PDA

Zobacz pełną wersję : Domy z bali



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56

Kryliusz
03-07-2018, 11:28
Witam serdeczni...
Zdecydowaliśmy się i Chcielibyśmy razem z Żoną postawić Dom z Bali. Mamy tylko jeden dosyć spory problem. Ciężko znaleźć konkretna i rzetelną ekipę oraz jakiegoś dobrego architekta, projektanta, który byłby wstanie nam wytłumaczyć jak w ogóle mamy zacząć budowę, jak wygląda cały proces postawienia takiego domu, plusy i minusy takiego przedsięwzięcia. Po prostu mówiąc prostolinijnie szukamy osoby, która bym nam wszystko wyjaśniła. dlatego zwracam się z prośba , jeżeli macie namiary na ekipę, która stawia domy z bali oraz jakiego architekta, projektanta to bardzo PROSZĘ o jakikolwiek kontakt.
I druga sprawa do właścicieli posiadających DOMY Z BALI, jeżeli możecie to podzielcie się swoją opinią. Jak się mieszka w takim domu, czy jest drogi w utrzymaniu czy warto taki dom stawiać.

DZIĘKUJE ZA RADY I OPINIE...

POZDRAWIAM....

Autobus 4x4
03-07-2018, 12:41
Obawiam się, że na większość postawionych pytań odpowiedzi są w tym wątku, jednakże trzeba się cofnąć "kilka stronek".

Zdrówka Życzę
A.

Remiks
04-07-2018, 21:33
Kryliusz chciałby chyba przeczytać lub usłyszeć że dom z bali jest to dom nad domy;-) Chyba już to pisałem że dom z bali jest dla określonego odbiorcy, nie jest to dom dla każdego. Pytanie jak się mieszka w domu z bali, no jak, jak w domu;-) Czy jest drogi w utrzymaniu, mój nie jest, inne może być różnie. Czy warto stawiać taki dom to tak jak by zapytać czy warto kupić x.. samochód. Co do polecenia to mogę z czystym sumieniem polecić RT, solidna ekipa i współpracują z biurem arch.

izka1990
06-07-2018, 07:42
Cześć Kochani :) a słyszeliście może o dotacjach z Uni Europejskiej dla osób które buduja domy z drewna jako wsparcie budownictwa ekologicznego?? :)

rafaik77
06-07-2018, 13:29
Cześć Kochani :) a słyszeliście może o dotacjach z Uni Europejskiej dla osób które buduja domy z drewna jako wsparcie budownictwa ekologicznego?? :)

Z tego co wiem ,projekt został zawieszony, też byłem zainteresowany wsparciem do szkieletowca.

JerzyBw
30-07-2018, 18:43
No...
nadejszła wiekopomna chwila. :)
416908
Zaczęło się.

aglar
30-07-2018, 18:56
Kryliusz odezwij się na PW to podam Ci namiary na dobrą ekipę i architekta. Wybór ważny bo jak wybudowany dom, tak się mieszka :)
Jerzy, no to rozgrzewaj każdego dnia wątek do czerwoności i wrzucaj zdjęcia z postępów!

Co do kosztów utrzymania to jestem po pierwszym sezonie grzewczym i jest rewelacja! (gaz) a bal mam nieocieplony.

snake-918
31-07-2018, 14:05
u mnie dom z płazów stoi rok już z dachem i całość siadła o 5cm

snake-918
31-07-2018, 14:22
a tak w ogóle to domek małymi kroczkami się wykańcza no i tu są moje schody jeszcze bez poręczy, na nie czas przyjdzie:
https://1drv.ms/u/s!AmQuZsg-28WJgSFzrTJkZlvIAId5

snake-918
31-07-2018, 14:24
a tutaj kominek, u mnie też za kominkiem jest ściana murowana :):
https://1drv.ms/u/s!AmQuZsg-28WJgSL_1pQx4-QYxSPk

Walkerski
01-08-2018, 12:08
Witam wszystkich balowiczów,
Jestem nowy i zielony, ale od jakiegoś czasu śledzę forum i zgłębiam wiedzę nt domów z bala.

Planujemy w przyszłym roku na wiosnę budowę domu. Ściana z bali sosnowych prostokątnych o 22 cm grubości, bez dodatkowego ocieplenia.
Dom będzie na płycie fundamentowej, na spienionym szkle 25cm. Ogrzewać chcemy foliami grzewczymi w podłodze, a jako drugie źródło kominek z rozprowadzeniem DGP.

Będę pewnie tutaj co jakiś czas zadawał pytania w miarę postępu prac :)

Projekt domu indywidualny, zaprojektowany, przez architekta współpracującego z firmą budującą domy z bala, którą wybraliśmy. Wszelkie spostrzeżenia/uwagi dotyczące projektu mile widziane.

416977
416976
416978
416979

Remiks
01-08-2018, 19:27
Witam wszystkich balowiczów,
Jestem nowy i zielony, ale od jakiegoś czasu śledzę forum i zgłębiam wiedzę nt domów z bala.

Planujemy w przyszłym roku na wiosnę budowę domu. Ściana z bali sosnowych prostokątnych o 22 cm grubości, bez dodatkowego ocieplenia.
Dom będzie na płycie fundamentowej, na spienionym szkle 25cm. Ogrzewać chcemy foliami grzewczymi w podłodze, a jako drugie źródło kominek z rozprowadzeniem DGP.

Będę pewnie tutaj co jakiś czas zadawał pytania w miarę postępu prac :)

Projekt domu indywidualny, zaprojektowany, przez architekta współpracującego z firmą budującą domy z bala, którą wybraliśmy. Wszelkie spostrzeżenia/uwagi dotyczące projektu mile widziane.

Ciekawe jak firma i projektant poradzą sobie z przepisami i tym 22cm nie ocieplone;-) Kominek raczej średnio usytuowany do ogrzewania. A i lepiej ściany chronić sporym dachem.

ozehov
03-08-2018, 12:32
Witam,

No właśnie, temat pewnie już poruszany kilkakrotnie, ale czy w tej chwili da się postawić dom z bala bez dodatkowego ocieplenia, żeby bal nie miał 80cm średnicy, tylko normalnie - koło 40cm. Jak do tego podchodzą projektanci i wykonawcy, a jak kierownik budowy i nadzór budowlany? Jakie jest ryzyko kombinatorstwa z tymi przepisami? Może ktoś ma jakieś aktualne doświadczenia?

Pozdrawiam.

Walkerski
06-08-2018, 12:15
my mamy działkę, która w planie zagospodarowania ma wpisane: tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej sezonowej o charakterze rekreacji indywidualnej
architekt nam powiedział, że w związku z tym wpisem sprawa będzie ułatwiona, bo dom nie musi mieć tego dodatkowego ocieplenia.

Remiks
06-08-2018, 18:30
my mamy działkę, która w planie zagospodarowania ma wpisane: tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej sezonowej o charakterze rekreacji indywidualnej
architekt nam powiedział, że w związku z tym wpisem sprawa będzie ułatwiona, bo dom nie musi mieć tego dodatkowego ocieplenia.

No i to wiele wyjaśnia bo to nie będzie dom tylko dom rekreacyjny;-)

hugolina
08-08-2018, 16:52
Witam wszystkich, od kilku lat regularnie śledzę to forum, które okazało się dla mnie kopalnią wiedzy :) Od zawsze wiedziałam, że jeśli własny dom to tylko drewniany. W tym roku udało się spełnić to marzenie i nasza chatka już stoi :wave: Zdecydowaliśmy się na dom z płazów sosnowych 20x30, nie chcieliśmy, aby był zbyt "stylizowany", miał to być zwykły dom, tyle że drewniany :p wrzucam parę zdjęć z realizacji
417280
417281
417282
417283

lukasMTB
13-08-2018, 20:51
A Ty Remiks masz bodajże dom od RT i masz docieplony?

Kominki Piotr Batura
14-08-2018, 07:03
No...
nadejszła wiekopomna chwila. :)
416908
Zaczęło się.Trawnik Ci ktoś gwiznął?!

Remiks
14-08-2018, 16:52
A Ty Remiks masz bodajże dom od RT i masz docieplony?

Mam od RT i niedocieplony.

lukasMTB
14-08-2018, 22:46
No to raczej wiesz jak obchodzą to projektanci

JerzyBw
15-08-2018, 07:44
No to raczej wiesz jak obchodzą to projektanci

Teraz w projekcie musi być ocieplenie.
A Remiks budował chałupę, kiedy nie trzeba było mieć ocieplenia.

JerzyBw
15-08-2018, 07:47
Trawnik Ci ktoś gwiznął?!
A czytałeś może, jaki chcę zrobić ogrzewanie z piecokominka? Bo jestem ciekaw, co o tym sądzisz. :)

lukasMTB
15-08-2018, 13:15
Teraz w projekcie musi być ocieplenie.
A Remiks budował chałupę, kiedy nie trzeba było mieć ocieplenia.

Ja to wiem -a RT i inni podobni mimo że przepisy się zmieniły nie zawiesili swojej działalności tylko nadal budują takie domy - a inwestorzy raczej nie po to kupują np bał okrągły od RT żeby go ocieplać.

Snake-918 fajny pomysł na schody- tylko zauważyłem że wykonawcy domów nie robią żądnego rozwiązania na schody w stosunku do osiadania budynku- ty np masz ten ładny pień podparty bezpośrednio pod powałę, która powinna osiadać razem z balami- a tak zostanie "wypchnięta" do góry. No chyba że to imitacja bala ;)
Często podobne rozwiązania widziałem w galeriach wykonawców- a raczej to ważny element.

Remiks
15-08-2018, 16:12
No to raczej wiesz jak obchodzą to projektanci

Nie nie wiem jak to obchodzą projektanci i raczej wątpię by projektantowi dzisiaj udało się to obejść. U mnie jest dokładnie tak jak pisał Jerzy, przepisy w ciągu ostatnich lat zmieniły się kilkukrotnie.

Remiks
15-08-2018, 16:22
Ja to wiem -a RT i inni podobni mimo że przepisy się zmieniły nie zawiesili swojej działalności tylko nadal budują takie domy - a inwestorzy raczej nie po to kupują np bał okrągły od RT żeby go ocieplać.

Snake-918 fajny pomysł na schody- tylko zauważyłem że wykonawcy domów nie robią żądnego rozwiązania na schody w stosunku do osiadania budynku- ty np masz ten ładny pień podparty bezpośrednio pod powałę, która powinna osiadać razem z balami- a tak zostanie "wypchnięta" do góry. No chyba że to imitacja bala ;)
Często podobne rozwiązania widziałem w galeriach wykonawców- a raczej to ważny element.

Skoro wiesz to po co się wyzłośliwiasz, moje pytanie było z ciekawości a obejście typu postawię sobie domek nie całoroczny to żadne obejście.
Co do schodów to różni wykonawcy i różnie robią , jak pozwolisz sobie na postawienie schodów związanych na stałe ze ścianami i stropem w domu z "zielonego" bala to masz problem. U siebie sam budowałem schody z pół bala i znalazłem całkiem fajne rozwiązanie na problem schnięcia (obniżania stropu). Schody zresztą też z "zielonego" bala, byli tacy spece od schodów co pukali się w głowę ale schody do dziś mają się dobrze mimo 5 lat. Koszt takich schodów to poniżej 2 tys materiał i kilkanaście godzin pracy piłą łańcuchową;-)

lukasMTB
15-08-2018, 19:50
Nie wyzłosliwiam nikogo. Projektanci po prostu projektuja docieplenie od wewnątrz, którego wykonawca nie zrobi ot cała filozofia. Pytałem tylko dlatego Ciebie bo zapewne i Twój dom przy dzisiejszych realiach nie spełniał by tego wymogu.

Remiks
15-08-2018, 20:29
Nie wyzłosliwiam nikogo. Projektanci po prostu projektuja docieplenie od wewnątrz, którego wykonawca nie zrobi ot cała filozofia. Pytałem tylko dlatego Ciebie bo zapewne i Twój dom przy dzisiejszych realiach nie spełniał by tego wymogu.
Tyle to i ja wiem tylko ty napisałeś że obchodzą to projektanci a wychodzi na to że raczej wykonawca za wiedzą i przyzwoleniem inwestora;-) Oczywiście że mój dom nie spełnił by dzisiejszych wymogów choćby dlatego że nie był projektowany na dzień dzisiejszy.

lukasMTB
15-08-2018, 21:29
A przepraszam mój błąd, źle zrozumiałem to co napisałeś i w to zabrnąłem a normalne że projektanci tego nie obchodzą bo projekt muszą zrobić taki który wymogi spełni inaczej nie wydali by PnB. Sorry

kala67
17-08-2018, 17:56
Witam serdecznie.
Czy ktoś może polecić jakiś dobry środek biodegradowalny do umycia domu z bala??

butynski
17-08-2018, 19:21
Witam serdecznie.
Czy ktoś może polecić jakiś dobry środek biodegradowalny do umycia domu z bala??
Biodegradowalne mogą być mało skuteczne . Próbowałem kiedyś szarym mydłem -schodzi brud ale strasznie słabo w porównaniu do proszku do prania .Najlepiej myć gąbkami ( nie szczotką bo strasznie chlapie ) takimi ostrymi . Potem przecieram samą wodą i jest OK . Woda do mycia koniecznie ciepła . Robota strasznie żmudna ale po umyciu piękne bielutkie bale . Myję co 4-5 lat .

kala67
18-08-2018, 06:43
Biodegradowalne mogą być mało skuteczne . Próbowałem kiedyś szarym mydłem -schodzi brud ale strasznie słabo w porównaniu do proszku do prania .Najlepiej myć gąbkami ( nie szczotką bo strasznie chlapie ) takimi ostrymi . Potem przecieram samą wodą i jest OK . Woda do mycia koniecznie ciepła . Robota strasznie żmudna ale po umyciu piękne bielutkie bale . Myję co 4-5 lat .
Kurcze ....boje sie tego proszku do prania żeby nie niszczyć roślin w ogrodzie :(
Jakie masz z tym doświadczenia ??
U mnie sporo nasadzeń w koło domu i tarasu.

