PDA

Zobacz pełną wersję : Dom ok 360m kw. Okolice Warszawy. Koszty?



mafef
09-04-2016, 16:03
Witam,
Zastanawiam się, nad budowa domu w okolicy Warszawy. Dom o powierzchni około 360m. kw. Pełne piętro.
Myślicie, że koszty ok 1,2mln zł (pod klucz) budowy są realne, czy doliczyć do tego z 500tys. spokojnie?

Dom wg. projektu Willa Floryda MG projekt (ich kosztorys mówi właśnie o kosztach ok 1,2mln, ale jak wiadomo, te kosztorysy często są mocno zaniżone).
Budował ktoś z Was już coś podobnego?

Dzięki wielkie za pomoc!
Pozdrawiam!

Elfir
09-04-2016, 20:29
Planujesz dom za 1,2 mln - wynajmij kosztorysanta za promil tej ceny.

turalyon
09-04-2016, 21:50
563 metry całkowitej? Te 1,2mln to może starczy na stan deweloperski - a wykończeniówka to ile dusza zapragnie - od 100tys za materiał z castoramy do miliona

mafef
10-04-2016, 08:52
@Elfir
Super, napisałeś coś, bo musiałeś napisać z tego co widzę często na tym forum w Twoim wykonaniu. Dziękuję, za jakże cenną uwagę.
Tak zapewne przed samą budową zrobię, gdy będę już w 100% zdecydowany na któryś projekt.

@turalyon - Dzięki! Takiej odpowiedzi oczekiwałem.
Miłej niedzieli!

Antymateria
10-04-2016, 11:35
Przy takich kwotach aż prosi się o fachową poradę dla inwestora ze strony kosztorysanta i poszukanie przez inwestora osoby do nadzoru inwestorskiego. Ich wynagrodzenie to promil kosztów przy takiej kwocie.

Forum można potraktować jako 'niedzielną rozrywkę' i wskazówki w którą iść stronę.

Ten projekt wygląda mi na bardzo drogi w realizacji. Sama kuchnia do takiego domu to 50tyś zł lekko.

Jeżeli cierpisz na nadmiar gotówki - pewnie wyjdzie piękny dom, w przeciwnym wypadku to może być życiowa mina.

mafef
10-04-2016, 18:21
@Antymateria - kuchnia mnie wyjdzie myślę, że bliżej 100tys. jak nie więcej, ze względu na sprzęt jaki chce w niej mieć. (głównie Miele bo jestem fanem tej marki od lat).
Chciałem orientacyjnie podpytać się Was tutaj, co sądzicie, jako często osoby które przebrnęły przez budowę i wiedzą lepiej jak nie jeden kosztorysant. Śledzę forum od wielu wielu lat, zarejestrowałem się po jakimś czasie, ale od tego w ogóle się tutaj nie udzielałem, aczkolwiek myśl budowy czegoś swojego ciągle gdzieś tam jest, a ostatnio staje się coraz to bardziej realna :)

btw. sama działka i znalezienie odpowiedniej, to tragedia.
Idę od "dupy strony" i szukam projektu, a później rozglądam się za dostępnymi działkami, odpowiadającymi wielkością itd. No ale cóż... ;)

noc
10-04-2016, 19:05
btw. sama działka i znalezienie odpowiedniej, to tragedia.
Idę od "dupy strony" i szukam projektu, a później rozglądam się za dostępnymi działkami, odpowiadającymi wielkością itd. No ale cóż... ;)

Jeśli planujesz zbudować dom tej wielkości, to wybrałeś prawidłową kolejność. Mało jest atrakcyjnych działek budowlanych na taki dom.

grend
10-04-2016, 19:16
Matef a jak myslisz kto takie domy buduje ??? Forumowicze którzy dodaja własną pracę, szukaja rozwiązań, sprawdzają jakość wykonania bo wzieli majstrów spod skleu a KB tylko do wpisów ??? Czy moze osoby które wybieraja projekt - wynajmuja firme i czekaja z meblami do wprowadzenia. Zlec ten twój "problem" jakiemus kosztorysantowi albo idź do firmy która zrob to pod klucz ... i nie nudż na forum ;)

Antymateria
10-04-2016, 19:47
Czyli wiesz w co się pakujesz i możesz poszaleć :) Super! Kuchnia za 100tyś to też wyzwanie, bo musi pasować do gustu i do klimatu domu. Tu masz kolejną zabawę. Podobnie inne pomieszczenia, ale to inna bajka na inny wątek.

Jeżeli chcesz oszacować koszty to jedna z ogólnych poglądowych metod to wysłać poważne zapytanie do minimum 10 firm z pytaniem o koszt budowy pod klucz. Część nie odpowie, część da wycenę z kosmosu, część zaniżoną, ale to ważny element początków układani pt. "zabawa w budowę domu". Wtedy warto mieć projekt - chociaż rysunki poglądowe z biura projektowego (jeżeli nie masz to biura zazwyczaj udostępniają takie jeżeli poprosisz). Wysyłasz do firm rysunki z rzutami kondygnacji, ogólnymi wytycznymi , a najlepiej pofatyguj się samemu na rozmowę jeżeli namierzysz siedziby firm. Im więcej firm zapytasz - tym lepiej. Weryfikacja wykonawców to kolejny etap i tak będziesz musiał to zrobić, a już łapiesz na tym etapie kontakty.

