PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu ok. 100m2 za ok. 200tyś. zł. ??



mia83
02-04-2016, 21:23
Witam,

ponieważ cena mieszkań w mojej okolicy znacząco wzrosła, zaczęliśmy myśleć na budową domku jednorodzinnego, o którym od zawsze marzę, niestety inwestycja prawie w całości z kredytu, dlatego nie będziemy dysponować zbyt dużą kwotą. Pomijając oczywiście koszt działki, przyłączy, projektu zastanawiam się, czy jest możliwe postawić dom o powierzchni użytkowej ok. 100m2 ( najlepiej do 100m2) w stanie co najmniej tzw. deweloperskim, a najlepiej w dużej mierze "pod klucz" (oczywiście bez mebli) ?
By oczywiście zminimalizować koszty budowy zakładamy, że budujemy dom bez garażu, bez piwnicy, bez wykuszy, balkonów, z najprostszym dwuspadowym dachem. Raczej z poddaszem użytkowym, ewentualnie parterowy, choć działki, z których póki co wybieramy mają ok. 800m2, a zależy mi również na większym tarasie i ogrodzie. Potrzebujemy - salon z jadalnią (25-30m2), kuchnię , małą łazienkę i kotłownię ( na paliwo stałe- więc z osobnym wejściem z zewnątrz) (to mógłby być parter ) oraz 3 sypialnie + większą łazienkę ( to mogłoby być poddasze ). Oczywiście idealnie byłoby , gdyby udało się jeszcze wcisnąć mini spiżarnię i mini pralnię, ewentualnie mały gabinecik/pokój gościnny na dole, jednak nie chciałabym, by na przykład salon stracił przez to na metrażu.

I teraz :
Bardzo proszę o porady - w jaki sposób można obniżyć koszty budowy ( pomijając rezygnację z ww. garażu, itd.), by zmieścić się w magicznej kwocie 200tyś. zł ale też by nie budować z byle czego.
Może mogą Państwo polecić jakieś projekty, które spełniałyby mniej więcej nasze oczekiwania przy niskich kosztach budowy
Zastanawiamy się nad kominkiem, jednak niekoniecznie z płaszczem wodnym - uznaliśmy, że w naszym przypadku się to nie sprawdzi. Czy koszty budowy kominka zwykłego, w którym można przepalić drewnem w chłodniejsze letnio - jesienne wieczory podnoszą znacząco ogólny koszt budowy domu, i jak ma się do tego kominek dwustronny ( w sensie po drugiej stronie na tarasie )?

Dodam, że budowa będzie zlecona firmie, sami jesteśmy w stanie jedynie wykończyć dom. Czy opłaca się kupować materiały samemu czy jednak całość zlecić firmie budowlanej? Czy korzystniej jest zlecić budowę jednej firmie ( co wydaje mi się rozsądniejsze) czy jednak po kolei wołać kolejnych specjalistów? Rozrzut cenowy ekip budowlanych jak wszędzie jest duży, jednak wiem, że można znaleźć ekipy za rozsądne pieniądze. W pobliżu miasto 20tyś.mieszk.


Będę ogromnie wdzięczna, za wszelkie porady , wskazówki, cenne informacje.

DarW
02-04-2016, 22:07
Jest na to szansa gdy włożycie w to dużo pracy własnej i wybierzecie prosty, a zarazem tani w budowie domek.
Co do wykonawców zawsze taniej jest znalezc samemu poszczególne ekipy, może Wam w tym pomóc np kierownik budowy. Każdy wykonawca, który podejmie się wybudowania domu do stanu deweloperskiego będzie miał swoich podwykonawców od dachu, instalacji itd. Natomiast Ty za ta wygodę nie szukania więcej zapłacisz. Tak samo jest z materiałami. Wykonawca dorzuci do ogólnego rachunku koszty zakupu. Najlepiej jest sie dogadać z lokalna hurtownią. Często jest tak gdy wiedzą, ze się od nich będzie brali większość materiałów to dają dobre rabaty.

jajmar
02-04-2016, 22:18
To wszystko razem nie ma szans na realizację. 200 tys za 100 robiąc 90% samemu to wyzwania a zlecając nie uda się.