Kominki Piotr Batura
18-08-2018, 12:29
A czytałeś może, jaki chcę zrobić ogrzewanie z piecokominka? Bo jestem ciekaw, co o tym sądzisz. :)Zarzuć jakąś linkę, bo się nie natknąłem....

Kominki Piotr Batura
18-08-2018, 12:32
Witam wszystkich balowiczów,
Jestem nowy i zielony, ale od jakiegoś czasu śledzę forum i zgłębiam wiedzę nt domów z bala.

Planujemy w przyszłym roku na wiosnę budowę domu. Ściana z bali sosnowych prostokątnych o 22 cm grubości, bez dodatkowego ocieplenia.
Dom będzie na płycie fundamentowej, na spienionym szkle 25cm. Ogrzewać chcemy foliami grzewczymi w podłodze, a jako drugie źródło kominek z rozprowadzeniem DGP.

Będę pewnie tutaj co jakiś czas zadawał pytania w miarę postępu prac :)

Projekt domu indywidualny, zaprojektowany, przez architekta współpracującego z firmą budującą domy z bala, którą wybraliśmy. Wszelkie spostrzeżenia/uwagi dotyczące projektu mile widziane.

416977
416976
416978
416979Zamiast inwestować w DGP, pomyśl lepiej o ciekawszym urządzeniu grzewczym...Pogadaj z Remiksem. On takie testuje...

JerzyBw
18-08-2018, 16:27
Zarzuć jakąś linkę, bo się nie natknąłem....

to czytaj



Chałupka normalna, bez "wodotrysków". Z projektantem wpadliśmy na pomysł, żeby płyta fundamentowa była podgrzewana kanałami powietrznymi w obiegu zamkniętym. Owe kanały powietrzne trzeba będzie wprowadzić w ruch za pomocą wentylatorów. Ogrzewane powietrze w kanałach będzie za pomocą pieca i tu pokłon dla Remiksa, to on zaraził mnie piecokominkiem. Piecokominek ma być symetryczny z 4 kanałami spalinowymi, które będą opadać w dół. Pomiędzy paleniskiem a kanałami spalinowymi będą dodatkowe kanały powietrzne bez połączenia ze spalinami, coś w rodzaju "podkowy powietrznej", to tam będzie odbierane ciepło, które przez wentylatory popychane pod podłogą .

butynski
18-08-2018, 20:42
Kurcze ....boje sie tego proszku do prania żeby nie niszczyć roślin w ogrodzie :(
Jakie masz z tym doświadczenia ??
U mnie sporo nasadzeń w koło domu i tarasu.

Też mam sporo roślin - nic im nie szkodzi (bo nic na nie nie leci ) .Ten proszek po wypłukaniu gąbki zostaje w pojemniku z wodą . Nie lej z węża ogrodowego tak by szło w nasadzenia . Przecieraj gąbka a gąbkę wypłucz w wiaderku z wodą a to wiadro ( zawartość) do kanalizacji albo na trawkę - nic się jej ni dzieje . Na roślinki nic złego nie poleci.

snake-918
18-08-2018, 21:39
Ja to wiem -a RT i inni podobni mimo że przepisy się zmieniły nie zawiesili swojej działalności tylko nadal budują takie domy - a inwestorzy raczej nie po to kupują np bał okrągły od RT żeby go ocieplać.

Snake-918 fajny pomysł na schody- tylko zauważyłem że wykonawcy domów nie robią żądnego rozwiązania na schody w stosunku do osiadania budynku- ty np masz ten ładny pień podparty bezpośrednio pod powałę, która powinna osiadać razem z balami- a tak zostanie "wypchnięta" do góry. No chyba że to imitacja bala ;)
Często podobne rozwiązania widziałem w galeriach wykonawców- a raczej to ważny element.

Dziękuję :) Schody powstały prawie rok po budowie domu. Są niezależną konstrukcją gotową do demontażu i montażu w kazdej chwili bez ingerencji w konstrukcję budynku. Co do podwały nie jest to imitacja, sa to belki świerkowe. Dom przez rok siadł o 5cm. Jak cos sie bedzie dzialo to podwałe sie dźwignie a pień delikatnie przytnie. Ostatecznie mogę pomiedzy podwałę a pień dać kotwę na stalowych podkladach z mozliwością regulacji na srubie Coś jak sĺupy tarasowe. Narazie celowo tego nie zrobilem gdyz zepsuło by to caly urok pniaka. Póko co obserwuję co sie bedzie dziać, myślè ze dom juz duzo nie siądzie

kala67
18-08-2018, 22:53
Też mam sporo roślin - nic im nie szkodzi (bo nic na nie nie leci ) .Ten proszek po wypłukaniu gąbki zostaje w pojemniku z wodą . Nie lej z węża ogrodowego tak by szło w nasadzenia . Przecieraj gąbka a gąbkę wypłucz w wiaderku z wodą a to wiadro ( zawartość) do kanalizacji albo na trawkę - nic się jej ni dzieje . Na roślinki nic złego nie poleci.
DZiękuję za instrukcje. :)
Pozdrawiam .

Kominki Piotr Batura
19-08-2018, 11:51
to czytajBardzo dobrze! Opisywałem gdzieś na forum działanie takiego systemu w domu pasywnym. Trzeba tylko uważać na szczelność systemu powietrznego. Szczelność pieca (kanałów) nie jest szczelnością hydrauliczną.

Osobiście jestem raczej zwolennikiem piecokominków bez wspomagania prądem.

lukasMTB
19-08-2018, 19:55
A widzisz, w takim układzie prawidłowo.

Remiks Ty też pisałeś o jakimś ciekawym rozwiązaniu ze schodami, które zastosowaleś- zdradzisz ten sekret, niech będzie dla potomnych

snake-918
19-08-2018, 22:30
U mnie to jest tak, ze calosc konstrukcji schodow oparta jest na 4 nogach. Na tych nogach jest spocznik, tutaj schody skrecaja o 90 stopni. Sa 3 stopnie i ich mocowanie opiera sie o belke stropowà. Cala konstrukcja schodow jest w rogu pomieszczenia i w tej pozycji, ze wszelkie przeciążenia powstałe z uzytkowania schodow napieraja na sciane zewnetrzna. Schody w zaden sposob nie sa połaczone z konstrukcja domu.

Remiks
20-08-2018, 20:10
A widzisz, w takim układzie prawidłowo.

Remiks Ty też pisałeś o jakimś ciekawym rozwiązaniu ze schodami, które zastosowaleś- zdradzisz ten sekret, niech będzie dla potomnych

Górna część schodów ze spocznikiem jest wisząca, Wieszaki mocowane do ostatniego bala. Dolna część z zabiegiem wolnostojąca na kobyłce.

Maciek 3miasto
23-08-2018, 08:25
Remiks - może jakieś mała fotosesja? pięknie prosimy :)

Remiks
30-08-2018, 19:41
Remiks - może jakieś mała fotosesja? pięknie prosimy :)

Sorki za brak odpowiedzi ale jakieś małe wakacje. Postaram się coś zamieścić może jutro.

Remiks
02-09-2018, 15:16
Nadrabiam zaległości, kilka fotek schodów.
418214
418215
418216
418217
418218
Fot 1 dolna część na balu opartym na kobyłce.
Fot 2 i 5 wieszaki spocznika i górnej części są trzy.
Fot 3 i 4 górna część oparta na stropie i zakończona spocznikiem i wieszakami mocowanymi do górnego wieńca bali.
Dodam że schody były wykonane prawie 5 lat temu czekają jeszcze na wolny czas i troszkę ozdobników. Schody z materiału mokrego, praktycznie prosto z lasu usytuowanie za piecokominkiem jak widać i niech mi ktoś powie że z mokrego nie da się ;-)

Walkerski
07-09-2018, 10:26
Jakie ocieplenie dachu macie w swoich domach z bali? Firma, która będzie nam stawiać dom, w ofercie umieściła pianę otwarto-komórkową.
Naczytałem się tematów i ile ludzi tyle opinii, jedni polecają, inni odradzają.

Myślałem, żeby zamiast takiego rozwiązania zastosować maty konopne. Czy ktoś stosował takie rozwiązanie?

JerzyBw
08-09-2018, 17:47
Nadrabiam zaległości, kilka fotek schodów.
418214
418215
418216
418217
418218
Fot 1 dolna część na balu opartym na kobyłce.
Fot 2 i 5 wieszaki spocznika i górnej części są trzy.
Fot 3 i 4 górna część oparta na stropie i zakończona spocznikiem i wieszakami mocowanymi do górnego wieńca bali.
Dodam że schody były wykonane prawie 5 lat temu czekają jeszcze na wolny czas i troszkę ozdobników. Schody z materiału mokrego, praktycznie prosto z lasu usytuowanie za piecokominkiem jak widać i niech mi ktoś powie że z mokrego nie da się ;-)

Dzięki Remi za foty dla naszej społeczności forumowej.

Kominki Piotr Batura
09-09-2018, 11:38
Dzięki Remi za foty dla naszej społeczności forumowej.
To ja zapodam swoje....trochę nie na temat, ale może mnie nie zjecie...:)
http://www.kominki-batura.pl/db/photos/50f85c23545b7b0a2f65e02a29342c2d.jpg

http://www.kominki-batura.pl/galeria,portal-17,4,18

Remiks
09-09-2018, 19:53
To ja zapodam swoje....trochę nie na temat, ale może mnie nie zjecie...:)
http://www.kominki-batura.pl/db/photos/50f85c23545b7b0a2f65e02a29342c2d.jpg

http://www.kominki-batura.pl/galeria,portal-17,4,18

Oj tam zaraz zjedzą, schody wyglądają fajnie tyle że schody nie muszą dowyglądać. Do domu z zielonego bala niestety się nie nadają, dla domu z dziećmi też nie no i po mojej śl...cy też bym nie ryzykował;-)

DziadekT
12-09-2018, 09:33
Jakie ocieplenie dachu macie w swoich domach z bali? Firma, która będzie nam stawiać dom, w ofercie umieściła pianę otwarto-komórkową.
Naczytałem się tematów i ile ludzi tyle opinii, jedni polecają, inni odradzają.

Myślałem, żeby zamiast takiego rozwiązania zastosować maty konopne. Czy ktoś stosował takie rozwiązanie?

Ja mam wełnę drzewną. Technologia układania jest w zasadzie taka sama jak wełny mineralnej w płytach, ale materiał jest wyraźnie droższy; w niewielkim domu koszt do przełknięcia. Dom ma dopiero trochę ponad rok, na razie bez zastrzeżeń.,

telewy
12-09-2018, 10:49
Jakie ocieplenie dachu macie w swoich domach z bali? Firma, która będzie nam stawiać dom, w ofercie umieściła pianę otwarto-komórkową.
Naczytałem się tematów i ile ludzi tyle opinii, jedni polecają, inni odradzają.

Myślałem, żeby zamiast takiego rozwiązania zastosować maty konopne. Czy ktoś stosował takie rozwiązanie?

Ja u siebie mam ekofiber, ocieplenie na bazie włókna celulozowego. Dom stoim już 8 rok i jak na razie wszystko jest ok.

dario81
09-11-2018, 11:25
Witam.
Mam pytanie do szanownej społeczności.
Ścianki działowe i sufit chce zrobić drewniane.Deski kupiłem w tartaku ( suszone), niektóre maja ślady sinizny. Chciałem ją usunąć preparatem '' weiss holz'' . Problem w tym ze jedne osoby mówią że powinno sie je później zaimpregnować inni twierdzą ze jak nie bedą narażone na czynniki zewnętrzne to nie trzeba nic z nim robić. Jak sądzicie powinienem je impregnować czy nie? Jeśli impregnować to w gre wchodzi impregnat bezbarwny -chcemy zachować naturalny kolor drewna - najlepiej na bazie wody lub jakiś olej . Co o tym sądzicie ?

kolek20
09-11-2018, 12:46
To ja zapodam swoje....trochę nie na temat, ale może mnie nie zjecie...:)
http://www.kominki-batura.pl/db/photos/50f85c23545b7b0a2f65e02a29342c2d.jpg

http://www.kominki-batura.pl/galeria,portal-17,4,18

Piotrze,

Piękne schody ale przede wszystkim ich bieg a co za tym idzie organizacja komunikacji na antresoli. W ogóle uwielbiam antresole.
Oczywiście kominek i biblioteczka - świetna aranżacja.

