PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory słoneczne - oferta . Co o tym myślicie ?



pavesi
09-04-2016, 21:12
Witam
Planuję instalację kolektorów, poznałem ofertę pewnej firmy i bardzo proszę o podpowiedź co o tej ofercie myślicie.

Lp. Nazwa Ilość
1 Kolektor słoneczny próżniowy HEVELIUS SCM-15 BIAWAR 2
2 Grupa pompowa UPS 25-40, z rotametrem 2-12 l/min. 1
3 Naczynie przeponowe solarne 24 l 1
4 Naczynie przeponowe CWU 18 l 1
5 Regulator solarny 1
6 Złączki CONEX 1kpl. 1
7 Złączki do rury karbowanej 3/4” kpl. 10 szt. 1
8 Rura karbowana w otulinie DN20, 1m 30
8 Płyn solarny 1
9 Pompa obiegowa 25-40 do C.O. 1
10 Armatura hydrauliczna, zawory, rury PP, izolacja, uchwyty itp.. 1 kpl. 1
11 System montażowy do dachu skośnego, 1 kpl. 1
12 Zasobnik MEGA Solar 300 BIAWAR 1
13 Montaż i uruchomienie instalacji 1

Oferta na wykonanie instalacji kolektorów termicznych z zasobnikiem
300L
12 800,00 zł cena z podatkiem i montażem.
instalacja dla 3-5 osób , interesuje mnie czy zestaw jest godny uwagi jakościowo cenowo oraz wydajność

jasiek71
09-04-2016, 21:39
W konfrontacji ze zwykłą grzałką wkręconą w dowolny zasobnik i liczniku dwutaryfowym będziesz na "0" pod względem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych za ok 30 lat pod warunkiem że wcześniej ta instalacja się nie rozleci ...:cool:

pavesi
09-04-2016, 22:55
proszę zatem mi coś zaproponować a ja to przedstawię tej firmie ...

link2jack
09-04-2016, 22:59
To ty będziesz wykonawcy proponował rozwiązania? Z pewnością na twoim mniej zarobią...

pavesi
09-04-2016, 23:04
Pytam czy zestaw jest godny uwagi jaki mi został zaproponowany, zakładam że znają się tutaj ludzie bardziej niż ja.
To są moje pieniądze i jeżeli mi coś nie pasuje naturalnie mogę wykonawcy to powiedzieć to chyba normalne
Przy okazji będę wiedział czy mi lipe wciskają za wysokie pieniądze ...

link2jack - kolego z całym szacunkiem ale jeżeli nie masz ochoty mi pomóc to nie nabijaj sobie postów , twoja wypowiedź nic mi nie pomaga .

jasiek71
09-04-2016, 23:27
proszę zatem mi coś zaproponować a ja to przedstawię tej firmie ...

W sezonie grzewczym CWU masz z kotła więc zostaje tylko kilka miesięcy poza sezonem grzewczym ...
Jedynym słusznym rozwiązaniem jest grzałka elektryczna i licznik na dwie taryfy ...

pavesi
10-04-2016, 05:22
Tzn ten Pan z firmy to też doradzał a kolektory odradzał.. i to samo powiedział.... problem polega na tym że za bardzo nie mam gdzie założyć układu np 3KW bo np 1KW się nie oplaca zwłaszcza że jak się jest rolnikiem ( tzn opłaca się KRUS i trochę pola się ma ) to można się ubiegać o zwrot 50 %...
1,5 kw to jak dobrze pamiętam wystarczyło by tylko na bojler z grzałką

jasiek71
10-04-2016, 08:12
Tzn ten Pan z firmy to też doradzał a kolektory odradzał.. i to samo powiedział.... problem polega na tym że za bardzo nie mam gdzie założyć układu np 3KW bo np 1KW się nie oplaca zwłaszcza że jak się jest rolnikiem ( tzn opłaca się KRUS i trochę pola się ma ) to można się ubiegać o zwrot 50 %...
1,5 kw to jak dobrze pamiętam wystarczyło by tylko na bojler z grzałką