100 metrów i kotłownia na paliwo stałe - BZDURNE założenie. Zakładając że na ten dom wydasz tylko 200000 a kotłownia będzie miała 7m2 (bardzo ciasna) to sama kotłownia pochłonie około 14 tyś, do tego komin ze 3 i kociol z 10, naprawę to takie tanie grzanie? Na start 30 tyś idzie w syf.

fotohobby
02-04-2016, 22:28
Taki dom za takie pieniądze to robiąc 80-90 prac samemu.
Prosta bryła.
Wykończenie marketowe (i to polując na wyprzedaż ekspozycji, końcówki serii itp)
Ogrzewanie prądem - najtańsze inwestycyjnie, przy takim domku rachunki będą akceptowalne.
Absolutna rezygnacja z "zachcianek" - kominek, przesuwne drzwi tarasowe, wiata, taras itp.

A i tak będzie ciężko.

Musisz mieć świadomość, że póżniej trzeba będzie grube kilkadziesiąt tysięcy wpakkowac jeszcze w taras, podjazd, płot.
Żeby sie na dom z przyjemnością spoglądało....

Kalisa
03-04-2016, 09:15
Naprawdę nielicznym udało się wybudować dom w tej kwocie, jest cały wątek na ten temat , proponuję poczytać. Chcecie kredyt na całą inwestycję, a co jeśli się okaże że jednak 200 tys to mało ? Macie oszczędności, możliwość dokładania z bieżących dochodów czy macie te 200 tys i ani złotówki więcej ? Zakładam że od razu nie zrobicie wszystkiego ale co w przyszłości z ogrodzeniem i podjazdem ?

mia83
03-04-2016, 11:24
Witam, dziękuję za odpowiedzi.
Niewielkie awaryjne kwoty ( do kilku tysięcy ) będziemy w stanie dołożyć w trakcie, oczywiście nie co chwilę, ale coś na pewno uda się dorzucić. Nie mniej jednak nie chcielibyśmy przekroczyć kwoty kredytu 260tyś ( w tym działka, jak na razie wstępnie interesuje nas taka za 45tyś już uzbrojona ) Nie oczekuję cudów po tanim w budowie domu, nie mam nie wiadomo jakich zachcianek, no oprócz tej jednej - domu.. A właściwie marzenia. Ważne by w tej kwocie powstał choć stan deweloperski. Resztę się jakoś zrobi. Meble (łącznie z kuchennymi zakupionymi 2 mies. temu), sprzęty AGD wszystkie mam i z powodzeniem mogę z nich korzystać jeszcze mam nadzieję trochę czasu. Piękną kuchnię pod zabudowę w swoim czasie się zrobi.
Podjazd może trochę poczekać, ogrodzenie damy radę zrobić, zwłaszcza, że reprezentacyjne wystarczy mi tylko z przodu. Drewno budowlane , taras, przęsła ogrodzenia drewniane zrobimy na pewno taniej.
Co do ogrzewania - piec na paliwo stałe jest w zasadzie jedynym założeniem. Gazowego brak, na prąd - no nie wiem... nie spotkałam nikogo w okolicy, kto zdecydowałby się na takie rozwiązanie, ale ja nie mam doświadczenia w tej kwestii i może mylnie myślę, że to akurat najdroższe rozwiązanie?
W cenie 260 tyś. mogę kupić mieszkanie w stanie deweloperskim 67m z mini balkonem, przy drodze krajowej, więc myślę, że zrozumiecie moje zapędy w stronę budowy. Póki co płacę za wynajem kosmiczną kwotę zdecydowanie przewyższającą ratę kredytu i pora zdecydować się na coś swojego.

Kalisa
03-04-2016, 16:06
Rozumiem zapędy, sama nie chciałabym takiej kwoty pakować w mieszkanie ale ... Podjazd to bardzo duży wydatek. Ogrodzenie też. Możesz raz na jakiś czas odłozyć kilka tysięcy i z tego zamierzasz dokończyc budowę ( bo 200 tys pójdzie na stan deweloperski ) , zrobić ogrodzenie i podjazd ? To ile lat ma trwac budowa ? Wiem że każdy szukając oszczędności mówi że na początku nie potrzebuje podjazdu i ogrodzenia, ale w końcu trzeba to zrobić. Nie ma nic bardziej frustrującego niż odmawianie sobie wszystkich przyjemności po to by skończyc budowę. Nie wiem czy tak będzie w waszym przypadku, ale dysponujecie bardzo niewielkim budżetem i jest spore ryzyko że na wiele rzeczy wam nie wystarczy.

adam8111
03-04-2016, 16:38
1. prosty projekt
2. przemyśl ogrzewanie ( kotłownia to koszt )
3. kupuj sam
4. znajdz czas by pilnować ekip
5. dowiedz się jak najwięcej o budowaniu

Elfir
03-04-2016, 17:46
100 m2 - ale całkowitej, a nie użytkowej.
Dom absolutnie prosty, grzany prądem.
I 90% prac robionych własnoręcznie a nie przez ekipy.
Może tak by się udało do stanu deweloperskiego.

