PDA

Zobacz pełną wersję : Tymczasowy podjazd z gruzu



DamianB
17-04-2016, 10:05
Dom świeżo oddany przez dewelopera, podjazd do garażu wysypany tłuczniem, ale tylko zmieści się jeden samochód. Chciałbym tymczasowo (na rok-dwa) prowizorycznie zrobić podjazd obok na drugi samochód - dopóki nie uzbieram środków i nie wymyślę koncepcji na solidny brukowany podjazd. Bo teraz niestety przy kilku dniach opadów robi się błoto i auto potrafi się trochę utopić.
Podłoże gliniaste, póki co wykopałem jakieś 40cm ziemi i wysypałem gruzem, który został z wyburzania ściany działowej - głównie porotherm (z grubsza wyczytałem, że najlepszy jest jednak gruz betonowy, ale przypominam, że to tylko tymczasowe). I teraz nie wiem co dalej - jeszcze jakaś warstwa pośrednia przed wysypaniem tłucznia? Piasek? Żwir? Od razu tłuczeń? Bez zagęszczarki się nie obejdzie?

Damian85
24-04-2016, 20:25
ja wysypałem gruz-tłuczeń 2-7cm , miałem tego ok 100m2 , warstwa grubości 10-15cm, jeździłem po tym zagęszczarką cały dzień, pierwsze 2 miesiace było ok, potem zima się skończyła roztopy, deszcze i duże koleiny się porobiły(haczę tłumikiem). Glina jest straszna do współpracy. Też chciałem aby wytrzymało 1 rok aż nieuzbieram na kostke, niestety niewytrzymało tego. Jednak trzeba zrobić jakąś podsybke z piasku i cementu, rozłożyć ten gruz, zagęścić, znów posypać jakimś piasko-cementem, znów zagęścić, jakieś resztki klejów czy betony też wylewaj na ten gruz, w przyszłosci może z tego wyjść dobra podbudowa dla kostki.

hagblueberry
26-04-2016, 22:09
Porotherm wydaje się nie być najlepszym materiałem na podbudowę. Musiałbyś porozbijać go w drobny mak, żeby nie było wolnych przestrzeni, a po tym może działać jak gąbka. Nie miałem z nim do czynienia, więc nie mogę powiedzieć na 100%.
Z gliną zawsze jest problem. Najlepszym wyjściem jest wybranie całej, aż do piasku. Jeżeli nie ma takiej możliwości to na sam spód należy wysypać warstwę piasku - przynajmniej 10cm.
Na to - w zależności od funduszy - gruz betonowy, lub kruszywo ~ 0 - 60 mm.
Później drobniejsze - np. 0 - 30mm.
Każdą warstwę koniecznie zagęszczać zagęszczarką.
Mogłeś też skorzystać z drogowych płyt betonowych - wtedy praktycznie bez żadnej podbudowy - 2 płyty i masz miejsce na samochód ;)

Wykona
27-04-2016, 12:58
Z gliną zawsze jest problem. Najlepszym wyjściem jest wybranie całej, aż do piasku. Jeżeli nie ma takiej możliwości to na sam spód należy wysypać warstwę piasku - przynajmniej 10cm.
Na to - w zależności od funduszy - gruz betonowy, lub kruszywo ~ 0 - 60 mm.
Później drobniejsze - np. 0 - 30mm.
Każdą warstwę koniecznie zagęszczać zagęszczarką.
Mogłeś też skorzystać z drogowych płyt betonowych - wtedy praktycznie bez żadnej podbudowy - 2 płyty i masz miejsce na samochód ;)

Na glinę najlepsza jest włóknina separacyjna drogowa plus wywinięcie po bokach.