O matko ...
Jaka fotowoltaika ...?
PRĄD Z GNIAZDKA ...!!!

pavesi
10-04-2016, 22:28
Czyli mam rozumieć że ci ludzie co założyli kolektory to wyrzucili pieniądze w błoto...
A mimo to zakładają.
Akurat taryfa i bojler elektryczny za mną nie przemawia

maxb
10-04-2016, 23:39
Zakładają bo wszyscy wkoło trąbią że to jest dobre i że ciepła woda za darmo :)

Przemol17
12-04-2016, 12:25
Witam
Zestaw ten znam i jest to dobra firma.Jednak jeżeli chodzi o cenę proponuję się trochę potargować.
Koszt podgrzania 300 l wody za pomocą kolektorów słonecznych to 0,18 zł.
Tą sama ilość wody podgrzejesz też, jak Ci doradzają na forum za pomocą grzałki elektrycznej w bojlerze , ale już za 7.20 zł.

maxb
12-04-2016, 13:14
Koszt podgrzania 300 l wody za pomocą kolektorów słonecznych to 0,18 zł.
Tą sama ilość wody podgrzejesz też, jak Ci doradzają na forum za pomocą grzałki elektrycznej w bojlerze , ale już za 7.20 zł.Właśnie o tym pisałem powyżej, kłamstwa, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa. Powyższe kwoty są wzięte z powietrza i nijak się mają do rzeczywistości, dlatego właśnie ludziom się wmawia że grzanie prądem jest najdroższe :)

RAPczyn
12-04-2016, 15:36
Witam
Planuję instalację kolektorów, poznałem ofertę pewnej firmy i bardzo proszę o podpowiedź co o tej ofercie myślicie.

Lp. Nazwa Ilość
1 Kolektor słoneczny próżniowy HEVELIUS SCM-15 BIAWAR 2
2 Grupa pompowa UPS 25-40, z rotametrem 2-12 l/min. 1
3 Naczynie przeponowe solarne 24 l 1
4 Naczynie przeponowe CWU 18 l 1
5 Regulator solarny 1
6 Złączki CONEX 1kpl. 1
7 Złączki do rury karbowanej 3/4” kpl. 10 szt. 1
8 Rura karbowana w otulinie DN20, 1m 30
8 Płyn solarny 1
9 Pompa obiegowa 25-40 do C.O. 1
10 Armatura hydrauliczna, zawory, rury PP, izolacja, uchwyty itp.. 1 kpl. 1
11 System montażowy do dachu skośnego, 1 kpl. 1
12 Zasobnik MEGA Solar 300 BIAWAR 1
13 Montaż i uruchomienie instalacji 1

Oferta na wykonanie instalacji kolektorów termicznych z zasobnikiem
300L
12 800,00 zł cena z podatkiem i montażem.
instalacja dla 3-5 osób , interesuje mnie czy zestaw jest godny uwagi jakościowo cenowo oraz wydajność



Tu - http://www.dincertco.de/logos/011-7S1783%20R.pdf - masz SolarKeymark tych kolektorów.
Dla 4 osobowej rodziny, powierzchnia dobrych kolektorów próżniowo rurowych powinna wynosić 5mk (+/-25%).
W twoim przypadku zaproponowano 2,82mk... taka powierzchnia dobra jest dla 1...2 osób.
Średnicą DN20 to można podłączyć 20-30mk a nie niecałe 3... wystarczyłoby Cu12.

Jeśli chcesz mieć dobre kolektory, to moim zdaniem tylko Paradigma (Ritter Gruppe).