ZbyszekT
03-04-2016, 20:45
Nie ma szans.
Chyba, że z gliny.

kamil2k3
03-04-2016, 22:51
Szansa jest ale jak wszyscy wyżej pisali łatwo nie będzie.
Dowód np tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200413-Z8-ciasny-ale-w%C5%82asny-przytulny-dom-makowej_panienki&p=7063331&viewfull=1#post7063331
Ogólnie najważniejszy jest projekt MUSI BYĆ ŁATWY I TANI W BUDOWIE, poznacie go po małej ilości fundamentu najlepiej jak by nie miał ścian nośnych w środku.
Prosta bryła dach dwu spadowy.
Powiem tak stałem przed identycznym dylematem co wy mieszkanie za 250 jakieś 55 m2 czy budowa, wybrałem budowę i nie żałuję.
Polecam budować parterówkę oszczędność na schodach i brak stropu lanego wyjdzie to taniej niż dopłata do dachu i uwierzcie na słowo skosy w małym domu to nic dobrego to samo schody.
Z projektów które są najtańsze w budowie można wybrać właśnie Z7 jak go rozszerzycie o metrprzy adaptacji będziecie mieli trochę ponad 90 m2 masa ludzi go już budowała jest PEŁNO dzienników na temat Z7 i jak na razie chyba wszyscy zadowoleni.

agao_83
04-04-2016, 07:57
jak sądzicie - który dom byłby tańszy - parter czy poddasze, przy założeniu, że oba mają pow. użytkową 110m, budowane są z takich samych materiałów na ściany, dach, mają taki sam fundament, tyle, ze w parterówce strop byłby typu lekkiego - drewniany lub na wiązarach - tak, żeby na górze zrobić strych, a w domu z poddaszem strop monolityczny lub teriva.
Wiem, że w poddaszu dochodzą koszty schodów, pionów kanalizacyjnych itd., za to w parterze jest więcej fundamentów i dachu. Myślicie, ze te koszty przy zakładanej powierzchni by się zrównoważyły, czy raczej któraś z przedstawionych opcji byłaby zdecydowanie tańsza?

turalyon
04-04-2016, 09:10
Nie da rady. Ale jak masz wybór mieć za 260 tys mieszkanie w stanie deweloperskim 67 metrów to wybudujcie sobie dom 70metrów pow użytkowej - na to wam starczy. Ogrzewanie na prąd - i tak miesięczne rachunki za wszystko wyjdą mniejsze niż miesięczne rachunki za 67metrowe mieszkanie.

Elfir
04-04-2016, 11:18
jak sądzicie - który dom byłby tańszy - parter czy poddasze, przy założeniu, że oba mają pow. użytkową 110m, budowane są z takich samych materiałów na ściany, dach, mają taki sam fundament, tyle, ze w parterówce strop byłby typu lekkiego - drewniany lub na wiązarach - tak, żeby na górze zrobić strych, a w domu z poddaszem strop monolityczny lub teriva.
Wiem, że w poddaszu dochodzą koszty schodów, pionów kanalizacyjnych itd., za to w parterze jest więcej fundamentów i dachu. Myślicie, ze te koszty przy zakładanej powierzchni by się zrównoważyły, czy raczej któraś z przedstawionych opcji byłaby zdecydowanie tańsza?

Dom o powierzchni użytkowej 110 m2 ma prawdopodobnie ok 140-150 m2 pow. całkowitej.
150 m2 * 2 tyś (stawka GUS*) = 300 tyś

Parterowy do ok. 120 m2 wychodzi taniej, pod warunkiem, że nie będzie cię kusiło robienie poddasza "na wszelki wypadek" - czyli bez nośnego stropu.

Parterowy z poddaszem "na wszelki wypadek" będzie różnił się od normalnego domu z poddaszem kosztem schodów (bo mogą być mniej reprezentacyjne) i wykończenia wnętrz (bo nie układasz paneli podłogowych, itp).

