek0m
05-04-2016, 06:25
Podwyższenie ścianki kolankowej powinno być uzgodnione z architektem, gdyż zaburza proporcje bryły budynku. Ludzie bezmyślnie podnoszą ścianki a potem mają nieestetyczne wizualnie bryły domów. Są pewne drobne zabiegi mogące "ukryć" wizualnie zmiany, np. przy niewielkim podniesieniu można wydłużyć okapy Pamiętać też trzeba, że zmiana wymiarów budynku to zmiana istotna.

Marcin34_Śl
05-04-2016, 07:37
Ja właśnie kończę projekt i mogę jeszcze dokonać zmiany.

Nie zdecydowałem się jednak na podniesie o jeden pustak, ale podniosę chyba o wieniec o 10 cm. Wyjdzie na gotowo około105 cm i wysokość okna 155-160 cm

kemot_p
05-04-2016, 07:52
Wysokość sciany kolankowej trzeba rozważać w powiązaniu z kątem nachylenia dachu. Im większy kąt, tym scianka może być niższa i nie traci się funkcjonalności pomieszczenia. Przy 38 stopniach ok. 1m powinno być ok. Ja mam w mieszkaniu ściankę 120, kąt dachu 25 stopni i skosy wykorzystane na łóżka, komody.

jacek.zoo
05-04-2016, 08:36
" możliwość spoglądania przez okna połaciowe " jest argumentem, ale są i takie okienka :) :

http://informatorbudownictwa.pl/i/images/4/3/0/YWRkPTgwMHg4MDB4ZmZmZmZm_src_72430-fakro_kolankowe.jpg

Tak z ciekawosci, jak przy takich oknach rozwiazuje sie ciaglosc wienca?

Marcin34_Śl
05-04-2016, 09:44
W tych oknach chyba nie ma ciągłości wieńca. Super to wygląda ale nie zdecydowałem się na takie okna.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
05-04-2016, 10:22
Tak z ciekawosci, jak przy takich oknach rozwiazuje sie ciaglosc wienca?

pomiędzy oknami masz belkę ( na wysokości wieńca ) zazwyczaj na dwóch skrajnych słupkach żelbetowych przewiązanych z konstrukcją stropu - wg rozwiązań konstrukcyjnych.

zyhu
05-04-2016, 10:51
Wysokość sciany kolankowej trzeba rozważać w powiązaniu z kątem nachylenia dachu. Im większy kąt, tym scianka może być niższa i nie traci się funkcjonalności pomieszczenia. Przy 38 stopniach ok. 1m powinno być ok. Ja mam w mieszkaniu ściankę 120, kąt dachu 25 stopni i skosy wykorzystane na łóżka, komody.

przecież podniesienie ścianki kolankowej nie wiąże się ze zmianą kąta dachu, ale niestety z podniesieniem wszystkiego symetrycznie

jeśli chcemy zachować kalenice na tym samym poziomie, dach się rozjeżdza,

wszystko to to są zmiany istotne

kemot_p
05-04-2016, 11:29
Wiem, że kąt się nie zmienia :)
Chodzi mi, że przy dużym kącie ścianka może być niższa, a pomieszczenie będzie podobnie funkcjonalne jak w przypadku wyższej ścianki, ale mniejszym kącie nachylenia dachu. Przy 38 stopniach autora wątku, wg mnie metr ścianki wystarczy. Gdyby miał mniejszy kąt wówczas od strony funkcjonalnej doradzalbym podniesienie ścianki.

piotrek0m
05-04-2016, 12:26
Kiedyś słyszałem opinię, że projektant w miarę poprawnie pod każdym względem projektuje dom, bryła jest "ładna"; harmonijna; proporcje podobierane... a później inwestor dodaje swoje zmiany i mamy koszmarek, zaburzone proporcje, brak harmonii w bryle, efekt wizualny popsuty...

Antymateria
05-04-2016, 18:06
Dla mnie argument z możliwością patrzenia przez okno dachowe jest śmieszny! Ile razy będziesz patrzył przez to okno? 10 razy dziennie? Raz dziennie? Dużo ważniejsze są aspekty wygody użytkowania pomieszczenia wynikające z podwyższenia ścianki, a przez to oddalenia skosów. Twój wzrost ma tutaj duże znaczenie.

Z niską ścianką masz same problemy.
1. Aby dojść do ściany musisz się schylać dość daleko od ściany. Im mniejsza ścianka, tym dalej możesz stanąć wyprostowany.
2. Bicie głową w skosy.
3. Meble pod skosami - a może jakaś komoda? Łóżko? Ciężko to upchnąć jak za raz masz skos przed nosem. Będziesz kucać za każdym razem aby zrobić coś w pobliżu ściany?

Jeżeli podniesiesz ściankę warto przemyśleć wydłużenie krokiew, aby troszkę przykryły ekstra wysokość i całość wyglądała ładnie.

Inna bajka to wypowiedzi osób, które już mają skosy - parę razy czytałem, że nigdy więcej domu ze skosami i schodami - tylko parterówka.

Przykład mojego domu. 4 pustaki = 100cm + wieniec 25cm + murłata 16cm = 141cm. Dla mnie jest to dobra wysokość ścianki. Trzeba pamiętać jeszcze o ociepleniu. Mogę stać wyrpostowany 0,5m od ściany a nie 1m czy dalej.

352004
352005
352006

Widok ze środka
352007
352008

rustin
22-04-2016, 19:05
Nikogo nie chcę urazić ale domy z taką wysoką ścianką kolankową to wygląda jak stodoła a nie dom.

dez
22-04-2016, 22:15
Dlaczego? Odpowiednia elewacja i wysokość da się ukryć. Moim zdaniem to co pokazał Antymateria jest bardzo ok. Wyższa ścianka kolankowa byłaby już przesadą, ale wysokość 135-140 daje duże możliwości aranżowania wnętrza i nie wygląda z zewnątrz najgorzej. Są jednak też esteci dla których ważniejsze jest to co z zewnątrz niż wewnątrz :)