Zakładając cenę kWh prądu na poziomie 0,65PLN, to ogrzanie 200l c.w.u. będzie kosztować 5,29PLN - przy kolektorach między 0,11PLN a 0,013PLN w zależności od technologii, itd.

imrahil
12-04-2016, 16:08
Zakładając cenę kWh prądu na poziomie 0,65PLN, to ogrzanie 200l c.w.u. będzie kosztować 5,29PLN - przy kolektorach między 0,11PLN a 0,013PLN w zależności od technologii, itd.

załóżmy 200 litrów ciepłej wody na dobę. pomińmy fakt, że 65 gr za 1 kWh to nieprawda, zwykle jest trochę mniej, z tego względu że na fakturze część kwoty to opłaty stałe, dodatkowo zużyte kWh tylko zmniejszają koszt jednej kWh wynikający z podzielenia kwoty na fakturze przez zużycie (np. w moim rejonie 1 kWh w G11 to około 50 gr z przesyłem, reszta to opłaty stałe). z tego wynika, że jeśli przez 120 dni w roku podgrzejemy wodę kolektorami, to rocznie zaoszczędzimy 600 zł. czyli przy instalacji za 12 tys zł czas zwrotu to 20 lat, zakładając, że nic nie nawali. zakładając dwukrotnie tańszy prąd w drugiej taryfie czas zwrotu wydłuża się do 40 lat...

możesz przy okazji podać ile kosztowałyby proponowane przez Ciebie kolektory ze sterowaniem, instalacją, zasobnikiem z wężownicą (komplet z robocizną)

pavesi
13-04-2016, 11:53
Witam
Dziekuję wszystkim za podpowiedzi.. obecnie mam taryfe G12W czyli weekend plus noce i 2godziny w poludnie tańsze.
zaczynam się zastanawiać czy instalacja kolektoròw ma sens.
moze faktycznie lepiej kupic bojler elektryczny i w godzinach taryfy podgrzewac wodę. Bo jeżeli liczac zwrot ma być za okolo 20 lat to te kolektory tyle nie pożyją i tez potrzebują prądu i jakies też zużycie energii będzie plus serwisy...i wygląda ze zestaw jaki został mi przedstawiony nie jest idealny.
Zaproponowano mi zwrot z dofinansowania BOŚ na czysto okolo 2400 z tej kwoty ktòrą podałem .
Sporo ludzi skorzystało z dofinansowania gminnego ( wpłacali 2000zł ) niestety mnie wtedy nie było jak były zapisy. przy takiej kwocie to się opłaca robić...

imrahil
13-04-2016, 14:18
Witam
Dziekuję wszystkim za podpowiedzi.. obecnie mam taryfe G12W czyli weekend plus noce i 2godziny w poludnie tańsze.
zaczynam się zastanawiać czy instalacja kolektoròw ma sens.
moze faktycznie lepiej kupic bojler elektryczny i w godzinach taryfy podgrzewac wodę. Bo jeżeli liczac zwrot ma być za okolo 20 lat to te kolektory tyle nie pożyją i tez potrzebują prądu i jakies też zużycie energii będzie plus serwisy...i wygląda ze zestaw jaki został mi przedstawiony nie jest idealny.
Zaproponowano mi zwrot z dofinansowania BOŚ na czysto okolo 2400 z tej kwoty ktòrą podałem .
Sporo ludzi skorzystało z dofinansowania gminnego ( wpłacali 2000zł ) niestety mnie wtedy nie było jak były zapisy. przy takiej kwocie to się opłaca robić...

wg mnie nie ma się nad czym zastanawiać, skoro i tak masz taryfę G12W. tylko bojler elektryczny grzany w taniej taryfie. bez sporego dofinansowania kolektory nie opłacają się przeciętnej rodzinie.

pavesi
13-04-2016, 17:06
Czyli według obliczeń kolegów wychodzi na to że 12 000 / 30 lat = 400 zł rocznie - tyle będzie mnie kosztować rocznie bojler na prąd ? korzystając w taryfie G12W ?
Czy ja to źle coś przeliczam ?

jasiek71
13-04-2016, 23:21
Czyli według obliczeń kolegów wychodzi na to że 12 000 / 30 lat = 400 zł rocznie - tyle będzie mnie kosztować rocznie bojler na prąd ? korzystając w taryfie G12W ?
Czy ja to źle coś przeliczam ?