* stawka GUS to 2-2,5 tyś/m2 pow. całkowitej. Samoroby forumowe potrafią przy prostych domkach zejść do 1,6 tyś/m2 do stanu deweloperskiego (czyli bez wykończenia wnętrz panelami, kafelkami, bez mebli, armatury, malowania ścian, płotu, kostki brukowej itp)



Masz do wyboru mieszkanie 60 m2 a dom - dlaczego więc szukasz pomysłów na dom dwukrotnie większy od rozważanego mieszkania?

agao_83
04-04-2016, 11:37
domy, o których myślę mają powierzchnię całkowitą ok 130m-135m. Minusem parterówki jest fakt, że zajmuje dużą powierzchnię działki - za to nie trzeba biegać po schodach ani męczyć się z urządzaniem powierzchni ze skosami. Z kolei ciągle gdzieś z tyłu głowy mam kwestię, że ogrzanie domu z poddaszem jest tańsze i wykorzystuję powierzchnię w 100% w przeciwieństwie do domu parterowego, gdzie mnóstwo powierzchni zostaje. Ja nei mam wyboru - mieszkanie 60m a dom :) -Chcemy wybudować dom jakiś nie za duży ale z 4 sypialniami, a raczej 3 sypialniami i gabinetem. Od tego nie ma odwołania - dlatego też zastanawiam się, cy poddasze cyz parter, co szybciej, co taniej, co łatwiej utrzymać, ogrzać itd

Elfir
04-04-2016, 11:40
w domu z poddaszem marnuje ci się przestrzeń pod skosami, przestrzeń klatki schodowej, dodatkowe korytarzyki komunikacyjne na poddaszu.

Czy w mieszkaniu 60 m2 mielibyście 3 sypialnie i gabinet? Dlaczego od domu oczekujesz większego programu użytkowego niż od mieszkania w tej samej cenie?

130 m2 * 2 tyś = 260 tyś.
U ciebie powinnaś liczyć raczej 2,5 tyś, skoro chcesz generalnego wykonawcę.

agao_83
04-04-2016, 11:56
Elfir - mylisz mnie z autorką wątku ;) ja nie mam wyboru 60m mieszkania albo dom - ja mam wybór czy poddasze czy parter :) i broń boże nie chcę generalnego - planujemy met. gospodarczą murarz i mąż jako pomocnik, ekipa ewentualnie do dachu, w środku panele, malowanie, biały montaż oświetlenie itd. w naszych rękach. Póki co rozważamy dwa projekty: dom w avenach 2 ze strony archonu http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-avenach-2-m4ff1a6dbec987 i z376 ze studia z500 tyle, że w wersji murowanej i z dachem o spadku 35st. (wymóg mpzp) wtedy powierzchnai dachu będzie 220m2 http://z500.pl/projekt/1176/Z376_D,parterowy-dom-z-4-sypialniami-w-tech-drewnianej-z-dachem-dwu-spadowym.html. No i się zastanawiam, co wyszłoby taniej w budowie i wykończeniu przy założeniu takiego samego standardu dla obu domów :)

pepa
04-04-2016, 12:00
Dom o powierzchni użytkowej 110 m2 ma prawdopodobnie ok 140-150 m2 pow. całkowitej.
150 m2 * 2 tyś (stawka GUS*) = 300 tyś

Parterowy do ok. 120 m2 wychodzi taniej, pod warunkiem, że nie będzie cię kusiło robienie poddasza "na wszelki wypadek" - czyli bez nośnego stropu.

Parterowy z poddaszem "na wszelki wypadek" będzie różnił się od normalnego domu z poddaszem kosztem schodów (bo mogą być mniej reprezentacyjne) i wykończenia wnętrz (bo nie układasz paneli podłogowych, itp).

* stawka GUS to 2-2,5 tyś/m2 pow. całkowitej. Samoroby forumowe potrafią przy prostych domkach zejść do 1,6 tyś/m2 do stanu deweloperskiego (czyli bez wykończenia wnętrz panelami, kafelkami, bez mebli, armatury, malowania ścian, płotu, kostki brukowej itp)



Masz do wyboru mieszkanie 60 m2 a dom - dlaczego więc szukasz pomysłów na dom dwukrotnie większy od rozważanego mieszkania?

