PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja grzewcza współpracująca z pompą ciepła



kosny
18-04-2016, 21:44
Witajcie,

jestem coraz bardziej przekonany do zakupu pompy ciepła jako głównego źródła ciepła. Pierwonie od samego początku miał to być piec gazowy,
jednak po wstępnych przeliczeniach jestem coraz bliżej wyboru powietrznej pompy ciepła. Różnica cenowa jest niezbyć wielka (szkoda, że już postawiłem komin, bo różnica mogła być jeszcze mniejsza).

Przymierzam się do wykonania instalacji (cwu, zwu i co) w posadzce samodzielnie. Nie podejmę się instalacji w kotłowni i spięciu wszystkiego ze sobą - to już wykona podwykonawca. Teraz kilka pytań, pewnie trywialne, ale pomogą mi na pewno w dalszych rozważaniach:

1. Jakiej średnicy rur używać do ogrzewania podłogowego - standardowo z tego co czytam stosuje się średnicę fi16mm, ogólnie do większości źródeł ciepła. Czy dla pomp ciepła również?
2. Czy prawdą jest, że temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach można regulować prędkością przepływu wody w rurociągu i nie wymaga to żadnej dodatkowej automatyki? Jest to łatwe do regulacji czy bardziej metodą prób i błędów?
3. Czy garaż lepiej ogrzewać podłogówką czy grzejnikami niskotemperaturowymi?
4. Na poddaszu (jętki), raczej odpada ogrzewanie podłogowe, tutaj również ogrzewanie grzejnikami niskotemperaturowymi? Czy do grzejników należy wykonać oddzielną instalację z rozdzielaczami? Kolejne grzejniki planuję w łazienkach ("drabinki")
5. Planuję wykonać dla każdej kondygnacji oddzielną skrzynkę z rozdzielaczami, jaka powinna być średnica rurociągu łączącego oba rozdzielacze?
6. Czy cwu korzystniej jet grzać pompą ciepła? Czy np bufor z gzałką elektryczną?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Mareks77
20-04-2016, 11:23
1. Żródło ciepła nie ma znaczenia, ew przy źródłach niskotemperaturowych i 100% podłogówki nie stosuje się mieszaczy.
2. Regulacja poprzez rotametry metodą kolejnych przybliżeń (prób i błędów) jest to sposób na stałe ustalenie temperatury potrzebnej.
3. Jeśli musi być ogrzewany to tylko i wyłącznie grzejniki ze względu na większą możliwość regulacji. Ze względu na niższą temperaturę oczekiwaną garażu możliwe jest zasilenie grzejnika bezpośrednio z podłogówki.
4. Do grzejników na poddaszu zastosować na oddzielny rozdzielacz umieszczony na piętrze.
5. Średnice rur to 22 - 28 miedź
6. Jeśli pompa nie ma wbudowanego zbiornika to oddzielnie zamontować dodatkowy zbiornik z wężownicą na cele cwu.

Konsultant Viessmann
24-04-2016, 19:57
Witajcie,

jestem coraz bardziej przekonany do zakupu pompy ciepła jako głównego źródła ciepła. Pierwonie od samego początku miał to być piec gazowy,
jednak po wstępnych przeliczeniach jestem coraz bliżej wyboru powietrznej pompy ciepła. Różnica cenowa jest niezbyć wielka (szkoda, że już postawiłem komin, bo różnica mogła być jeszcze mniejsza).

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Witam!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania proponuję zadać pytanie specjalistom firmy Viessmann - odpowiedzą na wszelkie wątpliwości, a tym bardziej, że planujesz pompę ciepła - proponujemy nasze rozwiązania systemowo i kompletnie - to do niczego nie obowiązuje i nic nie kosztuje! Odpowiadamy w ciągu 72 godzin.

Zadaj pytanie TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/zapytanie-ofertowe.html)