PDA

Zobacz pełną wersję : Założenia projektowe.



Lukasz_lb
22-04-2016, 22:47
Witam

Codzienne przekopuje forum w poszukiwaniu wszelkich informacji, które przydadzą mi się podczas budowy domu. Niestety często zdarza się tak, że interesujący temat kończy się bezsensowną dyskusja nie na temat, która ciągnie się przez kilka stron.
Dlatego jestem zmuszony do założenia tego tematu i mam nadzieję, że uzyskam w nim odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Jestem na etapie tworzenia projektu indywidualnego. W najbliższych dniach będziemy z architektem podejmować ważne decyzje ale ja ciągle nie jestem zdecydowany.
Zależy mi na wybudowaniu domu w miarę tanio i taniego w eksploatacji.
Dom będzie na bazie prostokąta 14,8 x 11,8.
Zacznijmy od samego dołu. Płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty. Co będzie tańsze, a co będzie lepsze w przypadku budowy domu ciepłego?
Ściany to albo ceramika albo silikat. I teraz nasuwa się pytanie, czy akumulacyjność silikatów to, aż tak duża zaleta? Fakt, że łatwiej w takim domu utrzymać temperaturę ale z drugiej strony ciężej go nagrzać i ciężej wystudzić. Poza tym jest to materiał ciężki i trudniej się z niego buduje.
Jeśli chodzi o strop to zastanawiam się nad stropem drewnianym. Planuje dom parterowy ze strychem na zasadzie graciarni i może kiedyś do adaptacji na pomieszczenia mieszkalne. Według mojego rozumowania strop drewniany powinien być tańszy i spełniać moje wymagania. Ale może się mylę.
Ogrzewanie jeszcze nie wybrane bo mam zamiar zrobić OZC ale wybór będzie się toczył pomiędzy ogrzewaniem na gaz, prądem albo pompą ciepła powietrze woda. I tutaj prośba do was, czy moglibyście mi napisać jak dokładnie ogrzewać dom prądem żeby było jak najtaniej?
Instalacja ogrzewania to podłogówka no i chyba niskotemperaturowa będzie najlepszym wyborem, prawda?
No i na sam koniec wentylacja. Czy mechaniczna jest dużo droższa od grawitacyjnej? Bo wiem, że jest dużo lepsza i zwiększa komfort mieszkania.

Zastanawia mnie też to czy w budowaniu domu w miarę energooszczędnego akumulacyjność jest bardzo ważna? I pytanie o izolacje, czy 20cm styro w ściany, 20 cm wełny w strop i 15 cm styro w podłogę to dobre rozwiązanie czy gdzieś trzeba dodać? Oczywiście zależy mi na spojrzeniu w miarę ekonomicznym, bo wiadomo, że w pewnym momencie dokładanie cm ocieplenia przestaje mieć sens ekonomiczny.

Z góry dziękuję za przeczytanie tego posta i za wszelkie odpowiedzi.

jacek.zoo
23-04-2016, 08:44
Witam

Codzienne przekopuje forum w poszukiwaniu wszelkich informacji, które przydadzą mi się podczas budowy domu. Niestety często zdarza się tak, że interesujący temat kończy się bezsensowną dyskusja nie na temat, która ciągnie się przez kilka stron.
Dlatego jestem zmuszony do założenia tego tematu i mam nadzieję, że uzyskam w nim odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Jestem na etapie tworzenia projektu indywidualnego. W najbliższych dniach będziemy z architektem podejmować ważne decyzje ale ja ciągle nie jestem zdecydowany.
Zależy mi na wybudowaniu domu w miarę tanio i taniego w eksploatacji.
Dom będzie na bazie prostokąta 14,8 x 11,8.
Zacznijmy od samego dołu. Płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty. Co będzie tańsze, a co będzie lepsze w przypadku budowy domu ciepłego?
Ściany to albo ceramika albo silikat. I teraz nasuwa się pytanie, czy akumulacyjność silikatów to, aż tak duża zaleta? Fakt, że łatwiej w takim domu utrzymać temperaturę ale z drugiej strony ciężej go nagrzać i ciężej wystudzić. Poza tym jest to materiał ciężki i trudniej się z niego buduje.
Jeśli chodzi o strop to zastanawiam się nad stropem drewnianym. Planuje dom parterowy ze strychem na zasadzie graciarni i może kiedyś do adaptacji na pomieszczenia mieszkalne. Według mojego rozumowania strop drewniany powinien być tańszy i spełniać moje wymagania. Ale może się mylę.
Ogrzewanie jeszcze nie wybrane bo mam zamiar zrobić OZC ale wybór będzie się toczył pomiędzy ogrzewaniem na gaz, prądem albo pompą ciepła powietrze woda. I tutaj prośba do was, czy moglibyście mi napisać jak dokładnie ogrzewać dom prądem żeby było jak najtaniej?
Instalacja ogrzewania to podłogówka no i chyba niskotemperaturowa będzie najlepszym wyborem, prawda?
No i na sam koniec wentylacja. Czy mechaniczna jest dużo droższa od grawitacyjnej? Bo wiem, że jest dużo lepsza i zwiększa komfort mieszkania.