tego też nie można tak przeliczać....
buduję dom z273a,- parterówka 100 m.-w projekcie nie ma stropu ,nie ma schodów...
i jedni ten dom wybudowali za 300 tys.sami nie zrobili nic ,a drudzy potrafili dojść do 400 tys,z własnym wkładem pracy ,ale za to za płytki np płacili 200 zł -250 a nie 50 zł lub jeszcze mniej....to jest bardzo indywidualna sprawa,to że robisz coś sam nie znaczy tak do końca że wyjdzie taniej, bo np z materiałem możesz "polecieć",...
i ja zmieniłam strop na betonowy -fakt tylko nad częscią domu,reszta brak stropu,czyli schody będe mieć ....ale górę Mąż robi sam,kładzie podłogi wszędzie sam,hydraulikę itd......aha-i muszę się zmiescic w 300 tys.-nie ma innej opcji ,chociaż zmiany spore i kosztowne,ale własnie przez to praca własna bo przy adaptacji nanosiliśmy nasze kaprysy
a za 200 tys.jak dla mnie nie ma szans.Absolutnie żadnych,no chyba że wszystko zrobisz sam....
też polecam przeczytanie parę dzienników na "placu budowy" na z 500 ,
również miałam nadzieję ze zamkniemy się w kwocie ok 250 tys......teraz przy stanie takim jaki jest ,wiem że to będzie + 50 .000.-liczby nie kłamią ...a siedzę z kalkulatorem codziennie i zawsze wychodzi więcej a nigdy mniej :(

Elfir
04-04-2016, 13:33
Elfir - mylisz mnie z autorką wątku ;) )

Bardzo cię przepraszam :oops:

Buduj parterowy. Ja złamałam nogę i schody były wykluczone 2 miesiące - musiałam spać w salonie.
Na dodatek przy ocieplaniu i tynkowaniu w domu parterowym sięgniesz wszędzie z prostego, niskiego rusztowania, a do domu z poddaszem na ściany szczytowe musisz mieć wynajęte wysokie rusztowanie budowlane, które kotwi się do ściany.

Elfir
04-04-2016, 13:37
i jedni ten dom wybudowali za 300 tys.sami nie zrobili nic ,a drudzy potrafili dojść do 400 tys,z własnym wkładem pracy ,ale za to za płytki np płacili 200 zł -250 a nie 50 zł lub jeszcze mniej...

Dlatego piszę "stan deweloperski" a nie "pod klucz".
Stan deweloperski wg. projektu budowlanego, a nie gdy ktoś sobie przerabia zwykły dom na pasywny z fotowoltaiką zamiast dachówek, albo doprojektuje balkoniki i wielkie suwane przeszklenia, albo w domu parterowym buduje poddasze użytkowe. Bo wówczas to nie jest ten sam projekt.

Podane ceny 1m2 są średnią statystyczną GUS. Na forum jest wątek poświęcony kosztom budowy i stamtąd wzięłam tę najniższą cenę 1,6 tyś zł/m2

agao_83
04-04-2016, 13:50
Elfir a który z podanych przeze mnie projektów TWOIM ZDANIEM byłby tańszy w realizacji do stanu powiedzmy deweloperskiego, przy założeniach, które podałam? Co do złamanej nogi - w razie W byłby też gabinet na dole, więc miejsce do spania by się znalazło :)

Sylwia $
07-04-2016, 13:26
Nie potrafię powiedzieć co będzie taniej ale wiem, że parterowy będzie lepszy. Oczywiście jeżeli wymiary działki na to pozwalają. Sama buduje parterówkę ale trochę mniejszą bo 80m2. Na chwilę obecną nie zamieniłabym jej na żaden inny dom.
Jeżeli chodzi o sam wątek wydanych kwot to 200 tys. w stanie deweloperskim z wynajętą ekipą NIE MA SZANS żeby się udało! Czarno to widzę, kasy mało, roboty dużo i jeszcze więcej potrzeb. Znam to;)

oszczednyGrześ
07-04-2016, 13:53
Nie potrafię powiedzieć co będzie taniej ale wiem, że parterowy będzie lepszy. Oczywiście jeżeli wymiary działki na to pozwalają. Sama buduje parterówkę ale trochę mniejszą bo 80m2. Na chwilę obecną nie zamieniłabym jej na żaden inny dom.
Jeżeli chodzi o sam wątek wydanych kwot to 200 tys. w stanie deweloperskim z wynajętą ekipą NIE MA SZANS żeby się udało! Czarno to widzę, kasy mało, roboty dużo i jeszcze więcej potrzeb. Znam to;)

Jest sznasa... Jak robi to ktoś kto nie naciąga ludzi na niepotrzebne koszty i prace wykonuje sprawnie.

