PDA

Zobacz pełną wersję : Opaska wokół domu z kostki brukowej-jaką dać podbudowe



mathew
10-04-2016, 17:48
Witam wszystkich użytkowników.
Mam do zrobienia opaskę wokół domu z kostki brukowej 4 cm, która będzie też służyła jako chodnik,
i teraz mam pytanie dla doświadczonych bo co sie pytam to każdy mowi inaczej, tak wiec, co dać na podłoże pod kostke?
Od majstrów usłyszałem że nie potrzeba dawać zadnego tłucznia itd, tylko na spód piach/źwir, to zagęścić,następnie cement wymieszany z piachem-znów zagęszczenie i na tym układanie kostki? Jest to poprawnie wykonane? w sumie byłobymi to na reke ponieważ w mojej okolicy nie ma dostepu do tłucznia czy innego kruszywa.
Może ktoś robił z was i może doradzić jak to wykonać.

Pozdrawiam.

wiesiek6308
10-04-2016, 20:59
Dokładnie tak jak Ci ,, majstrzy,, radzili z tym, że najpierw trzeba wybrać tą czarną ziemię.

piotrek0m
11-04-2016, 07:56
Też szykuję się do robienia kostki i podjazdów.
Moi majstrowie pod wszystkie chodniki będą wybierać ziemię na ok 30 cm w głąb. Dadzą 20 cm tłucznia frakcji 0-32, 10 cm zostawiają na osadzanie kostki, piasek + cement. Pod podjazdy sypnę tłuczeń 5-32.

k***a*z
11-04-2016, 11:05
10 cm zostawiają na osadzanie kostki, piasek + cement. .

To nie do końca dobry pomysł. Nigdy nie ułożą całości od razu, cement zwiąże z piaskiem pod wpływem wilgoci. Na końcu trzeba ubić bruk i jak myślisz co stanie się z tym cementem ? -> pokruszy się i nie będzie spełniał swojej roli. Szkoda pieniędzy na cement. Podsypkę pod kostkę zamiast piasku niech zrobią z kruszywa 0-10 bo lepiej się zagęszcza niż piasek .

Faron55
11-04-2016, 14:10
Ja dawałem cementową żeby nic mi sie nie rozjechało w przyszłości

piotrek0m
12-04-2016, 06:42
Panie "Kamieniarzu" ... a co sypnąć na podbudowę. Kruszywo 0-32 czy 5-32, a może 8-32 bo też jest dostępne? Obawiam się, że w 0-32 będzie więcej mułu niż kamienia? Ciekawe jak zareagują brukarze jak zasugeruję układać na posypce 0-10 ... czy granit będzie w tym prawidłowo siedział... To dlaczego tak chętnie dają cement ? A czy odstępy między kostkami mają jakieś znaczenie technologiczne czy tylko wizualne ?

Wilan
12-04-2016, 17:01
Właśnie u mnie odstępy między kostką granitową są nierówne i w sumie kiepsko to wygląda

k***a*z
13-04-2016, 09:48
Panie "Kamieniarzu" ... a co sypnąć na podbudowę. Kruszywo 0-32 czy 5-32, a może 8-32 bo też jest dostępne? Obawiam się, że w 0-32 będzie więcej mułu niż kamienia? Ciekawe jak zareagują brukarze jak zasugeruję układać na posypce 0-10 ... czy granit będzie w tym prawidłowo siedział... To dlaczego tak chętnie dają cement ? A czy odstępy między kostkami mają jakieś znaczenie technologiczne czy tylko wizualne ?

W zeszłym roku układałem u siebie, na spód dałem 0-63 (dość cienko bo nie miałem miejsca) i na to 20cm 0-32 , po zawibrowaniu powierzchnia była twarda prawie jak beton ;-) , brukarze chcieli pod samą kostkę kruszywo 0-5 , przywiozłem im 0-10 (ale tak na prawdę było drobniejsze) , podczas układania stwierdzili że kruszywo jest "ok" .
Fugi między kostkami muszą być bo kostki nie są idealnie równe, fugi powinny być max do 1cm, na "zero" nie powinno się układać bo między kostki musi wejść zasypka która zaklinuje kostki.

Wykona
20-04-2016, 11:31
Witam wszystkich użytkowników.
Mam do zrobienia opaskę wokół domu z kostki brukowej 4 cm, która będzie też służyła jako chodnik,
i teraz mam pytanie dla doświadczonych bo co sie pytam to każdy mowi inaczej, tak wiec, co dać na podłoże pod kostke?
Od majstrów usłyszałem że nie potrzeba dawać zadnego tłucznia itd, tylko na spód piach/źwir, to zagęścić,następnie cement wymieszany z piachem-znów zagęszczenie i na tym układanie kostki? Jest to poprawnie wykonane? w sumie byłobymi to na reke ponieważ w mojej okolicy nie ma dostepu do tłucznia czy innego kruszywa.
Może ktoś robił z was i może doradzić jak to wykonać.

Pozdrawiam.

Jeśli podłoże jest ustabilizowane to takie rozwiązanie jest dobre. Wybrać na sztych łopaty, dać żwir (lepiej niż sam piasek) i tak jak radzili.

hagblueberry
26-04-2016, 22:25
Nie pochwalam kładzenia na samej podsypce.
Pod chodnik minimum to podbudowa z kruszywa 0-32mm, na to podsypka w zależności od technologii. Osobiście nie stosuję cementowo-piaskowej, chyba że chodzi o granit.
Jeżeli ma być to chodnik często uczęszczany/główny stosuję podbudowę 0 - 60 mm --> 0 - 30 mm --> podsypka.
Pamiętaj o zagęszczaniu każdej warstwy.
Jeżeli chodzi o fugi dla betonowej kostki brukowej to 1cm jest zdecydowanie zbyt dużą wielkością ;)

magda19831
03-05-2016, 20:08
Nie pochwalam kładzenia na samej podsypce.
Pod chodnik minimum to podbudowa z kruszywa 0-32mm, na to podsypka w zależności od technologii. Osobiście nie stosuję cementowo-piaskowej, chyba że chodzi o granit.
Jeżeli ma być to chodnik często uczęszczany/główny stosuję podbudowę 0 - 60 mm --> 0 - 30 mm --> podsypka.
Pamiętaj o zagęszczaniu każdej warstwy.
Jeżeli chodzi o fugi dla betonowej kostki brukowej to 1cm jest zdecydowanie zbyt dużą wielkością ;)
Podobne się po pytanie - jaka powinna być odległość kostki betonowej bezfazowej od ściany elewacji przy ułożonej opasce wokół domu?

piotrek0m
04-05-2016, 08:19
Jeżeli ma być to chodnik często uczęszczany/główny stosuję podbudowę 0 - 60 mm --> 0 - 30 mm --> podsypka.


Czy można zastosować np 5-30 na pierwszą warstwę, dalej normalnie 0-30 i podsypka ???
Dlaczego nie jest powszechne stosowanie tłucznia 5-30 na spodnią warstwę, czy chodzi o nieco wyższą cenę czy inne zjawiska?