Pytanie o wycenę poprzedziłbym rozmową telefoniczną, bo wiele firm źle reaguje na suche meile z pytaniem o wycenę. Dużo lepiej wpierw porozmawiać, rzucić temat, zapisać się w pamięci potencjalnego wykonawcy - powinien inaczej do tematu podejść, zapamiętać klienta.

Do rozmów trzeba też się przygotować, żeby nie wyjść na owcę do strzyżenia. Powtórzę się, ale jeżeli teraz nie wiesz o czym rozmawiać z potencjalną firmą wykonawczą poza "chcę taki dom jak w tym projekcie" to aż się prosi o nadzór inwestorski już na tym etapie + kosztorysant.

Busters
10-04-2016, 20:24
GREND a dlaczego ma nie korzystac z forum? Wlasnie tymbardziej ma pole do popisu, buduje dom za ~1,5mln-2mln, a bedac zielonym moze lekko przeplacic 500tys.
Ktos kto buduje dom za 300-400tys zaoszedzi ile? 50tys? 100tys?. Wiec kto ma do zyskania wiecej?
Ktos kto ma na dom 3-5x wiecej pieniedzy niz inni nie musi byc strzyzony przez firmy podwojnie.
Nie wiem gdzie Twoja logika.

Mall
10-04-2016, 21:49
Budowałem podobny, może nie tak duży i okazały ale jednak zbliżony. Nie dysponowałem kosztorysem bo był to projekt indywidualny. Jednak firma budująca przedstawiła mi szacowany koszt (materiały, robocizna i wynajem sprzętu) no i tu się wszytko zgodziło.
Nie da się ot tak ocenić dokładnego kosztu. Oszacować można: fundamenty (beton jak beton), murowanie ścian (tańszy czy droższy materiał to różnica nie tak znowu znaczna - bardziej można przepłacić na narzucie hurtowni), koszt stropów czy niwelacji terenu. Dalej to już hulaj dusza. Można na gzymsach ułożyć blachę stalową powlekaną, można tytan-cynk, można dać pod jego ocieplenie PIR lub styropian wyprodukowany w szopie. Okna mogą być PVC (koszt do takiego domu to pewnie circa 100 tys. zł - wygłuszone w sypialni, przyciemniane lub rozjaśniane w salonie) lub drewniano-alumionowe Internorm (200-300 tys, zł). Sama infrastruktura dookoła domu nie jest zazwyczaj tania, szczególnie przy takim projekcie -deski przy basenie, elektryczne sterowania, nawet zwykłe kostki na podjazd... potrafią zaskoczyć i to mocno. Instalacja elektryczna + 10 do 20 tys. od kosztorysu (dojdą punkty, dodatkowe instalacje teleinformatyczne), jeśli inteligentny dom to i 200-300 tys zł. Ogrzewanie też w kosztorysie zazwyczaj standardowe, tu strefa, tam sterowanie i znów dopłata. Tak wiem, że przy domu za 1.5 miliona takie 10-20 tys zł brzmi śmiesznie, jednak takie dopłaty czyhają na każdym kroku, tu 10 tam 20 i zbiera się 30% wartości budynku ( z samych detali). Sama elewacja z Corianu już potrafi zaskoczyć, jego montaż na nierdzewnych kotwach typu Halfen też nie należy to tanich przyjemności.

Na początku budowy kusi by wszystko było naj... łatwo wtedy stracić rachubę finansową i skutkiem tego do wykończenia nie użyjemy Miele, Smeg czy Bang Olufsena tylko Siemensa i Sony.

AmatorBudujeDom
10-04-2016, 23:52
Bez dokładnej analizy doliczyłbym spokojnie 15% - zawsze jest coś, o czym się dowiesz w trakcie budowy.

Pozdrawiam

mafef
11-04-2016, 08:46
W budowaniu jestem totalnie zielony, stąd pytanie. Dzięki wielkie za zrozumienie problemu!

Za Waszą poradą zapewne skończy się na nadzorze inwestorskim (przyznam, że wcześniej myślałem że dobry kierownik budowy wystarczy).
@Mall - dużo cennych info, dzięki!

@Grend - tak, własnie tak często jest, szczególnie, na innym tego typu portalu z dziennikami budowy, gdzie ludzie wrzucają etapy, zdjęcia i opisy "dla prowadzenia dziennika". Ot tak, jako hobby, odskocznię, prowadzenie bloga. Sam mam zamiar tak zrobić, jako odskocznię od codziennej pracy i obowiązków.

Mall
11-04-2016, 11:55
Sam miałem w planach Corian, po przemyśleniu uznałem, że nie warto pchać się w takie koszty elewacji, zamieniłem na kamień naturalny. Corian kosztuje ok 600-800 zł m2 + montaż (ok 250 zł), razem blisko tysiąca w projekcie Willa Floryda jest go 200 m2 - to już 200 tys, złotych, prócz tego 50m2 kamienia ok 200 zł m2 + montaż 150-200, razem około 400 zł, czyli następne 20 tys. zł, do tego HFL, trochę blach, rynien. I już 250 tys. zł.

mafef
11-04-2016, 12:20
No własnie zastanawia mnie ta elewacja z Corian. Prędzej też kamień naturalny jeśli już dojdzie do skutku. Ale wiadomo, elewacja jest do dopasowania tak żeby była wygladem ok jak na taki budynek, bez lipy i zapewne niższym kosztem jak ten tutaj.
Ogólnie w projekcie zmian kilka do wprowadzenia (min powiekszenie garazu o 1 stanowisko). Projekt nie jest idealny, ale bliski temu co chciałbym mieć.