Samą antresolę masz z drewna i to całkiem solidnej ilości więc czemu mieli byśmy się obrażać.

lukasMTB
09-11-2018, 19:41
Kolejne pytanko do osób, które już mają lub innych którzy mogą doradzić :) otóż w przyszłym tygodniu w piątek lub następny poniedziałek ruszamy z już z balami. Więc wybiegam już z pracami do przodu. Nasz dom będzie jednak mieszany tj. ściany po obrysie zostają w drewnie, a działówki na parterze murowane.
Oczywiście te działówki będą w " sankach" w ścianie z bali i do "sanek" w podciągach, Jako że muszę zostawić dylatację u góry tej ściany na osiadanie , to czy robić jakiś specjalny wieniec w tej ścianie np w połowie bądź górą? Ściany pewnie z 12 Ytong itp chyba że radzicie z czegoś innego tylko co?
Pomiędzy dwoma takimi ścianami na pewno muszę "zawiesić" schody, na innej obciążenie to np. szafki kuchenne i zastanawiam się czy coś takiego może się po (tu proszę się nie śmiać :D ) prostu przewrócić :P

Remiks
09-11-2018, 20:09
Kolejne pytanko do osób, które już mają lub innych którzy mogą doradzić :) otóż w przyszłym tygodniu w piątek lub następny poniedziałek ruszamy z już z balami. Więc wybiegam już z pracami do przodu. Nasz dom będzie jednak mieszany tj. ściany po obrysie zostają w drewnie, a działówki na parterze murowane.
Oczywiście te działówki będą w " sankach" w ścianie z bali i do "sanek" w podciągach, Jako że muszę zostawić dylatację u góry tej ściany na osiadanie , to czy robić jakiś specjalny wieniec w tej ścianie np w połowie bądź górą? Ściany pewnie z 12 Ytong itp chyba że radzicie z czegoś innego tylko co?
Pomiędzy dwoma takimi ścianami na pewno muszę "zawiesić" schody, na innej obciążenie to np. szafki kuchenne i zastanawiam się czy coś takiego może się po (tu proszę się nie śmiać :D ) prostu przewrócić :P

Przecież ktoś to projektował i masz do tego na miejscu kierbuda. Brak zaufania za to zaufanie do forumowego doradztwa? Coś takiego jak najbardziej może się przewrócić jak będzie sp...ne.

Kominki Piotr Batura
10-11-2018, 10:24
Piotrze,

Piękne schody ale przede wszystkim ich bieg a co za tym idzie organizacja komunikacji na antresoli. W ogóle uwielbiam antresole.
Oczywiście kominek i biblioteczka - świetna aranżacja.

Samą antresolę masz z drewna i to całkiem solidnej ilości więc czemu mieli byśmy się obrażać.Dziękuję. :)

lukasMTB
10-11-2018, 10:24
To ja sobie też posta nabije i Ci odpiszę aleś Remiks błysnął. Zaraz będzie że się wywłosliwiam ;) Tak projekt mam, kirebuda też. W projekcie mam ścianki działowe, ale nic o osiadaniu i wiesz co nie martwi mnie to bo sobie z tym poradzę. Kierbuda nie pytałem ale zapytam napewno. Natomiast jest tu cała masa ludzi jak to na forum, która może się pochwalić/doradzić/podpowiedzieć jak to zrobić bądź jak ma to zrobione. Nie traktuje tego jako wyrocznię. Obawiam że jak coś spitolę to na zasadzie że przesadzę że za dużo a nie że zrobię za słabo.
A tak apropo pytałem o osiadanie schodów i Ty dałeś zdjęcia jak masz zrobione schody co do osiadania-rozumiem że tak masz w projekcie ;)

Remiks
10-11-2018, 15:46
To ja sobie też posta nabije i Ci odpiszę aleś Remiks błysnął. Zaraz będzie że się wywłosliwiam ;) Tak projekt mam, kirebuda też. W projekcie mam ścianki działowe, ale nic o osiadaniu i wiesz co nie martwi mnie to bo sobie z tym poradzę. Kierbuda nie pytałem ale zapytam napewno. Natomiast jest tu cała masa ludzi jak to na forum, która może się pochwalić/doradzić/podpowiedzieć jak to zrobić bądź jak ma to zrobione. Nie traktuje tego jako wyrocznię. Obawiam że jak coś spitolę to na zasadzie że przesadzę że za dużo a nie że zrobię za słabo.
A tak apropo pytałem o osiadanie schodów i Ty dałeś zdjęcia jak masz zrobione schody co do osiadania-rozumiem że tak masz w projekcie ;)

Raczej się obrażasz;-) Co do schodów to schody nie osiadają, żadne. Problem jest w domu z bala właśnie taki że osiada strop a schody nie dlatego powiesiłem część schodów na górnym wieńcu i zostawiłem dylatację między spocznikiem tej górnej części a dolną częścią schodów. Ja schody robiłem zaraz po postawieniu domu z mokrego "zielonego" bala więc potrzebowałem tej przestrzeni dylatacyjnej sporo.
Teraz co do ścianek 12-tka ytong prosta ścianka wolnostojąca i przewrócisz ją jak się oprzesz. Jak zrobisz wieniec i nie powiążesz tego z bocznymi scianami będzie podobnie no może będziesz musiał włożyć w to troszkę wysiłku. Jeśli masz te ścianki w kształcie L już będzie inaczej jak tam są drzwi też inaczej, wiele zależy od tego jak wykonane sanki itp. Sporo niewiadomych by cokolwiek doradzić. Jest inny sposób na wzmocnienie niż wieniec. Schody na takich ściankach może się da tylko by cokolwiek powiedzieć trzeba choć podstawowych informacji, wiele wyjaśnił by jakiś rysunek jak to ma być wszystko rozmieszczone.

lukasMTB
10-11-2018, 19:58
A tam od razu obrażam ;) , jak popełniłem ten post to kapnąłem się że napisałem osiadanie schodów- od razu wiedziałem że zostanę złapany za słówka :P mój błąd. Natomiast mój temat wygląda tak, że część ścian w projekcie jest grubsza, w sumie o tym zapomniałem, pewnie dla ich stabilności takie wykonam, na rysunku dla ułatwienia je ponumerowałem, w zasadzie część jest powiązana z kątami prostymi co je z pewnością usztywni ( ściany w L) . Najgorzej wygląda ta 1 pomiędzy podciągiem a ścianą. Co do wiązania do ścian to też ewentualnie musi to być jakiś myk na ślizgu bo bale mogą osiąść. Ten inny sposób niż wieniec to? Jakieś ceowniki itp?421533

Maciek 3miasto
11-11-2018, 11:09
Forum na powrót ożyło :)
życzę Wszystkim 100 domów z bali na 100 lat odzyskania Niepodległości :)))

Remiks
11-11-2018, 11:18
A tam od razu obrażam ;) , jak popełniłem ten post to kapnąłem się że napisałem osiadanie schodów- od razu wiedziałem że zostanę złapany za słówka :P mój błąd. Natomiast mój temat wygląda tak, że część ścian w projekcie jest grubsza, w sumie o tym zapomniałem, pewnie dla ich stabilności takie wykonam, na rysunku dla ułatwienia je ponumerowałem, w zasadzie część jest powiązana z kątami prostymi co je z pewnością usztywni ( ściany w L) . Najgorzej wygląda ta 1 pomiędzy podciągiem a ścianą. Co do wiązania do ścian to też ewentualnie musi to być jakiś myk na ślizgu bo bale mogą osiąść. Ten inny sposób niż wieniec to? Jakieś ceowniki itp?421533

Ten inny sposób to np. co któraś warstwa dwa pręty zbrojeniowe np.10 pręty wystające w stronę sanek i sanki metalowe na nie. Można też troszkę inaczej te sanki, prostsze w wykonaniu. (jak będziesz potrzebował pomysl na rozwiązanie to zapraszam na priv) Masz tam też jakieś słupy w projekcie. Ściany dobrze powiązane kontem prostym to już dobre wzmocnienie do tego nad ościeżnicą nadproże na nim dasz pręty wygięte w L tak by powiązać ściany między sobą i nawet ta 12-tka będzie mocna.
Z tego co widzę to przy jedynce jest słup drewniany, ma regulację na dole czy jakoś inaczej to mocowane?
Schody zależy jakie chcesz zrobić, tam jest w projekcie grubsza ściana, jak schody powiązane ze ścianami murowanymi to to też usztywnią. A kierbud powinien być pomocny w końcu on się pod tym wszystkim podpisze.

lukasMTB
13-11-2018, 21:05
i od razu inaczej piszesz ;) dzięki za dobre porady. Myślę że zrobię właśnie tak jak piszesz wersja z drutami, bo wieniec będzie uciążliwy raz do wlania szczególnie od góry pod belkami, a dwa trzeba by to samemu pewno umieszać. Myślę zrobić tak dwa kątowniki lub ceownik służącę za sanki mocuje na jednym balu , na innych nie będę mógł bo kwestia osiadania, ale zostawię dystans ( na osiadanie) do posadzki i tam jakoś tylko zrobię blokadę mocowaną do posadzki, blokującą przesuwanie tych sanek na zewnątrz (w bocznych kierunkach), bo stronę ściany z pustaków nie pójdzie a do wewnątrz w przypadku dwóch kątowników będą trzymać druty zbrojenia ( w przypadku ceownika nie dotyczy).
Tak słupy będą regulowane od dołu, tez będę musiał zostawić dystans w posadzce i listwami ładnie zamaskuje całość, może się uda zrobić jakiś system niewidoczny bez widocznych wkrętów :) już jakieś pomysły na to mam.
A schody właśnie chce zamocować na tych ścianach murowanych i ewentualny słup na schodach do piwnicy. Właśnie po to aby nie musiały być mocowane ze stropem, który również będzie się obniżał przy osiadaniu ścian.

Maciek 3miasto
14-12-2018, 12:24
miesiąc nikt nic nie napisał na forum....:wtf:
no to ja napiszę - szczęśliwie udało mi się zmienić warunki zabudowy, elewacja frontowa z 17 na 12m :) teraz robi się projekt :)

lukasMTB
15-12-2018, 16:24
A u nas stan surowy zamknięty, brakuje tylko bramy do piwnicy, która dziś miała być, ale okazało się ze przyszła ale nie nasza. Jak zwykle...

Maciek 3miasto
17-12-2018, 09:10
lukasMTB - a zdjęcie? ;)

lukasMTB
17-12-2018, 19:28
O taka zwykła stodółka :)

Na zdjęciach jeszcze bez wykończenia balkonu, deski na balkonie i taras dopiero na końcu wszystkich prac zrobię sam bo szkoda byłoby niszczyć deski.

423305

423306

423307

Maciek 3miasto
20-12-2018, 08:03
Ładny, wg mnie domki na planie prostokąta mają najwięcej uroku :D
jak uszczelnione wieńce? w środku masz ocieplenie?

lukasMTB
20-12-2018, 15:54
A dziękuje ☺️ będzie wdmuchiwana celuloza. Dopiero będę robił wszelkie ruszty i konstrukcje na poddaszu. Drewno już mam, płyty osb niestety dopiero zamówione, laser do zabudowy juz jedzie nic tylko czekać i robić

Maciek 3miasto
22-12-2018, 13:47
lukas - laser do zabudowy? opowiadaj :)

lukasMTB
22-12-2018, 19:55
No jako że trochę chcę zrobić sam, a w większości też będę "sam" bo szwagra codziennie na 2/3/4 godziny po pracy nie będę ciągnął, to zamiast na "strune" i inne szlaufwagi, zakupiłem Bosch gll 3-80- używka. I na pewno pomoże w wielu innych rzeczach, stawianie scianek działowych i drewnianych - poddasze i murowane - parter, sam kąt prosty mam od razu do ścian a nie jakieś liczenie metrem. Kafelki można przy tym układać i wiele innych, zresztą lubię zbierać graty.
Edit:
po raz kolejny telefon obcina mi posty...a nie mam opcji edycji w wersji z tel- dlaczego?

Do plantowania terenu też go wykorzystam bo mam do niego odbiornik.
A tu masz link:
https://www.youtube.com/watch?v=6OxpqVyX2FU&t=82s

Walkerski
27-12-2018, 13:51
Witam serdecznie,
Jesteśmy w trakcie budowy domu letniskowego. Parter z bali drewnianych 22x30 cm a góra szkieletowa.
Na poddaszu planujemy wysoki otwarty sufit (coś jak na tym zdjęciu, z widocznymi belkami). Dach ocieplony PUR otwarto-komórkową, a na to boazeria lub KG.
Jak prawidłowo rozwiązać wentylację w pomieszczeniach na górze? Tradycyjna wentylacja grawitacyjna w tym przypadku odpada, bo, żeby miała racje bytu, to trzeba by dać bardzo długie kominy ponad dach. Rekuperacja odpada, z tego względu, że dom jest z bali, więc nie będzie super szczelny i zawsze gdzieś powietrze będzie wpadało.

423715

Czy dać tam na górze w każdym pomieszczeniu krótkie kanały pionowe z wentylatorami wywiewnymi?

Wrzucam też rzut poddasza.

423716

startom
27-12-2018, 17:39
Witam serdecznie,
Po wielu latach znow wrocilem na to forum - planuje wybudowac swoj drugi dom z bala. W pierwszym mieszkam od ponad 13 lat i jest super - zycie sie tak uklada ze przyszedl czas na drugi. Czy ktos moze podpowiedziec, ktore firmy sa teraz na "topie". Z ktora z dostepnych firm warto obecnie budowac dom?
Swoj obecny zbudowalem z firma Logpol - chcialbym jednak zbadac obecny rynek i zobaczycz z kim warto budowac.

