PDA

Zobacz pełną wersję : Niekompetentny architekt



Anija302
15-04-2016, 08:22
Witam. Na wstępie chciała bym wszystkich użytkowników tego forum serdecznie przywitać i jednocześnie prosić o radę. Na początku 2015 roku podjedliśmy z mężem decyzję o budowie własnego domu. Działkę już posiadaliśmy (ogrodzoną i częściowo uzbrojoną). Zabraliśmy się do zbierania dokumentacji potrzebnej do rozpoczęcia budowy. Po uzyskaniu wszystkich koniecznych dokumentów rozpoczęliśmy poszukiwania architekta. Padło na Pana o wręcz nienagannej opinii, polecanego przez bardzo wiele osób z naszego województwa. Już na pierwszej wizycie bardzo spodobały nam się rozwiązania i zmiany, które nam zaproponował we wstępnie przez nas przygotowanym projekcie naszego domu (udając się do niego dokładnie wiedzieliśmy jaki chcemy rozkład i wielkość pomieszczeń, ogrzewanie, elewacje itd.). W połowie listopada 2015 r. otrzymał od nas pierwszą część pieniędzy za wykonanie projektu i przystąpił do pracy. Zobowiązał się, iż gotowy projekt otrzymamy max. do 15 stycznia 2016 r. - wtedy też miał otrzymać drugą część wynagrodzenia. Projektu nie mamy do dziś. Co chwila wysłuchujemy wymówek typu: "popsuł mu się komputer", "miał imieniny żony", "musiał pilnie wyjechać" itp. Umowy oczywiście nie spisaliśmy. Dzisiaj wiem, że był to wielki błąd z naszej strony ale nigdy w życiu nie pomyślała bym, że nasza współpraca z tym Panem w ten sposób będzie wyglądała. Ponadto, zaklepaliśmy już ekipę do przeprowadzenia prac budowlanych, a wszystko wskazuje na to, że do tej budowy w tym roku już raczej nie dojdzie. Jeśli ktoś z Was miał podobną sytuację, to bardzo proszę o informację, jak udało się ją rozwiązać - zobowiązać architekta do wykonania projektu lub zrezygnować ze współpracy i odzyskać wpłacone wcześniej pieniądze. Będę z całego serca wdzięczna za wszelkie rady i informacje.

BartStefan
15-04-2016, 08:40
Niepodpisanie umowy to był ogromny błąd z twojej strony.

Masz może chociaż jakikolwiek papier? Fakturę albo potwierdzenie przelewu?

Jak tak to możesz próbować pozwać go do sądu. Jak nie to praktycznie nie ma szans tego udowodnić i każdy w miarę ogarnięty adwokat go obroni.

mother_nature
15-04-2016, 10:36
Ja miałam przeboje z architektem, ale miałam podpisaną umowę.
Może na początek, zamiast wysłuchiwać, dlaczego coś nie zostało zrobione, powiedz, że rezygnujesz z jego usług z powodu niewywiązywania się z ustnej umowy i prosisz o zwrot pieniędzy oraz dokumenty. Tu możesz usłyszeć, że architekt poniósł już jakieś koszty itp., to zaproponuj, że jeśli przedstawi Ci swoje opracowania oraz rachunki, kwota do zwrotu zostanie pomniejszona. Gdyby zaczęło iść na ostro, postrasz pana skargą do Okręgowej Izby Architektów i Urzędu Skarbowego.
Masz jakąś korespondencję e-mail, która mogłaby potwierdzać ustną umowę?

Tyle przyszło mi do głowy na początek, powodzenia i daj znać jak poszło.

Anija302
15-04-2016, 10:42
Niepodpisanie umowy to był ogromny błąd z twojej strony.

Masz może chociaż jakikolwiek papier? Fakturę albo potwierdzenie przelewu?

Jak tak to możesz próbować pozwać go do sądu. Jak nie to praktycznie nie ma szans tego udowodnić i każdy w miarę ogarnięty adwokat go obroni.

Mam jego pisemne oświadczenie, że przyjął pieniądze za wykonanie projektu (oświadczenie z datą, podana jest kwota, zakres zadań i jego podpis).

Anija302
15-04-2016, 10:45
Nie mam żadnej korespondencji e - mail. Tylko świadka w postaci mojego męża. Oboje jesteśmy już na granicy wytrzymałości psychicznej, a to dopiero początek.

mother_nature
15-04-2016, 10:52
Skoro masz oświadczenie z jego podpisem, to jesteś w domu :) Działaj, zanim do niego zadzwonicie, spróbujcie się opanować, żeby rozmowa była spokojna acz stanowcza.

BartStefan
20-04-2016, 12:38
Dokładnie, zadziałałaś już coś?

Takie sprawy najlepiej załatwiać jak najszybciej.

qazwsxqazwsx
20-04-2016, 16:03
teraz to niestety coraz częściej zdarzają się tacy pożal się Boże fachowcy. Dawniej jak ktoś sko nczył studia, to był ktoś, teraz to właśnie wychodzą takie wynalazki

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-04-2016, 20:45
Anija302
- a to jest architekt ? - skąd wiesz ?

zyhu
22-04-2016, 06:13
jak zlecenie nie skończone to jak można go straszyć US ? bez sensu

Anija302
22-04-2016, 08:56
Witam ponownie. Co do pytania Pana Łukasza Ładzińskiego odpowiadam, że tak jest to architekt ze wszystkimi możliwymi uprawnieniami, wpisem do Krajowej Izby Architektów. Ponadto, osoba bardzo polecana przez wiele osób. Myślę, że on po prostu nie potraktował nas i naszego projektu poważnie, bo z tego co się dowiedziałam na co dzień ma klientów z dużo wyższej półki. Co do pytania czy już coś zdziałałam, to owszem. Po rozmowie w dniu 15.04 na której ponownie usłyszałam, że mam mu dać jeszcze max 2-3 dni przyjęłam strategię zgodną z powiedzeniem: "Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle..." i włóczę się za nim jak cień odwiedzając go po 10 razy dziennie w biurze, wydzwaniając 30 razy dziennie, jeżdżąc z nim do urzędów i oczywiście zadając tysiące pytań (w końcu jako baba mam prawo być wścibska ;-) ). Pan zaczął wykazywać wprawdzie pierwsze objawy nerwicy ale prace nad projektem ruszyły z kopyta.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-04-2016, 10:19
powodzenia ;)

BartStefan
22-04-2016, 13:58
Przy okazji postaraj się mailowo z nim kontaktować, tak na wszelki wypadek jakby kiedyś dowody potrzebne były.

anna&anna
25-04-2016, 21:40
Anija302, Twój przypadek łudząco podobny do naszego. Czy możesz mi napisać nazwisko tego architekta na maila: [email protected] bo tu chyba nie wolno po nazwisku.

STROOMYK
09-08-2016, 13:37
Dzień dobry,
Czyli jeśli nie mogę znaleźć nazwiska architekta na liście IARP to nie jest dobrze. A co mnie omija jeśli taka pracownia (jej właściciel) nie widnieje w takim zestawieniu. Czy to oznacza, ze nie posiada on odpowiednich uprawnień i kwalifikacji?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-08-2016, 14:16
Dokładnie to oznacza - co nie znaczy, że np. Nie może prowadzić działalności w zakresie projektowania zatrudniając projektantów z uprawnieniami lub współpracując z nimi. Jedno jest pewne, że podpisu pod projektem tej osoby nie będzie. W projektowaniu jest odpowiedzialność osobowa w danej specjalności. Pod projektem nie może podpisać się firma, pracownia ... tylko konkretna osoba - projektant z uprawnieniami i nie kto inny.

STROOMYK
09-08-2016, 19:37
Dziekuje Panie Łukaszu za wyjaśnienie

Kamila.
23-11-2016, 08:01
Kochani forumowicze, pomoc pilnie potrzebna :(

Podpisaliśmy umowę z architektem, wpłaciliśmy zaliczkę w wysokości 1/3 ceny końcowej.
Budynek chcemy na płycie fundamentowej, strop parter/piętro monolityczny, strop ponad piętrem z tych lekkich. Dach w pełni odeskowany, pokryty dachówką. Ogrzewanie gazowe plus w ramach relaksu kominek z DGP. :D
Przedstawiliśmy konkretną wizję rozrysowaną przez nas architektowi, miał to wszystko dopracować do obowiązujących przepisów.
No i tak sobie czekamy już 4 miesiąc (w międzyczasie oczywiście otrzymaliśmy rysunki poglądowe w ramach wpłaconej zaliczki) ale martwią nas pytania dotyczące płyty fundamentowej zadawane przez architekta :( :sick: Zaczyna mnie trafiać szlag. :mad:

Pomyśleliśmy że może ktoś z Was posiada kontakt do dobrego konstruktora (obawiamy się że współpracujący z architektem konstruktor nie grzeszy wiedzą) który nie boi się zaprojektowania płyty fundamentowej i słucha swoich zleceniodawców? Więcej szczegółów na priv.
Pomóżcie dobrzy ludzie bo koniec roku za pasem a my chcieliśmy PNB otrzymać jeszcze w grudniu co raczej jest już nie realne :(

Marcin34_Śl
23-11-2016, 08:49
W wątku o płycie fundamentowej podają namiary, przeczytaj ostatnie kilkanaście strom.

Z PF faktycznie jest problem, ale nie trać czasu i normalnie niech architekt kończy projekt a tym zrobisz projekt zamienny na PF

Kamila.
23-11-2016, 09:41
W wątku o płycie fundamentowej podają namiary
Dziękuję, idę szukać :)

Indidual
30-12-2018, 15:35
Jesteśmy z żoną w podobnej sytuacji jak Pani, która założyła wątek. Zawarliśmy z architektem umowę o dzieło wykonania projektu małego domku, niestety bez konkretnej daty wykonania. Pan inż. architekt przekonywał, że dopóki nie zostanie uzgodniona koncepcja, nie można ustalić daty wykonania projektu. Wpłaciliśmy pierwszą ratę. Uwierzyliśmy, bo ma w swoim dorobku kilkanaście projektów w okolicy (chociaż na stronie internetowej Izby Architektów nie widzę jego nazwiska). Minęło 1,5 miesiąca, a koncepcji nie ma. Chociaż to była formalność, bo mamy już swoją wizję domu, którą pan architekt zna. Zastanawiam się, czy to normalna praktyka w tym środowisku, czy architekci traktujący klienta jak natręta to rzadkość?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-12-2018, 17:57
" na stronie internetowej Izby Architektów nie widzę jego nazwiska " - to architektem nie jest !
tym samym o jakim środowisku piszesz ? może pseudo - architektów ( !? )
Dla pocieszenia napiszę, że wchodzi Ustawa o Architektach, gdzie :
" Art. 7.
1. Tytuł zawodowy „architekt” przysługuje osobie, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin architektoniczny i jest wpisana na listę członków samorządu zawodowego architektów.
2. Tytuł zawodowy „architekt” podlega ochronie prawnej. "
... i może tym samym skończy się używanie słowa "architekt" przez nie-architektów, jak również nazywanie sklepów internetowych pracowniami architektonicznymi, czego wszystkim życzę w nowym 2019 roku.

Indidual
30-12-2018, 20:01
Jeden z architektów (wpisany na listę samorządu zawodowego) tłumaczył mojej żonie, że ktoś może nie być na tej liście, bo np. zapomniał opłacić składkę, ale architektem może być. Jeżeli natomiast ktoś, kto nie jest zrzeszony w Izbie Architektów chwali się wykonanymi projektami i ich realizacjami, to jak on to robi?

Mnie w tej chwili najbardziej interesuje jak długo architekt wykonuje projekt domku o pow. 140 m2, jeżeli klient z nim na bieżąco współpracuje? Czy powszechną praktyką jest oczekiwanie na KONCEPCJĘ (którą praktycznie wystarczy tylko narysować) miesiącami?

dziękuję

majka112
30-12-2018, 20:41
Koncepcję domu parterowego uzgadnialiśmy z architektem w czasie 2 spotkań, przy czym miałam przemyślany i zaplanowany układ całego domu wcześniej.Trwało to ok 3 tygodni. Czas wykonania projektu od zaakceptowania koncepcji to kolejne 2 miesiące.Czyli łącznie ok 3 m-ce.