Iscra
11-04-2016, 12:42
Ogólnie w projekcie zmian kilka do wprowadzenia (min powiekszenie garazu o 1 stanowisko). Projekt nie jest idealny, ale bliski temu co chciałbym mieć.

Kurczę, przy domu za taką kwotę nie kupowałabym projektu gotowego, tylko zleciła indywidualny. Od razu garaż byłby po Twojemu i wszelkie inne zachcianki. Natomiast ten projekt jest dobrym punktem wyjścia do skonkretyzowania tego, czego pragniesz od własnego domu.

mafef
11-04-2016, 12:43
Też się nad tym zastanawiałem, aczkolwiek trafiłem własnie na ten projekt i jest prawie prawie. Niewielkie zmiany jedynie.

.:Paco:.
11-04-2016, 13:10
Też się nad tym zastanawiałem, aczkolwiek trafiłem własnie na ten projekt i jest prawie prawie. Niewielkie zmiany jedynie.

malef ten widziałem ten projekt i nad nim myślałem - tzn nad jego pewnymi rozwiązaniami (np antresola i schody) bo z góry wiedziałem,że ten dom był dla mnie i mojej rodziny za duzy...wez to pozniej sprzątaj;) rozważałem tez parkowa, dom z widokiem....i tez sie bede budował pod Warszawa.

Generalnie z tego co się zorientowałem to kosztorysy Mgprojekt są zaniżone (oczywiście to zalezy tez od firmy jaka sie wezmie do budowy) niemniej jak wyzej wspominali przed mną jak już postanowisz sobie na projekt to wez kosztorysanta co za 500zl Ci zrobi taki opis i bedziesz wiedzial. A jak nawet poszukasz w necie to sa firmy z Wawy i okolic co wprost podają swoje kosztorysy dla konkretnych projektów z tej pracowni i zobaczysz jakie % są różnice.

Mi się udało kupić działkę co mi pasuje i może w tym roku ruszymy...niemniej na początku szukałem szerokiej działki,ze względu na powyższe projekty ale na rynku warszawskiej ciężko o coś normalnego/dobrego w normalnych pieniądzach - naprawdę często oczekiwania są z kosmosu a agencje potrafią sobie doliczyć 80-100tys prowizji?!?!? Zjeździłem zachodnie rubieże, Piaseczno, Nowa Iwiczna w kierunku Konstancina, po wschodnie Otwock, Wawer, do Wołomina.

Suma sumarum znalazłem działkę bezpośrednio w Józefowie i przez to,ze bylem pierwszy dobrze urwałem z ceny (nadal są dwie działki w okolicy do sprzedaż). Także jak widzisz przechodziłem przez to właśnie co ty - moja rada taka byś się dokładnie zastanowił nad głównymi założeniami domu (czy szeroka fasada, czy garaż oddzielnie czy pod domem, czy wolisz leśne czy dobry dojazd itd. ) bo projektów się sporo jeszcze pojawi ale przynajmniej pozwoli Ci to poszukać działki - nie wszystko wszędzie wybudujesz bo albo MPZP określi ramy, albo może być konserwator zabytków albo teren podmokły...

Ostatecznie projekt dobierzesz a jak poszukasz to za cenę Florydy z adaptacją może i dorwiesz projekt indywidualny gdzieś dalej od Warszawy....

.:Paco:.
11-04-2016, 13:13
W budowaniu jestem totalnie zielony, stąd pytanie. Dzięki wielkie za zrozumienie problemu!

Za Waszą poradą zapewne skończy się na nadzorze inwestorskim (przyznam, że wcześniej myślałem że dobry kierownik budowy wystarczy).


bo tak jest często,że dobry kierownik starczy do SSO a później to już dobre ekipy

mafef
11-04-2016, 13:42
Działki... o tak.
Ostatnio albo właśnie w okolicy Lasu Kabackiego, ale jak działka ok to nagle prowizje takie jak piszesz. Zacząłem ostatnio rozglądać się jeszcze w okolicy Łomianek - przy Kampinowskim, ewentualnie okolice Magdalenki.
Działka która mnie satysfakcjonuje to min 50arów, a ciężko coś takiego dostać, zazwyczaj trzeba łączyć 2 działki (jeszcze ujdzie, w momencie gdy kupowane od jednego sprzedawcy).

Wielkość tego domu jest dla mnie optymalna właśnie, pomimo że obecnie jestem singlem.
Zawsze chciałem duży dom, wychowałem się w małym mieszkaniu, a po wyjeździe do Warszawy wynajmowane mieszkania rosły powierzchniowo z każdym. Teraz uznałem, że idealne będzie własnie coś takiego.

Można wiedzieć w jakiej okolicy znalazłeś działkę?

gosiasad
11-04-2016, 14:19
Ostatnio albo właśnie w okolicy Lasu Kabackiego, ...Zacząłem ostatnio rozglądać się jeszcze w okolicy Łomianek - przy Kampinowskim, ewentualnie okolice Magdalenki.

Jeśli praca wiąże się z dojazdami do W-wy, to zwróciłabym jeszcze uwagę na czas dojazdu do stolicy.

Elfir
11-04-2016, 14:29
zamiast inspektora nadzoru można wynająć nadzór autorski architekta.

mafef
11-04-2016, 14:37
@gosiasad
Te lokalizacje nie są takie złe, biorąc pod uwagę bliskość S7/S8/A2 jak dla mnie ;).
Przywykłem, już przez te parę lat, że podróż autem po Wawie to spokojnie godzina z/do pracy :).

