PDA

Zobacz pełną wersję : Spaprany uziom fundamentowy



Pyciek87
11-04-2016, 20:55
Witam wszystkich forumowiczów!

Mam problem z uziomem fundamentowym, ale od początku. Moja ekipa budowlana miała zrobić uziom fundamentowy przed wylaniem ław bo podobno zawsze to robią i wiedzą o co chodzi. Przyjechałem na budowę jak połowa ław była już zalana. Uziom został zrobiony w taki sposób, że druty zbrojeniowe zostały połączone ze sobą za pomocą drutu wiązałkowego w jeden obwód (z 4 prętów). Na zewnątrz zostały wyprowadzone dwie bednarki ocynkowane przymocowane do zbrojenia.... drutem wiązałkowym. Nie zostało wyprowadzone podłączenie do skrzynki rozdzielczej i GSW. Co zrobić w tej sytuacji? Położyć uziom otokowy? Jak uziom otokowy to łączyć go z tym "uziomem fundamentowym"? Do obecnego uziomu dołożyć tylko kilka szpilek, połączyć wszystko ze sobą na zewnątrz i zrobić wyprowadzenie do GSW?

maxb
11-04-2016, 21:13
Witam wszystkich forumowiczów!

Mam problem z uziomem fundamentowym, ale od początku. Moja ekipa budowlana miała zrobić uziom fundamentowy przed wylaniem ław bo podobno zawsze to robią i wiedzą o co chodzi. Przyjechałem na budowę jak połowa ław była już zalana. W takim układzie przyjechałeś po prostu za wcześnie. Jakbyś zobaczył zalane to nie byłoby tematu :)

A tak na poważnie to nie ma co panikować, będziesz robił sobie wykopy dookoła domu to ułożysz jeszcze uziemienie. W ostateczności kratówke pod chudziakiem zakop i będziesz miał pewną ekwipotencjalizację lepszą niż na halach produkcyjnych :)

Remiks
11-04-2016, 21:39
W takim układzie przyjechałeś po prostu za wcześnie. Jakbyś zobaczył zalane to nie byłoby tematu :)

A tak na poważnie to nie ma co panikować, będziesz robił sobie wykopy dookoła domu to ułożysz jeszcze uziemienie. W ostateczności kratówke pod chudziakiem zakop i będziesz miał pewną ekwipotencjalizację lepszą niż na halach produkcyjnych :)

Świetna rada;-) Gdyby pytający przyjechał w odpowiednim czasie miałby super uziom zrobiony przez budowlańców.

Mareks77
12-04-2016, 10:08
Dopóki masz odkopane to połóż bednarkę dookoła ław fundamentowych, połącz to z uziomem fundamentowym zrobionym przez budowlańców i wyprowadź sobie połączenia GSW np. w kotłowni i skrzynki rozdzielczej w domu.

elpapiotr
12-04-2016, 11:55
A ja mam pytanie - gdzie był elektryk przy kładzeniu tych bednarek oraz co w tym czasie robił największy jełop na budowie, to znaczy kierbud ?

maxb
12-04-2016, 12:06
Ech macie wymagania, na większości budów systemem gospodarczym elektryk przychodzi dopiero jak już dom stoi a nie żeby bednarki wkładać do fundamentu. Tak samo kierbud, ważne jest zbrojenie a bednarka... po co to panu :)


Świetna rada;-) Gdyby pytający przyjechał w odpowiednim czasie miałby super uziom zrobiony przez budowlańców.Nie "miałby" tylko "sądziłby że ma". To taki "syndrom inwestora" jak widzi że coś jest zrobione to znaczy że jest i będzie pan zadowolony. A że to jest tylko metr bednarki w betonie to tego już nikt nigdy sprawdzał przecież nie będzie :)

elpapiotr
12-04-2016, 12:23
Takich ludzi wywalam na pysk i zatrudniam normalnych ... rzemieślników.
Sporą winę ponosi przy tym sam Inwestor, bo skoro murarz (patrz - kierbud) się nie zna, nie ma czego szukać na budowie.

piotrek0m
12-04-2016, 12:49
Dla przyszłych inwestorów czytających wątek - rada - być cały czas podczas ważnych etapów związanych z zakrywaniem czegoś czego już się nie zobaczy... Zalewaniem wszelkich zbrojeń, podłączaniem kanalizacji, podłączaniem drenażu czy deszczówki, ... A w sprawie uziomu, można jeszcze raz wkopać dół wokół fundamentów i położyć bednarkę i wbić szpilki i połączyć ze zwodami piorunochronu pamiętając o skrzyneczce probierczej na każdym zwodzie oraz wyprowadzić bednarkę do kotłowni ...