Zastanawia mnie też to czy w budowaniu domu w miarę energooszczędnego akumulacyjność jest bardzo ważna? I pytanie o izolacje, czy 20cm styro w ściany, 20 cm wełny w strop i 15 cm styro w podłogę to dobre rozwiązanie czy gdzieś trzeba dodać? Oczywiście zależy mi na spojrzeniu w miarę ekonomicznym, bo wiadomo, że w pewnym momencie dokładanie cm ocieplenia przestaje mieć sens ekonomiczny.

Z góry dziękuję za przeczytanie tego posta i za wszelkie odpowiedzi.

Lecac od dolu, czy plyta czy zwykly, ja akurst nie wiem, nie rozwazalem plyty. Co do scian to ja mam ceramike, nie porownywalem innych materialow, mam przekonanie do porothermu i juz :) fakt fakte przerabane cos bruzdowac czy cos zawiesic, ale na to sie zdecydowalem. Co do energooszczednosci, to przy takim ociepleniu chyba daleka droga do tego, ale to co proponujesz jesz ok, tylko w strop dalbym 30welny.
Co do stropu, i lany i drewniany ma plusy i minusy. Minus lanego czy terriwy to cena. Ja mam drewniany, wyszedl duzo tsniej niz betonowy. Do minusuow drewnianego to raz ze trzeba sie nauczyc chodzic po legarach, ja raz wpadlem kulasami do salonu :) druga rzecz jezeli chcesz adoptowac poddasze to na pewno drewniany bedzie glosniejszy, trzecia rzecz drewniany taniej wykonczyc od spodu, tj plytami gk niz tynkowanie, ale mimo ze mam zdobione jak w ksiazce napisane, podwojny stelaz, uniflot, rozstawy profili to sufit mi peka, gdzies za 2 lata jak wszystko siadzie i sie ulozy to naprawie rysy i mam nadzieje bedzie juz ok. Co do wentglacji, ponoc mechaniczna jest lepsza, ale nie mialem nikogo znajomego kto taka ma zeby troche poprzebywac i zobaczyc jak to jest to zrobilem grawitacyjna.druga rsexz, ostatnio bylem z psami i u sasiada parenascie domow dalej chodzila wntylacja, na zewnatrz naprawde mocno bylo slychac, i by mnie to wkurzalo. Mimo ze wyrzut mial z boku domu w polowie to na ulicy bylo slychac, czyli np siedzac na tarasie te, slychsc jak szumi.
I co do adsptscji poddasza, ja mam parterowke i cala gora jest zrobiona na graciarnie, schody rozklaeane w garazu, i mimo ze dopiero teraz znossze tam graty to jestem zadowolojy bo wszystko mi sie zmiesci, lacznie z basenem i zjezdzalnia dla dzieciakow i oponoami na zime. Bez takiego miejsca wszystko jest pod rekami w garazu. A tak naorawde ile ludzi znam ktorzy zostawili gore do adaptscji to nikt trgo nie zrobil bo dol wystarcza

jajmar
23-04-2016, 08:48
NA te pytanie sa naprawdę dziesiątki dyskusji na FM , czytaj i wyrabiaj sobie swoje zdanie. Tak ogólnie teraz w zgodzie z przepisami nie da sie wybudować z założenie zimnego domu. Zimny może się okazać każdy dom z każdego materiału byle jak wykonany.
Co do matriału na ściany jest jeszcze BK lekki i łatwy w obróbce. Co do akumulacji skoro planujesz podłogówke to ona już sporo akumuluje, kolejna sprawa to sposób grzana budynku jak planujesz grzać 3 godziny na dobę, czy włączyć CO we wrześniu a zgasić w kwietniu? Ja np włączam we wrześniu i leci cały czas to z czego jest ściana nie ma wielkiego znaczenia. Osobiście uważam że wszystko tylko nie współczesna ceramika.