.:Paco:.
11-04-2016, 15:27
Działki... o tak.
Ostatnio albo właśnie w okolicy Lasu Kabackiego, ale jak działka ok to nagle prowizje takie jak piszesz. Zacząłem ostatnio rozglądać się jeszcze w okolicy Łomianek - przy Kampinowskim, ewentualnie okolice Magdalenki.
Działka która mnie satysfakcjonuje to min 50arów, a ciężko coś takiego dostać, zazwyczaj trzeba łączyć 2 działki (jeszcze ujdzie, w momencie gdy kupowane od jednego sprzedawcy).

Wielkość tego domu jest dla mnie optymalna właśnie, pomimo że obecnie jestem singlem.
Zawsze chciałem duży dom, wychowałem się w małym mieszkaniu, a po wyjeździe do Warszawy wynajmowane mieszkania rosły powierzchniowo z każdym. Teraz uznałem, że idealne będzie własnie coś takiego.

Można wiedzieć w jakiej okolicy znalazłeś działkę?

Taka chałupa dla singla....to niezla impreze bedziesz mogl zrobic:)

Sporej dzialki szukasz - troche jak strzelanie z armaty do myszy w okolicach Warszawy;) Cieżko taka dorwac aby pasowala wszystko ok, komunikacja ok i nie wydac "miliona" na prowizje. Ja jedynie nie szukałem w okolicach Kampinosa i Lomianek - pierwsze bo komunikacyjnie nie tak fajnie jak sie wydaje (a ceny dzialek podobne do Konstancina/Powsina gdzie jest lepiej) a co do drugiego to tam zawsze byla ta fama metali ciezkich nie wiem na ile w tym prawdy ale znow wydawalo mi sie daleko....

Nie wiem czy szukasz leśnej, ale w takich przypadkach "kilka" działek od jednego wlasciciela moze pomoc bo czestwo wchodzi ogranicznenie powierzchni biologicznie czynnej albo nawet ograniczenie wojewody o limicie odlesiania per dzialka! W magdalence byly fajne dzialki na sprzedaz w lesie jadac od Piaseczna do Janek po prawej stronie....tyle ze tam dalej za lasem bedzie obwodnica Lesznowoli - zobacz sobie na mapkach GDDIKA.
A tak to duze byly za Zalesiem (albo miedzy zalesiem a magdalenka) ale nawet jak wybuduja Pulawska bis to juz bedzie daleko komunikacyjnie a i jak budowy dalej rusza to wszystko znow bedzie stalo...(moim rodzice mieszkaja w N. Iwicznej i jak porownam Pulawska teraz do 15 lat temu to jest tragedia!)

Na granicy Konstancina - sniadeckich/orzechowa byla fajna spora dzialka od jednego wlasciciela (podzielona na dwie)...ja odpuscilem bo nie pasowala mi wymiarami...Przerobilem tez Wawer (ceny ^^^^ a niestety chyba najbardziej zacofana dzielnica - kanalizacja to luksus a i czesto czegokolwiek innego brakuje), Wesola spoko ceny wyzsze ale nie wiadomo jak bedzie obwodnica leciala, w Sulejowku sa spore dzialki.....

Ja ostatecznie mam w Jozefowie k. Otwocka (700m od granicy Wawy w linii prostej)- klimat jak w Konstancinie a polowe taniej. Obwodnice wybuduja ok -4-5km dalej, czysto, cicho, media a i powietrze marzenie:)pociagi do Wawy i na lotniska mozna dojechac nimi...no i poki co urzad gminy super aby zalatwic przed budowa! powoli mam wiare,ze urzednicy sa dla obywateli a nie vice versa....

mafef
11-04-2016, 20:17
O widzisz, z tym Józefowem mnie zainteresowałeś, szczególnie w perpsektywie mostu południowego robi się ciekawie (a będzie się działo z nim ;)) - co do Łomianek i Kampinosa, to fakt. Ja podróżuję głównie w tamte rejony w godzinach wieczornych/nocnych więc tragedii nie ma, ale jak widzę tą drogę to sobie wyobrażam co tam się w dzień dzieje.

Konstancin, Powsin kusi... i to bardzo. Prestiżowa dzielnica. Ale ceny działek interesujących mnie to około 2mln niestety :/

Hahaha... no imprezy można przednie na upartego. Ale chcę mieć już coś przyszłościowego i za kilka, kilkanaście lat, jeśli już się trafi ta "druga połówka" nie martwić, że dom za mały, bo dzieci, bo coś ;) Na razie przed 30 jeszcze mogę szaleć, później trzeba się ogarnąć będzie ;). Jakoś takie myślenie mi się załącza, po wychowaniu się w 38mkw w bloku w 4 osoby ;).

jajmar
11-04-2016, 21:40
zamiast inspektora nadzoru można wynająć nadzór autorski architekta.

Ale to nie zastępuje inspektora. Architekt może w ramach nadzoru coś podpowiedzieć jak rozwiązać problem, inspektor sprawdza jakość robót materiały itd.

Elfir
11-04-2016, 22:29
jeśli masz projekt wykonawczy to architekt pilnuje, by materiały i wykonawstwo było dokładnie jak w projekcie.

kemot_p
11-04-2016, 22:45
A ja proponuję Komorów albo Podkowę Leśną :)

jajmar
11-04-2016, 23:00
jeśli masz projekt wykonawczy to architekt pilnuje, by materiały i wykonawstwo było dokładnie jak w projekcie.

Jeszcze takiego nie spotkałem i architekta i nadzoru.

Bracianka
11-04-2016, 23:11
Jeszcze takiego nie spotkałem i architekta i nadzoru.