A moj domek obecnie wyglada tak:
https://images92.fotosik.pl/96/92ecb70c2cba1764gen.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/92ecb70c2cba1764)

aglar
27-12-2018, 20:17
Czasami lepsze jest wrogiem dobrego ;)

startom
28-12-2018, 11:00
Czasami lepsze jest wrogiem dobrego ;)

Taaa, a co to wnosi do zadanego przeze mnie pytania?

skvarec
28-12-2018, 17:47
Ja mam bardzo dobre doświadczenia z firmą Loghouse ze Skomielnej Czarnej... :-)

skvarec
28-12-2018, 17:50
Ja mam rekuperację i bardzo dobrze się spradza - w zimie nie musze otwierać okien a w lwcie daje na najmniejsze poziom i tez jest ok
w zakresie wentylacji mechaniczej pomieszczeń sprawdza się znakomicie

Walkerski
02-01-2019, 09:28
Dzięki za odpowiedź.
Czy Ty masz bale od wewnątrz ocieplone czy bez ocieplenia? Firma od rekuperacji z, którą rozmawiałem odradza mi montaż, z tego względu, że bale bez ocieplenia od wewnątrz nie będą w 100% szczelne i zawsze gdzieś tam może delikatnie powietrze wwiewać.

skvarec
02-01-2019, 18:15
Oczywiście że na 100% może być problem z wykorzystaniem ale rekuperacja to nawiew z odzyskiem ciepła i ta funkcja działa b dobrze - powietrze jest czyste i jest zawsze świeże - szczególnie zimą... standard domu pasywnego to koncepcja dla mnie trochę zdrowotnie nienormalna no ale każdy może mieć swoje zdanie.... a w dobie dzisiejszych słabych zim traci na znaczeniu, więc idealnie wszystko sie sprawdza

kagome
21-01-2019, 14:16
Witam :)
wkońcu doczekalismy się swojego domu z bali :) co polecacie do zabezpieczenia/impregnacji bali? Narazie był zaimpregnowany fobosem i bochemitem przez firmę, która nam stawiała domek. Najlepiej coś bezbrawnego :)

Maciek 3miasto
24-01-2019, 07:33
Kagome - gratulacje! może jakieś zdjęcie?
Spróbuj olej, wiele osób chwali Osmo - drogi, ale dobry.

aniak25
06-02-2019, 17:24
Witam serdecznie,
Po wielu latach znow wrocilem na to forum - planuje wybudowac swoj drugi dom z bala. W pierwszym mieszkam od ponad 13 lat i jest super - zycie sie tak uklada ze przyszedl czas na drugi. Czy ktos moze podpowiedziec, ktore firmy sa teraz na "topie". Z ktora z dostepnych firm warto obecnie budowac dom?
Swoj obecny zbudowalem z firma Logpol - chcialbym jednak zbadac obecny rynek i zobaczycz z kim warto budowac.

A moj domek obecnie wyglada tak:
https://images92.fotosik.pl/96/92ecb70c2cba1764gen.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/92ecb70c2cba1764)

Ja właśnie też wracam bo będę budować domek letniskowy. Zastawiam się jeszcze czy drewno, bale czy murowany czy może łączony (widziałam takie w Kudowie - dół mur, góra bale i bardzo mi się podobały). Szukam projektu, który by nam odpowiadał a widząc twoje zdjęcie od razu rzuca sie w oczy weranda którą sobie wymarzyłam i chciałabym mieć. Możesz powiedzieć czy twój dom był budowany wg projektu własnego czy gotowego a jeśli tego drugiego to poprosze o nazwę.

Jacekmw
08-02-2019, 17:28
Cześć. Dawno nie pisałem. Planuje w tym roku ukończyć nasz wymarzony domek. Znacie może firmę gdzie można kupić wełnę owczą do uszczelniania bali?

Maciek 3miasto
15-02-2019, 17:54
Jacek - cześć! Rzeczywiście dawno Cię nie było!
Pochwal się jak Ci poszło, masz zdjęcia?

Jacekmw
16-02-2019, 14:53
Jacek - cześć! Rzeczywiście dawno Cię nie było!
Pochwal się jak Ci poszło, masz zdjęcia?
Cześć. Zdjęcia niebawem. Czekam tylko na pogodę i w tym roku chce ukończyć dzieło

Highlander&Patusia
16-02-2019, 17:49
Witajcie szanowne grono użytkowników:)
Potrzebuje zaczerpnąć z wiedzy waszej nabytej:)..
Od czterech lat mieszkam w domu z bali, świerk, okrągły 24cm.
Pierwsza impregnacja robiona produktami koopmans i wyszła tragedia.
Nie polecam.
Czy moglibyście mi polecić coś lepszego ??
Najlepiej sprawdzonego ..
Za miesiąc staruje z myciem i czyszczeniem .
pozdrawiam.

PiotrK1985
20-02-2019, 08:42
To i ja się odmelduje, skoro widzę że stara gwardia powróciła. U nas prace idą powoli do przodu, trochę bieżących spraw, a trochę poprawek po producencie. Jesienią zauważyłem delikatne tąpnięcia dachu po dwóch rogach. okazało się, że dach usiadł po zewnętrznej stronie dobre parę centymetrów, co zaowocowało wygiętą linią gąsiorów. Niestety wykonawca zaoszczędził na dwóch dodatkowych filarach na każdej stronie i takie oto efekty. Musiałem unosić dach pokryty dachówką 10 cm do góry i podstawiać nowe filary aby delikatnie podprostować linię dachu. na szczęście się udało i efekt jak na zdjęciach.427133

Maciek 3miasto
21-02-2019, 07:54
Piotr - dostawiłeś słupy na balkonie? Czy na parterze skrajne ze zdjęcia?

PiotrK1985
21-02-2019, 10:02
dostawiłem te balkonowe, bo dach zaczął się uginać na górnych podciągach. W domu też pierwotnie nie było filarów. dopiero wstawiałem 4 filary gdy zacząłem układać dachówkę. No ale o zewnętrznych nie pomyślałem.

Teraz u nas powoli zaczynam kłaść elektrykę, kanały wntylacyjne i CO. Ścianki działowe porpbione, dach ocieplony i przykryty. KONIEC ZABAWY Z WEŁNĄ. No prawie bo jeszcze kilkanaście rolek w ściany i podłogi. No ale to już pikuś.

Maciek 3miasto
21-02-2019, 14:43
Piotr - jak w sumie w konstrukcji brakowało 6 słupów to raczej poważny błąd - albo projektanta (konstrukcja) albo wykonawcy.
Jaki przekrój masz belek w konstrukcji dachu?
Czy dom masz z modrzewia czy świerku?

butynski
21-02-2019, 15:19
Ja w projekcie też nie miałem mieć tych słupów ( to się fachowo stolec :D nazywa ) ale wykonawca cieśla z krwi i kości od razu wyszydził architekta i postawił podpory . Przy cięzkiej dachówce raczej konieczne . Tylko ,że ograniczają trochę zabudowę poddasza . Pozdrawiam

Maciek 3miasto
21-02-2019, 15:54
Butynski - brawo Twój Wykonawca!!! lepiej mieć stolec na poddaszu, niż żeby Ci sufit na łeb się spier..lił ;)
a na poważnie - ile miałeś w projekcie podpór i na jakiej rozpiętości, a ile zrobił cieśla?

to są chyba najciekawsze kwestie w budowaniu, a nie pitu pitu o kolorze na ściany ;)

marmur7
21-02-2019, 16:15
Cześć młodzieży :)
Jak pojechałem do R.Trochanowskiego to w pięć minut zmienił projekt wstawiając podporę konstrukcję stropu. Bo architekt wymyślił, że główne belki stropowe miały mieć 7 metrów rozpiętości bez podparcia, co nawet mi, jako laikowi wydawało się dość ryzykowne.
Drugie pięć minut to było przeprojektowanie konstrukcji dachu i ściany kolankowej, która w pierwotnej wersji również miała być wykonana z bali. Do dzisiaj dziękujemy niebiosom i R.T. za te zmiany :)

Maciek 3miasto
21-02-2019, 16:40
marmur - kogo moje piękne oczy widzą na forum :))))
a jak Ci podparł? słupami czy belką w poprzek?
może fotka?

marmur7
21-02-2019, 17:11
marmur - kogo moje piękne oczy widzą na forum :))))
a jak Ci podparł? słupami czy belką w poprzek?
może fotka?
Gdzieś na moim dzienniku budowy jest chyba fotka jak to wygląda. Nie jestem teraz w chałupie więc zdjęcia nie zrobię.
Zmienił zupełnie układ belek - część idzie w poprzek budynku a część wzdłuż. Pod częscią z nich dał jedną poprzeczną belę podtrzymującą, a tę następnie oparł na słupie.

Remiks
21-02-2019, 18:09
Stolec inaczej słup w konstrukcji więźby płatwiowo-kleszcowej lub płatwiowo jętkowej. U Piotra widać płatwie pośrednie które sugegerują układ płatwiowo-kleszczowy i gdyby to podparto słupami i spięto kleszczami tak jak powinno być to nic by się nie działo. A może siadła tylko zewnętrzna część bo płatwie pośrednie za małego przekroju i nie podparte. Sciana szczytowa z bali fajnie wygląda ale niestety nie może służyć za podparcie dla płatwi pośrednich ani kalenicowych.

butynski
21-02-2019, 18:10
Butynski - brawo Twój Wykonawca!!! lepiej mieć stolec na poddaszu, niż żeby Ci sufit na łeb się spier..lił ;)
a na poważnie - ile miałeś w projekcie podpór i na jakiej rozpiętości, a ile zrobił cieśla?

to są chyba najciekawsze kwestie w budowaniu, a nie pitu pitu o kolorze na ściany ;)U mnie były te słupy (8szt) na rozpiętości 14 m ale brakowało ich w części największej rozpiętości ( 9,5 metra było nie podparte ) . Schemat był taki- podpory były na krańcach płatwi i na wysokości ścian szczytowych czyli podpora- 3 metry płatwi(nad tarasem)- podpora(ściana szczytowa)- 9,5m płatwi (nad poddaszem mieszkalnym )- podpora(ściana szczytowa) - 1,5m płatwi (nad mniejszym tarasikiem) -podpora . Problemem było te 9,5 m rozpiętości . Architekt projektował to pod gont drewniany i to by pewnie wystarczyło ale potem zapomniał , przeprojektować jak okazało się ,że nie może być przykryte gontem tylko dachówką .

Maciek 3miasto
22-02-2019, 07:34
Remiks też wrócił :))) dziękuję pięknie za wykład :)))
Marmur - znalazłem te zdjęcia w Twoim dzienniku. Jak dla mnie skomplikowane, ale najważniejsze, że RT wszystko przewidział i działa. Jakie masz największe rozpiętości bez podpory/słupa?

PiotrK1985
22-02-2019, 17:41
No a u mnie tego nikt nie przewidział. Ale dach od podpierającej go sciany szczytowej jest odsuniety około 4 metry, więc miał prawo się nadgiąć. Dom z modrzewia. W środku podstawiłęm 4 słupy 18x18. w sumie 3 z nich bedą widoczne. Jeden w garderobie, a dwa wykorzystam jako filary do barierki schodów. Jeden zabuduję w ścianę.
W projekcie tego nie było, a ZS też jakoś od siebie tego nie dołożył. może dlatego, że musiał tyle w modrzewiu dłubać. Przekrój krokwi to 8x18 - też z modrzewia.

Ale tak na marginesie to chyba nic od dawna tak nie rozkręciło forum jak mój wpis.

Remiks
22-02-2019, 18:30
Ale tak na marginesie to chyba nic od dawna tak nie rozkręciło forum jak mój wpis.
Temat ciekawy to i rozkręcił;-) Problem w tym że budujący domy drewniane czasami stosują rozwiązania z domów murowanych a tak się nie da. Ściana szczytowa w domu z bala nie ma prawa być potraktowana jako nośna dla więźby. W Twoim wypadku w części zewnętrznej i nie tylko zbudowano więźbę jętkową o zbyt dużej rozpiętości. gdyby płatwie pośrednie były z bali takich jak ściany podparte na słupach (stolcach) do tego odpowiednio dobrane miecze miało by szanse to zadziałać. Podparcie takie jak zrobiłes w części zewnętrznej ma szansę poprawić sytuację pod warunkiem że jętka w tym miejscu nie jest za małego przekroju i platew pośrednia wytrzyma między podparciami.
Ps. No i potwierdzam zdanie marmura RT ma naprawdę wiedzę i doświadczenie, On wie jak to powinno być zrobione.

Maciek 3miasto
23-02-2019, 14:52
tak, wzrost aktywności zauważalny i cieszy :)))
Remiks - święte słowa o RT :) więcej takich wykonawców, którzy potrafią zrobić dobrze, nawet jeśli trzeba poprawić po projektancie
Marmur - podziel się informacją o największych rozpiętościach bez podpory :)

JerzyBw
25-02-2019, 07:21
Witam serdecznie
Myśleliście, że ja Was Szanowne Grono forumowe olałem? Otóż nie!
Nie będę opisywał zdjęć, jak ktoś ciekaw, to niech pyta.
Historia zdjęciowa:
427355
427356
427357
427358
427359

CDN

JerzyBw
25-02-2019, 07:24
Kontynuacja, bo na 1 poście można tylko 5 fotek wlepić
427360
427361
427362
427363
427364
CDN

JerzyBw
25-02-2019, 07:29
I dalej
427365
427366
427367
427368
427369

JerzyBw
25-02-2019, 07:33
427370
427371

I tyle zdołałem sam zrobić w wolnych chwilach. Mam pomocnika.

Maciek 3miasto
25-02-2019, 07:33
Jerzy - gratulacje!!!!
Widzę że wybrałeś płytę grzaną powietrzem, jak pan KT ;) Pisz więcej, co jest pod tą kupą piachu z pierwszego zdjęcia?

JerzyBw
25-02-2019, 08:22
Ubity tłuczeń

Maciek 3miasto
26-02-2019, 07:56
tłuczeń to w ramach stabilizacji terenu?
co Cię przekonało do płyty?

strażak.t
26-02-2019, 13:53
Witam wszystkich po prawie 10 latach :-)
w 2010 r. też tu zaglądałem i też miałem budować dom z bali ale życie inaczej się potoczyło, ale może teraz....
Swoją drogą ciekawe jak mieszka się ludziom którzy wtedy budowali i tu dzielili się swoją przygodą.
Marzył mi się wtedy dom od P.Szewczyka z pięknych ogromnych okrągłych bali jak u Pani Jeżyk albo taki jak tu forumowicza Petervdo https://forum.muratordom.pl/showthread.php?248-Domy-z-bali/page435&highlight=dzienniki+budowy no coś pięknego.Z połówek się bałem że cienkie i będzie zimno (nie chciałem ocieplać)
Po latach wróciłem do tego wątku i nawet łezka się zakręciła bo człek żył kiedyś tym forum, przeżyciami ludzi którzy tu pisali a teraz widzę że kolejni marzą, budują i przeżywają swą miłość do drewna.
Ehhhh, jak ja was rozumie.
No ale dobra wystarczy tych wspomnień...

