PDA

Zobacz pełną wersję : Gdzie kupić uszczelki do instalacji solarnej ??



szczukot
18-04-2016, 08:45
Witam
Będę wymieniał pompę w instalacji solarnej, i doczytałem, że powinny tam być uszczelki klingierytowe. Gdzie takie coś kupić ??
Pompa ma przyłącze 1 cal - czyli muszę kupić uszczelki DN25 ?

I jeszcze jedno : do uszczelnień gwintowanych używać taśmy teflonowej ?

Fantom

kolektor1
18-04-2016, 16:52
Witam
Będę wymieniał pompę w instalacji solarnej, i doczytałem, że powinny tam być uszczelki klingierytowe. Gdzie takie coś kupić ??
Pompa ma przyłącze 1 cal - czyli muszę kupić uszczelki DN25 ?

I jeszcze jedno : do uszczelnień gwintowanych używać taśmy teflonowej ?

Fantom
W zestawie z pompą powinny być uszczelki. Tylko nie teflon, pakuły i pasta.

szczukot
18-04-2016, 19:01
Nie teflon ? :( Czytałem, że właśnie teflona zamiast pakuł. W ukłądize mam glikol, a podobno pakuły na glikol się nie nadają.
A co to za pasta do pakuł ?

Fantom

toma1
18-04-2016, 22:13
Pakuł nie daj bo płyn solarny to nie woda i pakuły go przepuszczają, a teflon jak najbardziej się nadaje do wszelkiego rodzaju płynów chłodniczych itd. a co do uszczelk na stronie Hewalex poszukaj widziałem mają są to typowe uszczelki do instalacji solarnej, a co do pasty jak dajesz teflon to nie daje się pasty, paste używa się tylko do pakuł.

szczukot
19-04-2016, 08:15
Czyli mogę dać taśmę z teflonu lub pakuły + pastę.
Jak nakłada się tą pastę ? Posmarować gwint, nawinąć pakuły, przesmarować pastą i już ?

Fantom

maxb
19-04-2016, 08:36
Pakuł nie daj bo płyn solarny to nie woda i pakuły go przepuszczająCóż to za cudowny składnik tego płynu sprawia że pakuły nie stają mu na drodze? :) To uszczelnienie miałem już okazję testować w różnych miejscach, od zbiorników na olej transformatorowy po instalację hydrauliczną w koparce (ponad 300bar) i nigdzie nie zawiodło. Kwestia prawidłowego montażu.

szczukot
19-04-2016, 08:53
Ten składnik to glikol.
w wielu miejscach czytałem, że pakuły nie dadzą rady go utrzymać. I nie od razu, ale po kilku latach wszystkie łączenia puszczają.
A żebym nie był gołosłowny to mogę zrobić zdjęcie swojej instalacji : po 4 latach zaczęło ostro cieknąć (były same pakuły). Wszystko zielone od glikolu.
A teraz przy okazji wymiany pompy cchę od razu powymieniać te uszczelnienia. Dam te pakuły ze specjalną pastą. Miał być teflon ale ....

Fantom

RAPczyn
19-04-2016, 10:54
Jeśli chodzi o połączenia gwintowane, to można stosować np.: klej do gwintów Loctite 278 na wysokie temperatury lub sznurek Loctite 55.
Uszczelki do rur ze stali nierdzewnej stosujemy z miedzi.
Rury miedziane skręcane na zacisk złączami np. Conex, SVH.

szczukot
19-04-2016, 11:02
Powiem szczerze, że przeczytałem ta odpowiedź kilka razy i nic nie rozumiem.
Co do klejenia - nic nie chcę kleić. Chcę mieć możliwość rozebrania tego w przyszłości.

Fantom

RAPczyn
20-04-2016, 16:35
Faktycznie napisałem mało czytelnie... poprawiłem.

kolektor1
21-04-2016, 20:57
Pakuł nie daj bo płyn solarny to nie woda i pakuły go przepuszczają, .
No popatrz, można się zawsze czegoś nowego nauczyć. Od 18 lat daję do uszczelniania gwintów konopie i Jeszce nie zdarzyło mi się aby takie złącze ciekło. Natomiast na początku swojej kariery faktycznie dawałem teflon bo ładnie wygląda i nie trzeba niczym go smarować. Po trzech instalacjach się z tego wyleczyłem jak trzeba było jeździć i poprawiać.
Ale zawsze to będzie zdobyte dodatkowe doświadczenie no i zdobyte na sobie.
Powodzenia w uszczelnianiu teflonem.

kolektor1
21-04-2016, 21:00
Kwestia prawidłowego montażu.
Podejrzewam, że nie każdy wie jak prawidłowo przygotować gwint i jak owijać gwint pakułami.

szczukot
21-04-2016, 21:06
Mam kupione "włókno lniane" i pastę do takich instalacji.
Czy włókno lniane i konopie to to samo ?? Czy włókno lniane to pakuły ?

Fantom

maxb
21-04-2016, 21:17
To samo, jak dobrze nawiniesz to będzie trzymać na wieki wieków :)

marcinbbb
21-04-2016, 21:57
Czy włókno lniane i konopie to to samo ??
Konopie podobno na mieście chodzą po 35PLN/gram.
Czy to samo nie wiem, ale skoro maxb mówi że to to samo to tak sobie myślę że można na tym interes życia zrobić do tego "będzie trzymać na wieki".
Reklama dźwignia handlu.

Wszelkie prawa zastrzeżone ;)

beny_hil
21-04-2016, 22:33
Jeśli chodzi o połączenia gwintowane, to można stosować np.: klej do gwintów Loctite 278 na wysokie temperatury lub sznurek Loctite 55.
Uszczelki do rur ze stali nierdzewnej stosujemy z miedzi.
Rury miedziane skręcane na zacisk złączami np. Conex, SVH.
To co zaproponowałes nie nadaje sie i jest to potwierdzone przez przedstawicieli Loctite .Ja osobiście poszukuje srodka do uszczelnień z glikolem

maxb
22-04-2016, 09:47
Konopie podobno na mieście chodzą po 35PLN/gram.Żargon hydraulików i gimnbazjalistów to dwa różne światy :)

szczukot
25-04-2016, 14:56
A więc, zamówiłem przez neta uszczelki klingierytowe DN25 i dostałem .... coś większego niż mój boiler :) Średnica wewnetrzna chyba się nawet zgadza (nie sprawdzałem) ale szeroka ta uszczelka jak koło samochodu :) Mam se ją wyciąć czy co ? :)
W zestawie z pompa są uszczelki ale ... gumowe. Dziwne. Przeciez to pompa do solarów. Taka guma sie chyba nie sprawdzi ?

Na razie wymieniłem pompę i zostawiłem te co były poprzednio. Mam nadzieję, że będą trzymać.

Fantom

Tyrionn
19-11-2016, 01:49
Jak coś to uszczelki, ogólnie wyroby z silikonu czy gumy produkuje Larkis, mają tego dużo i produkują też pod klienta.