PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie garażu w bryle



Piotr Wawa
04-04-2016, 09:01
Potrzebuje porady,
mam do ocieplenia garaż od wewnątrz, stan budynku to SSO i postanowiłem zrobić to sam, żeby trochę coś zaoszczędzić ale i mieć satysfakcję, że coś zrobiłem sam. Do ocieplenia jest więc około 25m2 ścian i 25m2 sufitu. Styropian już kupiłem 10cm grafitu 031.
Teraz pytanie do tych co to robili, czy dam radę to zrobić sam, nie jestem jakimś mega lewusem, ale ogólnie nie mam doświadczenia w kwestiach budowlanych?
Czy ktoś może mi powiedzieć co po kolei mam zrobić i jak, klej/czy pianka, jak zamontować siatkę, jaka grubość kleju na siatkę itp. Ogólnie to po nałożeniu kleju i siatki i tak planuje to ostatecznie zatynkować przez ekipę tynkiem c-w. Czy styropian do stropu trzeba kołkować?
Dzięki za pomoc.

Radosław Krasowski
04-04-2016, 16:04
Na pewno sobie poradzisz.

Najlepiej użyj materiałów caparola to nie będziesz musiał kołkować.

Do przyklejenia styropianu caparol capatect 190 s a potem siatkę caparola wklejasz za pomocą kleju capatect 190.

powodzenia :)

cactus
21-08-2016, 22:11
Podepnę się bo mam ten sam temat. Garaż w bryle, nad garażem sypialnia, a z boku (tylko jedna ściana) pomieszczenie gospodrcze,klatka schodowa i pomieszczenie gospodarcze. Chce odizolować reszte domu od nieogrzewanego garażu. Wyczytałem że nie powinno się dawać zbyt dużo izolacji ze względu na skraplanie sie pary wodnej na scianach. Zakładam dać 5cm styro na tej ścianie graniczącej z domu i 6cm na stropie. Waham sie czy nie dać na stropie 8cm? No i własnie styropianu czy lepiej twardej wełny? Ponoć nie powinno się dawać styropianu na sufitach ze względu na skapywanie podczas pożaru... Może więc taka wełna? https://xn--wena-mineralna-hnc.pl/paroc-plyta-cgl-20-cy-pl.html ktoś stosował ? JAk sie tego trzyma tynk ? Trzeba to kołkować? Do monolitycznego betonowego stropu to byłaby niezła harówka.

wg39070
22-08-2016, 08:15
Podepnę się bo mam ten sam temat. Garaż w bryle, nad garażem sypialnia, a z boku (tylko jedna ściana) pomieszczenie gospodrcze,klatka schodowa i pomieszczenie gospodarcze. Chce odizolować reszte domu od nieogrzewanego garażu. Wyczytałem że nie powinno się dawać zbyt dużo izolacji ze względu na skraplanie sie pary wodnej na scianach. Zakładam dać 5cm styro na tej ścianie graniczącej z domu i 6cm na stropie. Waham sie czy nie dać na stropie 8cm? No i własnie styropianu czy lepiej twardej wełny? Ponoć nie powinno się dawać styropianu na sufitach ze względu na skapywanie podczas pożaru... Może więc taka wełna? https://xn--wena-mineralna-hnc.pl/paroc-plyta-cgl-20-cy-pl.html ktoś stosował ? JAk sie tego trzyma tynk ? Trzeba to kołkować? Do monolitycznego betonowego stropu to byłaby niezła harówka.

U mnie taka sama sytuacja. Dałem na sufit garażu 10 cm grafitu 0,033 i tynk mineralny (bardzo ładnie wygląda), styropian kołkowany lecz strop ceramiczny Porotherm. Brama garażowa ciepła, panel 60 mm Krispol, elewacja 16 cm grafit. Po posadzką garażu 5 cm EPS-100 dach/podłoga. Między garażem a częścią mieszkalną nie docieplałem. Garaż nieogrzewany. Pozdrawiam.

michalck81
22-08-2016, 18:20
Hmm, takie rzeczy planuje się raczej na etapie projektu. Ja też mam garaż w bryle, ale odciąłem go od mieszkania jak tylko mogłem, ściany mieszkanie mają ciągłość izolacji i wszędzie izolacja ma taką samą grubość (między mieszkaniem a garażem też, czyli 24cm). Mieszkanie z garażem jest połączone jedynie wieńcem i ścianami fundamentowymi.

cactus
22-08-2016, 21:05
Wszystkie artykuły jakie czytałem opisywały że nie należy ocieplać, kłaść izolacji od podłogi gdy garaż nie jest ogrzewany, traci sie wtedy naturalne ciepło z ziemi które zimą mam pozytywny wpływ. Ponoć nie należy też przesadzać z izolacją ściany dzielącej garaż i budynek, ponoć 5-8cm to max. Także nie wiem ile dokładnie najlepiej dać ale na pewno nie dam więcej niż 10 bo mi szkoda garażu...