Sylwia $
08-04-2016, 10:00
Zgadzam się, że uda się zmieścić w kwocie 200 tys. jeżeli 90% prac wykona się samemu i nie będzie trzeba płacić wykonawcom. Mój dom na chwilę obecną jest w stanie trochę ponad deweloperski. Koszt to 150 tys. (w tym wszystkie pozwolenia, projekt, nadzór, ogrodzenie, strop lany - nie lekki jak w parterówkach się zwyczajowo robi) ale prawie 100% wszystkich prac robił mąż z teściem. Pomoc fachowca (kolega, który zrobił to w prezencie dla nas więc koszt też 0,00 zł) tylko przy dachu i obróbkach. A i hydraulik + wylewki - za to płaciliśmy wg cenników.
Jeżeli ktoś chce budować tylko rękami fachowców to 200 tys. będzie mało.
Każdy kto buduje wie, że zawsze do założeń i planów wydatków i kosztów trzeba doliczyć sobie ok 20-30% więcej, bo zawsze wychodzi większa kwota. Budowa domu to skarbonka bez dna!

chemical
08-04-2016, 10:32
Prosty dom parterowy zapotrzebowaniu 15kWh/(m2rok) można zrobić wszystko ekipami za 2k zł netto za m2 (stan deweloperski - wieś na podkarpaciu) !
Nie oszczędzając na materiałach. Mam to precyzyjnie obliczone, bo każdą fakturę pieczołowicie zbieram dla US.

U mnie udało się obniżyć koszty o ponad 10% w stosunku do kosztorysu i zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do grzania 10 krotnie, wystarczy mieć wszystko dobrze przemyślane i nie przepłacać !

Różnice w robociźnie były czasem 50% wyższe, ale przestrzegam przed braniem najtańszych - to nie może być wyznacznik... Najlepiej z polecenia i jeszcze samemu sprawdzić.

Jestem na etapie wykończenia - tu się dopiero zaczynają schody ! jeśli chodzi o koszty to sky is the limit !

Rozumiem, że Wy piszecie o cenach brutto, tak ? Lepiej porównywać cenny netto, są bardziej miarodajne.

ZbyszekT
09-04-2016, 20:59
15kW/m2rok

Na fizyce chyba na wagary chodziłeś.

chemical
10-04-2016, 10:04
a to prawda ;)
już poprawiam...

zyhu
22-04-2016, 09:49
nie ma na to szans, też mi się tak wydawało, na wstępie dam ci pewną radę. do swojej wyceny dolicz 30%. nie spotkałem jeszcze człowieka, co by tych 30% nie doliczył.

mi się też wydawało, że fundament to dziura, stal i beton. a jak doszły dysperbity, pianki do styropianu, styropian ( !!!!! liczyłem 400 zł a tu trzeba było styrodut 2500 !!! ) a to wywrotka piasku, a to wywrotka kamienia i z fundamentu który miał być za 30 tys zrobiło się 45 tys

i tak na każdym etapie, KAŻDYM. tu kilo gwoździ, tu folia bo się skończyła, tu wkręty, tu wiadro gruntu...... i tysiące lecą

to była przyjacielska rada


ps a najlepsze jest na końcu. płot trzeba zrobić - kilka tysi. przyłącza trzeba zrobić, trawnik trzeba posiać, coś przed garażem trzeba ułożyc, taras jakiś zrobić, płytki położyć, a to listewka, a to silicon a to kratka wentylacyjna i pieniądze tak lecą że szkoda gadać.... dobrze że mam to za sobą, teraz żyć trzeba i się cieszyć

cypryski
22-04-2016, 09:56
Nie jestem na bieżąco w kwestii kredytów, ale banki chyba już nie udzielają kredytów na 100% inwestycji? Wymagany jest wkład własny co najmniej 10%. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę...

meczesiu
22-04-2016, 13:16
Wszystko zależy... ja buduję taki projekt http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornel
mam zrobione tynki gipsowe, elektrykę, część hydrauliki, przyłącz wodno kanalizacyjny, ocieplony strop drewniany, razem z dokumentacją i pozwoleniami na dzień dzisiejszy wydałem 90 tyś. Do stanu deweloperskiego brakuje: ocieplenia, tynków zew, podbitki, drzwi wejściowych, ogrzewania podłogowego z posadzkami, parapetów zew. pieca i przyłącza gazowego. sufitów podwieszanych. Wszystko robię metodą gospodarczą.