Za 400zł kupisz sobie ok 1200kWh prądu ...
Czyli po ok 8kWh na dobę przez 150 dni ...( kiedy nie " kotłujesz " ekogrochem ...)
Wystarczy na podgrzanie ok 230L wody dziennie ...

pavesi
14-04-2016, 14:00
czyli 400 zł wydam na bojler za 150 dni jak będę grzać dziennie 230 L .. i mówimy o taryfie G12W
Jakim cudem zatem ludzie piszą że koszt kolektorów zwróci mi się za około 35 lat ? skoro rocznie jakieś 850 zł wydam za sam bojler x 35 lat = 29750 zł ..

jasiek71
14-04-2016, 16:25
czyli 400 zł wydam na bojler za 150 dni jak będę grzać dziennie 230 L .. i mówimy o taryfie G12W
Jakim cudem zatem ludzie piszą że koszt kolektorów zwróci mi się za około 35 lat ? skoro rocznie jakieś 850 zł wydam za sam bojler x 35 lat = 29750 zł ..

A od kiedy to kolektory grzeją wodę cały rok na okrągło ...?;)

marcinbbb
14-04-2016, 18:31
Grzeją... zamiast kolektorów słonecznych montujemy panele fotowoltaiczne za 12800 można mieć 3kW instalację. Po zgłoszeniu licznik 2 kierunkowy i w bilansowaniu pół rocznym grzeje grzałką elektryczną bufor.
Mam jedno i drugie 7,2m2 netto kolektorów słonecznych i 3,3kW paneli już uruchomionych, i instalację uważam za kompletną. W pochmurne dni wpadnie około 2kWh a w słoneczny ponad 20kW.

maxb
14-04-2016, 19:14
A od kiedy to kolektory grzeją wodę cały rok na okrągło ...?;)Problem jest właśnie w tym, że kolektory grzeją na okrągło. Co gorsze, im bardziej nie trzeba żeby grzały tym bardziej grzeją. Ciekawe ile za zużytą energię i degradację płynu/pomp/itd.. płaci się niepotrzebnie, nie spotkałem się żeby sprzedawca/instalator wspominał coś o tej stronie kosztów :)

jasiek71
14-04-2016, 20:18
Grzeją... zamiast kolektorów słonecznych montujemy panele fotowoltaiczne za 12800 można mieć 3kW instalację. Po zgłoszeniu licznik 2 kierunkowy i w bilansowaniu pół rocznym grzeje grzałką elektryczną bufor.
Mam jedno i drugie 7,2m2 netto kolektorów słonecznych i 3,3kW paneli już uruchomionych, i instalację uważam za kompletną. W pochmurne dni wpadnie około 2kWh a w słoneczny ponad 20kW.

Taaa....
W lecie gotujemy zasobnik a w zimie i tak palimy w kotle ...;)
Potrzebujemy 8-10kWh na dobę ..., jak jest słońce to mamy nadmiar energii niezależnie czy to cieczowe czy fotowoltaiczne ...
A w pochmurne zimowe dni i tak g... zagrzejemy ...;)

jasiek71
14-04-2016, 20:20
Problem jest właśnie w tym, że kolektory grzeją na okrągło. Co gorsze, im bardziej nie trzeba żeby grzały tym bardziej grzeją. Ciekawe ile za zużytą energię i degradację płynu/pomp/itd.. płaci się niepotrzebnie, nie spotkałem się żeby sprzedawca/instalator wspominał coś o tej stronie kosztów :)

Nie grzeją na okrągło ...;)
Grzeją jak świeci słońce ...

maxb
15-04-2016, 12:29
Chodziło mi dokładnie o to że w lecie nie da się ich "wyłączyć" :)

marcinbbb
15-04-2016, 20:58
Taaa....
W lecie gotujemy zasobnik a w zimie i tak palimy w kotle ...;)
Potrzebujemy 8-10kWh na dobę ..., jak jest słońce to mamy nadmiar energii niezależnie czy to cieczowe czy fotowoltaiczne ...
A w pochmurne zimowe dni i tak g... zagrzejemy ...;)

