PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu systemem zleconym - na czym oszczędzają i jak oszukują wykonawcy, co spra



heteranthera
21-04-2016, 19:52
Cześć,
Będziemy budować dom 125m2 dwie kondygnacje systemem zleconym do stanu deweloperskiego, potem zobaczymy. Wiem, bo czytałem że mogą być różne przygody i pierwszy temat to kierownik budowy, który jest w tym systemie "gratis". Natomiast w ramach oszczędności mogą sobie brać jakiegoś najtańszego, posmarowanego itp. Dodatkowo robią jakieś oszczędności po cichu na różnych etapach, żeby tylko zarobić.
Tutaj chciałem żebyście pomogli mi wylistować takie rzeczy, które trzeba kontrolować i w jaki sposób. Dla osób nie znających się na budowlance, system zlecony to chyba jedyne wyjście. Natomiast jakość budynku musi być taka jak w projekt przewiduje, a nie taka, która wytrzyma dokładnie tyle, ile gwarancji daje wykonawca, o ile w ogóle daje.

1) Powinienem mieć coś w rodzaju niezależnego kierownika nadzorującego, ew. zatrudnić jakąś firmę nadzorującą, jakie są koszty takiej osoby? Kogo wybrać, żeby nie wpaść z desczu pod rynne?
2) Fundamenty - czasem wylawają beton w piasek i niby są fundamenty jak czytałem :)
3) Uzbrojenie - oszczędzają na metalu, to jest niewidoczne, więc można trochę pooszukiwać

4... ?

Jak podejść do systemu zleconego? Co niezależny kierownik/nadzorca powinen kontrolować -jakie punkty budowy?
Jak często niezależny nadzorca powinien być na budowie?
Czy w praktyce podpisuje się z nimi jakieś umowy które dają jakąś gwarancje, że nasz dom będzie stał do końca naszych dni?

Elfir
21-04-2016, 20:39
kierbuda musisz mieć ustawowo. Najlepiej takiego, który nie jest związany z ekipą budowlaną.
W umowie określasz, które prace musi odebrać osobiście (czyli ile wizyt musi być na budowie). Tak samo uzgadniasz z ekipą - póki kierbud nie odbierze danego fragmentu prac, póty nie ma zaliczek, zapłaty.
Zwykle umawia się kierbuda na etapy po których następuje nieodwracalne zakrycie wykonanych robót - czyli w przypadku fundamentów - szalunek ze zbrojeniem. potem wyprowadzenie poziomu pierwszej warstwy bloczków/pustaków. Potem sprawdzenie zbrojenia i wysokości podciągów, nadproży, wieńców - zależnie od projektu. Fajnie jakby wpadł niespodziewanie podczas klejenia styropianu, żeby sprawdzić, czy prawidłowo nakładają klej, wykańczają okolice otworów okiennych, kołkują. Dalej nie pomogę, bo mam dach płaski , więc nie wiem jak w przypadku prac ciesielskich i dekarskich jest.


Inspektor nadzoru - można, jak się chce. Nie wiem czy ktoś na forum wynajmował?

heteranthera
21-04-2016, 21:12
Dzięki !! Firmy z którymi piszę, mówią, że one i tak mają swojego kierbuda, nie można go wymienić na swojego, wkońcu oni wewnętrznie jakoś się też muszą organizować natomiast można dodatkowo wziąć swojego. Sam pewnie nie wymyśle tych punktów, może sam niezależny kierbud by podpowiedział jakie to mają być momenty, jeśli oprócz wyżej wymienionych ktoś by jeszcze jakieś miał to będę wdzięczny, może już ktoś taką listę robił..

Apropo inspektora nadzoru, jak ktoś wynajmował to jeszcze prośba o napisanie czemu akurat inspektora a nie kierbuda. I jak znaleźć dobrego specjalistę, żeby nie potraktował tego jak zwykłą fuchę.