Maciek 3miasto
zdecydowałeś już czy to będzie Goszczanów czy R.T. czy ktoś inny i modrzew chyba jednak tak ?
PiotrK1985, czytałem parę stron wcześniej że Goszczanów trochę nawalił u Ciebie ?
Pozdrawiam wszystkich i tych starych i nowych forumowiczów będę nadal czytał wasze dokonania a kto wie może i moje drewniane marzenie się w końcu ziści :-)

PiotrK1985
26-02-2019, 14:47
Czy ZS nawalił? zrobił z projektu. Może i mógł wstawić wcześniej filary, ale sprawdzałem wczoraj projekt i tam ich nie ma.
W poprzednim domu miałem zaprojektowane kominy bez... FUNDAMENTU. i to był gotowiec. Projekt Zorza murowany.

W każdym bądź razie teraz mam już poprawione tak jak być powinno od początku.
A jętki mam 6x18 po 2 sztuki na parę krokwii. podciągi 18x18.
Myślę,że jakby drewno było wyschnioięte to tak by nie siadło, ale jak na mokre kładzie się kilkanaście ton to taki efekt. Cieszę się strażak, że wróciłeś. kojarzę Cię wraz z jeżykiem z początku forum. wtedy to ja tylko obserwowałem i marzyłem. Teraz już bliżej do wprowadzenia niż dalej.
Może i Ty się w końcu przełamiesz i zrobisz krok do przodu. Mój dom do tej pory ludzie fotografują.

strażak.t
26-02-2019, 16:57
Kolego Jacak, muszę przyznać że masz bardzo ładny dom, gratuluję to właśnie mój gust.
Mnie się marzy taki właśnie nie duży, skromny, tradycyjny bez bajerów, może jedynie jeszcze tarasik bym chciał do zasiadek przy porannej gorącej kawie w piękne letnie poranki, gdy nad łąkami rozciąga się pachnąca mgła a gdzieś wysoko skowronek daje znak że właśnie rozpoczął się kolejny wspaniały dzień:-)
Pozwolę sobie zwrócić się do was na Priw, jeśli można ?
PiotrK1985, ten Twój modrzew, spędza sen z powiek niejednego pasjonata takich domów, wygląda po prostu nieziemsko.

Remiks
26-02-2019, 17:33
Maciek płyta w domu z bali ma sporo zalet, sprawdzone;-) Ciekawe czy płyta Jerzyka była liczona z tymi dupnymi rurami. A tłuczeń jako podbudowa, czemu nie zwłaszcza jak tańszy od żwiru, u mnie też jest.

JerzyBw
27-02-2019, 07:30
Co mnie skłoniło do płyty?
- Ukształtowanie terenu. Miałem akurat w tym miejscu niewielki spadek 50cm,
- Szybkość i zero robót murarskich. Wydłubanie gruntu do gliny przez koparkę. Grunt urodzajny pod koniec podsypię pod fundament.
- koszt, bo nie wynajmowałem firmy. Koparkę miał kolega i on pomagał mi wypoziomować teren za 50% ceny niż normalnie. Wynajęcie zagęszczarki też mocno nie bolało. Musiałem z 5 razy wynajmować.
- Brak fizycznego kontaktu płyty z gruntem, co nie będzie zimno od gruntu ciągnąć i dodatkowa kumulacja ciepła w płycie. Zdecydowałem się na akumulacyjny piec rakietowy, taka wersja zupełnie z zewnątrz podobna do pieców murowanych ale ze szklanym okienkiem.
- jakie jeszcze są zalety płyty? już mi do głowy nic nie przychodzi, ale na pewno jeszcze są ;)

Maciek nie wiedziałem, że nijaki Pan KT, również ma ogrzewanie powietrzne w płycie. Masz może jakieś linki? Nie chodzi mi o szwedzkie ogrzewanie.

JerzyBw
27-02-2019, 07:33
Maciek płyta w domu z bali ma sporo zalet, sprawdzone;-) Ciekawe czy płyta Jerzyka była liczona z tymi dupnymi rurami. A tłuczeń jako podbudowa, czemu nie zwłaszcza jak tańszy od żwiru, u mnie też jest.

Dupne rury spiro nie kosztowały dużo, bo ok 2500 pln w całości

Kamila85
27-02-2019, 12:42
Dzień dobry. Proszę o kontakt osoby które mają dom całoroczny z bali kwadratowych/prostokątnych. Nasz projekt domu "się robi" i szukamy wykonawcy.

Remiks
27-02-2019, 17:57
Dupne rury spiro nie kosztowały dużo, bo ok 2500 pln w całości

;-) Troszkę się nie zrozumieliśmy chodziło mi o obliczenia konstrukcyjne;-) Liczył Ci to konstruktor czy dodałeś od siebie?

Maciek 3miasto
27-02-2019, 18:49
Forum odżyło :))))
Strażak - pisz na priv ;)
Remiks - dzięki za komentarz
Jerzy - byłem w domu u KT, ściskałem mu jego złote ręce, ale nie robiłem żadnych zdjęć ;)

JerzyBw
27-02-2019, 19:32
;-) Troszkę się nie zrozumieliśmy chodziło mi o obliczenia konstrukcyjne;-) Liczył Ci to konstruktor czy dodałeś od siebie?
Jest wszystko ok pod względem konstrukcji. Projekt był u konstruktora.

JerzyBw
27-02-2019, 19:37
Forum odżyło :))))
Jerzy - byłem w domu u KT, ściskałem mu jego złote ręce, ale nie robiłem żadnych zdjęć ;)
KT? cóż za enigmatyczna postać :)

Remiks
27-02-2019, 20:48
Jest wszystko ok pod względem konstrukcji. Projekt był u konstruktora.

No to tylko czekać na odpalenie instalacji, jestem ciekaw jak to zadziała. Sam mam utopionego Pex-a, jeszcze nie chciało mi się uruchamiać, piecokominek ze sporą akumulacją załatwia sprawę.

Maciek 3miasto
28-02-2019, 08:17
KT - rodzony brat innej enigmatycznej persony, RT ;)))

JerzyBw
01-03-2019, 06:24
KT - rodzony brat innej enigmatycznej persony, RT ;)))
Już wiem. Tutaj, to kultowe persony.

PiotrK1985
01-03-2019, 13:29
ale widzę reklamy lecą. No ale na taką reklamę trzeba sobie zasłużyć. Jeśli pewne nazwiska się przewalają po forum przez ostatnie 10 lat to chyba musi o czymś świadczyć. Powinniśmy ściągać prowizje od podpisanych umów dzięki naszym wypowiedziom.
Ja też na swojego narzekać nie mam podstaw. No chociaż może za wielke luki pod oknami balkonowymi jednak zrobił, bo za chiny to tyle nie siądzie. No ale pod oknem garażowym to 7 cm mi zostało. dojdzie deska 2,5 i zostaje 4,5 cm luzu. a to dopiero półtora roku. i chyba trzeba będzie podciąć.
A na oknach tarasowych miałem 23 cm zostawione. No i zostało jeszcze bodajże 17-18 cm.odliczając deskę to i tak 15 zapasu. Jak mnie to będzie wkurzać to okna na większe wymienię.

Na chwilę obecną czekam na dostawę desek podłogowych. Padło na świerk rosyjski. deska grubości 45 mm. żeby się nie ubgięła to zagęściłem legary do 40 cm. Chyba starczy. Filc oczywiście też kupiony. w pasach 10 cm , w rolkach po 50 mb.

yuupi90
01-03-2019, 19:39
Witam wszystkich.

Mam zamiar budować dom z bali ale jestem bardzo zielony w temacie. Mam kilka (sporo) pytań do Was.
1. Jakie drewno ?
2. Ile sezonowe musi być drewno?
3. Co między balami ? mszenie, juka, pianka ?
4. Jak długo dom się osadza ?
5. Jak szybko można wprowadzić się do domu i go wykończyć w środku? muszę przeczekać osadzenie się domu?

Macie jeszcze jakieś porady na co muszę patrzeć przed budową domu ?

Remiks
01-03-2019, 20:27
Witam wszystkich.

Mam zamiar budować dom z bali ale jestem bardzo zielony w temacie. Mam kilka (sporo) pytań do Was.
1. Jakie drewno ?
2. Ile sezonowe musi być drewno?
3. Co między balami ? mszenie, juka, pianka ?
4. Jak długo dom się osadza ?
5. Jak szybko można wprowadzić się do domu i go wykończyć w środku? muszę przeczekać osadzenie się domu?

Macie jeszcze jakieś porady na co muszę patrzeć przed budową domu ?

Co znaczy dom z bala u nas to pojęcie względne.
Jeśli z takiego jak mój to:
ad1. świerk, sosna, modrzew,
ad2. Jak z zielonego to nic.
ad3. wełna owcza impregnowana ale to wypełnienie pustki bale same się uszczelnią.
ad4. lata.
ad5. da się i w pół roku od postawienia fundamentu. Nie musisz czekać bo dom będzie osiadał zawsze, na początku sporo potem niewiele. Ważne by przy wykończeniu to osiadanie uwzględnić.
Rady? tak nie bierz projektu tak sobie i wykonawcy który się ugnie i zrealizuje coś na siłę.

yuupi90
02-03-2019, 05:36
Bal kwadratowy 24cm,
z zielonego ? Czyli świeżo ścięte?
Czytałem że będzie nieszczelny dom jak nic nie dam w szpary między bale. Bujda?

Remiks
02-03-2019, 13:03
Bal kwadratowy 24cm,
z zielonego ? Czyli świeżo ścięte?
Czytałem że będzie nieszczelny dom jak nic nie dam w szpary między bale. Bujda?

Tak zielony czyli świeżo ścięty tylko nie tyczy to kwadratowych.
Bujda dotyczy tylko zielonego i to okrągłego a właściwie powinno napisać się kłody, tylko okorowane;-)
Zobacz jak jest zbudowany jeden i drugi i zobaczysz o co chodzi. Wygooglaj sobie np: "logs home".
Zwróć uwagę że przed odpowiedziami napisałem "Jeśli z takiego jak mój".

butynski
02-03-2019, 19:06
Witam wszystkich.

Mam zamiar budować dom z bali ale jestem bardzo zielony w temacie. Mam kilka (sporo) pytań do Was.
1. Jakie drewno ?
2. Ile sezonowe musi być drewno?
3. Co między balami ? mszenie, juka, pianka ?
4. Jak długo dom się osadza ?
5. Jak szybko można wprowadzić się do domu i go wykończyć w środku? muszę przeczekać osadzenie się domu?

Macie jeszcze jakieś porady na co muszę patrzeć przed budową domu ?
ad 1 : świerk
ad 2: im dłużej tym lepiej
ad 3: mszenie wełnionką
ad 4; pięć lat
ad 5 : od razu po zbudowaniu nie musisz przeczekać osadzania domu ale ...... i tu się zaczyna , Jak będziesz budował z ekipą która ma doświadczenie nie będzie tych "ale"
Przed budową domu przeczytaj ten wątek !Przydługi trochę ale się opłaci .
I buduj , Powodzenia . Jak coś to pytaj .

butynski
02-03-2019, 19:17
Tu masz firmę z którą budowałem .Nasza lokalna z Tenczyna .http://www.jawordomy.com/ Na ich stronie w realizacjach dom z bawolim okiem to moja skromna chałupka .

yuupi90
02-03-2019, 19:34
Dzięki za odpowiedzi, będę patrzył na jednego i drugiego.
Mam problem. Finansowo nie mogę sobie poszaleć i ramach zmniejszenia kosztów padła propozycja bal 16cm, wełna i gips-karton. Nie podoba mi się opcja inna niż bal 24cm ale jeśli różnica w kosztach będzie duża to będę potrzebował dobrych argumentów, żeby odwieść innych od tego pomysłu.

piotrzlu
03-03-2019, 17:33
Witamy
Daaawno nas nie było.forum śledzimy lecz mało czasu na wpisy .Od przeszło roku już mieszkamy.Prac wykończeniowych jeszcze dużo ale sukcesywnie posuwamy sie do przodu .Postaramy sie uzupełnić dziennik oraz w miare na bierząco uczestniczyć w forum

piotrzlu
03-03-2019, 17:48
W momencie wprowadzki tak wyglądał nasz domek427634427635427636427637427638

strażak.t
03-03-2019, 20:56
Witajcie
Można zobaczyć zdjęcia z waszej budowy gdzieś?
Czy możecie zdradzić kto wam budował hacjendę?

Justyna Dwojak
04-03-2019, 06:51
Idzie wiosna, wszystko się budzi do życia i ....forum też :)

Piotrzlu - piękny ten Twój dom!
Najbardziej ucieszył mnie widok tej drewnianej podłogi w łazience i drewnianych ścian. Też tak zrobiliśmy i teraz wszyscy nam mówią, że nie robi się drewnianej podłogi w łazience itd...
Czym masz ją zabezpieczoną?

I ciekawa jestem czym macie zabezpieczone domy w środku? Czym je malowaliście? Mówię o balu oczywiście :)

Maciek 3miasto
04-03-2019, 09:34
Piotrzlu - genialne schody. Przyłączam się do pytania strażaka - kto budował? jesteście zadowoleni?

PiotrK1985
04-03-2019, 14:49
ja zamierzam na górze robić drewnianą podłogę. Przecież płytek na strop drewniany nie położę. Ponawiam pytanie kolegi - czym impregnowaliscie wewnątrz? Filtra UV to miec nie musi, więc czy wystarczy olej lniany <pokost>? znalazłem po 3,3 zł za litr i tak się zastanawiam czy to da radę.