A budujesz domy za ponad milion? ;-)

.:Paco:.
11-04-2016, 23:28
O widzisz, z tym Józefowem mnie zainteresowałeś, szczególnie w perpsektywie mostu południowego robi się ciekawie (a będzie się działo z nim ;)) - co do Łomianek i Kampinosa, to fakt. Ja podróżuję głównie w tamte rejony w godzinach wieczornych/nocnych więc tragedii nie ma, ale jak widzę tą drogę to sobie wyobrażam co tam się w dzień dzieje.

Konstancin, Powsin kusi... i to bardzo. Prestiżowa dzielnica. Ale ceny działek interesujących mnie to około 2mln niestety :/

Hahaha... no imprezy można przednie na upartego. Ale chcę mieć już coś przyszłościowego i za kilka, kilkanaście lat, jeśli już się trafi ta "druga połówka" nie martwić, że dom za mały, bo dzieci, bo coś ;) Na razie przed 30 jeszcze mogę szaleć, później trzeba się ogarnąć będzie ;). Jakoś takie myślenie mi się załącza, po wychowaniu się w 38mkw w bloku w 4 osoby ;).

Jedz tam w godzinach szczytu to zobaczysz jak slimaki Ciebie wyprzedzaja;) A i trasa kolo wysypiska w wakacje nie zawsze jest ciekawa...mam znajomych w Izabelinie.

Przejedz sie zobacz Józefów np Michalin ul. ks Malinowskiego/Samorzadowa sporo dzialek, bardziej na poludnie np ok. Polnej, albo po drugiej stronie torow Dobra, Niezapominajki...miasto caly czas ostro ciagnie kase z Unii buduja wodociagi, kanalizacje i drogi...
Jak wybuduja obwodnice to bedzie dobrze kiedys z czasem ma byc 721 - to ta droga co leci z "Janek" nad magdalenka, przez piaseczno do konstancina i bedzie "wlatywac" do srodka Jozefowa kolo Holiday Inn (ale to mysle za 20 lat:P). Ja szukalem dzialki aby miala troche drzew - dobra komunikacje do Wawy i na lotnisko (z racji pracy) a i aby dzieci mialy dobrze - dobre szkoly i gimnazjum w Jozefowie. Jakby Ci sie spodobalo to dam CI namiar na spoko agencje na PW ale prawda taka,ze ja sam jezdzilem i znalazlem transparent bezposrednio...

Konstancin jest drogi bo to niby prestiz ale powoli ludzie sie z tego lecza (jak kiedys Magdalenka), bylo kilka dzialek w okolicach basenu - jest sporo dzialek na poludnie od konstancina i w dobrych cenach ale tam to troche takie odludzie - Parcela, Borowina....Sporo ludzi jeszcze sie buduje blisko wisly krzeszyn, kepa Krzewska ale ja bym sie bal,ze zaleje:)

Niemniej zalezy od miejsca ale tak duza dzialka to wydatek - ale moze to Ty wygrales w totka dzis na mazowszu;)

Kempot jeszcze nasunal dobry pomysl Komorow, Podkowa ale to dalej - podobnie MIlanowek fajny ale mimo granicy z autostrady tragedia....znajomi zony pobudowali dom i 2 lata pozniej sprzedali bo nie wyrabiali z dojazdami. Szkolda dzieci itd.

Teraz jak tak planujesz i na pewno Ciebie stac to rzeczywiscie tak z grubej rury sobie zapewnisz na przyszlosc. Pamietaj,ze wybudowanie surowego to pestka pozniej wykonczenie to spory wydatek a i pozniej trzeba utrzymac - sam mam 33 - niemniej trzymam kciuki bo chcialbym taka Floryde zobaczyc gdyz sama mnie intrygowala:)

Pozdrawiam!

jajmar
11-04-2016, 23:32
A budujesz domy za ponad milion? ;-)

A jakie znaczenie ma czy to dom czy inny obiekt? Od ponad 20 lat uczestniczę w procesach budowlanych rożnych obiektów więc wiem o czym piszę.
Od sprawdzania materiałów i jakości jest inspektor nie auto projektu.

Elfir
12-04-2016, 08:41
opieram się na:
http://www.architektura.info/index.php/wiadomosci/zagadnienia_prawne/nadzor_autorski_architekta

jajmar
12-04-2016, 08:50
opieram się na:
http://www.architektura.info/index.php/wiadomosci/zagadnienia_prawne/nadzor_autorski_architekta

Ale po co mieszasz inwestorowi w głowie? Tam nie pisze że nadzór autorski zastępuje inspektora nadzoru.

Na budowie jest kierownik, może być inspektor i może być nadzór autorki architekta. To są różne osoby i mają różne zadania zgodnie z prawem budowlanym.

Bracianka
12-04-2016, 08:53
A jakie znaczenie ma czy to dom czy inny obiekt? Od ponad 20 lat uczestniczę w procesach budowlanych rożnych obiektów więc wiem o czym piszę.
Od sprawdzania materiałów i jakości jest inspektor nie auto projektu.