Znaczy co ktoś się nie bał i zajeb... nam bilansowanie energii, jak podpisywałem umowę z zakładem energetycznym to było tam napisane że co sprzedam w sieć muszą mi oddać chcą czy nie chcą. Jak nie odbiorę to grzecznie oddadzą nadmiar swojej gotówki zgodnie z bilansem 6 miesięcznym. A Ty mi takie nowości argumentujesz - reprezentujesz zakład energetyczny czy swoje widzi mi się albo niedoinformowanie?
Znaczy co ktoś mi z licznika też indeks 2.8.0 ukradł i nie wiem ile sprzedałem? To chociaż dobrze że raz na kwartał mam obowiązek wysłać zestawienie do zakładu aby wiedzieli ile im sprzedałem wszak papier nie kłamie, licznik ze zdalnym odczytem też nie. Ale jak sam powiedziałeś w lato gotuję wodę panelami PV pomimo tego że nie mam grzałki w zasobniku. To żeś nas uświadomił.

jasiek71
15-04-2016, 21:15
Znaczy co ktoś się nie bał i zajeb... nam bilansowanie energii, jak podpisywałem umowę z zakładem energetycznym to było tam napisane że co sprzedam w sieć muszą mi oddać chcą czy nie chcą. Jak nie odbiorę to grzecznie oddadzą nadmiar swojej gotówki zgodnie z bilansem 6 miesięcznym. A Ty mi takie nowości argumentujesz - reprezentujesz zakład energetyczny czy swoje widzi mi się albo niedoinformowanie?
Znaczy co ktoś mi z licznika też indeks 2.8.0 ukradł i nie wiem ile sprzedałem? To chociaż dobrze że raz na kwartał mam obowiązek wysłać zestawienie do zakładu aby wiedzieli ile im sprzedałem wszak papier nie kłamie, licznik ze zdalnym odczytem też nie. Ale jak sam powiedziałeś w lato gotuję wodę panelami PV pomimo tego że nie mam grzałki w zasobniku. To żeś nas uświadomił.

Uświadom nas ile to już czasu masz tą instalację i ile już ci zakład energetyczny zapłacił ...:yes:

marcinbbb
15-04-2016, 21:26
A może Ty nam to uświadomisz wszak tak obeznany jesteś? Woda się gotuje choć każdy układ jest przed tym zabezpieczony. Z paneli fotowoltaicznych można mieć nadmiar energii - znaczy co możemy wytworzyć więcej niż Zakłady energetyczne w Polsce?

Różnica między nami jest taka ja piszę bo wiem, a ty piszesz bo myślisz że wiesz. A może myślisz że masz taką instalację i myślisz że gotuje wodę? A może myślenie zostawisz mądrzejszym?

imrahil
15-04-2016, 21:31
Znaczy co ktoś się nie bał i zajeb... nam bilansowanie energii, jak podpisywałem umowę z zakładem energetycznym to było tam napisane że co sprzedam w sieć muszą mi oddać chcą czy nie chcą. Jak nie odbiorę to grzecznie oddadzą nadmiar swojej gotówki zgodnie z bilansem 6 miesięcznym. A Ty mi takie nowości argumentujesz - reprezentujesz zakład energetyczny czy swoje widzi mi się albo niedoinformowanie?
Znaczy co ktoś mi z licznika też indeks 2.8.0 ukradł i nie wiem ile sprzedałem? To chociaż dobrze że raz na kwartał mam obowiązek wysłać zestawienie do zakładu aby wiedzieli ile im sprzedałem wszak papier nie kłamie, licznik ze zdalnym odczytem też nie. Ale jak sam powiedziałeś w lato gotuję wodę panelami PV pomimo tego że nie mam grzałki w zasobniku. To żeś nas uświadomił.

a kto płaci za przesył kiedy odbierasz tę energię?

marcinbbb
15-04-2016, 21:33
a kto płaci za przesył kiedy odbierasz tę energię?
Nadwyżka ze sprzedaży? Bo liczę że nie chcesz porównywać wyższości 0,68 PLN/kWh w G11 i 0,16 PLN/kWh w G11?

jasiek71
15-04-2016, 21:57
A może Ty nam to uświadomisz wszak tak obeznany jesteś? Woda się gotuje choć każdy układ jest przed tym zabezpieczony. Z paneli fotowoltaicznych można mieć nadmiar energii - znaczy co możemy wytworzyć więcej niż Zakłady energetyczne w Polsce?