Elfir
23-08-2016, 15:54
Dziwny sposób myślenia. Ściana zewnętrzna ma 15-20 cm ocieplenia, ale garaż w bryle najwyżej 8cm?

ironsmith
23-08-2016, 18:51
ja właśnie jestem po takiej robocie też sam robiłem garaż długości 11mm ociepliłem 16cm od strony chłodniejszej czyli garażu kleiłem na piankę i zaciągnąłem klejem z siatką jeszcze wyjechałem po 60cm na ściany prostopadłe do tej ocieplanej, też nie rozumiem tych 8 czy 10cm bo wtedy garaż będziesz grzał właśnie tą ścianą

michalck81
23-08-2016, 19:05
Jak 'cactus' tak chce, to niech tak robi. W zasadzie, to na podłogę na gruncie w mieszkaniu najlepiej niech wcale nie daje styro to będzie miał grzanie chałupy z ziemi za friko. A ja głupi położyłem tyle styropianu i odciąłem się od darmowego ciepła...:sick:

wg39070
23-08-2016, 19:25
Jak 'cactus' tak chce, to niech tak robi. W zasadzie, to na podłogę na gruncie w mieszkaniu najlepiej niech wcale nie daje styro to będzie miał grzanie chałupy z ziemi za friko. A ja głupi położyłem tyle styropianu i odciąłem się od darmowego ciepła...:sick:

Ubiegłeś mnie, chciałem to samo napisać ale zaraz byłby zmasowany atak zwolenników "darmowego ciepła gleby". Pozdrawiam.

Slawko123
23-08-2016, 19:48
Dziwny sposób myślenia. Ściana zewnętrzna ma 15-20 cm ocieplenia, ale garaż w bryle najwyżej 8cm?czy czasem nie chodzi o kawałek ściany pomiędzy garażem a domem? ten wewnętrzny?

cactus
23-08-2016, 21:40
Dokładnie o tą ścianę chodzi. Wszyscy spece od grzania i izolacji potwierdzili mi że nie powinno się jej ocieplić więcej niż kilka cm, najlepiej 5-6cm.
I dla nich oczywistym jest że jesli garaż jest nie ogrzewany to w żadnym razie nie należy go izolować styropianem od gleby. Zresztą potem przeszukałem jeszcze forum i jest cała masa wątków to potwierdzających więc żadnej ameryki nie odkrywam...
Przykład http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172110-Pod%C5%82oga-w-gara%C5%BCu&highlight=ocieplenie+nieogrzewanego+gara%C5%BCu

Elfir
24-08-2016, 06:54
czy czasem nie chodzi o kawałek ściany pomiędzy garażem a domem? ten wewnętrzny?

Tak, chodzi o ten.
Ale garaż jest zimny. Brama garażowa nie jest szczelna, ma bardzo kiepskie parametry, chyba, żeby pokusić się o jakąś super kosztowną. Każde jej otwarcie natychmiast wychładza całe pomieszczenie prawie do temperatury zewnętrznej. Ponieważ garaż nie jest ogrzewany, przez długi czas po otwarciu bramy garaż nagrzewa się ciepłem domu.
Cactus nie robi ocieplenia pod posadzką.
W takiej sytuacji wewnętrzną ścianę garażu należy traktować jedynie jako nieco cieplejszą od ściany zewnętrznej.
Czyli np. przy 20 cm styro na ścianie zew. domu, co najmniej 15 styro od garażu i 20 styro w suficie garazu.
Chyba, że ktoś pali węglem i jedna-dwie tony w prawo lewo nie robi różnicy?

dwiecegly
25-08-2016, 21:04
Koledzy z takim starzem na forum i w budowlance a nie słyszeli o kondensacji pary wodnej.
Danie w takiej przegrodzie więcej ocieplenia niż te kilka cm to proszenie się o kłopoty, a ściślej mówiąc grzybki które urosną od osiadającej wilgoci.

Elfir
01-09-2016, 19:02
a pan nie słyszał o obowiązkowej wentylacji w garażu?
Bo grzyby biorą się z niesprawnej wentylacji.

dwiecegly
01-09-2016, 22:29
Wentylacja nic nie da. W tym przypadku przyjedzie ktoś mokrym autem do garażu. Wszystko zacznie parować. Para skopli się tam gdzie będzie temperatura punkt rosy. Jeśli damy za dużo styropianu to będzie to własnie izolowana ściana a potem grzybek itd...