Ale to, że nie spotkałeś się z czymś takim, pomimo doświadczenia, nie znaczy, że tak ludzie nie robią. Widzisz, ja z Twoich okolic przecież, a jak mówiliśmy różnym ekipom przy wycenach, że chcemy zgodnie z projektem 20 cm ocieplenia, to też twierdzili, że nikt tak nie robi. A ich rozpiętość cenowa była różna. Przy takiej kasie to bym brała każdego możliwego "nadzorcę" ;-)

jajmar
12-04-2016, 09:32
Ale to, że nie spotkałeś się z czymś takim, pomimo doświadczenia, nie znaczy, że tak ludzie nie robią. Widzisz, ja z Twoich okolic przecież, a jak mówiliśmy różnym ekipom przy wycenach, że chcemy zgodnie z projektem 20 cm ocieplenia, to też twierdzili, że nikt tak nie robi. A ich rozpiętość cenowa była różna. Przy takiej kasie to bym brała każdego możliwego "nadzorcę" ;-)

Nie rozumiem o czym piszesz. Napisałem wyżej nadzór autorski to co innego niż inspektor nadzoru, te funkcje opisuje i reguluje prawo budowlane. Teoretycznie autor projektu może być inspektorem nadzoru, ale wtedy występuje jako inspektor a nie projektant.

Co do ocieplenia u mnie się nie dziwili nad 20 cm.

Andek12
12-04-2016, 10:26
Ale to, że nie spotkałeś się z czymś takim, pomimo doświadczenia, nie znaczy, że tak ludzie nie robią. Widzisz, ja z Twoich okolic przecież, a jak mówiliśmy różnym ekipom przy wycenach, że chcemy zgodnie z projektem 20 cm ocieplenia, to też twierdzili, że nikt tak nie robi. A ich rozpiętość cenowa była różna. Przy takiej kasie to bym brała każdego możliwego "nadzorcę" ;-)

To jakaś lewa ekipa chyba :P Ale jak kolega pisze, nie mylić inspektora od nadzoru autora!

Elfir
12-04-2016, 11:56
Ale po co mieszasz inwestorowi w głowie? Tam nie pisze że nadzór autorski zastępuje inspektora nadzoru.

Na budowie jest kierownik, może być inspektor i może być nadzór autorki architekta. To są różne osoby i mają różne zadania zgodnie z prawem budowlanym.

Nigdzie nie napisałam, że zastępuje, tylko, że można wynająć zamiast (w sensie ograniczenia ilości osób), zwłaszcza, jak się ma generalnego wykonawcę a nie buduje systemem gospodarczym.
Moim zdaniem ich role w dużej mierze się dublują, jeśli projekt jest faktycznie dobrze opracowany (bez zastanawiania się czy portoherm czy jednak silikat, a jak silikat to który i gdzie kupić) - a nadzór autorski spowoduje, że dom jest dokładnie taki, jak to opracował architekt, bez zmian wprowadzanych pod wpływem chwili na budowie i "widzimisię" ekipy.

Jedynie kierbud jest obowiązkowy.

jajmar
12-04-2016, 13:05
Nigdzie nie napisałam, że zastępuje, tylko, że można wynająć zamiast (w sensie ograniczenia ilości osób), zwłaszcza, jak się ma generalnego wykonawcę a nie buduje systemem gospodarczym.
Moim zdaniem ich role w dużej mierze się dublują, jeśli projekt jest faktycznie dobrze opracowany (bez zastanawiania się czy portoherm czy jednak silikat, a jak silikat to który i gdzie kupić) - a nadzór autorski spowoduje, że dom jest dokładnie taki, jak to opracował architekt, bez zmian wprowadzanych pod wpływem chwili na budowie i "widzimisię" ekipy.

Jedynie kierbud jest obowiązkowy.

Dlaczego nie chcesz przyjąć do wiadomości że to są inne role na budowie? Nic się nie dubluje poczytaj PB.

kemot_p
12-04-2016, 13:39
@Paco, widzę, że masz nieźle obcykane okolice W-wy, kompleksowo i ze szczegółami :) Respekt. Ja wybierając działkę skupilem się tylko na terenie +/- 2.5 km od wukadki.
Teraz, patrząc na projekt wybrany przez autora wątku mam wątpliwości, czy nowoczesnością pasował by do zabudowy Komorowa czy Podkowy, chyba że tych nowszych części ;)

Elfir
12-04-2016, 14:06
Dlaczego nie chcesz przyjąć do wiadomości że to są inne role na budowie? Nic się nie dubluje poczytaj PB.

Czyżbyś sugerował , że inspektor nie może stwierdzić, czy realizacja jest zgodna z projektem? (Co może stwierdzić architekt prowadzący nadzór autorski)

.:Paco:.
12-04-2016, 14:17
@Paco, widzę, że masz nieźle obcykane okolice W-wy, kompleksowo i ze szczegółami :) Respekt. Ja wybierając działkę skupilem się tylko na terenie +/- 2.5 km od wukadki.
Teraz, patrząc na projekt wybrany przez autora wątku mam wątpliwości, czy nowoczesnością pasował by do zabudowy Komorowa czy Podkowy, chyba że tych nowszych części ;)

hehe, znam Warszawe i "okolice" ale mimo wszystko, troche mnie to kosztowalo zycia, rok sie najezdzilem zanim znalazlem dzialke i sie udalo. Ja wszystko sprawdzalem na ile moglem - komunikacje, inwestycje infrastrukturalne w okolicy, drogowe a nawet autobusy do szkoly i ich trasy ze wzgledu na dzieci jak juz mialem podjac ostateczna decyzje:P

Prawda jest taka,ze dzialek jest coraz mniej, coraz dalej trzeba szukac bo te co sie ostaja blizej Wawy to ceny coraz wyzsze....a malo jest starych dzialek z domem do wyburzenia lub generalnej przebudowy albo ceny wysokie.