Mareks77
12-04-2016, 21:09
Dla przyszłych inwestorów czytających wątek - rada - być cały czas podczas ważnych etapów związanych z zakrywaniem czegoś czego już się nie zobaczy... Zalewaniem wszelkich zbrojeń, podłączaniem kanalizacji, podłączaniem drenażu czy deszczówki, ... A w sprawie uziomu, można jeszcze raz wkopać dół wokół fundamentów i położyć bednarkę i wbić szpilki i połączyć ze zwodami piorunochronu pamiętając o skrzyneczce probierczej na każdym zwodzie oraz wyprowadzić bednarkę do kotłowni ...

Podczas najważniejszych etapów budowy to powinien być kierownik budowy i zwracać uwagę na takie kruczki. Jak się zatrudnia firmę to się czasem sądzi że ma się trochę spokoju ale to jest złudna nadzieja.
Ława fundamentowa, strop i więźba dachowa to 3 etapy kiedy Kierownik powinien się pojawić i spojrzeć na to co się zalewa lub przykrywa.
Skrzyneczka probiercza to raczej nie dla systemu gospodarczego i sądząc po efekcie pierwszego etapu inwestor popełni jeszcze trochę błędów ale w końcówce budowy wszystko będzie trochę drożej ale już OK.

michcio0711
12-04-2016, 22:29
Tylko teraz tego otoku nie łączyć przypadkiem z tym, co wykonano w fundamencie, bo stal w betonie + stal w gruncie to piękne ogniwo elektrochemiczne a korozja szybciutko zje właśnie to, co będzie w gruncie (czyli otok). No chyba, że otok zostanie wykonany z bednarki miedzianej lub stalowej miedziowanej, to można.

PS: Jednym z obowiązków kierownika budowy jest zgłaszanie inwestorowi do odbioru wszelkich robót ulegających zanikowi lub zakryciu (zaliczają się do tego elementy zalewane betonem). Tak stanowi prawo budowlane. Ale jak to wygląda na indywidualnej budowie to wiadomo...

kamil929
13-04-2016, 04:39
Tylko teraz tego otoku nie łączyć przypadkiem z tym, co wykonano w fundamencie, bo stal w betonie + stal w gruncie to piękne ogniwo elektrochemiczne a korozja szybciutko zje właśnie to, co będzie w gruncie (czyli otok). No chyba, że otok zostanie wykonany z bednarki miedzianej lub stalowej miedziowanej, to można.
[...]..

Zaraz, zaraz. Wydaje mi się, że odległość w szeregu napięciowym metali miedź-żelazo jest większa jak żelazo-żelazo. Proszę o link do źródła potwierdzającego powyższą tezę.

Mareks77
13-04-2016, 07:57
Tylko teraz tego otoku nie łączyć przypadkiem z tym, co wykonano w fundamencie, bo stal w betonie + stal w gruncie to piękne ogniwo elektrochemiczne a korozja szybciutko zje właśnie to, co będzie w gruncie (czyli otok). No chyba, że otok zostanie wykonany z bednarki miedzianej lub stalowej miedziowanej, to można. ...