Elfir
01-09-2016, 22:37
w garażu punkt rosy najszybciej osiągany jest na bramie garażowej, bo to najzimniejszy element.
Na styropianie grzyby nie rosną. Inaczej mogłabym zbierać je z elewacji, gdzie skrapla się woda opadowa.

dwiecegly
02-09-2016, 06:07
Grzybek urośnie miedzy styropianem a ścianą, tam własnie bedzie odpowiednia temperatura dla niego.

imrahil
02-09-2016, 07:17
Grzybek urośnie miedzy styropianem a ścianą, tam własnie bedzie odpowiednia temperatura dla niego.

po ciepłej stronie ściany (od strony części mieszkalnej)? ciekawych rzeczy się można dowiedzieć...

link2jack
02-09-2016, 08:52
po ciepłej stronie ściany (od strony części mieszkalnej)? ciekawych rzeczy się można dowiedzieć...

Pisał - pomiędzy styropianem a scianą...
rozmawiacie o styropianie na ścianie zewnętrznej czy wewnętrznej?

imrahil
02-09-2016, 12:04
Pisał - pomiędzy styropianem a scianą...
rozmawiacie o styropianie na ścianie zewnętrznej czy wewnętrznej?

izolujemy zwykle od strony zimnej. mówimy o ścianie wewnętrznej, ale to nie ma znaczenia, bo ściana w miejscu styku ze styropianem ma temperaturę praktycznie taką jak temperatura ogrzewanego pomieszczenia, może 1-3 stopnie mniej (zależy z czego wymurowana). jeśli tam się komuś woda wykrapla, to znaczy że nie ma w domu w ogóle wentylacji.

cactus
29-09-2016, 21:26
Ale wracając do pierwszego pytania... izolować styropianem od gruntu jeśłi garaż nieogrzewany czy nie ? Mało takich porad na fachowych portalach, a dwa artykuły które czytałem wskazywały że nie należy izolować.

Slawko123
29-09-2016, 21:32
Jeśli garaż nie ogrzewany, to nie izolować, nie ma potrzeby.

wg39070
30-09-2016, 07:04
Ale wracając do pierwszego pytania... izolować styropianem od gruntu jeśłi garaż nieogrzewany czy nie ? Mało takich porad na fachowych portalach, a dwa artykuły które czytałem wskazywały że nie należy izolować.

Mam garaż w bryle budynku, zostało mi styropianu po podłogówce i dałem go między chudziakiem a posadzką. Grubość 5 cm, EPS 100. Czy potrzebnie to nie wiem ale na pewno nie zaszkodzi. Garaż nie ogrzewany. Pozdrawiam.

MD.
30-09-2016, 09:34
No to odciąłeś się od naturalnego grzejnika jakim jest podłoże w nieogrzewanym garażu, który mógłby podtrzymywać temp powyżej zera przy ostrych mrozach. I nie chodzi o to, że podłoże będzie nie wiadomo jak nam ogrzewało garaż. Jeśli na zewnątrz będzie -20, a podłoże ma ok 8 stopni na plusie to oczywistym jest, że temperatura dzięki temu w garażu będzie podtrzymywana blisko zera. Zresztą potwierdza to doświadczenie wielu użytkowników, którzy od kilku sezonów relacjonują jakie mają temp. zimą w garażu (jest taki wątek na FM).

wg39070
30-09-2016, 11:50
No to odciąłeś się od naturalnego grzejnika jakim jest podłoże w nieogrzewanym garażu, który mógłby podtrzymywać temp powyżej zera przy ostrych mrozach. I nie chodzi o to, że podłoże będzie nie wiadomo jak nam ogrzewało garaż. Jeśli na zewnątrz będzie -20, a podłoże ma ok 8 stopni na plusie to oczywistym jest, że temperatura dzięki temu w garażu będzie podtrzymywana blisko zera. Zresztą potwierdza to doświadczenie wielu użytkowników, którzy od kilku sezonów relacjonują jakie mają temp. zimą w garażu (jest taki wątek na FM).

Może i tak ale szkoda mi było wywalić dobrej klasy styropian. Ale za to może przyhamuję trochę ewentualną wilgoć z tego cholernego gliniastego podłoża (mimo dania folii pod styropian). Lecz nie sądzę aby mróz wlazł do garażu. Mam najcieplejszą bramę na rynku, styropian 16 cm na ścianach zewnętrznych.

jarekpolak
02-10-2016, 12:28
ocieplenie ściany pomiędzy garażem a domem taką samą grubością? Tylko po co? Przecież tam nie będzie tak skrajnej temperatury jak na zewnątrz no chyba, że drzwi nie zamykacie.