Co mozna wybudowac to MZPZ i niekiedy konserwator (jak w Konstancinie Skolimowie) ale teraz czesto jest kompletny bałagan bo wiele osob buduje fajne domu a nagle ktos obok buduje bunkier (nie chodzi mi o dom nowoczesny "kwadratowy" ale taki masywny np kompletnie szary). W swojej gminie slyszalem,ze sa rozmowy aby bardziej prezycowac wymagania wlasnie co do architektury aby podtrzymac jakis ogolny wyglad i tutaj zblizamy sie do cienkiej granicy na ile mozna to ograniczac ale to OT.

pozdrawiam

jajmar
12-04-2016, 14:27
Czyżbyś sugerował , że inspektor nie może stwierdzić, czy realizacja jest zgodna z projektem? (Co może stwierdzić architekt prowadzący nadzór autorski)

Ja niczego takiego nie napisałem. Upraszczasz rolę nadzoru do stwierdzanie czy coś jest zgodne z projektem, tyle to średnio rozgarnięty inwestor zauważy.

mafef
12-04-2016, 16:04
W totolotka fajnie byłoby wygrać, no ale niestety nie tym razem ;). Aczkolwiek... kwestia czasu!

Co do budowy - plany są, ale uzależniam mocno od możliwości znalezienia działki - baaardzo Wam dziękuję za uwagi co do lokalizacji. Swoją drogą, zastanawia mnie, czy na południu Kabackiego, nie hałasuja samoloty? W sumie jest to równo w osi Pasa startowego, jedynie jakieś 5km od owego? Macie jakieś doświadczenia z tym? Bo obecnie słabo mam z czasem, aby postać tam ze 2-3 godziny i zobaczyć co tam się dzieje.

dzabij
12-04-2016, 19:47
Swoją drogą, zastanawia mnie, czy na południu Kabackiego, nie hałasuja samoloty? W sumie jest to równo w osi Pasa startowego, jedynie jakieś 5km od owego? Macie jakieś doświadczenia z tym? Bo obecnie słabo mam z czasem, aby postać tam ze 2-3 godziny i zobaczyć co tam się dzieje.

Hałasują. Mój młody chodzi do szkoły na Sarabandy - jedna z ostatnich ulic Warszawy od strony Piaseczna. Jak przelatuje samolot to trzeba przerywać apel ;-)

Samoloty robią ostatnie kółko nad Piasecznem i ustawiają się do finalnego podejścia na pas na Okęciu. Na pewno będzie je słychać w Józefosławiu, pewnie również w Chylicach. Ja mieszkam trochę dalej na południe, w Henrykowie Urocze - samoloty są już na tyle nisko że nawet u mnie je słychać.

Inna sprawa czy mi to przeszkadza. Myślę że nie, w zasadzie to nawet ich (samolotów) nie zauważam. Ale mogę nie być obiektywny, bo całe życie spędziłem w bliskim sąsiedztwie podejścia do pasa na Okęciu (Piastów, Ursus).

.:Paco:.
12-04-2016, 20:54
W totolotka fajnie byłoby wygrać, no ale niestety nie tym razem ;). Aczkolwiek... kwestia czasu!

Co do budowy - plany są, ale uzależniam mocno od możliwości znalezienia działki - baaardzo Wam dziękuję za uwagi co do lokalizacji. Swoją drogą, zastanawia mnie, czy na południu Kabackiego, nie hałasuja samoloty? W sumie jest to równo w osi Pasa startowego, jedynie jakieś 5km od owego? Macie jakieś doświadczenia z tym? Bo obecnie słabo mam z czasem, aby postać tam ze 2-3 godziny i zobaczyć co tam się dzieje.

rozważasz Kierszek albo Jóżefosław?:rolleyes:

Troche halasuja- mam sporo znajomych co mieszkaja w Jozefosławiu, moi rodzice mieszkaja po drugiej stronie ul. Pulawskiej w N.I. (czyli niby dalej) ale troche slychac, niemniej prawda jest taka,ze spokojnie do wszystkiego mozna sie przwyczaic....


Hałasują. Mój młody chodzi do szkoły na Sarabandy - jedna z ostatnich ulic Warszawy od strony Piaseczna. Jak przelatuje samolot to trzeba przerywać apel ;-)

Samoloty robią ostatnie kółko nad Piasecznem i ustawiają się do finalnego podejścia na pas na Okęciu. Na pewno będzie je słychać w Józefosławiu, pewnie również w Chylicach. Ja mieszkam trochę dalej na południe, w Henrykowie Urocze - samoloty są już na tyle nisko że nawet u mnie je słychać.

Inna sprawa czy mi to przeszkadza. Myślę że nie, w zasadzie to nawet ich (samolotów) nie zauważam. Ale mogę nie być obiektywny, bo całe życie spędziłem w bliskim sąsiedztwie podejścia do pasa na Okęciu (Piastów, Ursus).