Indidual
30-12-2018, 20:54
Koncepcję domu parterowego uzgadnialiśmy z architektem w czasie 2 spotkań, przy czym miałam przemyślany i zaplanowany układ całego domu wcześniej.Trwało to ok 3 tygodni. Czas wykonania projektu od zaakceptowania koncepcji to kolejne 2 miesiące.Czyli łącznie ok 3 m-ce.

Dzięki majka112

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-12-2018, 22:05
" jeżeli klient z nim na bieżąco współpracuje? Czy powszechną praktyką jest oczekiwanie na KONCEPCJĘ (którą praktycznie wystarczy tylko narysować) miesiącami? "

to zależy. Z mojej praktyki zawodowej na opracowanie Projektu Koncepcyjnego potrzebuję co najmniej miesiąc !

W zakres mojej koncepcji dla przykładowego indywidualnego domu jednorodzinnego wchodzi :
- analiza Wypisu i Wyrysu z Planu Miejscowego lub Decyzji o Warunkach Zabudowy
- analiza działki budowlanej i jej sąsiedztwa w zakresie istniejących danych do projektowania
- wstępna analiza istniejącego i projektowanego obszaru oddziaływania obiektu
- analiza wytycznych projektowych z strony Inwestora w tym możliwe uszczegółowienie / zmiany programu funkcjonalno użytkowego budynku – wg uzgodnień i zgodności z obowiązującymi przepisami
- niezbędne rysunki, wizualizacje obiektu oraz zagospodarowanie działki budowlanej
- wstępne uzgodnienia / założenia dot. rozwiązań konstrukcyjnych, instalacyjnych oraz dot. rozwiązań energooszczędnych obiektu, w tym uszczegółowienie źródła ciepła
- uzgodnienia Koncepcji pomiędzy Architekt / Inwestor oraz edycje Koncepcji dla akceptacji finalnych rozwiązań projektowych architektonicznych dot. funkcji, formy obiektu oraz zagospodarowania.

Dla projektu budynku i zagospodarowania opracowuję w szczególności :
- model terenu działki i jej sąsiedztwa ( w tym m.in. dla opracowania wstępnej analizy obszaru oddziaływania projektowanego obiektu )
- model budynku wraz z charakterystycznymi rzutami / przekrojami ( w tym z aranżacją pomieszczeń prezentowaną na rzutach )
+ bilans terenu / obliczenia powierzchni budynku / podstawowe wymiarowanie / inne

Wstępna Koncepcja może być opracowana np. w 2-3 tygodnie, ale na podstawie spotkań z Inwestorem i uzgodnieniami projektu, zazwyczaj ( ale nie w każdym przypadku ) występują zmiany Koncepcji do chwili akceptacji Koncepcji budynku i zagospodarowania. Mogą one trwać np. kolejne 2 – 3 tygodnie, w zależności od Decyzji projektowych architekta, ale też kluczowych decyzji Inwestora i nanoszonych zmian w projekcie. Dlatego " wszystko zależy " ...

Po „zamknięciu” Koncepcji pozostaje Projekt Budowlany opracowany przez Architekta, ale również projektanta konstrukcji i instalacji sanitarnych. Na każdą branżę należy przyjąć optymistycznie po 1 miesiącu ( czyli mamy 3 miesiące minimum ) + zakładany poślizg związany np. z koordynacją branżową lub np. oczekiwaniem na jakiś dokument formalno prawny związany z projektem i niezbędny do jego opracowania jako całości dokumentacji projektowej.

Marian_D
30-12-2018, 22:31
Koncepcję domu parterowego uzgadnialiśmy z architektem w czasie 2 spotkań, przy czym miałam przemyślany i zaplanowany układ całego domu wcześniej.Trwało to ok 3 tygodni. Czas wykonania projektu od zaakceptowania koncepcji to kolejne 2 miesiące.Czyli łącznie ok 3 m-ce.

A ja koncepcję z architektem dogrywałem rok. Projekt zajął kolejne dwa lata. Tyle że u mnie projekt był na bieżąco konsultowany zarówno z branżowcami czy nawet producentami, jak i generalnym wykonawcą.

W dwa miesiące można zrobić coś bardzo prostego i sztampowego. Wystarczy jednak że w projekcie będą jakieś nietypowe rzeczy i już na prosty projekt nawet pół roku nie starczy.

Oczywiście zawsze znajdzie się architekt, co powie że np. basen to żadna filozofia i machnie go w kilka dni, ale potem okazuje się że można było urwać 30% z kosztów projektu ale się nie da, bo architekt projektował wedle własnej wiedzy, a nie z wykorzystaniem optymalnych rozwiązań.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-12-2018, 07:19
" W dwa miesiące można zrobić coś bardzo prostego i sztampowego ... "

- z tym się nie zgodzę, ale jedno jest pewne : im więcej czasu poświęci się Koncepcji budynku i zagospodarowania, tym efekt końcowy realizacji budynku jest lepszy. Wszystkim moim Inwestorom mówię, że projekt to nie " wyścig pokoju ", może w przypadku "gotowców" ( gotowej koncepcji budynku ) można coś " przyspieszać ", ale w przypadku indywidualnego projektu domu nie ma to zastosowania. Oczywiście najważniejsze są bieżące uzgodnienia Koncepcji pomiędzy Projektantem, a Inwestorem i niezmieniany, raz ustalony program funkcjonalno użytkowy budynku. Jeśli w trakcie projektowania program użytkowy budynku zacznie się "rozwijać" to w takim przypadku już nie mamy jednej, tylko wiele Koncepcji dot. jednego tematu.

ciężkiprzypadek
31-12-2018, 07:46
To ja Was zaskoczę....
Mój architekt naszą koncepcję poprawił w ciągu 3-4 dni, następnie czekaliśmy na projekt ok miesiąca już z wyliczeniem konstrukcji, instalacji itp, ale to robili konstruktor i inni jego współpracownicy.
Ze względu, że w/w architekt jest z innego miasta, to adaptację projektu wykonuje nam inny miejscowy architekt i tu ZONK!
Może nasza wina, bo tego obecnego szukaliśmy przez internet zbyt pobieżnie ...zależało nam przede wszystkim na czasie.
To jeden dzień z telefonem w ręku i znaleźliśmy...
Był zachwycony dopracowanym projektem, że wszystko jest...i obiecał, że za tydzień zrobi adaptację i złoży projekt w starostwie.
Trochę nas to zaskoczyło, bo wcześniej przez telefon była mowa o min. 2 tyg.
Ale szczęśliwi, nie wybrzydzaliśmy:P...
Po tygodniu cisza, po 2 tyg cisza.....za miesiąc proszę męża by się przypomniał a tu niespodzianka, podobno projekt gotowy i jutro zanosi do starostwa.
No dobrze, ale tak bez naszego udziału.....???
No nic czekamy....i się cieszymy, że łatwo poszło.Zaraz dostaniemy PnB, bo to pikuś podobno:P
Co się okazuje, mąż dzwoni znowu za 2 tyg i pan architekt mówi, że potrzebuje podpisu męża by zanieść projekt, który grzecznie sobie leży u niego w biurku.
Mąż idzie za 3 dni po świętach i Zonk :
Projekt nieskończony i to co zrobione, to w ogóle z kosmosu...zupełnie inne ustalenia . Pan Architekt miał zostawić miejsce od garaż i nie zrobił tego.
I teraz po 1,5 miesiąca nadal nie mamy adaptacji, co niby miała być zrobiona w ciągu tygodnia.

jajmar
31-12-2018, 11:24
ciężkiprzypadek zrobiliście projekt indywidualny który wymagał adaptacji? To jakiś absurd. Może stąd te 3 dni i miesiąc.

ciężkiprzypadek
31-12-2018, 11:36
ciężkiprzypadek zrobiliście projekt indywidualny który wymagał adaptacji? To jakiś absurd. Może stąd te 3 dni i miesiąc.

Adaptacji na terenie działki.
Każdy projekt gotowy wymaga adaptacji, czyli dostosowania do konkretnej działki.

jajmar
31-12-2018, 20:03
Adaptacji na terenie działki.
Każdy projekt gotowy wymaga adaptacji, czyli dostosowania do konkretnej działki.

Gotowy tak ale nie indywidualny a pisałeś o tym ze szybko poszedł indywidualny

majka112
31-12-2018, 21:03
Marian_D - tak, mam projekt prosty, jednak nie sztampowy. I z tego jestem zadowolona, z architekta też.
Zapewniam Cię,że da da się wykonać projekt indywidualny w 3 m-ce jeśli inwestor dokładnie wie co chce mieć (a ja wiedziałam).

ciężkiprzypadek
01-01-2019, 08:25
Gotowy tak ale nie indywidualny a pisałeś o tym ze szybko poszedł indywidualny

Przede wszystkim
..Szczęśliwego Nowego Roku, aby ten rok okazał się dla nas lepszym od poprzedniego, by urzędy nie robiły trudności a wszyscy fachowcy dostali mega pozytywnej mocy i budowali nasze Domki bez wad:)


a teraz szybka odpowiedź
Projekt indywidualny też jest skończony, co daje mu miano gotowego, ale nie powielanego.
Jak nazwiesz projekt domu, który jest inny od wszystkich i nawet nie jest podobny do żadnego?
Był wykonany w 4 egzemplarzach, po ok 100stron z całym opracowaniem.( konstrukcją, instalacjami itp)
Brakowało tylko dokładnego umiejscowienia domu na działce, bo zarys jakiś tam był i oczywiście mapka projektowa.
Obecny stwierdził, że poprzedni architekt zrobił dobrą pracę.
Architekt miejscowy na podstawie mapki i tego indywidualnego, gotowego projektu miał tylko zrobić na działce zagospodarowanie terenu, dojazdy itp oraz dokładne usytuowanie domu(czyli adaptację) a potem zanieść to do starostwa.
I tyle....nawet nie był na działce. Sam powiedział, że tydzień wystarczy, kiedy my nawet o takim terminie nie marzyliśmy.

Jeszcze dodam, że ten obecny nie wie o czasie wykonania projektu przez architekta z Krakowa.

majka112:) my też jesteśmy zadowoleni z pracy architekta, który zrobił nam indywidualny.
Nie spodziewałam się tego, że już następnego dnia po spotkaniu, będzie miał dla nas poprawioną propozycję naszej koncepcji:) Widać było, że pracował nad nią, bo cały czas był z nami w kontakcie:) Poza tym umie słuchać i doradzić tak, byśmy byli zadowoleni.
Jak nie podobała nam się koncepcja zrobiona przez konstruktora, to on szukał rozwiązań.
Na prawdę fajny, komunikatywny architekt.

ciężkiprzypadek
01-01-2019, 11:26
A ja koncepcję z architektem dogrywałem rok. Projekt zajął kolejne dwa lata. Tyle że u mnie projekt był na bieżąco konsultowany zarówno z branżowcami czy nawet producentami, jak i generalnym wykonawcą.



Nasz projekt też był konsultowany z generalnym wykonawcą. O innych nie wiem...może też się konsultował.

bajprzeznet
01-01-2019, 12:28
Jesteśmy na etapie oczekiwania na Pnb wiec nie można chwalić, ale nasze przygody wyglądały tak :

Potrzebny był projekt - 80m2, prosta bryła, proste i tanie rozwiązania itp.

Zrobiliśmy przegląd, wysłaliśmy zapytania, telefony itp - wiadomo dla nas tez ważna była cena.
3-4 oferty odrzuciliśmy gdyż nie pasowały nam cenowo, ale dało się też wyczuć że to ludzie zawaleni robotą, do tego lepiej płatną, czyli rzucali mało atrakcyjną cene i długi termin bo nei ukrywajmy nie bylibyśmy ich priorytetem.