Qba30
21-04-2016, 21:46
Kierownik na budowie możne być tylko jeden, którego podajesz w PINBie. Ty jako Inwestor masz pełne prawo do zatrudnienia na własny koszt inspektora nadzoru, który za Ciebie dopilnuje tego co robi wykonawca i czy kierownik nie przymyka zbyt często oczu.
Inspektorem może być każda osoba z uprawnianiami, popytaj wśród znajomych, sąsiadów budujących o kierownika czy byli zadowoleni, czy pilnowali interesów inwestora itp Jeśli znasz kogoś w urzędzie miasta, gminy lub innych instytucjach to podpytaj o inspektora bo taki zazwyczaj tam pracuje na etacie lub umowie zlecenie... Możliwości jest sporo, jednak nie polecam najłatwiejszej formy czyli przeglądarki Internetowej- tu musi być ktoś sprawdzony i polecony.
Jeśli wykonawca narzuca Ci swojego kierownika i nie widzi możliwości aby był nim ktoś zatrudniony przez Ciebie to zastanów się dwa razy...

Elfir
21-04-2016, 21:48
Dzięki !! Firmy z którymi piszę, mówią, że one i tak mają swojego kierbuda, nie można go wymienić na swojego,

Nie można inspektora zamiast kierbuda.
Kierbud jest narzucany inwestorowi ustawowo.

Na jednej budowie nie można mieć dwóch kierbudów naraz, więc jak wynajmiesz drugiego kierbuda to on de facto pełni rolę inspektora.

Narzuconego kierbuda bym się nie bała, kiedy jest twój inspektor. W końcu kierbud odpowiada za BHP na budowie, wiec jak ekipa ma swojego w cenie budowy, to niech on ich pilnuje.

jajmar
21-04-2016, 22:02
Nie można inspektora zamiast kierbuda.
Kierbud jest narzucany inwestorowi ustawowo.

Na jednej budowie nie można mieć dwóch kierbudów naraz, więc jak wynajmiesz drugiego kierbuda to on de facto pełni rolę inspektora.



Po raz kolejny mieszasz ludziom w głowie. Kierownik budowy to nie jest inspektor budowy. Kierownik wg prawa odpowiada za wybudpwanie budynku zgodnie z prawem i przepisami a inspektor go kontroluje. Wg praw budowlanego łączenie funkcji inspektora i kierownika w jednej osobie JEST ZABRONIONE.

Elfir
21-04-2016, 22:21
jajmar - pokaż dokładnie placem, gdzie napisałam, że kierbud to inspektor.
bo mam wrażenie, że masz problem z interpretacją tekstu pisanego, kolejny raz.

Jesli na budowie jest kierbud ekipy, a ktoś wynajmie osobę, która z zawodu jest kierbudem, to jaką rolę będzie pełniła? Inspektora czy drugiego kierbuda?

Mój kierbud, nie związany z ekipą, dopilnowywał również, żeby dom był zbudowany z godnie z projektem i reprezentował mój interes (moim interesem było wybudowanie porządnie, dokładnie i zgodnie z projektem) - czyli naruszył prawo?

jajmar
21-04-2016, 22:55
jajmar - pokaż dokładnie placem, gdzie napisałam, że kierbud to inspektor.
bo mam wrażenie, że masz problem z interpretacją tekstu pisanego, kolejny raz.

Jesli na budowie jest kierbud ekipy, a ktoś wynajmie osobę, która z zawodu jest kierbudem, to jaką rolę będzie pełniła? Inspektora czy drugiego kierbuda?

W czasie jak pisałem posta edytowałaś tekst , pierwotny post był trochę inny.

Nie ma czegoś takiego jak zawód "kierbud" kierownik budowy to funkcja, ale ci sami ludzie są inspektorami nadzoru, inżynierami budowy, kontrataku itd. Jak zatrudniasz kierownika masz kierownika, jak zatrudniasz inspektora to masz inspektora, nie mieszaj tych nazw i funkcji o to po raz kolejny proszę.

A na budowie może być więcej niż jeden kierownik, są kierownicy budowy i kierownicy robót i nawet przy domku może być ze 3-4 kierowników w DB wpisanych.