No to podobnie jak ja cała młodość w Ursusie na niedzwiadku - samoloty w ogole zero problemu a pociag w linii prostej 150m...nigdy nam to nie przeszkadzalo aby spac natomiast przyjezdni na noc nigdy nie mogli sie wyspac.

mafef
12-04-2016, 22:51
Będę więc musiał pomyśleć i poszukać dobrej miejscówki i poświęcić kilka dni wolnych, spakować prowiant i pobyć w interesujących okolicach kilka godzin ; )

kemot_p
13-04-2016, 07:30
Józefosław, Mysiadło i te okolice to na pewno będzie problem z hałasem samolotów, co prawda mniejszy niż w Ursusie bo od południa przeważnie lądują. Na stronie Okęcia są mapki akustyczne: http://www.lotnisko-chopina.pl/pl/mapa-akustyczna.html
Można sobie zobaczyć obszary narażone na hałas, np: http://www.lotnisko-chopina.pl/uploads/user_files/ochrona_srodowiska/mapa_akustyczna/2012/mapa-emisyjna-ldwn.pdf
Mapki mapkami, ale najlepiej pojeździć i samemu posłuchać, co slusznie planujesz:)
Pozdrawiam.

mafef
13-04-2016, 08:48
No dokładnie, Jednego będzie drażnić 50db a inny przy 65 uzna że jest spoko ;)
Ale dzięki za mapkę! przyda się!

brylekpl
18-04-2016, 14:41
Witaj,

Przeczytalem tamat i chcialbym sie odniesc do Twojego pytania czy uda Ci sie ten dom za 1,2Mio wybudowac -. majac moje budowlane doswiadczenie domu nieco mniejszego w prowincjonalnym miasteczku przy udziale ojca jako kierbuda zwazajacego na wszystkie koszta powiem tak - marzenie zcietej glowy - chyba ze zrobisz okna pcv panele z catoramy drzwi w okleinie sztucznej itp. a chyba nie o to chodzi w takim domu. Budujac w warszawie tego typu obiekt i pewnie korzystajac z generalnego wykonawcy i przy zachowniu przywoitego wykonczenia wnetrza szykuj sie na 2mio nie uwzgledniajac podworka. 5000/m to minimum za tego typu budynek. Duzo konstrukcji zelbetowych, duze okna (pewnie aluminiowe) duzo glazury, lazienek. Sama elewacja z korianu to juz mega koszt (osobiscie uwazam ze zbyteczny bo korian dobry do sali operacyjnej a nie koniecznie na elewacje ale to inna beczka)

alejak juz wybudujesz to radosc bedzie:) - tego zycze!

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-04-2016, 10:16
Witam,
Zastanawiam się, nad budowa domu w okolicy Warszawy. Dom o powierzchni około 360m. kw. Pełne piętro.
Myślicie, że koszty ok 1,2mln zł (pod klucz) budowy są realne, czy doliczyć do tego z 500tys. spokojnie?

Dom wg. projektu Willa Floryda MG projekt (ich kosztorys mówi właśnie o kosztach ok 1,2mln, ale jak wiadomo, te kosztorysy często są mocno zaniżone).
Budował ktoś z Was już coś podobnego?

Dzięki wielkie za pomoc!
Pozdrawiam!

za sam budynek możesz "spokojnie" liczyć 3000 - 4000,-zł / m2 tj. około 1,4mln - ale to jest szacunek kosztów, ponieważ np. różnice w wycenie stolarki okienno drzwiowej wg zapytań mogą być znaczące, podobnie z instalacjami, WM, itd ... no i dochodzi wykończeniówka zewnętrzna / wewnętrzna.
- przy tak dużym metrażu obiektu - projekt gotowy wg mnie wydaje się nieporozumieniem, ale ... określa ogólnie to, do czego dążysz :)

mafef
21-04-2016, 20:23
Dzięki za odpowiedzi!
Z koriana pewnie w przypadku budowy zrezygnuję, bo zbyteczny wydatek, który można zastąpić chociażby kamieniem który będzie tańszy - zobaczy się.

Dzięki waszym opiniom, wypowiedziom dostałem porcję cennych informacji - wszystkie do rozważenia, przeanalizowania :)
Dzięki jeszcze raz! A w momencie decyzji, że budujemy, zapewne powstanie dziennik i będzie można śledzić poczynania krok po kroku.
Dzięki! ;)

Michal_Wawa
24-04-2016, 15:10
Będę więc musiał pomyśleć i poszukać dobrej miejscówki i poświęcić kilka dni wolnych, spakować prowiant i pobyć w interesujących okolicach kilka godzin ; )
Jeżeli masz chęć mieć domek za ok 1,5 mln to BARDZO przemyśl lokalizację. Wg mnie w grę wchodzą Wyłącznie działki które mają blisko (blisko tzn max 10 min wolnym spacerem) autobus miejski lub wkd czy dobrą kolej podmiejską (ale z naciskiem na autobus).
Inaczej wyrzucisz pieniądze w błoto.
Znajomy pobudował taki dom na zadupiu pod Grodziskiem Maz. Ma wielki i drogi dom z beznadziejnym dojazdem i niesprzedawalny. Żaden głupek nie zapłaci masy kasy za dom w środku niczego, bez komunikacji itp.
Lokalizacja najważniejsza, reszta to pierdoły. Jesteś jak mówisz przed 30 tka, pomyśl o taksówkach z imprezy. Na dobre zadupie taxi będzie droższa niż ta impreza :-)

mazia77
11-02-2019, 12:20
Witam,
Zastanawiam się, nad budowa domu w okolicy Warszawy. Dom o powierzchni około 360m. kw. Pełne piętro.
Myślicie, że koszty ok 1,2mln zł (pod klucz) budowy są realne, czy doliczyć do tego z 500tys. spokojnie?

Dom wg. projektu Willa Floryda MG projekt (ich kosztorys mówi właśnie o kosztach ok 1,2mln, ale jak wiadomo, te kosztorysy często są mocno zaniżone).
Budował ktoś z Was już coś podobnego?

Dzięki wielkie za pomoc!
Pozdrawiam!

Witam, czy ruszyłeś z budową ? jak tak czy można zdjęcia , ja jestem zainteresowana zakupem projektu Floryda 2