I wtedy znależliśmy Panią Architekt która cenowo przedstawiła sensonową ofertę, czas realizacje projektu indywidualnego ok 2 miesiące itp. Na spotkaniu bardzo konkretna, widać było sporą wiedze, także lokalną - zreszta kolejny plus, od 18 lat na rynku cały czas w tej samej działalności.
Umówiliśmy się ze mamy dać znać na czym nam zalezy z technicznego punktu widzenia - po tygodniu będzie zarys projektu i będizemy podpisywac umowę. Po 3 tygodniach podrzucilem mape dc. projektowych a konceptu dalej brak... po 15 mejlach i kolejnych 6 tygodniach daliśmy sobie spokój. Zero odzewu do dziś. Na szczescie nie zaplaciliśmy ani złotówki.

Znowu przegląd rynku, wybraliśmy 3-4 osoby i stwierdziliśmy że z każdym omówimy wszystko osobiscie.
Wybór padł na młodą Architekte, która swoją działalność prowadzi 2 lata, wcześniej pracowała w biurze projektowym też jako architekt. Troche obaw, ale cena dobra, rozmawia się dobrze i podjeliśmy ryzyko. PAsował nam też układ - bezpłatny koncpet w ciagu tygodnia (był po 3 dniach), potem umowa, zaliczka, pierwsza transza przy złożęniu projektu do starsotwa, ostatnia transza po uzyskaniu Pnb - brak obawy że w przypadku jakiś braków zostaniemy olani itp. Zreszta stawialiśmy taki warunek każdemu architektowi.

Sama praca trwała ok 2 miesiecy, czasami kontakt bardzo intensywny, Pani dopytywała o wszystkie szczegóły, sama podrzuciła nam pare dobrych rozwiązanań. Instalatorzy rzeczywiscie ok miesiaca może krócej ale działali prawie jednocześnie.

Grunt to ustalić warunki finansowe i spisać umowę - my w umowie mieliśmy formę płatności jak i czas ukończenia projektu.
Dla jednych nasz projekt bedzie tak samo ważny jak inne, dla innych będziemy mało istotnym projektem detalicznym.

Pamietajmy że architekt tak naprawdę robi szkic budynku, zagospodarowanie terenu itp - jeśli chodzi o konstrukcje, instalacje - robią to inne osobe z którymi współpracuje - od tego tez jest zależna cena, oraz czas realizacji.

Krisss81
06-10-2022, 20:22
Witam wszystkich forumowiczów . Niestety mnie również dopadł pech i trafiłem na niekompetentnego architekta. Zemściło się na mnie też to , że obdarzyłem go zbytnim zaufaniem .
Sądziłem , że jak wynajmuję architekta to ja już nie muszę się znać na prawie budowlanym . Okazuje się , że muszę i najlepiej nie tylko budowlanym. Mianowicie , znalazłem architekta (z polecenia ) który miał przygotować projekt budynku gospodarczego, istniejącego ,który chcę przekształcić na budynek mieszkalny. Czyli chodzi o zmianę sposobu użytkowania . Ale od początkutku informowałem , że chcę poddasze użytkowe i muszę zrobić schody, co wiąże się z wycięciem otworu w stropie. A to z kolei wiąże się z ingeręcją w strukturę budynku , więc już mamy przebudowę . Architekt nie poinformował mnie ( wówczas nieświadomego) o tym fakcie i przygotował projekt pod tytułem ZMIANA SPOSOBU UŻYTKOWANIA wraz ze schodami. Za projekt zapłaciłem i uradowany pobiegłem z do starostwa. Oczywiście odpowiedź przyszła odmowna że wzgl. na ową ingerencję w strukturę budynku. Z powrotem do architekta a ten , że jeszcze raz trzeba warunki , mapy itd. itp. To zrobi drugi projekt , tym razem projekt pod tytułem ZMIANA SPOSOBU UŻYTKOWANIA BUDYNKU GOSPODARCZEGO WRAZ Z JEGO ROZBUDOWĄ , PRZEBUDOWĄ . Ręce już mi opadły ale kasę zapłaciłem więc brnę w to dalej . Projekt gotowy , jadę po odbiór a projektant krzyczy cenę o 1000 zł. Mniej niż za pierwszy projekt. Szczęka mi opadła ale chcąc mieć już to z głowy płacę .
Idę złożyć do starostwa a tam przemiła pani informuje mnie , że w projekcie brakuje ekspertyzy technicznej budynku wykonanej przez kogoś z uprawnieniami konstrukcyjnymi bez ograniczeń i projekt w tej formie zostanie odrzucony. Dodam , że mój architekt takich uprawnień
nie posiada . Dzwonię do niego a on , że nie mają prawa tego żądać . Ale żądają, i architekt powinien taką ekspertyzę zamówić u kogoś kto posiada uprawnienia. U innego architekta dowiedziałem się , że podobno faktycznie nasz urząd nadinterpretuje przepis i nie powinien tego żądać . Ale on ma uprawnienia i z tym nie walczy. A mój architekt w tej chwili za moim pośrednictwem walczy z urzędem próbując wyegzekwować możliwość nie dodawania ekspertyzy do projektu. Nie wiem już co mam robić , może ktoś podpowie. Dodam , że nie pisaliśmy żadnej umowy nie mam też żadnej faktury czy rachunku . Mam jedynie odręczne pokwitowanie na zwykłej kartce przyjęcia pieniędzy za projekt budowlany wraz z podpisem i pieczątką architekta.

d7d
06-10-2022, 21:39
Ekspertyza konstrukcyjna powinna być.

Kaizen
06-10-2022, 21:56
Dodam , że nie pisaliśmy żadnej umowy nie mam też żadnej faktury czy rachunku .

Umowa chroni wykonawcę. Inwestora chronią pieniądze w kieszeni. Masz pierwsza lekcję - nie wyprzedzać płatnościami postępu prac (a całkowite rozliczenie po - sprawdzeniu jakości im później, tym lepie). W przypadku projektu dajesz architektowi pełnomocnictwo i to on się kopie z urzędem a Ty mu płacisz dopiero jak przyniesie pozwolenie na budowę. Ale przy innych pracach zasada ta sama - brak zapłaty najmocniejszym argumentem do naprawy niedoróbek.

Krisss81
10-10-2022, 14:34
Witam a czy mógł by Pan podać konkretny przepis , paragraf na który mógłbym się powołać ?

Krisss81
10-10-2022, 14:35
[QUOTE=Krisss81;8156529]Witam a czy mógł by Pan podać konkretny przepis , paragraf na który mógłbym się powołać ? Oczywiście odnośnie tego , że ekspertyza musi być.

d7d
10-10-2022, 16:32
Witam a czy mógł by Pan podać konkretny przepis , paragraf na który mógłbym się powołać ?

Prawo budowlane
Art. 71 ust.1 pkt 2
Art. 71 ust.2 pkt 5

Krisss81
10-10-2022, 18:37
Dziękuję bardzo za pomoc .

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-10-2022, 12:30
Rozporządzenie w sprawie zakresu i formy Projektu Budowlanego
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001679

" § 23. 1) ..... a w przypadku przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy obiektu budowlanego dołącza się EKSPERTYZĘ TECHNICZNĄ OBIEKTU."

tak więc nie ma tu żadnej " ... nadinterpretacji przepisu ". EKSPERTYZA ma być, co wynika wprost z przepisów budowlanych.

Krisss81
15-10-2022, 14:25
Witam ponownie , zacytowane przez Pana paragrafy żeczywiście są w ustawie ale widzę , że odnoszą się do projektu technicznego. Tego nie składam w starostwie . W starostwie składam projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno- budowlany . Przy projekcie architektoniczno- budowlanym w ustawie niema słowa o ekspertyzie technicznej obiektu i przy tym też upiera się mój architekt. I też nie chce dołączyć mi ekspertyzy do tegoż projektu. A starostwo wymaga ekspertyzy w projekcie architektoniczno- budowlanym .(Pomijając fakt , że w technicznym zrobił ekspertyzę , ale on nie posiada uprawnień bez ograniczeń w konstrukcji.)

d7d
16-10-2022, 12:05
Jeżeli nie ma uprawnień to znaczy, że nie zrobił ekspertyzy.
Kto wykonał projekt techniczny w zakresie konstrukcji?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-10-2022, 18:17
Kto wykonał projekt techniczny w zakresie konstrukcji?
- dobre pytanie ! tym bardziej, że Projekt Techniczny jest jedną z części Projektu Budowlanego ! - bez Projektu Technicznego, Projekt Budowlany jest niekompletny,

Krisss81
16-10-2022, 21:30
Może źle się wyraziłem , ma uprawnienia do projektowania , jest projektantem w izbie . Ale nie ma uprawnień bez ograniczeń do wykonania ekspertyzy technicznej w konstrukcji budynku. Podobno współpracuje z kimś kto dla niego takie ekspertyzy wykonuje , ale mi nie dołączył takiej ekspertyzy . Mój błąd , że zapłaciłem za projekt przy jego odbiorze nie mając świadomości , że czegoś brakuje. Dowiedziałem się , że ten człowiek jest bardzo konfliktowy i ciężko się z nim współpracuje . Obawiam się , że nie dołączy mi tej ekspertyzy , a co za tym idzie projektem za kilka tys. Mogę sobie tyłek podetrzeć. Czy jest jakiś sposób na odzyskanie pieniędzy ? Dodam , że w projekcie też zrobił dach na przybudówce dwu spadowy pomimo iż chciałem jednospadowy wmawiając mi , że tylko w ten sposób przejdzie to w urzędzie . Gdyż w warunkach był dach na budynku dwu lub wielo- spadowy . A na całym budynku już jest dach dwu spadowy. Zasugerował że później wprowadzi zmianę .

Krisss81
16-10-2022, 21:41
Może źle się wyraziłem , ma uprawnienia do projektowania , jest projektantem w izbie . Ale nie ma uprawnień bez ograniczeń do wykonania ekspertyzy technicznej w konstrukcji budynku. Podobno współpracuje z kimś kto dla niego takie ekspertyzy wykonuje , ale mi nie dołączył takiej ekspertyzy . Mój błąd , że zapłaciłem za projekt przy jego odbiorze nie mając świadomości , że czegoś brakuje. Dowiedziałem się , że ten człowiek jest bardzo konfliktowy i ciężko się z nim współpracuje . Obawiam się , że nie dołączy mi tej ekspertyzy , a co za tym idzie projektem za kilka tys. Mogę sobie tyłek podetrzeć. Czy jest jakiś sposób na odzyskanie pieniędzy ? Dodam , że w projekcie też zrobił dach na przybudówce dwu spadowy pomimo iż chciałem jednospadowy wmawiając mi , że tylko w ten sposób przejdzie to w urzędzie . Gdyż w warunkach był dach na budynku dwu lub wielo- spadowy . A na całym budynku już jest dach dwu spadowy. Zasugerował że później wprowadzi zmianę .

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-10-2022, 09:32
Nie wiem na jaki zakres projektu umawiałeś się z Architektem ?
Jeśli na opracowanie PROJEKTU BUDOWLANEGO to ten składa się z :
1 - Projektu Zagospodarowania Działki
2 - Projektu Architektoniczno Budowlanego ( w tym przypadku przebudowy obiektu )
3 - wszelkich wymaganych do projektu zgodnie z tematem opracowania załączników formalno prawnych, pozwoleń, itp
( od Mapy do celów projektowych, po Opinie Geotechniczną włącznie ) - to zazwyczaj jest po stronie Inwestora
4 - Projektu Technicznego w zakresie :
- konstrukcja ( uprawniony projektant konstrukcji ) - w tym dla przebudowy opracowania ekspertyzy budynku istniejacego
- instalacji sanitarnych ( uprawniony projektant instalacji sanitarnych )
- instalacji elektrycznych ( uprawniony projektant instalacji elektrycznych )
- charakterystyki energetycznej budynku

W przypadku przebudowy obiektu, całość jw powinna być poprzedzona inwentaryzacją stanu istniejącego, a wszelkie uzgodnienia z Tobą ( np. / w tym dachu budynku ) powinny być uzgadniane na etapie Projektu Koncepcyjnego poprzedzającego Projekt Budowlany.
Dodam, że Projekt Techniczny, który jest częścią Projektu Budowlanego nie może odbiegać od p.1, p2, a koordynacja branżowa Projektu Technicznego jest wpisana w pracę Architekta.