To chodzi o stal ocynkowaną w ziemi a żelbet, ze względu na powstające warunki korozji stali w ziemi.
Aktualnie obowiązujące zasady prawidłowego projektowania systemów uziemiających w fundamencie i uziomów sztucznych instalowanych wokół obiektu budowlanego są w szczegółowy sposób opisane w normie PN-EN 62305-3:2009, przywołanej w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2, 3]. Norma ta z chwilą jej przywołania przez Ministra uzyskała status obowiązkowego stosowania, w związku z czym właśnie, zgodnie z zawartymi w niej zaleceniami, powinny być wykonywane również uziomy fundamentowe i jego połączenia z uziomami dodatkowymi (sztucznymi).
W obiektach wyposażonych w instalację odgromową dodatkowe uziomy powinny być przyłączone do uziomu fundamentowego w punktach odejścia do gruntu przewodów odprowadzających.

Pyciek87
13-04-2016, 20:08
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Niekiedy ciężko wyrwać się z pracy i być na budowie podczas wszystkich czynności. Oczywiście we własnym interesie jest dobrze być na budowie właśnie w tym czasie ale niestety żyć "normalnie" też trzeba.

Wracając do tematu to radzicie zrobić normalny uziom otokowy ( tzn. w odległości 1m od budynku i głębokość min 0,5m)? Czy bednarkę rozłożyć przy samych ławach?
Bednarką do środka budynku (do GSW) wejść pod ławą czy nad ławą ale pod ścianą fundamentową?

michcio0711
13-04-2016, 20:17
Zaraz, zaraz. Wydaje mi się, że odległość w szeregu napięciowym metali miedź-żelazo jest większa jak żelazo-żelazo. Proszę o link do źródła potwierdzającego powyższą tezę.

PN-EN 62305-3 - uziomy fundamentowe w postaci stali w betonie można łączyć z uziomami ze stali nierdzewnej lub miedzi. Żelbet w gruncie ma potencjał różniący się znacznie (prawie wolt) od potencjału stali cynkowanej w tym samym gruncie
Uziomy ze stali ocynkowanej można łączyć przez iskierniki.

To samo jest z instalacjami gazowymi w budynkach i połączeniami wyrównawczymi. Rura gazowa prowadząca w gruncie do budynku jest z reguły stalowa, stąd konieczna jest na początku instalacji wstawka izolacyjna z tworzywa, inaczej rura szybko skoroduje. Jeśli już łączy się instalację po obu końcach wstawki to przez iskiernik.
Na zachód od Odry można kupić gotowy zestaw do tego celu, u nas temat nieistniejący, może z racji bardzo późnego pojawienia się tutaj uziomów fundamentowych.

Mareks77
15-04-2016, 07:57
Jak zalewali ci ławy bez szalowania to połóż bednarkę przy ławach, a potem połącz oba uziomy w miejscu wyprowadzeń tego fundamentowego.
Przejście wykonaj przez ścianę fundamentową.
Nie wiem czy ona będzie ale jeśli z bloczków lub wylewana to nie będzie problemu.
W zależności od gruntu zastanów się nad jakimś odwodnieniem w postaci rury drenarskiej koło ławy zanim ją całkiem zakryjesz.

Pyciek87
22-04-2016, 08:51
Dzięki za odpowiedzi.

Położyłem obok fundamentów bednarkę i połączyłem oba obwody ze sobą. Chyba powinienem wbić jeszcze pręty uziomowe w narożnikach budynku (wyprowadziłem bednarkę z narożników budynku) ? O co chodzi z puszkami rewizyjnymi, gdzie je montować?

piotrek0m
22-04-2016, 10:35
Dzięki za odpowiedzi.

Położyłem obok fundamentów bednarkę i połączyłem oba obwody ze sobą. Chyba powinienem wbić jeszcze pręty uziomowe w narożnikach budynku (wyprowadziłem bednarkę z narożników budynku) ? O co chodzi z puszkami rewizyjnymi, gdzie je montować?

Puszki rewizyjne umieszczone są w elewacji, ma praktycznie niewidoczne pokrywki jeżeli są w zbliżonym kolorze do elewacji. W tym miejscu będzie się łączył przewód odprowadzający schodzący z dachu z uziomem wychodzącym z ziemi. Chodzi o to, że na czas pomiarów odpina się połączenie. Mi wbijali sondy uziomowe przy każdym przewodzie odprowadzającym ... wszystkie połączenia były zarówno spawane jak i skręcone obejmami.