PDA

Zobacz pełną wersję : Docieplenie bardzo niskiego fundamentu



teu
10-04-2016, 13:28
Dzien dobry,

zwracam sie z pytaniem do drogich forumowiczow odnosnie docieplenie fundamentu za niskiego, prawdopodobnie zle wykonanego.

Otoz calosc zaczne od tego, ze budynek jest typowym kaszubskiem domkiem wypoczynkowym typu wiezyca (bardzo skosny dach). Sama konstrukcja jest drewniana, jednak zostala postawiona na czyms, co mialo spelniac role garazu, czyli parter jest murowany (bloczki z z gazobetonu), a pozostale dwa pietra sa poddaszem drewnianym. Jako, ze sytuacja zyciowa zmusila mnie do przerobienia budynku z uzywanego okazjonalnie, do uzywanego caly rok (mieszkalnego) prosze o rady odnosnie przeprowadzenia prac.

Oto podstawowe dane:
- Budynek stoi okolo 20 lat
- Grunt to generalnie zwir/piasek
- Fundementy maja wysokosc oraz szerokosc ok 30-40 cm, brak lawy fundamentowej, ok polowa z niego wystaje ponad poziom gruntu (15-20cm).
- Fundament zostal wykonany bez szalunku (nie jest zbyt rowny).
- Na fundamencie zostala polozona papa izolujaca go od sciany pionowej (chodz dosc skapo ja tam polozono)
- Na zewnatrz budynku, dundament wystaje ok 5-10 centymentrow ponad szerokosc scian wraz z ociepleniem pionowym (10cm styropianu)

Jako, ze w gruncie bardzo latwo przeprowadza sie prace ziemne, chcialbym samemu wykonac docieplenie. Wyczytalem juz, ze najlepszym do tego bedzie XPS, czyli popularny styrodur, z zewnatrz oblozony folia kubelkowa.

Pytania:
1) martwi mnie podkopanie fundamentu, jak zapobiec powstawaniu przestrzeni miedzy ociepleniem a gruntem, na ktorym wspiera sie fundament?
2) jak wykonac hydroizolacje? Z tego co rozumiem folia kubelkowa i xps nie sa uznawane jako hydroizolacja?
3) jak przyklejac do fundamentu xps, na zaprawe czy jakas pianke?
4) jak montowac xps, czy w szczeliny miedzy plytami wstrzykiwac jakas niskorozprezalna pianke?
5) przez wystajacy fundament powstanie uskok, miedzy brzegiem ocieplenia fundamentu, a ociepleniem sciany pionowej, jak wykonac cokol, rozumiem, ze powinien miec jakis kat oraz zastrzal, aby ew wplywajaca po scianie woda mogla spokojnie odplynac?

Bede bardzo wdzieczny za wszelkie rady.

Pozrawiam
Piotr

aiki
10-04-2016, 14:14
A myślałeś o opasce ze styro dookoła domu?
Poczytaj.

teu
10-04-2016, 14:23
Opaska, ale do fundamentu czy cokolu?

aiki
10-04-2016, 14:32
Do dołu fundamentu. Chodzi o to aby za dużo nie podkopywać, a w górę już normalnie kleić.

teu
10-04-2016, 15:26
Myslalem o xpsie na glebokosc ok 1 metra. Nie znalazlem zadnych opasek do fundementow, masz moze linka z jakims artykulem?

maxb
10-04-2016, 15:52
Szukaj pod hasłem "opaska przeciwwysadzinowa", w grafikach google są zdjęcia i rysunki na ten temat.

teu
10-04-2016, 16:31
Z tego co czytam, stosuje sie przy wysokim poziomie wody gruntowej i gelbach wysadzinowych (gliny, ily itd), nie chce oczywiscie negowac bo sie nie znam, ale opaska tez musi miec po stronie domu dobrze ubity kruszec?