Krisss81
17-10-2022, 09:56
Witam ponownie , czy jest gdzieś w przepisach zapisane jakie uprawnienia są potrzebne do sporządzenia takiej ekspertyzy technicznej budynku? W ustawie czytamy tylko , że potrzebne odpowiednie uprawnienia ale jakie to już nie napisano. Mój architekt twierdzi że się odwołał do wojewody , ministerstwa i gdzieś jeszcze już nie pamiętam , i czeka na odpowiedź . Myślę , że mnie zwodzi, potrafi się rozłączyć w trakcie rozmowy i nie odbierać już.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-10-2022, 11:40
§ 23. 1 ( zakresu i formy projektu ) dot. " rozwiązań konstrukcji obiektu budowlanego " tym samym dla mnie jest logiczne, że ekspertyzę techniczną powinien opracować uprawniony projektant konstrukcji. W szczególnych przypadkach może również opracować ją rzeczoznawca budowlany, ale ( wg mojej wiedzy ) tymi szczególnymi przypadkami są np. katastrofy budowlane, różne postępowania sądowe itp.

d7d
17-10-2022, 11:56
Rzeczoznawca budowlany w zakresie konstrukcji budowlanych może opracować ekspertyzę konstrukcyjną budowlaną także zwykłych tematów :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-10-2022, 12:32
No tak, choć moim zdaniem lepiej, aby jedna osoba ( posiadająca odpowiednie uprawnienia ) opracowywała zarówno ekspertyzę, jak i projekt przebudowy budynku w zakresie projektu technicznego konstrukcji.

Krisss81
17-10-2022, 17:04
Nie wiem na jaki zakres projektu umawiałeś się z Architektem ?
Jeśli na opracowanie PROJEKTU BUDOWLANEGO to ten składa się z :
1 - Projektu Zagospodarowania Działki
2 - Projektu Architektoniczno Budowlanego ( w tym przypadku przebudowy obiektu )
3 - wszelkich wymaganych do projektu zgodnie z tematem opracowania załączników formalno prawnych, pozwoleń, itp
( od Mapy do celów projektowych, po Opinie Geotechniczną włącznie ) - to zazwyczaj jest po stronie Inwestora
4 - Projektu Technicznego w zakresie :
- konstrukcja ( uprawniony projektant konstrukcji ) - w tym dla przebudowy opracowania ekspertyzy budynku istniejacego
- instalacji sanitarnych ( uprawniony projektant instalacji sanitarnych )
- instalacji elektrycznych ( uprawniony projektant instalacji elektrycznych )
- charakterystyki energetycznej budynku

W przypadku przebudowy obiektu, całość jw powinna być poprzedzona inwentaryzacją stanu istniejącego, a wszelkie uzgodnienia z Tobą ( np. / w tym dachu budynku ) powinny być uzgadniane na etapie Projektu Koncepcyjnego poprzedzającego Projekt Budowlany.
Dodam, że Projekt Techniczny, który jest częścią Projektu Budowlanego nie może odbiegać od p.1, p2, a koordynacja branżowa Projektu Technicznego jest wpisana w pracę Architekta.

Umawiałem się na zmianę sposobu użytkowania wraz z rozbudową , nadbudową , przebudową. I wszystkie te projekty posiadam , tylko w nich brakuje tej ekspertyzy i w urzędzie jej wymagają a Pan projektant upiera się że nie ma obowiązku jej dołączać . A Pani w urzędzie powiedziała mi że ten konkretny architekt nie ma uprawnień do sporządzenia takiej ekspertyzy.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-10-2022, 14:10
" .... zmianę sposobu użytkowania wraz z rozbudową , nadbudową , przebudową "
opisujesz TEMAT opracowania, natomiast PROJEKT BUDOWLANY masz niekompletny. Brakuje Projektu Technicznego wraz z wymaganą ekspertyzą.

d7d
19-10-2022, 14:16
A Pani w urzędzie powiedziała mi że ten konkretny architekt nie ma uprawnień do sporządzenia takiej ekspertyzy.
Pani w urzędzie pewnie ma rację bo uprawniony architekt raczeń nie ma uprawnień konstrukcyjnych.
Zapłać dodatkowo za ekspertyzę i będzie po temacie.

Krisss81
20-10-2022, 14:58
Pani w urzędzie pewnie ma rację bo uprawniony architekt raczeń nie ma uprawnień konstrukcyjnych.
Zapłać dodatkowo za ekspertyzę i będzie po temacie.

Właśnie tak jest , tylko po pierwsze dlaczego mam płacić dodatkowo ?Projektant powinien mi dostarczyć kompletną dokumentację za którą zapłaciłem nie małe pieniądze. To on powinien zlecić taką ekspertyzę komuś kto ma uprawnienia do jej sporządzenia i zapłacić za nią.
A po drugie też pomyślałem żeby może dopłacić ale mój projektant poprostu się uparł , że urząd nie powinien tego wymagać i on tej ekspertyzy nie dołączy.
(To znaczy ekspertyza w projekcie jest ale sporządzona przez niego, a on nie posiada stosownych uprawnień .
Więc pani w urzędzie poinformowała mnie , że tak jak by jej nie było.

Krisss81
20-10-2022, 15:00
" .... zmianę sposobu użytkowania wraz z rozbudową , nadbudową , przebudową "
opisujesz TEMAT opracowania, natomiast PROJEKT BUDOWLANY masz niekompletny. Brakuje Projektu Technicznego wraz z wymaganą ekspertyzą.

Projekt Techniczny mam tylko brakuje tej ekspertyzy , tylko i wyłącznie ekspertyzy.

d7d
20-10-2022, 20:18
Projekt Techniczny mam tylko brakuje tej ekspertyzy , tylko i wyłącznie ekspertyzy.

Ekspertyza która nie jest podpisane przez uprawnioną osobę nie jest ekspertyzą.
Może architekt pokaże swoje uprawnienia i powie który punkt tych uprawnień upoważnia go do stwierdzenia, że na prawo napisać i podpisać ekspertyzę.

Zapłacenie "nie małe pieniędzy" za projekt jest względne.
Zapytaj architekta ile trzeba dopłacić za ekspertyzę podpisaną przez uprawnionego.

Krisss81
21-10-2022, 08:21
Zapłacenie "nie małe pieniędzy" za projekt jest względne.
Zapytaj architekta ile trzeba dopłacić za ekspertyzę podpisaną przez uprawnionego.
Ale tu naprawdę nie chodzi o pieniądze , ja bym chętnie dopłacił żeby tylko mieć już to z głowy . Chodzi o to , że Pan architekt próbuje udowodnić , że ma prawo sporządzać takie ekspertyzy gdyż w ustawie nie sprecyzowano jakie uprawnienia są wymagane do tego celu. ( ustawa mówi , że do sporządzenia takiej ekspertyzy wymagane są odpowiednie uprawnienia ale jakie ? Nie sprecyzowano.) Ja wiem , każdy z kim rozmawiam i także tu na forum , wszyscy mi powtarzają , że to uprawnienia bez ograniczeń w konstrukcji. Ale pań architekt kurczowo się trzyma treści ustawy która tego nie precyzuje.

Werusjka
21-10-2022, 08:23
super temat,

d7d
21-10-2022, 12:22
Ale tu naprawdę nie chodzi o pieniądze , ja bym chętnie dopłacił żeby tylko mieć już to z głowy . Chodzi o to , że Pan architekt próbuje udowodnić , że ma prawo sporządzać takie ekspertyzy gdyż w ustawie nie sprecyzowano jakie uprawnienia są wymagane do tego celu. ( ustawa mówi , że do sporządzenia takiej ekspertyzy wymagane są odpowiednie uprawnienia ale jakie ? Nie sprecyzowano.) Ja wiem , każdy z kim rozmawiam i także tu na forum , wszyscy mi powtarzają , że to uprawnienia bez ograniczeń w konstrukcji. Ale pań architekt kurczowo się trzyma treści ustawy która tego nie precyzuje.

Odpowiedz architektowi, że ma załatwić ekspertyzę która będzie przyjęta przez urząd.
Powiedz mu że Ciebie nie obchodzi jego uważanie, że ma takie uprawnienia.
Może architekt ma uprawnienia do projektowania konstrukcji.
Poproś architekt o skan uprawnień i napisz na FM do czego jest uprawniony.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-10-2022, 09:20
Projekt Techniczny mam tylko brakuje tej ekspertyzy , tylko i wyłącznie ekspertyzy.

OK - ekspertyza jest częścią Projektu Technicznego ( stanowiącego część Projektu Budowlanego ).
Oczywiście, że architekt nie wykonuje ekspertyzy technicznej budynku ( to jest poza jego uprawnieniami zawodowymi ), podobnie jak nie projektuje instalacji sanitarnych, czy elektrycznych, stanowiących również część Projektu Technicznego.
Jeśli architekt przyjmuje zlecenie na opracowanie Projektu Budowlanego ( kompletnego ), to powinien poinformować Cię, jacy jeszcze inni uprawnieni projektanci są potrzebni do niezbędnych opracowań branżowych. W szczególności są to :
- uprawniony projektant konstrukcji
- uprawniony projektant instalacji sanitarnych
- uprawniony projektant instalacji elektrycznych.

Protasza
24-10-2022, 09:31
siemak witam

Krisss81
24-10-2022, 16:31
Jeśli architekt przyjmuje zlecenie na opracowanie Projektu Budowlanego ( kompletnego ), to powinien poinformować Cię, jacy jeszcze inni uprawnieni projektanci są potrzebni do niezbędnych opracowań branżowych. W szczególności są to :
- uprawniony projektant konstrukcji
- uprawniony projektant instalacji sanitarnych
- uprawniony projektant instalacji elektrycznych.
Ok. powinien mnie poinformować . Ale dla tego , że jego obowiązkiem jest mnie poinformować a on powinien zlecić te opracowania , czy dla tego, że zlecenie tych opracowań jest po mojej stronie ?

d7d
24-10-2022, 18:27
Ok. powinien mnie poinformować . Ale dla tego , że jego obowiązkiem jest mnie poinformować a on powinien zlecić te opracowania , czy dla tego, że zlecenie tych opracowań jest po mojej stronie ?
Zależy co masz w umowie.
Generalnie temat ma być załatwiony kompleksowo i Ciebie nie obchodzi kto i co robi i jakie ma uprawnienia.
Za całość odpowiada projektant prowadzący temat.

Krisss81
25-10-2022, 16:28
Zależy co masz w umowie.
Generalnie temat ma być załatwiony kompleksowo i Ciebie nie obchodzi kto i co robi i jakie ma uprawnienia.
Za całość odpowiada projektant prowadzący temat.

No niestety żadnej umowy nie spisaliśmy . Ogólnie rozmową była taka , że z projektami od niego pójdę już bezpośrednio do urzędu złożyć i czekać na pozwolenie . Nie informował mnie o niczym co bym musiał dodatkowo załatwiać. Oczywiście po za dokumentacją dla niego potrzebną do projektu tj. Warunki , mapy do celów projektowych, melioracja , gddk itp. Żadnych ekspertyz nie kazał załatwiać .
Ogólnie myślę , że facet mnie orżnął , czy jest jakaś możliwość odzyskać pieniądze bez sądu? Podobno można napisać skargę na projektanta do IZBY ARCHITEKTÓW ale czy to coś mi pomoże czy bardziej zaszkodzi.

d7d
25-10-2022, 21:20
Może Architekt chciał dobrze.
Został zaskoczony przez urząd koniecznością dostarczenia ekspertyzy konstrukcyjnej.
Może sądził (pewnie nadal tak sądzi), że jego uprawnienia pozwalaną na wykonanie stosownej ekspertyzy.

Architekt powinie dokończyć temat czyli załatwić ekspertyzę. Odpłatnie lub nieodpłatnie.