JerzyBw
04-03-2019, 19:28
Dziwne pytania zadaje się tutaj: czy jesteście zadowoleni z wybudowania domu z bali?...
Pytanie nieco dziwne wśród miłośników budownictwa z drewna. :D

Remiks
04-03-2019, 19:54
Jak poczytać między wierszami to chyba chodziło o "czy jesteście zadowoleni z wykonawcy" ;-)
Ps. Do pytania wcześniejszego to olej lniany bym sobie darował zwłaszcza na podłogi.

piotrzlu
04-03-2019, 22:58
Witajcie
Można zobaczyć zdjęcia z waszej budowy gdzieś?
Czy możecie zdradzić kto wam budował hacjendę?

Witam
postaramy sie powoli uzupelnic dziennik budowy więc zdjęcia beda (choć jest ich tysiace )
dom stawiała firma "DOM Z PNIA " ale tylko ściany zewnętrzne i konstrukcje dachu .
cała reszta to praca naszych rąk i włożone serce

piotrzlu
04-03-2019, 23:12
Idzie wiosna, wszystko się budzi do życia i ....forum też :)

Piotrzlu - piękny ten Twój dom!
Najbardziej ucieszył mnie widok tej drewnianej podłogi w łazience i drewnianych ścian. Też tak zrobiliśmy i teraz wszyscy nam mówią, że nie robi się drewnianej podłogi w łazience itd...
Czym masz ją zabezpieczoną?

I ciekawa jestem czym macie zabezpieczone domy w środku? Czym je malowaliście? Mówię o balu oczywiście :)

podłogi w całym domu sa z modrzewia (deski zamówione były na gotowo czyli wyszlifowane i malowane )
przez nasz dom przewineło sie juz mnóstwo ludzi i tylko jedna osoba była zaskoczona drewniana podłoga w łazience.
podłoga w łazience nie była dodatkowo w żaden sposób zabezpieczana i po 16 miesiacach użytkowania nie mamy żadnych zastrzeżeń , nic sie nie dzieje.
(przecież w łazience kaczki sie nie kąpią :D )
całe wnętrze domy było dwukrotnie malowane lazurą satynową bezbarwną z małą domieszką białej .lazura firmy luxens

piotrzlu
04-03-2019, 23:17
Piotrzlu - genialne schody. Przyłączam się do pytania strażaka - kto budował? jesteście zadowoleni?

schody to projekt i wykonanie własne
jak już pisałem dom budowała firma DOM Z PNIA
z usługi firmy nie dokońca jesteśmy zadowoleni , na szczęście stawiali tylko bale zewnętrzne ,cała reszta to my

piotrzlu
04-03-2019, 23:29
wklejamy kilka fotek bieżących.wszystkie detale .stare odnowione meble .lustra ,itd to również projekt i wykonanie własne
teraz "bawimy się "w dopieszczanie naszego gniazdka
na wszelkie pytania techniczne bedziemy starali sie odpowiadać
wiosna sie zbliża wiec bedziemy kończyc podbitke dachu i dopieszczać elewacje427691427692427693427694427695

piotrzlu
04-03-2019, 23:31
427696427697427698427699427700

piotrzlu
04-03-2019, 23:32
427701427702427703427704

piotrzlu
04-03-2019, 23:35
427705427706

jacak
05-03-2019, 10:58
427717 też zastosowałem drewno na podłodze w łazience. Dąb czesany zaolejowany OSMO

jacak
05-03-2019, 11:53
Piękna chałupa , każdy element dopieszczony i z gustem dobrany , tylko ta kabina mi kompletnie nie pasuje

strażak.t
05-03-2019, 12:28
Piotrzlu
Powiem że bardzo klimatycznie i fajnie to wszystko wygląda.
A czekaliscie na "osiadanie" czy od razu po zbudowaniu zaczęliscie wykanczać?

Maciek 3miasto
05-03-2019, 17:25
JerzyWB - jak Remiks słusznie zauważył pytanie dotyczyło stopnia zadowolenia z wykonawcy ;)
z drewna nie można być niezadowolonym ;)
Piotrzlu - powtarzam się - genialne schody. masz w ręku talent ;)

Justyna Dwojak
05-03-2019, 17:31
"Ps. Do pytania wcześniejszego to olej lniany bym sobie darował zwłaszcza na podłogi."

Możesz uzasadnić dlaczego olej lniany nie?
Bardziej chodzi mi o ściany, nie o podłogę.

Justyna Dwojak
05-03-2019, 17:35
"piotrzlu;podłogi w całym domu sa z modrzewia"

Też tak mamy więc będzie OK :)

PiotrK1985
05-03-2019, 19:43
też chciałem olejem lnianym ściany a nie podłogi. Ktoś tym malował? Jakieś twórcze wypowiedzi?

Remiks
05-03-2019, 21:39
Zeby się nie wymądrzać o oleju lnianym , propozycja dla Piotra i Justyny proponuję zakup najmniejszego opakowania oleju lnianego i sprawdzenie. Olej lniany to olej wysychający tworzy powłokę ale też trudny w użyciu bo można sobie gumę na jakiś czas na drewnie zafundować.

Justyna Dwojak
06-03-2019, 07:10
Powiem szczerze, że my pomalowaliśmy olejem lnianym i kiedy napisałeś, że byś w to nie szedł to zaczęłam się martwić.

Oczywiście najpierw kupiliśmy litr tego oleju i sprawdziliśmy co się będzie działo ....i po pomalowaniu bal wpił olej i wyglądał OK (cokolwiek to znaczy :))
Kupiliśmy naturalny olej lniany przeznaczony do drewna (HMF24.pl) i pomalowaliśmy resztę.
Pierwsza warstwa była położona dwa tygodnie temu, drugą kładliśmy po tygodniu przerwy.

Nie wiem jak ma wyglądać to, że ma być guma jak napisałeś i mam nadzieję, że tego nie będzie :(

PiotrK1985
06-03-2019, 07:56
Justyno, ile płaciłaś za litr tego oleju? bo na stronie nie ma podanych cen, a chciałbym to tak na szybko porównać z moja ceną.
Olej nie stworzy gumy. Malowałem olejem lnianym wiele rzeczy drewnianych, świeczniki, rączki noży, elementy dekoracyjne. Jeśli sie położy poprawnie nie tworzy on zadnej powłoki. Drewno jest naturalne w dotyku, warunkiem jest, że drewno musi całą dawkę wypić, a resztę trzeba wytrzeć.
Na domu używałem mieszanki olei, które po wyschnięciu robią się gumiaste. Nanosiłem kompresorem 2 solidne warstwy, bez wycierania. I żadna guma się nie zrobiła. drewno ładnie wciągnęło. i teraz jest naprawdę jak wodoodporne.

Jeden, jak na razie minus modrzewia. na nasłonecznionych ścianach wychodzą mikrokropelki żywicy. Nie widać tego, ale jak się ręką przejedzie to jak po papierze ściernym. tylko że się od razu wykruszają. No i leje się tam gdzie została przecieta jakaś żyła, bądź pęknięcie uszkodziło ją. Jeszcze nie wiem jak to zatrzymać, ale w jednym miejscu w środku mam z tym problem. w kiepskim miejscu jest. Doszło do tego, że mi do środka spodni nakapało, gdy wisiały na wieszaku. Oczywiście, że tego nie zauważyłem i je takie założyłem. pół dnia mi się wszystko do d,,, kleiło.

Justyna Dwojak
06-03-2019, 08:56
Cenę za olej mieliśmy 25 zł/litr przy zakupie 100 l, bo policzyliśmy, że aby pomalować dwa razy potrzebujemy tego tyle.
Pan, który nam to sprzedawał powiedział, że wydajność to 10mkw z litra a nam z tego próbnego litra wyszło koło 8 mkw więc zamówiliśmy 100l.
Jednak podczas malowania całości okazało się, że bal nie pije tyle i malując dwa razy zużyliśmy 50l więc drugie tyle nam zostało.

Jeśli będziesz chciał to możemy Ci to sprzedać, bo nie zużyjemy tego. Opakowania są oryginalnie zamknięte.

Malowaliśmy to pędzlami nakładając cienką warstwę.
Najpierw olej stał na budowie i był trochę gęsty co utrudniało malowanie (ciężko się rozprowadzał i bolały nas ręce od malowania) ale później zabraliśmy go do naszego domu i stał w temperaturze pokojowej więc malowanie szło bardzo ładnie.
Bal wpił olej i nie ma na nim powłoki.
Jest "dziwny" zapach ale to ponoć wywietrzeje.....mam taką nadzieję przynajmniej :)
I mam nadzieję, że nic złego się z tym nie stanie.

Próbowaliśmy pomalować tym też cegłę, bo mamy ścianki działowe na parterze zrobione ze starej cegły ale cegła robi się jednolita i traci swój urok.

Justyna Dwojak
06-03-2019, 09:03
Nie wiem jak mam wstawić zdjęcie, bo pokazałabym jak to wygląda po pomalowaniu.

Bal jest żywszy i słoje są bardziej wyraźne.

PiotrK1985
06-03-2019, 13:05
czyli u mnie też koło tego gdzieś pójdzie, może więcej bo ja jeszcze całą górę będę malował. Tylko że ja znalazłem po 3,3 zł za litr. olej lniany niespożywczy. Przeznaczony do impregnacji drewna.
Trzeba było podgrzać olej do 50-60 stopni, wtedy by się lepiej wchłaniał i lżej malował.
A nie przyciemniło ci to drewna? Ja mam modrzew i boję się ciemności. (fajnie zabrzmiało)
Podeślesz zdjęcia jak to wygląda w środku?

CZY TYLKO TY JESTES NA TYM FORUM IMPREGNUJĄCA OLEJEM LNIANYM?

U mnie w okolicy cały dom na zewnątrz jest olejem lnianym pomalowany, ale dostrzegłem w miejscach narażonych na wilgoć ogniska sinizny. ięc chyba z zewnątrz bym się nie zdecydował. No ale w środku, gdzie olej nie będzie wypłukiwany...

Remiks
06-03-2019, 17:19
Justyna nie masz się co martwić guma już się nie zrobi. Pisałem o gumie na jakiś czas bo często ludzie nanoszą zbyt grubą warstwę i jak zostawi się to bez wytarcia to przysycha na powierzchni i nie wysycha pod spodem.
Pierwsze słyszę by jakikolwiek olej był impregnatem zabezpieczającym przed sinizną czy grzybami, szkodnikami. Od tego są inne środki. Olej lniany jest powłokotwórczy mimo iż tego nie widać może na drewnie. Polimeryzuje pod wpływem światła i tlenu.
Drewno na zewnatrz pomalowane czymkolwiek i tak pęka i przez pęknięcia i tak woda do drewna się dostaje, moje zdanie jest takie ze nie należy drewnu blokować zdolności schnięcia ale każdy moze zrobić jak uważa.
Był też wymieniony wcześniej pokost, to nie czysty olej lniany tam są dodatki mające odpowiednie zadanie proponuję poczytać.

piotrzlu
06-03-2019, 21:42
Piotrzlu
Powiem że bardzo klimatycznie i fajnie to wszystko wygląda.
A czekaliscie na "osiadanie" czy od razu po zbudowaniu zaczęliscie wykanczać?

po położeniu dachu czekaliśmy 1.5 roku aby dom osiadł i ułożył się.komfortem było to że mogliśmy odczekać te 1.5 roku
dość dobrze znamy technologie i wykańczanie po najbardziej "drastycznym "osiadaniu jest o wiele prostsze i mniej ryzykowne.
po 2 latach dom osiadł około 14-15 cm a po 3 z hakiem około 22 cm więc np montaż ram okiennych i drzwiowych był o wiele łatwiejszy.
firma proponowała wykonanie schodów krętych zaraz po montażu domu ale powalili nas ceną i nie wierzyliśmy w prawidłowe wykonanie z uwzględnieniem osiadania co wyszło nam na dobre , ponieważ schody wg naszego projektu z podwójnym spocznikiem wyszły bardzo wygodne , funkcjonalne a co też istotne kosztowały nas 1000 zl

PiotrK1985
07-03-2019, 09:46
1000 za schody? To chyba za sam materiał. Mi robiła firma z drewna świerkowego z półbala za 2200 zł.Jeszcze nie wiem, jak to będzie spasowane, bo to jest taki trochę gotowiec, dostosowany do wysokości domu, ale do własnego montażu. tzn do złożenia z trzech elementów i do przykrecenia nóg w zabieg. To to myślałem, że jest tanio, a widać da się jeszcze taniej.

