PDA

Zobacz pełną wersję : Czy zrobienie mapy inwentaryzacyjnej swiadczy o zakończeniu budowy?



BudującaDom
18-04-2016, 18:57
Mam dom w trakcie budowy. Dom jest tylko otynkowany, zrobione wylewki i pociągnięte instalacje, ale jeszcze nieczynne. Nic jeszcze nie jest podłączone. Dom jest nieogrzewany. Tydzień temu podłączyli nam prąd budowlany. Nie jest zrobione poddasze z ociepleniem, nie ma sufitu na poddaszu. D om nie naddaje się nawet na częściowe zgłoszenie do użytkowania. W ubiegłym roku zrobiłam mapę inwentaryzacyjną, bo już wszystkie media można było umieścić, a tę mapę chciał jakiś urząd, chyba od kanalizacji i wody. Z nowym rokiem znacznie podniesioo nam podatek od nieruchomości, teraz przysłano pismo, że budowa została zakończona w 2015 i nie złożyliśmy stosownej deklaracji. Mamy na to 7 dni. Czy dla Urzędu Gminy ta mapa jest dowodem na zakończenie budowy i naliczenie podatku od nieruchomości? W deklaracji mamy podać wymiary pomieszczeń powyżej 1,4m i 2,20m wysokości. Jak mam to zrobić jak nie ma nawet zrobionego jeszcze sufitu, podłóg, ocieplenia na skosach dachu? Przecież geodeta zajmował się tylko wymiarami budynku na zewnątrz i i instalacjami w gruncie. Nie wchodził nawet do środka.

wiesiek6308
19-04-2016, 20:32
Inwentaryzację działki robi się po zakończeniu budowy a w tej sytuacji Urząd Gminy uznał, że jest zakończona. Trzeba tam osobiście udać się i sprawę wyjaśnić.

qosek
19-04-2016, 21:23
średnio się z tym zgadzam
można zrobić wcześniej tak by za jednym zamachem zaewidencjonowac budynek i przylacza
jak tez mialem inwentarycjacje przed wylewkami ;)
fakt - placisz wiekszy podatek, ale mnie jeszcze nikt nie scigal, ze ezakonczylem budowe

wiesiek6308
20-04-2016, 20:44
Czasem skutki wcześniejszej inwentaryzacji mamy powyżej. Kto zabroni mi ją zrobić po zakończeniu wszystkich prac ?
Urząd Miejski lub Gminy to jedna instytucja a PINB to druga.

Regut1
20-04-2016, 21:18
Mam dom w trakcie budowy. Dom jest tylko otynkowany, zrobione wylewki i pociągnięte instalacje, ale jeszcze nieczynne. Nic jeszcze nie jest podłączone. Dom jest nieogrzewany. Tydzień temu podłączyli nam prąd budowlany. Nie jest zrobione poddasze z ociepleniem, nie ma sufitu na poddaszu. D om nie naddaje się nawet na częściowe zgłoszenie do użytkowania. W ubiegłym roku zrobiłam mapę inwentaryzacyjną, bo już wszystkie media można było umieścić, a tę mapę chciał jakiś urząd, chyba od kanalizacji i wody. Z nowym rokiem znacznie podniesioo nam podatek od nieruchomości, teraz przysłano pismo, że budowa została zakończona w 2015 i nie złożyliśmy stosownej deklaracji. Mamy na to 7 dni. Czy dla Urzędu Gminy ta mapa jest dowodem na zakończenie budowy i naliczenie podatku od nieruchomości? W deklaracji mamy podać wymiary pomieszczeń powyżej 1,4m i 2,20m wysokości. Jak mam to zrobić jak nie ma nawet zrobionego jeszcze sufitu, podłóg, ocieplenia na skosach dachu? Przecież geodeta zajmował się tylko wymiarami budynku na zewnątrz i i instalacjami w gruncie. Nie wchodził nawet do środka.

Witaj,
Są dwie kwestie. Jedna to podatek od nieruchomości, druga to podatek od budynku. Podstawę dla ich pobierania są dane w ewidencji gruntów i budynków. Jeżeli chodzi o podatek od budynku to podstawą dla jego pobrania jest zakończenie budowy przy czym nie płaci się go za rok w którym nastąpiło zakończenie budowy tj.. zgłoszenia do użytkowania w PINB. Przynajmniej tak było kiedy ja oddawałem swój budynek. Tak czy inaczej nie minie Cię wizyta w UG i wyjaśnienia na jakiej podstawie naliczono podatek od budynku w sytuacji w której budowa nie została zakończona.

link2jack
20-04-2016, 21:32
Gmina posiłkuje się danymi z ewidencji gruntów i budynków. Otrzymali dane, iż zmieniło się użytkowanie gruntu to policzyli Ci podatek. Czy geodeta nie poinformował cię o tym iż wczesniejsza inwentaryzacja będzie się wiązała ze wzrostem podatku gdyż on składa do urzędu miasta/starostwa wniosek o zmiany w ewidencji? Chciałeś zaoszczędzić na mapie inwentaryzacyjnej budynku a zapłacisz tą kasę gdzie indziej.