Może budynek jest w takim stanie, że ekspertyza może być negatywna?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
26-10-2022, 15:23
Architekt powinie dokończyć temat czyli załatwić ekspertyzę. Odpłatnie lub nieodpłatnie.

nie za bardzo rozumiem, dlaczego " nieodpłatnie " ?
czy ekspertyzę zleca Inwestor, czy Architekt - te koszty związane z jej opracowaniem powinien ponieść INWESTOR !
i nie są to koszty " dodatkowe " tylko związane z danym Projektem.
To co ? - Inwestor chce przebudowywać za ciężkie pieniądze stary budynek do funkcji mieszkalnej, a nie ma 500 - 1000,-zł na ekspertyzę techniczną ?
... albo jesteśmy poważni, albo nie !
a co kosztuje 1000,-zł na budowie ? - drzwi wejściowe do budynku ?
... tak więc bez przesady.

d7d
27-10-2022, 20:15
"nieodpłatnie" bo przedstawił ofertę na kompletny projekt który uzyska pozwolenia na budowę.
Architekt sądził, że sam może wykonać niezbędną ekspertyzę i (w domyśle) było to już ujęte w wycenie za całość.
Proste?

"odpłatnie" bo Inwestor na dosyć czekania lub weryfikowania uprawnień Architekta i woli zapłacić za ekspertyzę mimo, że powinna być wykonana przez uprawnionego projektanta w umówionej cenie za projekt.

Architekt powinien odpuścić i na własny koszt wykonać brakujący element projektu (zatrudnić uprawnioną osobę).
Jedyne co go może tłumaczyć to niska cena projektu lub posiadanie odpowiednich uprawnień i błędu urzędników.

Krisss81
28-10-2022, 14:07
Architekt powinien odpuścić i na własny koszt wykonać brakujący element projektu (zatrudnić uprawnioną osobę).
Jedyne co go może tłumaczyć to niska cena projektu lub posiadanie odpowiednich uprawnień i błędu urzędników.
Dokładnie tak było , umawialiśmy się na kompletny projekt po którym otrzymam pozwolenie na budowę. A jeśli chodzi o cenę to dowiadywałem się już u innego architekta ( z uprawnieniami do sporządzania owej ekspertyzy ) to za taki projekt ( kompletny ) zapłacił bym od 1000 do 2000 mniej a tu zapłaciłem więcej i projekt jest niekompletny.

d7d
28-10-2022, 16:53
Ciekawe jakie uprawnienia (zakres uprawnień pozwalający na sporządzenie konstrukcyjnej ekspertyzy) ma ten drugi architekt?
Architekt z takimi uprawnieniami to rzadkość.

Krisss81
28-10-2022, 19:10
Ciekawe jakie uprawnienia (zakres uprawnień pozwalający na sporządzenie konstrukcyjnej ekspertyzy) ma ten drugi architekt?
Architekt z takimi uprawnieniami to rzadkość.

Być może rzadkość, ale podobno posiada , powiedział mi to i on i kilka innych źródeł też to potwierdziło.

d7d
29-10-2022, 22:45
Ten pierwszy architekt (od umowy na prace projektowe) też uważał, że ma uprawnienia pozwalające na sporządzenie ekspertyzy konstrukcyjnej.

Krisss81
30-10-2022, 11:43
kilka innych źródeł też to potwierdziło.

Te same źródła potwierdzają posiadanie uprawnień przez tego architekta jak i zaprzeczają posiadanie uprawnień przez mojego architekta. Ale nie o tym architekcie chciałem pisać , czy ktoś jest w stanie mi doradzić co mogę zrobić by skutecznie wyegzekwować ekspertyzę od swojego architekta ? A najlepiej zakończyć współpracę i odzyskać pieniądze gdyż moim zdaniem zachował się wobec mnie nieetycznie .
1) Sporządził projekt zmiana sposobu użytkowania(5000 zł.) wiedząc ,że chcę przebudowywać i zaprojektował tą przebudowę . Moim zdaniem wiedział , że Projekt zostanie odrzucony .
2) Sporządził drugi projekt na zmianę sposobu użytkowania wraz z rozbudową , przebudową , nadbudową ( 4000 zł. ) i tu właśnie brak owej ekspertyzy.
3) W projekcie jest dobudówka typu ganek , chciałem dach jednospadowy od istniejącego dachu . Pan projektant wprowadził mnie w błąd twierdząc , że taki projekt nie przejdzie w urzędzie ( co okazało się nieprawdą ) gdyż warunki mówią o dachu dwu lub wielospadowym na budynku. ( Na budynku jest dach dwuspadowy) więc zrobi dach dwuspadowy na przybudówce a po otrzymaniu zgody na budowę wprowadzi zmiany w projekcie .
Według mnie jest to działanie takie aby uzależnić klienta od siebie gdyż liczy na prowadzenie tej budowy i specjalnie zrobił coś takiego.
Osobiściecie poszedł bym już do innego projektanta , zapłacił za ekspertyzę i zlecił mu prowadzenie budowy . Ale oczywiście na podstawie tego projektu którego autorem jest mój projektant i co do którego trzeba będzie wprowadzić zmiany , więc i tak będę musiał wrócić do niego . Ktoś doradzi jakieś sęsowne rozwiązanie ?

d7d
30-10-2022, 16:35
Te same źródła potwierdzają posiadanie uprawnień przez tego architekta jak i zaprzeczają posiadanie uprawnień przez mojego architekta. Ale nie o tym architekcie chciałem pisać , czy ktoś jest w stanie mi doradzić co mogę zrobić by skutecznie wyegzekwować ekspertyzę od swojego architekta
Poproś architekta o kopię uprawnień byś mógł w niezależnym źródle sprawdzić czy ma uprawnienia do ekspertyzy konstrukcyjnej czy jednak ich nie ma.
https://extranet.iarp.pl/lista/
Możesz też zgłosić problem do Izby Architektów.


Izba Architektów RP sprawuje nadzór nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu przez członków izby. Inwestorzy mają dostęp do bazy Architektów IARP, którym izba nadała uprawnienia. Izba prowadzi postępowania w zakresie odpowiedzialności zawodowej i dyscyplinarnej swoich członków. Izba współdziała także z organami administracji rządowej i organami samorządu terytorialnego oraz z innymi samorządami i stowarzyszeniami zawodowymi.
https://www.izbaarchitektow.pl/kategoria/dla_kogo_pracujemy,149/

Krisss81
01-11-2022, 16:09
Poproś architekta o kopię uprawnień byś mógł w niezależnym źródle sprawdzić czy ma uprawnienia do ekspertyzy konstrukcyjnej czy jednak ich nie ma.
https://extranet.iarp.pl/lista/
/[/url]

Pod danym linkiem wpisuję nr. Wpisu , nazwisko i izba i wyszukuje mi mojego architekta ale nie widzę żadnych innych informacji , odnośnie uprawnień lub czegokolwiek.

d7d
01-11-2022, 21:05
Pod danym linkiem wpisuję nr. Wpisu , nazwisko i izba i wyszukuje mi mojego architekta ale nie widzę żadnych innych informacji , odnośnie uprawnień lub czegokolwiek.
Kopia uprawnień powinna być w dokumentacji projektowej.

Starak
01-11-2022, 21:53
niekompetentni architekci to teraz niestety plaga

d7d
01-11-2022, 21:56
niekompetentni architekci to teraz niestety plaga
Architekci są raczej kompetentni.
Przynajmniej ja takich znam.

Niekompetencja to plaga dzisiejszych czasów.

asolt
02-11-2022, 06:18
Architekci są raczej kompetentni.
Przynajmniej ja takich znam.

...

Zalezy w czym są kompetentni, jezeli chodzi o charakterystyki energetyczne tu kompetencji brakuje na tyle ze trzeba uciekac sie do oszustwa, nagminnie są fałszowane charakterystyki w zakresie Ep który jest kluczowe do uzyskania PNB. Na nic zaostrzenie tego parametru w aktualnych WT. Architekt zawsze sobie da rade, po prostu wpisze co potrzeba i jest ok (na papierze)

d7d
02-11-2022, 19:59
Zalezy w czym są kompetentni, jezeli chodzi o charakterystyki energetyczne tu kompetencji brakuje na tyle ze trzeba uciekac sie do oszustwa, nagminnie są fałszowane charakterystyki w zakresie Ep który jest kluczowe do uzyskania PNB. Na nic zaostrzenie tego parametru w aktualnych WT. Architekt zawsze sobie da rade, po prostu wpisze co potrzeba i jest ok (na papierze)

Jeżeli trzeba uciekać się do oszustwa, kombinowania, fałszowania to jest wina architekta który nie umie policzyć lub źle zaprojektował dom i źródła ciepła czy system liczenia EP i EK jest kiepski?

Czy projektant który nie jest architektem policzy EP i EK dobrze a architekt musi uciekać się do oszustwa i fałszowania?

asolt
03-11-2022, 14:55
...

Czy projektant który nie jest architektem policzy EP i EK dobrze a architekt musi uciekać się do oszustwa i fałszowania?

Musi, jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniądze. Po co tracic czas na liczenie charakterystyki i doradztwo dla klienta tak aby koszty ogrzewania i cwu były jak najmniejsze, skoro w tym czasie mozna na szybko adaptowac kolejny projekt. A inwestor niech sam martwi o przyszłe koszty eksploatacji domu. I tak powinien sie cieszyc ze architekt "zalatwił PNB", które przy dokladnym i rzetelnym liczeniu by sie nie nalezało. Taki sobie dobrodziej dla inwestora, a faktycznie członek kolejnej kasty.

d7d
03-11-2022, 17:00
Musi, jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniądze. Po co tracic czas na liczenie charakterystyki i doradztwo dla klienta tak aby koszty ogrzewania i cwu były jak najmniejsze, skoro w tym czasie mozna na szybko adaptowac kolejny projekt. A inwestor niech sam martwi o przyszłe koszty eksploatacji domu. I tak powinien sie cieszyc ze architekt "zalatwił PNB", które przy dokladnym i rzetelnym liczeniu by sie nie nalezało. Taki sobie dobrodziej dla inwestora, a faktycznie członek kolejnej kasty.

Może to branżysta powinien liczyć koszty ogrzewania i cwu... a nie architekt?
Może "kasta" instalatorów woli zarabiać prawdziwe prowizje na upustach od cen katalogowych?

Może "wskaźniki nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej" są z czapy wzięte?
A może Inwestor żałuje pieniędzy na projekt, chce tylko dostać dokumentację do PnB i dlatego dostaje to co dostaje?

asolt
03-11-2022, 20:04
Może to branżysta powinien liczyć koszty ogrzewania i cwu... a nie architekt?
Może "kasta" instalatorów woli zarabiać prawdziwe prowizje na upustach od cen katalogowych?

Może "wskaźniki nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej" są z czapy wzięte?
A może Inwestor żałuje pieniędzy na projekt, chce tylko dostać dokumentację do PnB i dlatego dostaje to co dostaje?