Różnica między nami jest taka ja piszę bo wiem, a ty piszesz bo myślisz że wiesz. A może myślisz że masz taką instalację i myślisz że gotuje wodę? A może myślenie zostawisz mądrzejszym?

Prosta odpowiedź ...
Ile i za ile ...??
Czy to takie trudne ...?

marcinbbb
15-04-2016, 22:21
Prosta odpowiedź ...
Ile i za ile ...??
Czy to takie trudne ...?

Ale przecież już pisałem że jesteś tak obeznany, że nie chciał bym konkurować z takim znawcom, nie chciał bym mataczyć ze stwierdzeniami takiego oczytanego człowieka. Jednak po wcześniejszej dogłębnej analizie której już raz dokonałem nadal na swoją tezę nie otrzymałem odpowiedzi - choć zadałem pytanie? Pytania zbyt trudne, czy zaraz napiszesz że nie mam argumentów posiadając obie instalację a rozmawiam z takim kimś jak ty czystym teoretykiem i jego widzi mi się mówi że to strata pieniędzy, że gotuje wodę, że bilansowanie ukradli imigranci, że umowę spisaną podpisałem z diabłem a ty jesteś lekarstwem.

jasiek71
15-04-2016, 22:29
Ale przecież już pisałem że jesteś tak obeznany, że nie chciał bym konkurować z takim znawcom, nie chciał bym mataczyć ze stwierdzeniami takiego oczytanego człowieka. Jednak po wcześniejszej dogłębnej analizie której już raz dokonałem nadal na swoją tezę nie otrzymałem odpowiedzi - choć zadałem pytanie? Pytania zbyt trudne, czy zaraz napiszesz że nie mam argumentów posiadając obie instalację a rozmawiam z takim kimś jak ty czystym teoretykiem i jego widzi mi się mówi że to strata pieniędzy, że gotuje wodę, że bilansowanie ukradli imigranci, że umowę spisaną podpisałem z diabłem a ty jesteś lekarstwem.

I tyle się dowiedzieliśmy ...

marcinbbb
15-04-2016, 22:49
I tyle się dowiedzieliśmy ...
Od znaFcy jasiek71 ;)

RAPczyn
19-04-2016, 07:59
załóżmy 200 litrów ciepłej wody na dobę. pomińmy fakt, że 65 gr za 1 kWh to nieprawda, zwykle jest trochę mniej, z tego względu że na fakturze część kwoty to opłaty stałe, dodatkowo zużyte kWh tylko zmniejszają koszt jednej kWh wynikający z podzielenia kwoty na fakturze przez zużycie (np. w moim rejonie 1 kWh w G11 to około 50 gr z przesyłem, reszta to opłaty stałe). z tego wynika, że jeśli przez 120 dni w roku podgrzejemy wodę kolektorami, to rocznie zaoszczędzimy 600 zł. czyli przy instalacji za 12 tys zł czas zwrotu to 20 lat, zakładając, że nic nie nawali. zakładając dwukrotnie tańszy prąd w drugiej taryfie czas zwrotu wydłuża się do 40 lat...

możesz przy okazji podać ile kosztowałyby proponowane przez Ciebie kolektory ze sterowaniem, instalacją, zasobnikiem z wężownicą (komplet z robocizną)

200l ciepłej wody to rocznie ~2790kWh, dodać to tego straty zbiornika ~1000kWh - razem ~3800kWh. Przy 0,50PLN/kWh 1900PLN rocznie.
Jeden, dobry kolektor o powierzchni ~5mk pokryje średnio między 60 a 80%, dodatkowo znacznie wydłużamy żywotność drugiego źródła ciepła a niema powodów technicznych by dobre kolektory pracowały lat 40 i dłużej...