zyhu
22-04-2016, 13:33
Wszystko zależy... ja buduję taki projekt http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kornel
mam zrobione tynki gipsowe, elektrykę, część hydrauliki, przyłącz wodno kanalizacyjny, ocieplony strop drewniany, razem z dokumentacją i pozwoleniami na dzień dzisiejszy wydałem 90 tyś. Do stanu deweloperskiego brakuje: ocieplenia, tynków zew, podbitki, drzwi wejściowych, ogrzewania podłogowego z posadzkami, parapetów zew. pieca i przyłącza gazowego. sufitów podwieszanych. Wszystko robię metodą gospodarczą.


nie wierze w to, chyba że robisz wszystko sam, totalnie wszystko od zaprawy i murowania do plewienia ogrodu.
ja za samą stal na 200m domu dałem 15 tys, 6 ton stal
100 kubików betonu 22 000 zł... ludzie... a gdzie dach, okna, wylewki, styropian, 30 tys ogrzewanie.... o czym wy piszecie :) i też robie 60% sam

meczesiu
24-04-2016, 08:29
nie wierze w to, chyba że robisz wszystko sam, totalnie wszystko od zaprawy i murowania do plewienia ogrodu.
ja za samą stal na 200m domu dałem 15 tys, 6 ton stal
100 kubików betonu 22 000 zł... ludzie... a gdzie dach, okna, wylewki, styropian, 30 tys ogrzewanie.... o czym wy piszecie :) i też robie 60% sam

Tak, robię wszystko sam... + pomoc rodziny, Każdy m2 domu kosztuje, skoro masz dom 200 m2, to nie budujesz taniego domu. U mnie betonu poszło 16 m3 na fundamenty, 8m3 na chudziak, i 2 m3 na wieniec. Strop mam drewniany... Stali poszło w sumie około 130 m bieżących gotowych koszty

MeArek
24-04-2016, 09:15
Meczesiu tynki też sam robiłeś?
Jaki koszt wyszedł?

mia83
24-04-2016, 09:26
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Od czasu założenia posta trochę czasu minęło, sprecyzowaliśmy swoje oczekiwania względem domu stawiając na projekt bardzo prosty, by nie generować niepotrzebnych kosztów, jesteśmy na etapie poszukiwania działki. U nas ekipy biorą ok. 2100 za m2 (sprawdzone) (oczywiście są są też takie, które kasują więcej ), natomiast architekt mówi o kwocie 2500,00 za stan pod klucz , o ile ktoś nie wymyśla ekstra drogich produktów wykończeniowych, typu płytki za 200zł/m2.

meczesiu
24-04-2016, 10:35
Meczesiu tynki też sam robiłeś?
Jaki koszt wyszedł?

Tynki gipsowe Kreisel 651 L 80 worków po 17,50 zł (30 kg) + listwy, narożniki, grunty - nie przekroczyłem 2000 zł za wszystko.

353857

353858

353859

chemical
27-04-2016, 14:04
nie ma na to szans, też mi się tak wydawało, na wstępie dam ci pewną radę. do swojej wyceny dolicz 30%. nie spotkałem jeszcze człowieka, co by tych 30% nie doliczył.


Widocznie nie spotykasz właściwych ludzi na swojej ścieżce.
Przekroczenie 30% to jakaś masakra ! albo źle przyjęta kwota w kosztorysie albo niegospodarność / nieporadność inwestora :)
Ja wybudowałem stan deweloperski sporo taniej niż w kosztorysie. Co innego wykończenie - tu już łatwo puścić wodze fantazji...

zyhu
27-04-2016, 14:55
nie powiem, kosztorys był mój. sąsiad jak się budował to też pojechał grubo od kosztorysu.

tylko, jak ja widzę, że macie domy na 16 kubikach betonu ?! ? pewnie z taczki.... jak macie kilka prętów stali ? ja miałem 5,5 tony...

Damian85
27-04-2016, 17:18
myśle że projekt Z7 (75m2)ze strony z500, by przypasował i wiele pracy własnej i się zmieści w 200tys , 100m2 nierealne, chyba że dachówke, okna, drzwi i stropian z rozbiórek zbierać:p

e_gregor
27-04-2016, 21:44
Buduję dom z Muratora (M72b), parterówka 106m2 użytkowej plus garaż. Jestem na etapie fundamentów - zbrojenie wg zestawienia to coś około 400kg stali, ja zamówiłem około 500, bo pójdzie pewnie trochę prętów na dobre splecenie narożników. 5,5 tony? To chyba na dom piętrowy i to jakiś wielki. Koszt budowy mocno zależy od projektu. W moim pójdzie około tony zbrojenia na cały bo strop podwieszany do wiązarów a nie lany. Mój cel to postawić dom z trzema pokojami w cenie mniejszej niż trzypokojowe mieszkanie we Wrocławiu. Zakładam większość pracy własnymi rękoma.