Kazdy architekt z mocy ustawy moze liczyc charakterystykę, niestety ustawa nie dała automatycznie architektom wiedzy na ten temat.
Co ma kasta instalatorów (kasta?) co prawidłowego liczenia charakterystyki.
Wskaznik Ep ma pewne wady i one są do poprawy ale to nie zwalnia od prawidłowego liczenia, skoro inne wielkosci zwiazane z wytrzymałoscią i konstrukcja mozna wyliczyc to mozna wyliczyc i charakterystykę, tym bardziej ze ma to bezposredni wpływ na portfele inwestorów, ale jezeli architekta nie interesuje energooszczednosc inwestora to wiadomym jest ze charakterystyka jest piątym kołem u wozu.
Kazdy inwestor chce otrzymac PNB, czasem i zmniejszonym kosztem izolacji termicznej swojego domu, jak wiadomo chcącemu nie dzieje sie krzywada jak twierdzili starozytni Rzymianie, ale zdecydowana wiekszosc chce miec jak najmniejsze koszty ogrzewania i cwu a architekt im tego nie uswiadamia. Bardzo czesto na moje pytanie dlaczego jest tak słaba izolacja termiczna inwestor odpowiada ze tak jest w projekcie, gdyby wiedział ze trzeba lepiej bo i mniejsze zapotrzebowanie na ciepło (mnejsze koszty) i mniejsza PC (tansza) to by tak zrobił. Nie zrobił bo nie wiedział, lub co gorsza uzyskał zapewnienie od architekta ze to wystarczy. Wiem ze zawsze mozna zrzucic wine na inwestora, na przepisy ale dlaczego architektci mają byc winni, przeciez to przedstawieciele zawodu zaufania publicznego, az chciałoby by sie powiedziec braku zaufania.

d7d
03-11-2022, 20:44
Kazdy architekt z mocy ustawy moze liczyc charakterystykę, niestety ustawa nie dała automatycznie architektom wiedzy na ten temat.
Co ma kasta instalatorów (kasta?) co prawidłowego liczenia charakterystyki.
Wskaznik Ep ma pewne wady i one są do poprawy ale to nie zwalnia od prawidłowego liczenia, skoro inne wielkosci zwiazane z wytrzymałoscią i konstrukcja mozna wyliczyc to mozna wyliczyc i charakterystykę, tym bardziej ze ma to bezposredni wpływ na portfele inwestorów, ale jezeli architekta nie interesuje energooszczednosc inwestora to wiadomym jest ze charakterystyka jest piątym kołem u wozu.
Kazdy inwestor chce otrzymac PNB, czasem i zmniejszonym kosztem izolacji termicznej swojego domu, jak wiadomo chcącemu nie dzieje sie krzywada jak twierdzili starozytni Rzymianie, ale zdecydowana wiekszosc chce miec jak najmniejsze koszty ogrzewania i cwu a architekt im tego nie uswiadamia. Bardzo czesto na moje pytanie dlaczego jest tak słaba izolacja termiczna inwestor odpowiada ze tak jest w projekcie, gdyby wiedział ze trzeba lepiej bo i mniejsze zapotrzebowanie na ciepło (mnejsze koszty) i mniejsza PC (tansza) to by tak zrobił. Nie zrobił bo nie wiedział, lub co gorsza uzyskał zapewnienie od architekta ze to wystarczy. Wiem ze zawsze mozna zrzucic wine na inwestora, na przepisy ale dlaczego architektci mają byc winni, przeciez to przedstawieciele zawodu zaufania publicznego, az chciałoby by sie powiedziec braku zaufania.

"Kasta" było odniesieniem do wspomnianej przez Ciebie "członek kolejnej kasty" architektów.
Instalatorzy i nie tylko oni mają uprawnienia do liczenia charakterystyki, EP, EK itp.
Instalatorzy też muszą zdobyć wiedzę jak to liczyć.
Porównanie liczenia konstrukcji budowlanych i liczenia EP, EK nie jest trafione.

Nie odniosłeś się do wynagrodzenia architektów. Większość inwestorów szuka taniego architekta.
Architekt powinien kalkulować jakie powinno być ocieplenie domu w relacji koszt ocieplenie - koszt ogrzewania - dobór systemu itp. ?
Może tym powinien się zająć projektant instalacji?

Nie odniosłeś się do "prowizji" od cen katalogowych które uzyskują instalatorzy. :)
Oni też są przedstawicielami zawodem zaufania publicznego.

asolt
03-11-2022, 21:12
"Kasta" było odniesieniem do wspomnianej przez Ciebie "członek kolejnej kasty" architektów.
Instalatorzy i nie tylko oni mają uprawnienia do liczenia charakterystyki, EP, EK itp.
Instalatorzy też muszą zdobyć wiedzę jak to liczyć.
Porównanie liczenia konstrukcji budowlanych i liczenia EP, EK nie jest trafione.

Nie odniosłeś się do wynagrodzenia architektów. Większość inwestorów szuka taniego architekta.
Architekt powinien kalkulować jakie powinno być ocieplenie domu w relacji koszt ocieplenie - koszt ogrzewania - dobór systemu itp. ?
Może tym powinien się zająć projektant instalacji?

Nie odniosłeś się do "prowizji" od cen katalogowych które uzyskują instalatorzy. :)
Oni też są przedstawicielami zawodem zaufania publicznego.

Instalatorzy mają uprawnienia do liczenia charakterystyki?. Nie twierdze ze niektórzy instalatorzy mają uprawnienia budowlane lub są audytorami, ale to zdecydowana mniejszosc, powiedziałbym sladowe ilosci.
Dlaczego porównanie liczenia konstrukcji a charakterystyki nietrafione, czy i jedno i drugie nie powinno byc liczone dokladnie i rzetelnie?
Co ma wynagrodzenie architekta do jego wynagrodzenia, mniejsze wynagrodzenie uprawnia do oszukiwania?
Architekt nie musi kalkulowac doboru systemu grzewczego, jego rodzaju i opłacalnosci, wystarczy ze dokladnie i rzetelnie obliczy lub zleci obliczenie jezeli sam nie potrafi charakterystyki. Tylko tyle i az tyle.
Nie odniosłem sie do prowizji instalatorów gdyz nie widzę zadnego zwiazku z oszukiwaniem charakterystyki, czy to z braku wiedzy czy celowo. Co ma piernik do wiatraka. To takie rozmydlanie faktu niewątpliwego faktu.
Instalatorzy są przedstawicielami zawodów zaufania publicznego? Od kiedy?, Na dzien dzisiejszy ustawy definiują 18 zawodów ktore mieszczą sie w definicji zawodów zaufania publicznego. Ciekawe rzeczy piszesz, czy posty na FM ma ją moc ustawy?

d7d
03-11-2022, 22:12
Instalatorzy w sensie projektanci instalacji sanitarnych i elektrycznych.
Dotyczy uprawnień do liczenia EP, EK, zawodu zaufania publicznego i prowizji.

Porównanie nie jest trafione bo na studiach konstruktorów od zawsze uczyli liczyć konstrukcje a architektów nie uczyli liczenia EP, EK.
Może teraz już uczą.

Masz rację. Mniejsze wynagrodzenie nie upoważnia do oszukiwania.

Bertha
04-11-2022, 00:31
Najczęściej inwestor szuka taniego wykonawcy, bez wzgledu jaką branżę reprezentuje. To są "oszczedności" widoczne gołym okiem, ale że potem tony szmalu wywala sie na inne nietrafione decyzje (na tej konkretnej inwestycji), to jakby inwestora mniej boli. Tak to czesto w życiu bywa. Dlatego trzeba umieć wycenić swe umiejętności, chociaż często jest to trudne.

asolt
04-11-2022, 20:43
...

Porównanie nie jest trafione bo na studiach konstruktorów od zawsze uczyli liczyć konstrukcje a architektów nie uczyli liczenia EP, EK.
Może teraz już uczą.

....

Trafione, skoro architekci otrzymali uprawnienia i chcą z nich skorzystac to nikogo nie interesuje czy uczyli sie tego na studiach czy nie. Mają to umiec, jezeli nie potrafią to zlecają to temu kto potrafi policzyc i ma stosowne uprawnienia. Nie moze byc tak ze zdany egzamin i zapłacone składki czlonkowskie do izby dają bezkarnosc i mozliwosc fałszowania obliczeń. Zle sie dzieje ze nie okresowych czy wyrywkowych kontroli poprawnosci obliczen w projektach budowlanych, to rodzi włascnie takie patalogie. Tworzenie prawa to jedno, a kontrola jego przestrzegania to drugie. Kto na tym traci?, oczywiscie klient, inwestor.

d7d
04-11-2022, 21:00
Trafione, skoro architekci otrzymali uprawnienia i chcą z nich skorzystac to nikogo nie interesuje czy uczyli sie tego na studiach czy nie. Mają to umiec, jezeli nie potrafią to zlecają to temu kto potrafi policzyc i ma stosowne uprawnienia. Nie moze byc tak ze zdany egzamin i zapłacone składki czlonkowskie do izby dają bezkarnosc i mozliwosc fałszowania obliczeń. Zle sie dzieje ze nie okresowych czy wyrywkowych kontroli poprawnosci obliczen w projektach budowlanych, to rodzi włascnie takie patalogie. Tworzenie prawa to jedno, a kontrola jego przestrzegania to drugie. Kto na tym traci?, oczywiscie klient, inwestor.

Architekci dostali uprawnienia do projektowania na podstawie praktyki i zdanych egzaminów.
Mają prawo liczyć EP, EK bo ustawa tak "powiedziała".
Najczęściej to inwestor skąpi kasy na dodatkowy zakres i wymusza na architekcie takie działania które jak najtaniej pozwolą uzyskać PnB.
Inwestor najczęściej wybiera najtańszego architekta więc sam jest się przyczynia do tego co otrzymuje.
Najwyżej później ponarzeka.

Nadal nie napisałeś na czym polega fałszowanie obliczeń.
Kto odpowiada za zmianę materiałów budowanych w trakcie budowy która to zmiana powoduje że poprzednie obliczenia są do wyrzucenia?

Nadal też nie odpowiedziałeś co z prowizją od cen katalogowych ....
Przekazujesz swoim klientom rabat który sam uzyskałeś? :)

asolt
04-11-2022, 22:02
Architekci dostali uprawnienia do projektowania na podstawie praktyki i zdanych egzaminów.
Mają prawo liczyć EP, EK bo ustawa tak "powiedziała".
Najczęściej to inwestor skąpi kasy na dodatkowy zakres i wymusza na architekcie takie działania które jak najtaniej pozwolą uzyskać PnB.
Inwestor najczęściej wybiera najtańszego architekta więc sam jest się przyczynia do tego co otrzymuje.
Najwyżej później ponarzeka.

Nadal nie napisałeś na czym polega fałszowanie obliczeń.
Kto odpowiada za zmianę materiałów budowanych w trakcie budowy która to zmiana powoduje że poprzednie obliczenia są do wyrzucenia?

Nadal też nie odpowiedziałeś co z prowizją od cen katalogowych ....
Przekazujesz swoim klientom rabat który sam uzyskałeś? :)

Falszowanie polega na wpisaniu w charakterystykę Ep o wymaganej przez WT wartosci a nie rzeczywistym Ep wynikającym z dokladnych i rzetelnych obliczen, ktore to wyniki w zdecydowanej wiekszosci przypadków nie spełniają aktualnych WT.
Nie chodzi tu o zmianę materiałow ale o zle wykonane obliczenia, zle wykonane przez biuro projektowe w projektcie który sprzedaje, nie wykonanie lub przepisanie wyników z charakterystyki przy adaptacji projektu gotowego przez architekta adaptujacego, który powinien uwzglednic zmienioną lokalizację, usytuowanie i inne zmiany które wynikły podczas adaptacji.
O jaką prowizję chodzi???, ja jako audytor wykonując charakterystykę nie mam zadnej prowizji, w ogole nie wiem o co chodzi, wyjasnij bardziej dokladnie bo jestem niekumaty w dziedzinie prowizji od charakterystyk. Jako audytor nie mam zadnego rabatu i zadnego rabatu nie udzielam moim klientom, nie rozumiem od czego ma byc ten rabat. Kazda charakterystykę wyceniam indywidualnie, nie ma czegos takiego jak ceny katalogowe charakterystyk energetycznych. Pierwszy raz slysze o jakimkolwiek katalogu charakterystyk energetycznych z cenami. Podrzuc jakis link do takiego katalogu.

d7d
04-11-2022, 23:00
Falszowanie polega na wpisaniu w charakterystykę Ep o wymaganej przez WT wartosci a nie rzeczywistym Ep wynikającym z dokladnych i rzetelnych obliczen, ktore to wyniki w zdecydowanej wiekszosci przypadków nie spełniają aktualnych WT.
Nie chodzi tu o zmianę materiałow ale o zle wykonane obliczenia, zle wykonane przez biuro projektowe w projektcie który sprzedaje, nie wykonanie lub przepisanie wyników z charakterystyki przy adaptacji projektu gotowego przez architekta adaptujacego, który powinien uwzglednic zmienioną lokalizację, usytuowanie i inne zmiany które wynikły podczas adaptacji.
O jaką prowizję chodzi???, ja jako audytor wykonując charakterystykę nie mam zadnej prowizji, w ogole nie wiem o co chodzi, wyjasnij bardziej dokladnie bo jestem niekumaty w dziedzinie prowizji od charakterystyk. Jako audytor nie mam zadnego rabatu i zadnego rabatu nie udzielam moim klientom, nie rozumiem od czego ma byc ten rabat. Kazda charakterystykę wyceniam indywidualnie, nie ma czegos takiego jak ceny katalogowe charakterystyk energetycznych. Pierwszy raz slysze o jakimkolwiek katalogu charakterystyk energetycznych z cenami. Podrzuc jakis link do takiego katalogu.