jacek.zoo
23-04-2016, 09:40
NA te pytanie sa naprawdę dziesiątki dyskusji na FM , czytaj i wyrabiaj sobie swoje zdanie. Tak ogólnie teraz w zgodzie z przepisami nie da sie wybudować z założenie zimnego domu. Zimny może się okazać każdy dom z każdego materiału byle jak wykonany.
Co do matriału na ściany jest jeszcze BK lekki i łatwy w obróbce. Co do akumulacji skoro planujesz podłogówke to ona już sporo akumuluje, kolejna sprawa to sposób grzana budynku jak planujesz grzać 3 godziny na dobę, czy włączyć CO we wrześniu a zgasić w kwietniu? Ja np włączam we wrześniu i leci cały czas to z czego jest ściana nie ma wielkiego znaczenia. Osobiście uważam że wszystko tylko nie współczesna ceramika.

U mnie juz po ptakach, ale z ciekawosci dlaczego nie ceramika? I czym sie rozni wspolczesna od nie wspooczesnej?

jajmar
23-04-2016, 09:57
Jak to czym , stara to była z gliny współczesna to glina +śmieci które jak się wypalą to masz ciepłe dziury :) Dlaczego nie bo jest to najbardziej lichy materiał jaki występuje łatwo się kruszy, trudno docina wieszanie na tym czegoś - ciężko, cena tez często nie zachwyca itd.

jacek.zoo
23-04-2016, 10:24
Jak to czym , stara to była z gliny współczesna to glina +śmieci które jak się wypalą to masz ciepłe dziury :) Dlaczego nie bo jest to najbardziej lichy materiał jaki występuje łatwo się kruszy, trudno docina wieszanie na tym czegoś - ciężko, cena tez często nie zachwyca itd.

Kumam o co chodzi, ale juz mam po ptakach jak pisalem, ale za to mam najbardizej naturalny i zdrowy material, i co najwazniejsze oddychajacy. Tylko w zimie okladam koldra dookola bo jak tak oddycha to zeby sie nie przeziebil :p

Lukasz_lb
24-04-2016, 10:23
Czyli strop drewniany wyjdzie taniej niż lany, tak? Jeśli chodzi o wykonanie go tak żeby później można było zrobić poddasze użytkowe to nie powinno być problemu, bo przecież domy drewniane tak właśnie mają.
A wyjdzie taniej, płyta fundamentowa czy ławy?

jajmar
24-04-2016, 12:05
Czyli strop drewniany wyjdzie taniej niż lany, tak? Jeśli chodzi o wykonanie go tak żeby później można było zrobić poddasze użytkowe to nie powinno być problemu, bo przecież domy drewniane tak właśnie mają.
A wyjdzie taniej, płyta fundamentowa czy ławy?

Zdecyduj się na coś przed budową albo buduj parter i strych albo dom z poddaszem użytkowym od początku wersja na zaś najdroższa z możliwych.

Lukasz_lb
24-04-2016, 12:22
Jeśli chodzi o poddasze to w moim przypadku może być tak że już zawsze zostanie strychem bo na dole trzy pokoje plus salon ale w razie W chciałbym mieć możliwość zrobienia na górze jednego pokoju z łazienką. Dlatego mocno się zastanawiam nad stropem.

Elfir
25-04-2016, 13:31
to zrób ten strop tylko nad częścią domu.

Lukasz_lb
25-04-2016, 18:34
Tzn. jak? Nad częścią strop lany a nad resztą drewniany?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
26-04-2016, 19:21
Jeśli chodzi o poddasze to w moim przypadku może być tak że już zawsze zostanie strychem bo na dole trzy pokoje plus salon ale w razie W chciałbym mieć możliwość zrobienia na górze jednego pokoju z łazienką. Dlatego mocno się zastanawiam nad stropem.

... musisz mocno decyzję przemyśleć. Jeśli myślisz o pomieszczeniu z łazienka na poddaszu, to należy myśleć nie tylko o stropie ( nośnym ), ale również o schodach na poddasze, komunikacji parteru / poddasza, doświetleniu ( możliwego ) pomieszczenia na poddaszu, wysokości do kalenicy, czy ( choćby ) wyprowadzeniu instalacji do możliwej łazienki ...

Elfir
26-04-2016, 19:33
Tzn. jak? Nad częścią strop lany a nad resztą drewniany?

rekuperator nie musi stać na lanym stropie. Chodzi o ocieplenie.