PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o rów melioracyjny, studnie chłonną i oczyszczalnie biologiczną ścieków



Frofo007
18-04-2016, 15:56
Witam,

Mam kilka pytań, ale najpierw moja sytuacja:

Posiadam działkę, na której pół metra pod ziemią jest glina nieprzepuszczająca wody. Po roztopach poziom wód gruntowych, w niektórych miejscach dochodzi do poziomu gruntu. Wkrótce będę miał badania geotechniczne gruntu i dowiem się czy na głębokości do 4m jest warstwa przepuszczająca. Kilkadziesiąt metrów od działki jest rów melioracyjny.

Teraz pytania:

1. Do jakiej głębokości warto wiercić w celu dotarcia do warstwy przepuszczającej wodę dla potrzeby studni chłonnej? Czy taka studnia jest tania w wykonaniu? Czy to nie problem, że na działce jest wysoki poziom wód gruntowych?

2. Z uwagi na to, że w okolicy znajduje się rów melioracyjny to jakie są koszty podłączenia się pod niego? Rów biegnie wzdłuż miejskiej działki drogowej, niestety kilkadziesiąt metrów odemnie. Działka drogowa jest utwardzona kruszywem. Od mojej działki jest spadek w kierunku rowu. Czy w takim wypadku mogę prosić gminę o możliwość przedłużenia rowu melioracyjnego do mojej działki na koszt własny? Rów znajduje się po drugiej stronie tej drogi. W takim wypadku musiałbym przebić się z rurą od mojej działki przez drogę - jak się do tego zabrać? Obecnie z tej drogi korzystają głównie rolnicy na traktorach.

Jastrząb
18-04-2016, 16:07
Witam,

Mam kilka pytań, ale najpierw moja sytuacja:

Posiadam działkę, na której pół metra pod ziemią jest glina nieprzepuszczająca wody. Po roztopach poziom wód gruntowych, w niektórych miejscach dochodzi do poziomu gruntu. Wkrótce będę miał badania geotechniczne gruntu i dowiem się czy na głębokości do 4m jest warstwa przepuszczająca. Kilkadziesiąt metrów od działki jest rów melioracyjny.

Teraz pytania:

1. Do jakiej głębokości warto wiercić w celu dotarcia do warstwy przepuszczającej wodę dla potrzeby studni chłonnej? Czy taka studnia jest tania w wykonaniu? Czy to nie problem, że na działce jest wysoki poziom wód gruntowych?

2. Z uwagi na to, że w okolicy znajduje się rów melioracyjny to jakie są koszty podłączenia się pod niego? Rów biegnie wzdłuż miejskiej działki drogowej, niestety kilkadziesiąt metrów odemnie. Działka drogowa jest utwardzona kruszywem. Od mojej działki jest spadek w kierunku rowu. Czy w takim wypadku mogę prosić gminę o możliwość przedłużenia rowu melioracyjnego do mojej działki na koszt własny? Rów znajduje się po drugiej stronie tej drogi. W takim wypadku musiałbym przebić się z rurą od mojej działki przez drogę - jak się do tego zabrać? Obecnie z tej drogi korzystają głównie rolnicy na traktorach.
A upewniles sie ze Ci wogole pozwola w takim terenie budowac oczyszczalnie? Dla urzedasów oczyszczalnia to oczyszczalnia. NIe wazne ze biologiczna. U mnie teren jest ciezki gliniasty i nie mozna bo nie. Nawet jak rów by Ci przez dzialke przebiegał to jest zapis w MPZP ze nie wwolno i juz.
Kazda taka inwestycje musisz zaczac od projektu. A kazdy projekt techniczny bedzie musiał byc uzgodniony z wlascicielem rowu. Jakies warunki techniczne musza byc wydane, definiujace jak ma to byc zbudowane co bys chcial. Czesto jest tez tak, ze ró fizycznie istnieje, ale na zadnych planach go nie ma.
Idzi do gminy, w dziale inwestycji zapytaj czy Ci wogole na to pozwola.
A samego rowu nie musisz przedluzac, mozesz to zrobic rura.
Z mojej wiedzy mozesz to probowac podciagnac pod budowe przylacze. Budowa przylacza jest obwarowana mniejszym nakladem administracyjnym niz budowa samego rowu.
WArto do calosci zatrudnic zaznajomionego z gmina projektanta. Unikniesz chodzenia tam i z powrotem.

Frofo007
18-04-2016, 16:24
W warunkach zabudowy mam napisane, że mogę mieć oczyszczalnie ścieków. Tylko zastanawiam się czy to wszystko warte jest zachodu i czy po prostu nie postawić zwykłego szamba.

Jastrząb
19-04-2016, 07:15
W warunkach zabudowy mam napisane, że mogę mieć oczyszczalnie ścieków. Tylko zastanawiam się czy to wszystko warte jest zachodu i czy po prostu nie postawić zwykłego szamba.

Na to Ci tutaj nikt nie odpowie. Wynika to z kosztu wywozu szamba u CIebie, jakosci dojazdu do CIebie (np u mnie w zimie nie chcieli przyjezdzac szamowozami bo droga nie gwarantowałą pelnego sukcesu przy wyjezdzaniu!!)
Wynika to tez z kosztu budowy tego rowu,przylacza. Napislaes kilkadziesiat metrów, to moze byc 25 albo 90m. CIezko zgadywac.
Wynika to tez z perspektyw zaistnienia kanalizacji. Jesli ma byc w jakims skonczonym czasie lub nie bedzie przez nastepne 15 lat.

Frofo007
19-04-2016, 11:44
Ten rów jest około 30m od działki.

A co z studnią chłonną? Jeśli będzie powiedzmy na 20 metrach warstwa przepuszczalna to opłaca się za to zabierać? Czy do takiej studni / rowu mogę spuszczać tylko wodę z oczyszczalni biologicznej czy też z ekologicznej?

Jeśli w warunkach zabudowy mam oczyszczalnie to czy mogę zrobić szambo?

Jastrząb
19-04-2016, 16:22
Nie wolno Ci zrzucic sciekow nawet po oczyszczalni biologicznej do warstwo wodonosnej na 20m!! To bylaby zbrodnia. Mozesz taka wode oddac do warstwy powierzchownej, tzw wody podskornej.
Do rowu/studni chlonnej mozrsz oddac wode tylko po biologicznej. Biologiczna jest 2 etapowa. Wewnatrz zamknietego zbiornika zachodzi 2 etap tlenowego oczyszczania ktory w drenazowce ma miejsce w drenazu. Sam drenaz to czesc oczyszczalni. Dopiero woda po przejsciu przez zwir drenazu nadaje sie do oddania srodowisku.
Wydaje mi sie ze szambo to mozesz zawsze.