Co do oleju to wiem, że on nie chroni przed sinizną, że niekoniecznie nadaje się na zewnątrz, bo jest wymywany i trzeba zabieg powtarzać,
Ale tu jest temat bali w środku. Raczej w środku nie wejdzie ci sinizna. więc uważam, że do środka nic tańszego i łatwiejszego w utrzymaniu, konserwacji i ewentualnej naprawie nie ma. A jeśli jest to podajcie co.

yuupi90
07-03-2019, 12:10
Czy ktoś używał impregnat ogniochronny na balach ?

jacak
07-03-2019, 12:18
Schody piękne !! no i właściwie darmo , takie akcje to mi się podobają :) ciekawi mnie jak macie rozwiązane ogrzewanie domu i jak się sprawuje ? nie zauważyłem kaloryferów.

piotrzlu
07-03-2019, 15:31
precyzując wpis faktycznie 1000 zl to koszt materiału.2dni obliczeń oraz 2 tygodnie wykonania nie liczę(własny wkład) firma proponowała kręte ,świerkowe za 25tys :o .u nas stopnie są dębowe , główny słup brzozowy , poręcz osikowa (rok poszukiwań )

odnośnie impregnatu ogniochronnego
my 3 krotnie impregnowaliśmy fobosem M4 (ale tak szczerze )

piotrzlu
07-03-2019, 15:48
Schody piękne !! no i właściwie darmo , takie akcje to mi się podobają :) ciekawi mnie jak macie rozwiązane ogrzewanie domu i jak się sprawuje ? nie zauważyłem kaloryferów.

dom i ciepła wodę ogrzewamy kominkiem .wkład podwójny -górna część płaszcz wodny 14kW , dolna żeliwna 7kW + miedziana wężownica wokoło nierdzewnego komina zaraz nad czopuchem która też coś tam kradnie ciepła .
zasobnik na ciepła wodę -viessmann 350l izolowany , nierdzewny + grzałka elektryczna 3kW na sezon letni
na parterze podłogówka +grzejnik w jednej piwnicy
poddasze ogrzewane powietrzem grawitacyjnie +grzejnik w górnej łazience
sprawuje sie wyśmienicie.w sumie druga zima już prawie za nami. spalanie to 11m3 drewna za sezon (powierzchnia domu 210m2)

Justyna Dwojak
07-03-2019, 19:33
Schody za 1000 zł....schody za 2200 zł....to czemu ja mam zapłacić 10 000 zł?
A myślałam, że za 16 stopni to nie jest drogo :)

Justyna Dwojak
07-03-2019, 19:47
Piotrzlu powiedz mi jak zrobiłeś te schody....czy wycinałeś tylko gniazda na stopnie w belkach głównych czy w stopniach też wycinałeś?

I powiedzcie mi gdyby te schody były bez tego spoczynku tylko jednobiegowe to czy utrzymałyby się na jednej bece pod spodem czy muszą być dwie belki?

piotrzlu
07-03-2019, 19:49
Schody za 1000 zł....schody za 2200 zł....to czemu ja mam zapłacić 10 000 zł?
A myślałam, że za 16 stopni to nie jest drogo :)

Zależy za jakie schody ☺

piotrzlu
07-03-2019, 20:00
Zależy za jakie schody ☺

Gniazda sa tylko w belkach glównych.całe schody są tak zrobione ze można je w kaźdej chwili rozmontować.w stopniach sa osadzone specjalne wkładki gwintowane do których sa wkręcone śruby przez belki główne.spoczniki są przykręcone do bali ścian na specjalnych fasolkach , dzięki czemu można niwelować osiadanie domu względem schodów.

Stopnie na jednej belce jak najbardziej.wszystko zależy od szerokości stopni i średnicy belki głównej

Remiks
07-03-2019, 20:02
I powiedzcie mi gdyby te schody były bez tego spoczynku tylko jednobiegowe to czy utrzymałyby się na jednej bece pod spodem czy muszą być dwie belki?
Spocznik nie ma tutaj wielkiego znaczenia. Sam popełniłem takie schody na jednej belce i po pewnym czasie dodałem male policzki. Stopnie nie jest łatwo ustabilizować na jednej belce. Oczywiscie dało by się to zrobić ale potrzebny dobry materiał i solidna belka przynajmniej 30+cm;-)
Ps. Uznałem że schody do scian balowych nie powinny być mocowane i rozwiązałem to troszkę inaczej niż piotrzlu, nic nie trzeba rególować samo się zrobi;-)

Justyna Dwojak
07-03-2019, 20:07
Wystarczyły by nam takie jak Twoje, bo są piękne :)

Nasz projektant zrobił takie:

https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=6993&attachmentid=427817

Mam nadzieję, że to się wyświetli :)

Justyna Dwojak
07-03-2019, 20:11
Remix możesz pokazać Twoje schody? :)

I co to są "małe policzki"?
Pamiętaj, że rozmawiasz z kobietą :D

Remiks
07-03-2019, 20:16
A projektant uwzględnił osiadanie domu bo oparł to o strop?
Ps. moje schody powinnaś znaleźć gdzieś w moich wpisach na forum. Postaram się to odszukać i podlinkować.Policzek wygoglaj razem z hasłem schody;-) W wypadku takim jak Twój można by kotwić stopnie do ściany nie drewnianej tylko to oparcie na belce stropowej.

piotrzlu
07-03-2019, 20:20
Dużo zależy od rozmiarów klatki schodowej.nasze sa dość duże i ciężkie .klatka schodowa 3x3 . Stopnie 120cm szerokości.pod schodami zejście do piwnicy to wymusiło dodatkowe 2 punkty podparcia w ścianie z bali

Justyna Dwojak
07-03-2019, 20:23
No właśnie w tym cała rzecz.
Podoba nam się to co nam zaprojektował ale nie wiemy jak to zrobić żeby było tak jak ma być :(

Justyna Dwojak
07-03-2019, 20:29
OK, wiem już co to są policzki....dziękuję :)

Nie możemy ich zamocować do ściany z cegły. Ta ścianka ma około 13 cm grubości i jest to tylko ta prosta ściana i kawałek (80 cm) drugiej, z którą tworzy "L".

Remiks
07-03-2019, 20:48
Narysować można wszysto ale z wykonaniem już nie tak prosto;-)
Justyna da się zrobic yakie schody ale raczej w wysezonowanym domu i musi to być kumaty wykonawca. Wyobraź sobie sytuację że po jakimś czasie odległość podłogi parteru do stropu zmieni się o powiedzmy 10cm a schodów wymiar się nie zmieni.

Remiks
07-03-2019, 20:51
Ależ możecie bo nie mocujesz schodów tylko same stopnice i taka ściana działa właśnie jak policzek. Elementem nośnym schodów jest belka, reszta to stabilizacja tylko schody nie mogą wędrować za belką stropową.

PiotrK1985
13-03-2019, 07:52
Ja swoje schody też będę montował do ścianki działowej. To znaczy sam podest, cała reszta będzie lużno względem ścian zewnętrznych domu.

A skoro nikt się nie chce wypowiedzieć na temat zaimpregnowania swoich ścian w środku, to moze ktoś się wychyli kto niczym nie impregnował ścian? Bo i taki pomysł miałem. Ale żona boi się że będzie się brudzić. a jest tak fajnie jasno. i drewno przyjemne w dotyku.

butynski
13-03-2019, 14:58
Ja swoje schody też będę montował do ścianki działowej. To znaczy sam podest, cała reszta będzie lużno względem ścian zewnętrznych domu.

A skoro nikt się nie chce wypowiedzieć na temat zaimpregnowania swoich ścian w środku, to moze ktoś się wychyli kto niczym nie impregnował ścian? Bo i taki pomysł miałem. Ale żona boi się że będzie się brudzić. a jest tak fajnie jasno. i drewno przyjemne w dotyku.
No to się wychylam . Mam ściany nie impregnowane nie malowane zarówno na zewnątrz jak wewnątrz :no:

piotrzlu
13-03-2019, 21:18
wewnątrz malowaliśmy satynową lazura luxens bezbarwną z biała 10:1 , kolor pozostaje naturalny ,nie ma powłoki i jest łatwa w utrzymaniu czystości
na zewnątrz lazura remmers bezbarwna z białą 10:1 .efekt widać na zdjęciach428035428036

PiotrK1985
14-03-2019, 12:25
A jakieś zdjęcie tych nieimpregnowanych ścian podeślesz? Nie szarzeje drewno? Jak z czystością? Proszę Cię, opisz tak, żebyś dał radę przekonać moją żonę do nieimpregnowania wewnątrz.

butynski
14-03-2019, 16:57
A jakieś zdjęcie tych nieimpregnowanych ścian podeślesz? Nie szarzeje drewno? Jak z czystością? Proszę Cię, opisz tak, żebyś dał radę przekonać moją żonę do nieimpregnowania wewnątrz. Wewnątrz z drewnem nic się nie dzieje nic nie szarzeje , mam nawet w łazienkach nic nie impregnowane i nie ma kompletnie żadnych zmian . Jak czymś zabrudzisz , zawsze możesz wytrzeć wodą z mydłem ( wymyć ) lub ostatecznie papierkiem ściernym przeszlifować . Dom postawiony w 2009 roku . Na zewnątrz tylko myty proszkiem do prania . Od strony słonecznej bale nieco ściemniały . Ale nie zsiniały ! 428061

butynski
14-03-2019, 17:01
428062 te fotki nie najnowsze ale ściany na dziś wyglądają tak samo .

JerzyBw
16-03-2019, 20:24
a czy to nie jest przypadkiem nasz znajomy?
https://kobieta.onet.pl/dom/aranzacje/porzucili-zycie-w-miescie-i-zaczeli-wszystko-od-nowa-zobaczcie-ich-wymarzony-dom-w/lyt6ewj

butynski
16-03-2019, 21:30
428126 od strony nie nasłonecznionej płazy są bielutkie

Maciek 3miasto
18-03-2019, 08:58
Jerzy BW - mi też tu brakuje Maćka74 ;) facet ma niesamowitą wiedzę....

Co do zmiany kolory drewna - wydaje mi się, że jest to proces naturalny, który tylko dodaje uroku balowym domkom. to moje prywatne zdanie :)

Maciek 3miasto
27-03-2019, 08:13
w ilu punktach macie podpartą kalenicę? na jakiej dłg?

Remiks
27-03-2019, 16:56
w ilu punktach macie podpartą kalenicę? na jakiej dłg?

W trzech na 9m.

butynski
27-03-2019, 17:37
W 10 na 14metrach .Dwie płatnie podparte na pięciu słupach każda

Maciek 3miasto
27-03-2019, 20:13
dzięki za odp
butynski - a jakie masz przekrój płatwi?

Remiks
27-03-2019, 20:55
butynski to raczej płatwi kalenicowej nie ma, ale moge się mylić;-)

Maciek 3miasto
28-03-2019, 08:57
pewnie się nie mylisz, ale butynski odpisał o podpieraniu 5x2, więc założyłem sobie, że pisał o płatwiach ;) a nie o kalenicy, o którą pytałem ;)

PiotrK1985
28-03-2019, 11:30
U mnie obecnie 6 podpór na 14 metrach. płatwie 18cm, pod płatwiami podwójne jętkowanie na każdej krokwi. 5x18

butynski
28-03-2019, 18:27
U mnie tak to wygląda 428565

butynski
28-03-2019, 18:33
dzięki za odp
butynski - a jakie masz przekrój płatwi?

21x17

Remiks
28-03-2019, 18:48
U mnie tak to wygląda 428565

Świetnie to wygląda.

butynski
28-03-2019, 19:08
Ekipa budująca chałupę się starała i to dzięki nim :) .Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa .

kjablonska517
29-03-2019, 13:15
Generalnie z tego co wiem to domy z bali stawia się bardzo szybko, pięknie wyglądają i poza łatwopalnością to same plusy. Super pomysł dla jakiejś agroturystyki - wynajmujesz i kasa leci, bo ludzie uwielbiają takie klimaty

butynski
30-03-2019, 20:08
Generalnie z tego co wiem to domy z bali stawia się bardzo szybko, pięknie wyglądają i poza łatwopalnością to same plusy. Super pomysł dla jakiejś agroturystyki - wynajmujesz i kasa leci, bo ludzie uwielbiają takie klimaty

ot mądrego dobrze posłuchać

butynski
30-03-2019, 20:35
428646 takie coś się pochwalę

butynski
01-04-2019, 20:04
428684428685 płazy przed myciem i po myciu

butynski
01-04-2019, 20:11
428686 naumiałem się zmniejszać fotki to se tak wstawiam i prowadzę konwersację fotograficzną sam ze sobą :wave:

butynski
01-04-2019, 20:19
428687428688

strażak.t
02-04-2019, 11:06
Cześć.
Orientuje się ktos, jaki może być przybliżony koszt przeniesienia nowego domu z bali całkowicie wykonczonego, czyli rozbiórka, transport i ponowne złożenie. Dom jest w stanie gotowym do wprowadzenia, umeblowany itd. Wielkość to nie całe 100 m2. Konstrukcja zrobiona z grubych okrągłych bali, coś jak robi P. Szewczyk, czy R. Trochanowski.

Remiks
02-04-2019, 17:31
Butyński, czasami tak bywa że pogadać z sobą trzeba;-) A domek bardzo fajny. Z tego co pamiętam to dom myjesz proszkiem do prania czy to był ktoś inny?

butynski
02-04-2019, 18:12
Proszkiem najlepiej brud schodzi ( wiem to od bab z Chochołowa ) . Próbowałem szarym mydłem (kiedyś tak myły baby w Chochołowie ) ale słabo w porównaniu z proszkiem do prania .

Remiks
02-04-2019, 18:17
No właśnie jakoś mam odmienne doświadczenia, mnie lepiej idzie szarym niż proszkiem, może coś nie tak robię. Szorujesz szczotką?

butynski
02-04-2019, 19:31
No właśnie jakoś mam odmienne doświadczenia, mnie lepiej idzie szarym niż proszkiem, może coś nie tak robię. Szorujesz szczotką?Myję gąbką taką z szorstką stroną ( takie większe kupuję niż te klasyczne do naczyń ) . Szoruję tą ostrą stroną -wodą z proszkiem a następnie płukam czystą wodą też na gąbce ale tą gładką stroną . Wszystko ciepłą wodą . Dość często trzeba wymieniać wodę bo strasznie brudna sie robi .Szczotką mi srasznie chlapie , wolę gąbkę .

Autobus 4x4
04-04-2019, 09:33
Dzień dobry!
powoli do przodu, obecnie z dachem.
428806428807428808428809428810

Pozdrawiam
A.

yuupi90
04-04-2019, 15:45
Co myślicie o połączeniu na obce pióro? Jak uniknąć przy tym połączeniu wkradania się wilgoci? Ktoś korzystał z tej technologii?

butynski
04-04-2019, 17:32
Dzień dobry!
powoli do przodu, obecnie z dachem.
428806428807428808428809428810

Pozdrawiam
A.

