PDA

Zobacz pełną wersję : zamiar budowy domu na waskiej dzialce



milutkaa
02-04-2016, 09:23
Witam,stoje przed zamiarem wybudowania domu jednorodzinnego z poddaszem,. Wybor padl na kanadyjczyka. Slyszalam duzo dobrych opinii . Dzialka ma szerokosc 16cm wschod-zachod. Ale za to jest dluga. Przed miejcem gdzie by stal moj dom stoi dom moich rodzicow ,maly domek parterowy 9x8m. a Dalej za moim placem jest sad wiec nie chcialabym calego placu zajac bo musze tez miec przejscie dalej i tez wjazd ktore jest od poludnia .
Zarówno ja ,jak moj maz nie mamy zielonego pojecia o budowaniu, moze dlatego zdecydowalam sie na kanadyjczyka ktorego bym juz wybudowala pod klucz.
Z drugiej strony mysle o mieszkaniu , mam 3 dzieci najstarsza na jesien pojdzie do gimnazjum wiec miasto byloby chyba lepsza alternatywa dla ich szkolnictwa (szkola srednia ,studia) . tylko ze corka nie chce do miasta . Bylam kiedys zobaczyc to osiedle gdzie ewentualnie bym kupila mieszkanie to tam jest super. Jest duzy pas zieleni zagrodzony blokami ,swietne miejsce na odpoczynek .
Obecnie wynajmuje polowe domu miesiecznie koszt 600zl plus oplaty prad gaz woda itp. Moi rodzice mieszkaja w tej miesjcowosci co ja . Do miasta mamy jakies 10 minut autem wiec niedaleko .
PIsze ten post bo mam rozterki dla mnie i blok bylby ok , Pozniej niebyloby problemu sprzedac takie mieszkanie niz tego kanadyjczyjka i pewnie wiecej wytrzyma. Zreszta nie wiem czy sie pchac w budowe nie znajac nic ?

Antymateria
02-04-2016, 10:11
Bez słowa "CHCĘ" będzie ciężko. To Ty musisz chcieć mieć dom, zaplanować wygląd i wnętrze, doglądać budowy, interesować się chociaż trochę budową, czytać, rozmawiać, cieszyć się nią i mieć z tego wszystkiego zwykłą frajdę.

Jeżeli twoim celem jest po prostu mieć gdzie mieszkać i żyć w miarę wygodnie to mieszkanie w bloku to pójście na łatwiznę. Kupujesz, urządzasz i mieszkasz. Jest to też rozsądne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają czasu ani chęci zabawy w budowę domu na działce. Przy kupnie stanu deweloperskiego liźniesz tylko aspektów związanych z budową, bo ktoś będzie musiał coś przed zamieszkaniem tam urządzić, wykonać jakieś prace.

Kanadyjczyk budowany z firmą, która postawi taki dom pod klucz w 3 miesiące to droga pośrednia. Nie będziesz musiała martwić się o masę rzeczy i setki spraw, które pojawiają się na zwykłej budowie. Zyskujesz przez to wszystkie inne aspekty posiadania domu od przyjemnych (ogród, własne miejsce, więcej terenu itd itp), po te mniej przyjemne (koszenie, małe remonty, naprawy, dbanie o teren).

Poczytaj to forum, jest parę bardzo fajnych tematów na temat "dom vs mieszkanie w bloku".

Przykład:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227004-Budowa%C4%87-dom-czy-kupi%C4%87-mieszkanie-Wszystkie-rady-mile-widziane&highlight=mieszkanie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174717-Mieszkanie-zamiast-domu&highlight=mieszkanie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103276-sprzedalem-dom-i-kupilem-mieszkanie&highlight=mieszkanie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?234401-Koszty-utrzymania-dom-i-mieszkanie-czy-s%C4%85-por%C3%B3wnywalne&highlight=mieszkanie

Radziłbym przeczytać te tematy "od deski do deski", a potem w gronie rodzinnym siąść do poważnej dyskusji. To co doradzą znajomi i rodzina często dopełni obrazu całości i wyrobisz sobie zdanie.

Co do szerokości działki to musisz sprawdzić jakie warunki co do budowy domu na działce budowlanej stawia u Ciebie lokalny urząd. Chodzi o warunki zabudowy lub lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Tam masz podane wymogi co do minimalnych odległości, kąta dachu, kształtu dachu, wysokości budynku etc. Skieruj się do urzędu z pytaniami. Druga sprawa to projekt, chociaż jego zarys, wymiary - aby to odnieść do wymagań urzędu i spróbować umieścić na działce.

I na koniec - ja wybrałem dom bo tego chciałem. Świadomie, po przemyśleniach, dyskusjach, symulacji kosztów budowy (ważne!). Przy budowie pojawiają się problemy, trzeba podejmować wiele decyzji, cokolwiek wiedzieć o budowie lub mieć zaufanych dobrych ludzi wokół siebie, którzy doradzą/pomogą. Oczywiście jest też satysfakcja, radość, duma, bardzo pozytywne doświadczenia i przyjemne widoki.... toż to mój dom, własny :) Wyobraź sobie siebie na tarasie rano z kawą w piękny dzień, dzieciaki biegają po ogrodzie, masz własny warzywniak, miejsce na ziemi, kwiaty... A wyobraź sobie siebie w bloku. Wszystko zależy od tego czego chcesz i czego potrzebujesz.

Powodzenia!

milutkaa
02-04-2016, 11:06
Dziekuje za odpowiedz. .Od urodzenia mieszkam na wsi . Ale boje sie tych wszytskich papierologii i wszystkiegoco zwiazzane z budowa, moze dlatego ide na "latwizne" i chce budowac kanadyjczyka bo nie potrzeba tak dogladania jak bywa w przypadku murowanym, dziekuje za linki mysle ze mi duzo pomoga:)

beton44
02-04-2016, 17:51
s

Kanadyjczyk budowany z firmą, która postawi taki dom pod klucz w 3 miesiące to droga pośrednia. Nie będziesz musiała martwić się o masę rzeczy i setki spraw, które pojawiają się na zwykłej budowie.
Powodzenia!

Za to prawdopodobnie będzie się trzeba martwić później, gdy wyjdą wszystkie błędy wykonawczo-oszczędnościowe :wiggle:

Elfir
03-04-2016, 17:39
chce budowac kanadyjczyka bo nie potrzeba tak dogladania jak bywa w przypadku murowanym, dziekuje za linki mysle ze mi duzo pomoga:)

Taka motywacja to proszenie się o kłopoty....

hun19
03-04-2016, 18:02
Jak całe życie mieszkasz w domu to raczej ciężko będzie Ci przejść do bloku (nawet z pasem zieleni ;))
Jedno jest pewne 16 metrów to dość wąsko, ale da się - my na takiej budujemy.

milutkaa
03-04-2016, 18:23
Jak całe życie mieszkasz w domu to raczej ciężko będzie Ci przejść do bloku (nawet z pasem zieleni ;))
Jedno jest pewne 16 metrów to dość wąsko, ale da się - my na takiej budujemy.


chyba ciezko mi bedzie dobrac projekt ktory bedzie i odowiadal na takiej dzialce

hun19
03-04-2016, 19:20
Tak milutka dobranie projektu z katalogu na działkę 16m jest na tyle trudne że zdecydowaliśmy się na indywidualny.