pablo0187
09-10-2016, 12:02
To jak tak dla uściślenia zapytam:
Jeżeli chodzi o ścianę pomiędzy domem, a garażem to ocieplamy styropianem max 5-
Podłogi przy nieogrzewanym garażu nie izolujemy styropianem?
A co najlepiej dać na sufit i jakiej grubości? Nad garażem będzie sypialnia.
Czy pozostałe wewnętrzne ściany garażu ocieplamy? Jak tak to jaką grubością. Cała elewacja z zewnątrz będzie ocieplona styropianem min. 15cm
I przy okazji jeszcze jedno pytanie: czy dobrym pomysłem będzie wykonanie małych okien w garażu?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi

portaga
09-10-2016, 18:38
A po co robić zimny garaż?
Wystarczy wstawić tam jeden grzejnik, który w mrozy będzie utrzymywał plusową temperaturę i wtedy wystarczy 5cm. ocieplenia na ścianach i suficie.
Ja tak mam, a temperatura w garażu w zeszłym roku nigdy nie spadła poniżej +10*C. Co prawda garaż jednostanowiskowy w bryle domu, ale walić 10cm. styropianu, to nie dość, że zmniejsza się powierzchnia całkowita garażu, to jeden metrowy kaloryfer kosztuje pewnie ok. 50zł. na rok, i nie powoduje jakichś tam punktów skraplania rosy, a i przyjemniej jest wejść do ciepłego garażu z wiatrołapu.

portaga
09-10-2016, 18:41
czy dobrym pomysłem będzie wykonanie małych okien w garażu?

KONIECZNIE! Inaczej będziesz miał ciemną norę.

michalck81
09-10-2016, 18:41
Nie ma żadnej recepty na to, wszystko zależy do inwestora, jak będzie użytkował przyległy garaż i ogólnie co chce osiągnąć. Jeden chce odciąć garaż zupełnie od mieszkania, bo ma rozum i chce uniknąć mostków i strat ciepła, a innemu to obojętne. Przecież jak na chałupie teraz byś miał 5cm styro to będzie się chałupa wychładzała znacznie, podczas gdy przy izolacji ok 25cm i to grafitu jeszcze nie ma potrzeby grzania. W nieogrzewanym garażu nie będziesz miał więcej jak 5oC, to się zastanów czy to dużo czy mało. Ale co kto lubi, "róbta co chceta"...

portaga
09-10-2016, 18:45
Przecież jak na chałupie teraz byś miał 5cm styro to będzie się chałupa wychładzała znacznie, podczas gdy przy izolacji ok 25cm i to grafitu jeszcze nie ma potrzeby grzania. W nieogrzewanym garażu nie będziesz miał więcej jak 5oC, to się zastanów czy to dużo czy mało. Ale co kto lubi, "róbta co chceta"...

To też właśnie piszę, że mam kaloryfer i nigdy nie miałem 5*C
I się dziwię, dlaczego niektórzy robią zimny garaż. I tego nie rozumiem.

pablo0187
09-10-2016, 18:57
Dzięki za odpowiedzi
Macie rację, że lepiej wstawić jeden kaloryfer do garażu zwłaszcza, że za ścianą będzie kotłownia do której będę chodził przez garaż

portaga
11-10-2016, 19:02
Kaloryfer kaloryferem - to jedyne logiczne rozwiązanie - no i pamiętaj o dwóch okienkach w garażu.

pablo0187
11-10-2016, 19:05
Tak jak mówisz, chcę wstawić dwa małe okna na ścianie no i kaloryfer.
Możecie jasno odpowiedzieć na pytanie ile dać styro na ścianach i na suficie w przypadku, gdy:
W garażu będzie kaloryfer, dwa małe okna i za ścianą będzie kotłownia.
Czy 5cm wystarczy na wszystkich ścianach? Bardzo proszę o konkrety

portaga
11-10-2016, 19:32
Nie na wszystkich ścianach, bo ściany, która jest ocieplona już od zewnątrz, nie ocieplasz.
Ja mam 5cm. i więcej nie ma sensu, skoro masz ciepły garaż. Dasz 10cm. tez się nic nie stanie, ale i nic nie zmieni.

pablo0187
13-10-2016, 06:26
No ok, czyli ścian, które są ocieplone od zewnątrz to od środka nie ocieplam. Na ścianę przylegającą do domu daję nie więcej jak 5cm styropianu. Na podłogę nie daje styropianu, żeby nie odcinać się od naturalnego ciepła. A co z sufitem? Też 5cm wystarczy? Nad garażem będzie sypialnia.

Slawko123
13-10-2016, 08:39
Na suficie daj 10cm wełny, a nad stropem styropian , tyle ile Ci wychodzi.

pablo0187
13-10-2016, 17:44
W sumie dobry pomysł, wełna ogrzeje ale i wygłuszy. Dzięki