chemical
28-04-2016, 06:58
M72b - mam podobny domek, zastanów się kolego nad dorobieniem kapliczki przy wejściu oraz nad delikatnym wysunięciem dachu nad tarasem - polecam ! ciekawiej to będzie wyglądać przy parterówce oraz zwiększeniem trochę garażu jeśli coś majsterkujesz...
Widzę, że ma wiązary - za 0zł firma produkująca je przeprojektuje to tak, że będziesz mógł zrobić sobie skład rzeczy chwilowo niepotrzebnych na górze.

meczesiu
28-04-2016, 20:08
nie powiem, kosztorys był mój. sąsiad jak się budował to też pojechał grubo od kosztorysu.

tylko, jak ja widzę, że macie domy na 16 kubikach betonu ?! ? pewnie z taczki.... jak macie kilka prętów stali ? ja miałem 5,5 tony...

Wiesz, znam jedną osobę, która zrobiła zbrojenie chudziaka z prętów 12... i nie był to dom, który stał nad kopalnią na śląsku.... Jeżeli inwestor chce dać materiały mocniejsze niż w projekcie to jego indywidualna sprawa. Druga sprawa, to wielu projektantów projektuje domu z "zapasem". Ja zrobiłem dom zgodnie z projektem i co z tego, że było "tylko" 800 kg stali. Widocznie tyle trzeba było... Wszakże można robić monolity, zamiast terivy, kto bogatemu zabroni.

imrahil
28-04-2016, 20:19
jak macie kilka prętów stali ? ja miałem 5,5 tony...

tyle miałem przy domu 185 m2 piętrowym, w tym 147 m2 płyty fundamentowej, strop nad parterem i około 70 m2 ciężko zbrojonego stropu pod zielony dach. drogo kupiłeś te 100 kubików betonu, ale sam fakt wykorzystania takiej ilości stali i betonu świadczy o tym, że masz po prostu projekt domu drogi w realizacji albo projektant zdrowo przewymiarował niektóre elementy. tutaj pisze się o innych domach - małych i prostych. wg mnie ciężko wybudować dom w satysfakcjonującym (zależy kogo) standardzie w kosztach jak w temacie, ale nie skreślałbym możliwości wybudowania domu w ogóle w tej kwocie.

e_gregor
28-04-2016, 21:16
Widzę, że ma wiązary - za 0zł firma produkująca je przeprojektuje to tak, że będziesz mógł zrobić sobie skład rzeczy chwilowo niepotrzebnych na górze.

Dzięki za wskazówkę!

Arturo72
29-04-2016, 21:11
nie powiem, kosztorys był mój. sąsiad jak się budował to też pojechał grubo od kosztorysu.

tylko, jak ja widzę, że macie domy na 16 kubikach betonu ?! ? pewnie z taczki.... jak macie kilka prętów stali ? ja miałem 5,5 tony...
No to Cię "przestalowali" :D
Ja z dodatkowym wzmocnieniem na szkody górnicze i zbrojona płyta fundamentowa gdzie było 17 rdzeni żelbetowych zuzylem 4,5t prętów fi12mm
Kubikow betonu w płycie mam 53 do rdzeni jeszcze kilka. Beton B30

Frofo007
01-05-2016, 18:39
Wszystko zależy jak się szuka... ja jestem na początku drogi to podam przykładowe rozbieżności w cenach:

1. Badania geotechniczne od 800zł do 1500zł za 3 odwierty.
2. Mapka do celów projektowych od 600zł do 1300zł.
3. Adaptacja projektu gotowego przez architekta w moim mieście od 5500zł do 10.000zł (gdzie same moje zmiany były wyceniane na około 1000zł), reszta to projekty mediów, zjazdu itp. Znalazłem biuro poza moim miastem, które mi to zrobi za 3500zł.

Także póki co na chwilę obecną widzę, że rozrzut w cenach jest nawet razy dwa od najniższej oferty. Także nie dziwie się, że można rozjechać się o 30% od kosztorysu jeśli wybiera się pierwszą lepszą ofertę. Ja do każdej pierdoły zbieram od kilku do kilkunastu ofert.