Elfir
21-04-2016, 23:04
do pierwotnego posta dopisałam końcówkę o moim kierbudzie, żeby nie mnożyć postów.

jajmar - komplikujesz temat. Jeśli ktoś poleca kierbuda na forum, to używa skrótu myślowego, bo poleca osobę z uprawieniami budowlanymi. Jeśli ktoś się ogłasza na wizytówce jako "kierbud" to co? Nie może pełnić roli inspektora nadzoru, osoby do odebrania mieszkania, konsultanta budowlanego? Przecież o takim kontekście piszę.

Nie wiedziałam, że kierbudów może być kilku. Nigdy się z tym nie spotkałam przy budowie domu jednorodzinnego.

jajmar
21-04-2016, 23:11
jajmar - komplikujesz temat. Jeśli ktoś poleca kierbuda na forum, to używa skrótu myślowego, bo poleca osobę z uprawieniami budowlanymi. Jeśli ktoś się ogłasza na wizytówce jako "kierbud" to co? Nie może pełnić roli inspektora nadzoru, osoby do odebrania mieszkania, konsultanta budowlanego? Przecież o takim kontekście piszę.



I to ja komplikuje nazywając funkcje zgodnie z ich nazewnictwem w PB, bez skrótów myślowych i kontekstów ?

Elfir
21-04-2016, 23:24
Abstrahując od tego jak to wygląda w teorii, zewnętrzni kierbudowie na budowach domków jednorodzinnych systemem gospodarczym, gdzie różne ekipy się przewijają, są bardziej inspektorami nadzoru, niezależnie od tego jak bardzo cię to drażni i jak bardzo będziesz wytykał, że to niezgodne z prawem i że mylę pojęcia.
Bo organizacją budowy zajmuje się inwestor. Inwestor wynajmuje geodetę i zleca mu wytyczenie budynku. Inwestor organizuje plac budowy, oznakowuje go i grodzi. Inwestor z wykonawcą w końcu ustala przebieg etapów budowy. Rola zewnętrznego kierbuda sprowadza się do wpisów w dzienniku i kontroli prac wykonanych przez ekipę, czy są prowadzone zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę. A więc reprezentuje interes swojego zleceniodawcy - inwestora. I nie pilnuje ekipy, bo to robi inwestor. Nie pilnuje przestrzegania zasad BHP, bo odwiedza budowę tylko kilka razy, a nie jest na niej stale.

Nie ma sensu teoretyzować, bo rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Nikt na swojej budowie w kasku nie chodzi, a przecież przepisy są jednoznaczne.
Przecież od wielu lat mówi się o tym, że kierbud na budowie domu jednorodzinnego systemem gospodarczym to kuriozum.

Oczywiście, jak ekipa ma swojego kierbuda to inwestor najlepiej jak wynajmie osobę z uprawieniami (np. która na budowie znajomego pełni rolę zewnętrznego kierbuda) i powierza mu się rolę inspektora nadzoru - tak lepiej sformułowane?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-04-2016, 08:37
polecam Prawo Budowlane :
Rozdział 2 " Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie " oraz
Rozdział 3 " Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego "

beton44
22-04-2016, 15:08
Proponuję wstrzymać swoje Pegazy !!!

Może tak na temat - od spodu - zacznę na czym oszczędzą przy ogólnie "fundamentach".

Prawdopodobnie zrobią "fundament" wedle moich rysunków wersja nieprawidłowa. Ryjąc te rowy koparą gdzieniegdzie przekopią i potem nasypią ziemi do wyrównania, ot tak rozgarną ją łopatą i będzie. Nieprawidłowo połączą zbrojenie ławy /o ile występuje zbrojenie/. Cisną to zbrojenie na ziemię na dnie wykopu /brak otuliny/ i beton naprzód !!!, a zbrojenie lata Bóg wie gdzie. Do tego betonu wleją wody dużo dużo dużo coby sam się rozpłynął...
Na wykonany fundament położą jakąś folijkę wciskając że to najlepsze rozwiązanie izolacji przeciwwilgociowej i na wieczność.

Kto dalej ???