PDA

Zobacz pełną wersję : Jak duze pomieszczenie potrzebuje na piec na pellet/ekogroszek z podajnikiem?



PanGarnek
11-04-2016, 10:05
Moj dom z uzytkowym poddaszem bedzie mial 220 m2. Zastanawiam sie jak duza musze miec kotlownie kiedy chce tam dac piec na pellet/ekogroszek, podajnik na paliwo. Dodatkowo musi sie zmiescic jakis buffor ciepla(nie znam sie jeszcze, rozumiem, ze jest potrzebny).
Ile takie zestawienie potrzebuje miejsca. Teraz w projekcie mam kotlownie 5x3m co jest dosc duzym pomieszczeniem.

Dodatkowo zastanawiam sie czy nie trzymac paliwa (pellet/ekogorszek) w tym samym pomieszczeniu. Wtedy ile dodatkowo miejsca potrzebuje?

Pozdrawiam

L.

maxb
11-04-2016, 12:45
Z takimi zamierzeniami ja bym tej kotłowni nie zmniejszał. 15m2 to wcale nie jest tak dużo miejsca.

Mareks77
11-04-2016, 13:40
Dla kotłów atmosferycznych minimalna kubatura pomieszczenia to 8 m3, a dla kotłów z zamkniętą komorą spalania (turbo, kondensacyjne) 6,5 m3.
Piec na pelet jest kotłem atmosferycznym i razem z podajnikiem automatycznym zajmuje w zależności od wymaganej dla Ciebie mocy 1,5 ok 2m2 .
Pomieszczenie jest dość duże ale ze względu na składowanie paliwa oraz wygodną obsługę w grę wchodzi zaoszczędzenie 3m2 (obcinając dłuższą ścianę do długości 4mb).
Co do ilości miejsca na paliwo to zależy jak energochłonny dom posiadasz.
Zapasu na całą zimę tam nie zmieścisz i musisz liczyć raczej na zakupy kilkunastu worków peletu lub ekogroszku raz w miesiącu

gonzo93
17-04-2016, 12:03
Miałem u siebie kocioł na pellety (Kostrzewa Pellet Fuzzu logic - nie polecam). U mnie kotłownia to 6x1,7m mieścił się kocioł, bufor i 3m3 pelletów. Zamawiałem przeważnie po 2 palety i wszystko wchodziło (od ściany do ściany i po sufit ;) ). W tej samej kotłowni był jeszcze rekuperator, odkurzacz centralny, umywalka. Plus pelletów jest taki, że nie śmierdzi węglem. Minusem jest cena i to że to nadal paliwo stałe i popiół zawsze będzie. Odradzam kotły retortowe - czyszczenie kolana palnika może doprowadzić do furii.

280m
24-04-2016, 12:35
u mnie 4 tony ekogroszku zajmują 4.6m3 jak zrobisz box taki 3mx1m na 1,5m to spokojnie 4 tony wchodzą i masz jeden raz robotę na sezon no i w kotłowni czyli przesycha węgiel i to akurat jest dobre.

Zdun Darek B
24-04-2016, 14:44
Miałem u siebie kocioł na pellety (Kostrzewa Pellet Fuzzu logic - nie polecam). Plus pelletów jest taki, że nie śmierdzi węglem. Minusem jest cena i to że to nadal paliwo stałe i popiół zawsze będzie. i.
Przecież pellet to tylko sprasowane odpady drzewne , wartość opałowa jak suche drewno a cena..... uwzględnia przetwarzanie przemysłowe....czyli koszt ogrzewania w stosunku do drewna x3 .

imrahil
25-04-2016, 07:38
Przecież pellet to tylko sprasowane odpady drzewne , wartość opałowa jak suche drewno a cena..... uwzględnia przetwarzanie przemysłowe....czyli koszt ogrzewania w stosunku do drewna x3 .

proponujesz kotłownię w salonie? znowu? dlaczego piszesz nie na temat?