Tak, wyjaśniłeś fałszowanie.
Na szczęście od tego fałszowania budynek nie zawali się, Inwestor nie zbankrutuje od nadmiarowych kosztów ogrzewania.
EP, EK to są tylko wskaźniki które ktoś kiedyś ustalił w takiej a nie innej wartości.
Generalnie trend jest bardzo dobry bo powinno się projektować i budować domy mało energochłonne. :yes:

Wiesz dobrze o jaką prowizję chodzi.
Chyba jesteś kumaty skoro potrafisz liczyć EP i EK bez fałszowania wyników. :)

"Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/ rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła" - to z Twojego płatnego profilu.
Pytał o prowizję z montażu instalacji wentylacji mechanicznej/ rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła.

asolt
05-11-2022, 08:54
Tak, wyjaśniłeś fałszowanie.
Na szczęście od tego fałszowania budynek nie zawali się, Inwestor nie zbankrutuje od nadmiarowych kosztów ogrzewania.
EP, EK to są tylko wskaźniki które ktoś kiedyś ustalił w takiej a nie innej wartości.
Generalnie trend jest bardzo dobry bo powinno się projektować i budować domy mało energochłonne. :yes:

Wiesz dobrze o jaką prowizję chodzi.
Chyba jesteś kumaty skoro potrafisz liczyć EP i EK bez fałszowania wyników. :)

"Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/ rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła" - to z Twojego płatnego profilu.
Pytał o prowizję z montażu instalacji wentylacji mechanicznej/ rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła.

Dalej nie wiemo jaką prowizję chodzi, co wspolnego ma wykonanie charakterystyki energetycznej z prowizją z montażu. Od kogo ma byc ta prowizja. Dalej nie rozumiem.
Klient sie do mnie zgłasza czy to z allegro czy to marketingu szeptanego czy z reklamy przydroznej to mam sie dzielic z allegro zarobkiem, allegro i tak swoje bierze.
Wykonanie charakterystyki nie ma nic wspolnego z wykonywaniem instalacji. Jaką prowizję i od kogo otrzymana mam dzielic dla klienta z Gdanska, Szczecina itd.
Rozumiem ze kazdy instalator ma sie dzielic z klientem prowizją. Skad takie przekonanie, moze instalator ma to wykonac charytatywnie w dowód wielkiej wdziecznosci dla klienta ze ten raczył go wybrac do wykonania instalacji/ charakterystyki, budowy itd. w swoim domu.
Nie rozumiem powiazania sprawy prowizji z niekompetencją czy wrecz szkodzeniem klientowi przez architekta. Dla mnie to rozmydlanie tematu nie wiadomo z jakiego powodu. Jezeli chcesz drązyc dalej temat prowizji ktore uzyskują instalatorzy od hurtowni to załoz inny temat. Moze sie tam wypowiedzą zainteresowani. Nawiasem mówiac o prowizji to sam sobie jej udzielam biorac materiały z własnej hurtowni wentylacyjnej. Uwazam to rozwiazanie jako optymalnie dla mnie.

d7d
05-11-2022, 17:47
Dalej nie wiemo jaką prowizję chodzi, co wspolnego ma wykonanie charakterystyki energetycznej z prowizją z montażu. Od kogo ma byc ta prowizja. Dalej nie rozumiem.
Klient sie do mnie zgłasza czy to z allegro czy to marketingu szeptanego czy z reklamy przydroznej to mam sie dzielic z allegro zarobkiem, allegro i tak swoje bierze.
Wykonanie charakterystyki nie ma nic wspolnego z wykonywaniem instalacji. Jaką prowizję i od kogo otrzymana mam dzielic dla klienta z Gdanska, Szczecina itd.
Rozumiem ze kazdy instalator ma sie dzielic z klientem prowizją. Skad takie przekonanie, moze instalator ma to wykonac charytatywnie w dowód wielkiej wdziecznosci dla klienta ze ten raczył go wybrac do wykonania instalacji/ charakterystyki, budowy itd. w swoim domu.
Nie rozumiem powiazania sprawy prowizji z niekompetencją czy wrecz szkodzeniem klientowi przez architekta. Dla mnie to rozmydlanie tematu nie wiadomo z jakiego powodu. Jezeli chcesz drązyc dalej temat prowizji ktore uzyskują instalatorzy od hurtowni to załoz inny temat. Moze sie tam wypowiedzą zainteresowani. Nawiasem mówiac o prowizji to sam sobie jej udzielam biorac materiały z własnej hurtowni wentylacyjnej. Uwazam to rozwiazanie jako optymalnie dla mnie.

Pytałem o prowizję z montażu instalacji wentylacji mechanicznej, rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła.

Nie pisałem o prowizji za wykonanie charakterystyki energetycznej.
Ty pisałeś o stratach finansowych które może ponosić Inwestor z powody fałszowanych charakterystyk.
Straty ciepła są takie jakie wynikają z architektury budynku która jest tworzona na życzenie inwestora.

Pisałeś o zawodzie zaufania publicznego.
Projektant instalacji (zawód zaufania publicznego) chyba nie powinien mieć ekstra zysków spowodowanych rabatami z tytułu zaprojektowania i zamontowania urządzeń danej firmy.

Mydlenie oczu inwestora to może być wskazanie jakie to architekt popełnił fałszerstwo przy obliczeniach charakterystyki (jeżeli je popełnił) i jakie inwestor ma straty z tego powodu (jeżeli faktycznie je ma).
Ten sam inwestor zamawia np. projekt z montażem PC (u innego projektanta i montażysty instalacji PC) i prowizja udzielana przez sprzedawcę na rzecz projektanta i instalatora znacznie przewyższa koszty montażu i wieloletnie "straty" z powodu "fałszowania" charakterystyki.

Żeby nie było tylko o takich prowizjach to podobne praktyki wykonują także np. zakłady prefabrykacji i zakłady produkcji i montażu konstrukcji stalowych, drewnianych.
Projekt swojej konstrukcji wykonują "za darmo" ;)
Talk przynajmniej mówią swoim zleceniodawcom.
Faktycznie odbiegłem od tematu."Niekompetentny architekt".

asolt
05-11-2022, 18:09
Pytałem o prowizję z montażu instalacji wentylacji mechanicznej, rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła.

Nie pisałem o prowizji za wykonanie charakterystyki energetycznej.
Ty pisałeś o stratach finansowych które może ponosić Inwestor z powody fałszowanych charakterystyk.
Straty ciepła są takie jakie wynikają z architektury budynku która jest tworzona na życzenie inwestora.

Pisałeś o zawodzie zaufania publicznego.
Projektant instalacji (zawód zaufania publicznego) chyba nie powinien mieć ekstra zysków spowodowanych rabatami z tytułu zaprojektowania i zamontowania urządzeń danej firmy.

....

Dalej nie rozumiem, od kogo i dla kogo ta prowizja. Czy chodzi o zysk z montazu?. Wytłumacz to jasniej. Co ma nie wiadomo jaka prowizja do (nie)kompetencji architekta.
Co do strat finansowych to błednie wykonana charakterystyka powoduje zwiekszone koszty ogrzewania, montaz drozszych bo przewymiarowanych PC lub kotłow gazowych.
Powoduje tez błedne decyzje co do wyboru rodzaju i mocy zródła grzewczego.
Co do ekstra zysków projektantów to byc moze zdarzają sie takie sytuacje, ale inwestor prywatny nie musi sie kierowac projektem w wyborze konkretnego producenta czy urządzen czy podzespołow, jezeli chodzi o o projekty dla firm, instytucji, samorządów to projektach podaje sie wymagania jakie mają spełniac dane urządzenia bez podawania konkretnych typów i producentów. Tylko co to ma do nie kompetentnego architekta.

asolt
05-11-2022, 18:18
...
Ten sam inwestor zamawia np. projekt z montażem PC (u innego projektanta i montażysty instalacji PC) i prowizja udzielana przez sprzedawcę na rzecz projektanta i instalatora znacznie przewyższa koszty montażu i wieloletnie "straty" z powodu "fałszowania" charakterystyki.
...

Podaj przykłady w procentach tej prowizji, masz wiecej informacji niz ja, co do wyboru konkretnego producenta PC, to nie spotkałem sie z przypadkiem aby inwestor sie tym kierował. Wskazanie czy opis w projekcie typu
mocy i producenta jest ostatnim kryterium wyboru przez inwestora konkretnego modelu PC. Przynajmniej tak to wyglada z mojej praktyki. Jezeli klient wie ze montuję Daikina to pyta o Daikina niezaleznie co ma wpisane w projekcie, jezeli nie wie co montuję to objasnieniu szuka instalatora który montuje wybrany przez niego typ PC. Zródla informacji o typach i producentach nie szuka w projekcie, a na forach, posród znajomych, pyta firmy instalacyjne. Za daleko pojechałes z tym projektem przypisujac mu nadmierne znaczenie.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-11-2022, 08:35
niekompetentni architekci to teraz niestety plaga

na jakiej podstawie tak twierdzisz ? ( dot. " plagi " ).
Z iloma architektami współpracowałeś ?
Ile projektów zamówiłeś u architekta ( architektów ), aby coś takiego pisać ?

niekompetentność - dot. wszystkich zawodów ! albo ktoś jest kompetentny, albo nie, albo sumiennie i rzetelnie wykonuje swoją pracę, albo nie.
Plagą jest to, że ktoś podejmuje się wykonać daną rzecz lub usługę, mając blade pojęcie o niej i nagle ... staje przed ścianą, którą nie pokona w żaden sposób. Jeśli na to nałożyć wyceny dokumentacji projektowej - wypatroszonej ze wszystkiego co zbędne ( bo po co się wysilać ) - mamy prawdziwy obraz sytuacji.

Ustawodawca " dolewa oliwy do ognia " zmieniając Prawo Budowlane i Rozporządzenia budowlane " upraszczając " przepisy w taki sposób, że wychodzi z tego niezły galimatias, który dotyka wszystkich - od Inwestora, po projektanta i urzędnika włącznie. Nie wiadomo czemu to służy ( ? )

Krisss81
13-11-2022, 09:34
Witam ponownie , dowiedziałem się , że można z projektantem spożądzić umowę w której zrzeka się praw do projektu .
Czy ma ktoś może wzór takiej umowy , chodzi mi o to żeby inny projektant ( lub inna osoba uprawniona ) mógł wprowadzić zmiany w projekcie .

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-11-2022, 11:16
" Polskie prawo nie przewiduje możliwości zrzeczenia się autorskich praw osobistych. Możliwość taka istnieje w odniesieniu do autorskich praw majątkowych. Jednakże nie oznacza to zamkniętej drogi do skonstruowania nienaruszających przepisów prawa postanowień umownych. "
wg jw - na mocy porozumienia ( w tym możliwej gratyfikacji finansowej ) można zrzec się Praw Majątkowych do danego Utworu ( wg Ustawy o Prawie Autorskim )
- gotowe Umowy pewnie mają wszyscy sprzedający projekty gotowe, ale też określając co można w danym projekcie zmienić, a co nie.
- taka sama zasada powinna " działać " w stosunku do projektów indywidualnych.

Krisss81
13-11-2022, 15:30
Ja rozumiem , że tak czy inaczej autora projektu nie zmienię . Chodzi mi o to żeby sporządzić umowę z autorem projektu, która umożliwi innej osobie wprowadzenie zmian w owym projekcie.

d7d
13-11-2022, 21:14
Ja rozumiem , że tak czy inaczej autora projektu nie zmienię . Chodzi mi o to żeby sporządzić umowę z autorem projektu, która umożliwi innej osobie wprowadzenie zmian w owym projekcie.

Pierwszy architekt nieodpłatnie wyraża zgodę na wprowadzanie przez innego architekta zmian w swoim projekcie.

Krisss81
15-11-2022, 13:52
Pierwszy architekt nieodpłatnie wyraża zgodę na wprowadzanie przez innego architekta zmian w swoim projekcie.