Pytanie ile będzie kosztować prąd/paliwo w roku przyszłym, za 5 lat i za 10 lat?
Pytanie z jaką sprawnością przygotowuje ciepłą wodę obecne czy planowane źródło ciepła?

Katalogowo AquaPakiet ze zbiornikiem to koszt rzędu 4400euro netto, AquaPakiet dla istniejącego zbiornika rzędu 3300euro netto.
W porównaniu do propozycji jaką otrzymał pavesi, to są bardzo dobre ceny.

kolektor1
20-04-2016, 07:45
Katalogowo AquaPakiet ze zbiornikiem to koszt rzędu 4400euro netto, AquaPakiet dla istniejącego zbiornika rzędu 3300euro netto.
W porównaniu do propozycji jaką otrzymał pavesi, to są bardzo dobre ceny.
Ponad 18 kawałków za same graty aby ogrzać zbiornik 200l to dużo z dużo. Tyle kosztuje instalacja pod klucz na zasobnik 400l, ze wszystkim.

RAPczyn
20-04-2016, 15:30
Czy ja napisałem coś o zbiorniku pojemności 200l???
...
Trzeba porównywać jabłka z jabłkami i gruszki z gruszkami.

kolektor1
20-04-2016, 17:21
Czy ja napisałem coś o zbiorniku pojemności 200l???
...
Trzeba porównywać jabłka z jabłkami i gruszki z gruszkami.
Nie, ale na wstępie dałeś wyraźnie do zrozumienia, że chodzi o zestaw na 200l.

marcinbbb
21-04-2016, 07:55
A ja nadal pozostaje przy swoim że wkKolektory słoneczne już się nie opłaca wchodzić. Jeśli ktoś już je ma zainstalowane to OK, jednak na dzień dzisiejszy tylko fotowoltaika. Cena dokładnie taka sama, a nie dość że oświetlimy przy tym dom to i ogrzejemy cwu za pomocą grzałki 2kW.
Fotowoltaika: od początku kwietnia zrobiła: 202kWh
A kolektory słoneczne 271kWh

Różnica osiągów niewielka a porównując to do sprawności kolektor słoneczny 80% a panele 15-18%. Jasno wskazuje na to że nawet jak nie ma słońca instalacja fotowoltaiczna produkuje niewiele bo niewiele a kolektor słoneczny stoi.

RAPczyn
26-04-2016, 21:27
Pisałem tylko o zużyciu nie o pojemności zbiornika. EOT.

Mała aktualizacja cen wraz z nowym cennikiem.
Za AquaPakiet o powierzchni ~5mk i zbiornikiem 300l wychodziło ~4400euro netto, cena zmieniona została na ~4250euro netto; bez zbiornika <3300 euro netto.

marcinbbb
26-04-2016, 22:59
4250e/netto + 8% Vat instalacja na domu mieszkalnym 4,6ke/brutto *4,2PLN/e niespełna 20k PLN.
Za te pieniądze można zrobić 5kW instalację fotowoltaiczną z której pozyskamy w dobrych warunkach 5000kWh na cwu i energię w domu.
Ciepłej wody nie zamienimy na prąd, ale prąd na wodę już tak:
Wolę mieć takie zużycie energii jak w załączniki niż nadmiar cwu:)

Albo zużycie prądu w kwietniu wg. operatora to 100kWh które i tak odbieram ze swojej nadwyżki wysłanej w sieć, cwu. jakoś się nie da wysłać w sieć:)

kolektor1
25-06-2016, 11:10
Właśnie o tym pisałem powyżej, kłamstwa, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa. Powyższe kwoty są wzięte z powietrza i nijak się mają do rzeczywistości, dlatego właśnie ludziom się wmawia że grzanie prądem jest najdroższe :)
A czym jest taniej, najtaniej?