Ładny i piękne miejsce a dachówka ogień :D:D

Maciek 3miasto
04-04-2019, 17:40
Autobus - super dach, serio serio
Czy możesz/chcesz napisać kto budował Ci dom? Polecasz?

Maciek 3miasto
04-04-2019, 17:42
yuupi 90 - to dobra technologia, korzysta z niej Maciek74, również inni
przed wilgocią najlepiej chroni dach - obszerny ;)

yuupi90
04-04-2019, 18:28
yuupi 90 - to dobra technologia, korzysta z niej Maciek74, również inni
przed wilgocią najlepiej chroni dach - obszerny ;)

To super. Chcę mieć dwa obce pióra ale czy coś muszę jeszcze dołożyć między nie? Czy może lepsze będzie mszenie ?

Remiks
04-04-2019, 18:41
yuupi 90 - to dobra technologia, korzysta z niej Maciek74, również inni
przed wilgocią najlepiej chroni dach - obszerny ;)

Technologia dobra dla sezonowanego i tartego. Co do dachu to racja choć u mnie bal radzi sobie i bez dachu jednak z innych względów niż wilgoć by się przydał na szczytach;-)

Autobus 4x4
04-04-2019, 19:36
Autobus - super dach, serio serio
Czy możesz/chcesz napisać kto budował Ci dom? Polecasz?

Napiszę trochę na około, wykonawca ścian ten sam co u PiotrK1985 a do dachu przyłożył się Aglar. Nie dosłownie, ale podpowiedział to i owo ;)

Zdrówka A.

Maciek 3miasto
05-04-2019, 16:45
Autobus - niezła kombinacja :) najważniejsze, że zadziałało
jeszcze raz - super dachówka. inspiracja dla mnie :)

jacak
09-04-2019, 08:44
Jeśli obce pióra to nie mszenie , ja zastosowałem uszczelkę rozprężną soudala , jest więcej producentów i najlepiej jakbys dobrał szerokość uszczelki do szerokości między piórami. Wełnionka ( czyli taki materiał jak na mszenie była kładziona jedynie na zamkach ( węgłach ) Na zdjęciu przekrój ściany , uszczelka ścisnieta ale ta którą stosowałem rozprężała się do 2-3cm.
428992428992428992

Remiks
09-04-2019, 18:18
Jacak ile lat po wybudowaniu zostały zrobione te zdjęcia?

jacak
10-04-2019, 21:29
To jest zdjęcie z budowy czyli 3 lata temu. Aktualnie nie da się tego zobaczyć bo zakryte.

yuupi90
11-04-2019, 12:17
Jeśli obce pióra to nie mszenie , ja zastosowałem uszczelkę rozprężną soudala , jest więcej producentów i najlepiej jakbys dobrał szerokość uszczelki do szerokości między piórami. Wełnionka ( czyli taki materiał jak na mszenie była kładziona jedynie na zamkach ( węgłach ) Na zdjęciu przekrój ściany , uszczelka ścisnieta ale ta którą stosowałem rozprężała się do 2-3cm.
428992428992428992

Chcą mi dać między pióra piankę poliuretanową, czy ona jest dobra? Czy lepiej upierać się żeby dali uszczelkę?

jacak
11-04-2019, 15:27
Jeśli by to miał by być pianka poliretanowa taka z butelki to absolutnie bym się nie zgadzał. Bale pracują i wymagaja elastycznego uszczelnienia. Zanim się zdecydowałem zrobiłem doktorat :) z tego i wyszło mi że tasma rozpręzna. Tania nie jest więc proponuję poszukać po OLX itd ja tak kupowałem i mam w scianach większość producentów i rozmiarów :). Generalnie nie są potrzebne wysokiej rozpręzliwości , zakładam że bale starannie przygotowane i pasowne.

yuupi90
12-04-2019, 11:27
Rozmawiałem z gościem i powiedział że pianka z "puszki" ale zamiast jej może dać filc lub welnianke drzewną. Która opcja będzie najlepsza?

jacak
12-04-2019, 14:02
ja bym się upierał na tej rozpręznej nawet jeśli trzeba dopłacić, w drugiej kolejności brał bym pod uwagę filcową taśmę samoprzylepną

jacak
12-04-2019, 14:38
Absolutnie nie brał bym pod uwagę pianki , co to w ogóle za pomysł żeby coś takiego proponować.

Maciek 3miasto
20-04-2019, 10:04
yuupi90 - primo po pierwsze: wg mnie jacak ma absolutnie rację - powinna być uszczelka rozprężna. primo po drugie - popytaj u innych wykonawców i pomyśl... i primo po trzecie: wszystko będzie lepsze (i filc i wełnianka drzewna) niż ekologiczna pianka z puszki ;))))))

kagome
27-04-2019, 10:41
Chciałam się poradzić po jakim czasie od wybudowania wstawiliście okna do swoich domków? Nasz był wybudowany w styczniu. Zastanawiamy się czy założyć okna przed rozpoczęciem prac ze stropem (sufitem i podłogą), żeby jednak tam nie zaciekało podczas deszczu. Czy lepiej poczekać aż dom jeszcze wyschnie i najwyżej zabezpieczyć otwory okienne w inny sposób?

Remiks
27-04-2019, 19:52
Chciałam się poradzić po jakim czasie od wybudowania wstawiliście okna do swoich domków? Nasz był wybudowany w styczniu. Zastanawiamy się czy założyć okna przed rozpoczęciem prac ze stropem (sufitem i podłogą), żeby jednak tam nie zaciekało podczas deszczu. Czy lepiej poczekać aż dom jeszcze wyschnie i najwyżej zabezpieczyć otwory okienne w inny sposób?

Ja wstawiłem po czterech miesiącach. Pytanie z czego ten domek, jaka technologia. Okna i drzwi w domu drewnianym (nie mówimy o szkieleciorach) to pewne wyzwanie dla instalatora, da się na kazdym etapie tylko trzeba umieć;-)
Ps. Po 4 miesiącach od rozpoczęcia budowy.

butynski
27-04-2019, 20:47
Słup wiązany i można od razu .Tak jak pisał Remiks trza umić ...429674

butynski
27-04-2019, 22:43
429677 dom może "siadać" a okna pozostaną nie ruszone . Bez tych ram ( słupa wiązanego ) też da radę tylko trzeba zostawić dystanse na osiadanie konstrukcji

kagome
28-04-2019, 19:41
Zapomniałam dopisać, że domek z bala okrągłego. Budowała ekipa ZS :) Ekipa od okien wstawiała już okna w innym domu z bala i podobno umi :) Zastanawiam mnie tylko czy przy wstawieniu okien i zmniejszeniu przewiewu w domu nie będzie jakiś niespodzianek z wysychaniem domu.

butynski
28-04-2019, 20:38
A ten domek to z mokrego budowali ? Nie był ten bal sezonowany ,ani trochę ? Bo jak z mokrego to może być problem ze schnięciem po zamknięciu oknami . Co na to ekipa która budowała ?

Remiks
28-04-2019, 21:32
kagome to czego chcesz się dowiedzieć od tych co ktoś im zbudował;-) skoro masz tam fachowców.
Dom z zielonego bala jak ja to nazywam też nie ma problemu ale wentylację trzeba zapewnić, kontrola wilgotności powietrza wewnątrz sporo wyjasni. Wietrzyć, wietrzyć, wietrzyć.

piotrzlu
29-04-2019, 19:45
dom z bala zielonego "siada " 6% i tu nic sie nie da oszukać. my wstawialiśmy okna i drzwi po 1.5 roku . dom z bala 36-50 .okna osadzone w skrzynkach na listwach poslizgowych z zostawioną strefą osiadania .po 1.5 roku zostawiałem od 3-6 cm na osiadanie

butynski
29-04-2019, 20:47
Te skrzynki poślizgowe ( jak to nazwałeś) robią swoją robotę . Zresztą wszystko co będzie mocowane w przyszłości do ścian z bala musi mieć poślizg ( ścianki działowe,stelaże , meble kuchenne, itp. itd.) . Kwestia tylko jaki długi ,ale to już musi ustalić ogarnięty fachowiec .

Remiks
29-04-2019, 21:05
Skrzynki z listwami poślizgowymi dobre rozwiązanie, da się też na samych listwach poślizgowych. 6% to jest od etapu stawiania u producenta na placu no chyba że od razu dłubią u inwestora. Wstawiałem okna i drzwi w domu z zielonego jak pisałem po 4 miesiącach od postawiienia u mnie ścian z bala i jeden miesiąc po dociążeniu dachem, da się i nic się nie dzieje, troszkę większe odległości na osiadanie wszystkiego.

pluk
29-04-2019, 22:30
Dzień dobry,
Jestem tutaj nowy, więc witam wszystkie Panie i wszystkich Panów, miłośników drewna :)
Nie wiem czy dobrze trafiam, albo nie zbeszczeszczę tego miejsca - planuję wraz z małżonką budowę domu z bali klejonych :evil:
Chciałbym zapytać czy ktoś ma jakieś doświadczenia, potrafi coś doradzić? Może polecić jakąś firmę? Czy któreś z poniższych rozwiązań widzieliście i możecie odradzić/polecić?

Nasz plan na etapie uzgodnień z architektem. Projekt indywidualny. Dopiero będzie przekazany do adaptacji gdy znajdę odpowiednią firmę.
Dom na planie prostokąta 9x11. Antresola i poddasze użytkowe. Balkon po przeczytaniu wielu wpisów w tym i w innych wątkach przestaje być atrakcyjny. Choć chcieliśmy tutaj zrobić bardziej wysunięty dach nad tarasem i balkonem. Z drugiej strony, dość mocno u nas wieje - południowa małopolska - i obawiam się o wytrzymałość/ryzykowność takiego rozwiązania. Szczególnie że dach by ograniczyć koszty miałby być pokryty lekkim gontem bitumicznym (papą jak kto woli).
Najprawdopodobniej 2 lukarny, zamiast okien dachowych.
Ocieplenie ścian i dachu wełną mineralną. Wykończenie w części pomieszczeń - szczególnie salon - deska imitująca bal okrągły, w niektórych płyta GK.

Dom na płycie fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym wodnym - Legalett lub odpowiednik. Ogrzewanie domu - gazowy piecyk kondensacyjny podłączony do ogrzewania podłogowego. System rekuperacji. Kominek w salonie z DGP jako uzupełnienie (bez wiatraczków).

Pozdrawiam

kagome
30-04-2019, 09:58
Remiks lubię się dowiedzieć u kilku źródeł :) Dom był stawiany z bala zielonego, grubości 37-42cm, świerkowego. A co macie na sufitach między belkami stropowymi? Szukamy inspiracji :) Nie możemy się zdecydować czy dać deske, boazerie, białą płyte fornirową czy jeszcze coś innego.

aglar
30-04-2019, 11:41
U mnie karton-gips a na nim jasna, nierówno położona glina.

Remiks
30-04-2019, 17:11
Między belkami a właściwie na nich, boazeria (deska podbitkowa) ale teraz poszła by pewnie deska nieobrzynana;-)

Maciek 3miasto
02-05-2019, 12:40
Remiks - dlaczego nieobrzynana? względy praktyczne czy zmiana preferencji estetycznych?

Remiks
02-05-2019, 16:54
Remiks - dlaczego nieobrzynana? względy praktyczne czy zmiana preferencji estetycznych?

Raczej względy estetyczne, jakoś lepiej pasuje mi szeroka nieobrzynana deska do okrągłego grubego bala ale to kwestia gustu.

PiotrK1985
30-05-2019, 11:32
Zapomniałam dopisać, że domek z bala okrągłego. Budowała ekipa ZS :) Ekipa od okien wstawiała już okna w innym domu z bala i podobno umi :) Zastanawiam mnie tylko czy przy wstawieniu okien i zmniejszeniu przewiewu w domu nie będzie jakiś niespodzianek z wysychaniem domu.

u mnie jak ZS budował pod koniec kwietnia, okna wstawiałem 2 maja, dom pryskali fobosem 4 maja. Nic nie gniło, nic nie pleśniało. Wszystko OK. I od razu też strop zabudowałem, dokładnie 3 maja zrobiłem deski końcowe na stropie i to całe zlali 200 litrów fobosem.

A ja po 2 miesiacach jeszcze poprawiłem drugi raz.

PiotrK1985
30-05-2019, 11:39
u mnie na suficie są odpady z produkcji dachu. Deski modrzewiowe o pięknym kolorze. Oczywiście wszystkie wyheblowane. Jedyny minus to po roku trzeba było dokładać, bo z długości domu ubyło około 15 cm. Ale efekt jest niezły. Teraz już nie ma żadnych szpar. Wszystko jest Ok.

maniulka
18-06-2019, 18:05
Zapomniałam dopisać, że domek z bala okrągłego. Budowała ekipa ZS :)

Kim jest tajemnicza ekipa ZS? :D Szukam solidnej ekipy do postawienia domu z bali.

PiotrK1985
21-06-2019, 13:51
Goszczanów - reszta to przeglądarka Ci powie.

marmur7
27-06-2019, 16:05
Wybór ekipy to połowa sukcesu, stąd od lat największym powodzeniem cieszy się tutaj ZS i RT

Maciek 3miasto
30-06-2019, 07:45
nikt również się nie sparzył na panu KT :)

Maciek 3miasto
02-07-2019, 18:56
Remiks, Marmur - w jakim miesiącu mieliście stawiane domy u siebie na placu?

marmur7
02-07-2019, 22:01
Remiks, Marmur - w jakim miesiącu mieliście stawiane domy u siebie na placu?
Mój dom był stawiany w październiku. W ulewnym , ciągłym, jesiennym deszczu.

Remiks
03-07-2019, 19:57
W lipcu.