PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wymienić samemu obiegową pompę wody ?



szczukot
17-04-2016, 08:39
Witam
W obiegu solarów szwankuje mi pompa i chciałbym ją wymienić.
353154
Z opisu aktualnej pompy rozumiem, że ma gwinty 1" i wysokość montażową 130 mm.
Teretycznie jak kupię pompę z takimi podstawowymi wymiarami to problem będzie najmniejszy, ale ...
1) Czy jak kupię pompę o długości 180 mm i nagnę rury w obie strony aby się "rozjechały" o te 5 cm to też będzie bez problemu pasować ?
2) Jeżeli kupię pompę o gwintach 1,5" to można wstawić między istniejące śrubunki a tą pompę jakieś krótkie redukcje (i lekko rozjechać rury jw aby te redukcje się zmieściły) ? Czyli np dodam dwie takie mufy : https://www.google.pl/search?q=MUFKA+MOSI%C4%98%C5%BBNA+REDUKCYJNA+6%2F4 x1&oq=MUFKA+MOSI%C4%98%C5%BBNA+REDUKCYJNA+6%2F4x1&aqs=chrome..69i57j69i60l2.278j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8#q=MUFA+MOSI%C4%98%C5%BBNA+REDUKCYJNA+6%2F4+x+1

Oczywiście najlepiej kupić identyczne te wymiary, ale ceny tych pomp to rząd 1000 zł, a inne wymiary można znaleźć i kupić za połowę tej ceny.

Fantom
ps. Pomijam temat dopasowania do tej styropianowej obudowy itp. Rury są miedziane giętki więc nagiąć je łatwo.

dzabij
18-04-2016, 09:12
Ja osobiście odpuścił bym "druciarstwo" i zrobił jak należy. Palnik do lutowania miedzi majątku nie kosztuje, a instalacje z miedzi pięknie się przerabia. Jak zaczniesz naginać po pod wpływem naprężeń coś pęknie, albo rozszczelni się na lucie i zacznie przeciekać. Myślę że inwestycja w sprzęt i dodatkowe kształtki nie przekroczy 100 PLN.