Ale muszę to mieć na piśmie i dlatego pytam czy jest jakiś wzór takiego pisma ? (Umowy , zgody ) ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-11-2022, 10:34
Pierwszy architekt nieodpłatnie wyraża zgodę na wprowadzanie przez innego architekta zmian w swoim projekcie.

Dlaczego uważasz, że pozbycie się własnych autorskich praw majątkowych do danego " utworu " powinno być " nieodpłatne " ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-11-2022, 10:40
" Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu."
Art. 17 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

imrahil
18-11-2022, 10:49
od 2021 roku budynki mają być zgodnie z WT "niemal zeroenergetyczne". a widzę wokół siebie że chyba tak nie jest. chyba EP na CO i CWU ma być 70 kWh/m2. jakoś tego nie widzę w obecnie budowanych wokół mnie domach, a jest ich prawdziwy wysyp. często bez wentylacji z odzyskiem ciepła, za to z 15 cm styropianu na ścianach. izolacji generalnie mało i zwykle źle wykonana. te domy powinny być zaprojektowane zgodnie z WT2021, a nie są. ktoś się pod tym podpisuje, ciekawe kto?

d7d
18-11-2022, 21:32
Dlaczego uważasz, że pozbycie się własnych autorskich praw majątkowych do danego " utworu " powinno być " nieodpłatne " ?

Neiodpłatnie przekazanie praw majątkowych - można to i tak nazywać ale inwestor zapłacił ustalone wynagrodzenie za projekt (może zawiera prawa majątkowe) i nie może uzyskać PnB bo architekt uważa, że może wykonać ekspertyzę a urząd uważa (pewnie analizując uprawnienia architekta) że nie może wykonać ekspertyzy.
Za co jeszcze ma płacić zamawiający skoro architekt nie może dokończyć swojego dzieła bo nie ma uprawnień?
Architekt ma zapłacone za wykonanie projektu który jednak nie jest kompletny.
Przeniesienie majątkowych praw autorskich powinno być zapisane w umowie w umówionej cenie za wykonanie projekt (wraz z przeniesieniem... ).

d7d
18-11-2022, 21:35
" Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu."
Art. 17 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Zamawiający nie może korzystać z "utworu" bo "utwór" jest wadliwy. :)
Może sprawa nadaję się do zgłoszenia w IARP ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-11-2022, 09:07
Niedokończona " piosenka " też jest " utworem " i podlega ochronie autorskiej.
Rysunek dziecka w przedszkolu również podlega ochronie, bez względu na to, czy się komuś podoba czy nie, czy też jest skończony, czy nie.
Ogólnie : Architekt powinien dokończyć to, do czego się zobowiązał - to nie ulega wątpliwości.
Do podstawowych obowiązków Projektanta należy ( Art. 20 Ustawy Prawo Budowlane ) ... " zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu budowlanego osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności ". Tak więc, jeśli część projektu jest poza jego uprawnieniami to - patrz Art. 20 Prawa Budowlanego. Jeśli uchyla się od tego obowiązku - zgłoszenie do IARP jest jakąś opcją, choć uważam, ze dwie strony ( Inwestor / Projektant ) powinni choć próbować się dogadać.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-11-2022, 09:20
Często jest tak, że Inwestor ma jakiś zamiar inwestycyjny ( np. przebudowy obiektu ), ale kompletnie nie jest świadomy zarówno ZAKRESU danego projektu, jak również udziału innych Projektantów z uprawnieniami w danej specjalności ( poza Architektem ) wymaganych do opracowania danego tematu jako projektu kompletnego. I tak się zdarza. Rozmawiam z potencjalnymi Inwestorami i podczas pierwszej rozmowy wychodzi brak pojęcia, czym zajmuje się Architekt, jakie są jego prawa i obowiązki ( również Inwestora ), kim jest projektant konstrukcji, kim projektant instalacji sanitarnych, elektrycznych, o audytorze energetycznym nie wspominając.

d7d
19-11-2022, 13:13
To Architekt jako projektant wiodący wie co powinien wykonać i jakie są jego obowiązki wobec prawa i wobec zamawiającego.
Jeżeli nie wykonał skutecznego dzieła to "oszukał" zamawiającego. Obiecał i się w ustnej umowie zobowiązał a nie wykonał.
Architekt powinien dokończyć tylko nie dokończył.
Ile lat ma zamawiający prosić i czekać aż architekt z urzędem dojdą do porozumienia?
Architekt nie dopełnił obowiązków które są określone w art. 20 Prawa Budowlanego.
Nie napisałem, że zamawiający może "ukraść" utwór architektoniczny pierwszego architekta.
Nie rozumiesz prostych stwierdzeń?

Pierwszy architekt dostał uzgodnione wynagrodzenie za swoje dzieło więc nieodpłatnie pozwala na dokończenie, przez innego architekta, tego czego sam nie potrafi dokończyć.
Przeczytaj post #48 i #58 i #61.

Inwestor nie jest świadomy wszystkiego tego co trzeba wykonać aby uzyskać PnB.
Od tego jest Pan Architekt który dobrze wie co należy wykonać.
Takich projektów wykonał już dziesiątki albo setki a Inwestor zwykle pierwszy raz startuje do tematu projektu.
To architekt zatrudnia pośrednio lub bezpośrednio branżystów.
Architekt jest wykonawcą kompleksowej usługi.

Przypominam, że architekt w swoim wynagrodzeniu miał zapłacone za sporządzenie niezbędnej ekspertyzy konstrukcyjnej.

Krisss81
20-11-2022, 10:12
Więc teraz jeszcze próba dogadania z Architektem , a jak stanie okoniem to zgłaszać sprawę do IARP ?
Pomijając już nieetyczne zachowanie projektanta, z którym moim zdaniem mam do czynienia , to czy takie zachowanie nie nosi znamion przestępstwa ? Zapłaciłem mu 9000 zł. i stoję w miejscu od prawie już roku. Oczywiście od roku od początku znajomości z projektantem .

d7d
20-11-2022, 14:00
Podejmij kolejną próbę polubownego załatwienia dokończenia projektu i skutecznego uzyskania PnB.
Lepiej jest dogadać się niż walczyć w sądzie.

Zapłaciłeś tyle ile chciał więc wymagaj.
Masz potwierdzenie zapłaty? Fakturę od architekta lub przelew?
Czy to była płatność do ręki? :)

Krisss81
20-11-2022, 18:49
Niestety płatność do ręki , jak poprosiłem o fakturę to z oburzeniem odrzekł ,że faktura jest u księgowej a mi nie ma obowiązku dawać faktury. Wystawił mi jedynie pokwitowanie przyjęcia pieniędzy z podpisem i pieczątką , na świstku papieru który akurat miał pod ręką .

Krisss81
20-11-2022, 18:54
Niestety płatność do ręki , jak poprosiłem o fakturę to z oburzeniem odrzekł ,że faktura jest u księgowej a mi nie ma obowiązku dawać faktury. Wystawił mi jedynie pokwitowanie przyjęcia pieniędzy z podpisem i pieczątką , na świstku papieru który akurat miał pod ręką .

d7d
20-11-2022, 21:46
Niestety płatność do ręki , jak poprosiłem o fakturę to z oburzeniem odrzekł ,że faktura jest u księgowej a mi nie ma obowiązku dawać faktury. Wystawił mi jedynie pokwitowanie przyjęcia pieniędzy z podpisem i pieczątką , na świstku papieru który akurat miał pod ręką .
Fakturę musi otrzymać nabywca usługi lub jak ktoś woli nabywca "dzieła" czyli Ty.
Architekt bezwzględnie musi wystawić i przekazać Tobie fakturę.
Chyba nie wykonał swojego "dzieła" na czarno? :)
Z jakiego powodu oburzał się? :D
Nie zna się na przepisach podatkowych? Ma firmę w formie JDG , spółki lub inna formę?

Krisss81
20-11-2022, 22:15
Nie wiem czemu się oburzał . Ale to jest specyficzny człowiek więc już chyba nic w jego zachowaniu mnie nie ździwi . Wątpię że uda mi się z nim dogadać, było i tak że jak przyjechałem do niego z dokumentami to mnie za bramę nie wpuścił , mówiąc " Hdzie mi tu będziesz właził " Ręce opadają .

d7d
20-11-2022, 23:09
Dawno temu zapłaciłeś 9.000 zł za projekt?
Ile już czekasz na niezbędną ekspertyzę?

Krisss81
21-11-2022, 06:36
23 kwietnia byłem u niego z decyzją odmowną ze starostwa odnośnie pierwszego projektu za który zapłaciłem 5000 zł.
15 września byłem złożyć drugi projekt w urzędzie i wtedy się zaczęło . Od 15 września 22 r. Czekam.

d7d
23-11-2022, 20:13
Wyznacz ostateczny termin załatwienia kompletnej projektowej i poinformuj swojego architekta, że złożysz zażalenie na jego działalność do Izby Architektów.
Domagaj się też faktury za usługi projektowe.
Oryginał faktury Ty musisz otrzymać. Na fakturze powinna być informacja o otrzymanej zapłacie.
Nie ma takiej sytuacji że księgowa ma fakturę i dlatego Ty nie możesz jej otrzymać - architekt albo nie zna się albo kłamie.
Księgowa otrzymuje drugi egzemplarz faktury od tego architekta.

d7d
23-11-2022, 20:18
Niedokończona " piosenka " też jest " utworem " i podlega ochronie autorskiej.
Rysunek dziecka w przedszkolu również podlega ochronie, bez względu na to, czy się komuś podoba czy nie, czy też jest skończony, czy nie.
Ogólnie : Architekt powinien dokończyć to, do czego się zobowiązał - to nie ulega wątpliwości.


Co ta piosenka i rysunek dziecka w przedszkolu ma wspólnego z niekompletną dokumentacją projektową?
Architekt nie dokończył dokumentacji mimo, że otrzymał ustalone wynagrodzenie.

Czy to od Ciebie otrzymałem "Podziękuj" z 19-11-2022 11:23 w temacie Niekompetentny architekt ? :)

Krisss81
23-11-2022, 23:20
Czy to od Ciebie otrzymałem "Podziękuj" z 19-11-2022 11:23 w temacie Niekompetentny architekt ? :)
Nie nie odemnie było podziękuj , ale podziękowania się bezsprzecznie należą , co też niezwłocznie czynię . Póki co jesteś jedyną osobą która faktycznie podjęła próbę pomocy w temacie . Podziękuj poszło poszło.

d7d
24-11-2022, 11:41
Dziękuję :)
Pytanie było skierowane do ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ....
może odpowie? :D

Krisss81
30-11-2022, 16:40
No i może się coś ruszy . Napisałem e-mail do swojego architekta ( bo telefon milczał ) poprosiłem grzecznie o dokończenie projektu w przeciwnym razie będę zmuszony zgłosić sprawę odpowiednim organom. No i chyba podziałało , bo stwierdził ,że pojedzie do kogoś kto mu tą ekspertyzę wykona . Ale jeszcze się nie cieszę gdyż jak pisałem już wcześniej to jest dziwny człowiek. Przykład - zrobił mi awanturę , że korzystam z jego emaila (wysłałem mu wiadomość )
Przecież jest RODO . A z kąd w ogóle ja mam jego maila ? Więc mu mówię , z internetu .

Krisss81
30-11-2022, 17:07
No i może się coś ruszy . Napisałem e-mail do swojego architekta ( bo telefon milczał ) poprosiłem grzecznie o dokończenie projektu w przeciwnym razie będę zmuszony zgłosić sprawę odpowiednim organom. No i chyba podziałało , bo stwierdził ,że pojedzie do kogoś kto mu tą ekspertyzę wykona . Ale jeszcze się nie cieszę gdyż jak pisałem już wcześniej to jest dziwny człowiek. Przykład - zrobił mi awanturę , że korzystam z jego emaila (wysłałem mu wiadomość )
Przecież jest RODO . A z kąd w ogóle ja mam jego maila ? Więc mu mówię , z internetu .

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-11-2022, 18:39
Czy to od Ciebie otrzymałem "Podziękuj" z 19-11-2022 11:23 w temacie Niekompetentny architekt ? :)

??? - - nie