PDA

Zobacz pełną wersję : Pokrycie dachu na 22° jaka dachówka / membrana ?



kamil2k3
24-04-2016, 15:09
Czytam już trochę o tych dachach i przyznam nie mogę podjąć decyzji na jakie pokrycie się zdecydować.

Pierwsze założenie było takie aby zrobić bez deskowania na membranie i na to dachówka cementowa.
Na dzień dzisiejszy bliżej mi jednak do deskowania dachu bo wiatr w moim terenie szaleje.

Dach dwuspadowy o kącie 22° wykonany na wiązarach bez poddasza użytkowego będzie tam jedynie strych na jakieś graty, tym samym ocieplony będzie jedynie strop drewniany.

Nie wiem jeszcze czy zastosuję membranę czy jednak papę imo membrana z uwagi na paro przepuszczalność wydaje mi się nowocześniejszym wyjściem jednak ile ona wytrzyma nie wiadomo.
Stąd pytanie jeśli membrana to jaka jest najlepsza ?
Mówią, że trójwarstwowa ale konkretnie jaki model można polecić ?

No i większy problem jaką dachówkę proponujecie na niewielki spadek dachu bo jedynie 22° ?

Osobiście bardzo podoba mi się braas teviva w powłoce cisar kolor grafit, ale nie wiem jak będzie wyglądać na moim dachu i czy nie będzie podwiewać tych dachówek.

Na pewno chcę kolor w odcieniach szarości, grafitowy itp wzór podoba mi się prosta ale i bałtycka od brass nie jest zła pytanie która lepiej będzie wyglądać na takim dachu i da lepsze pokrycie.

Ewentualnie wysłucham innych propozycji co możecie polecić ?

280m
24-04-2016, 18:14
Ja ma ok. 27 stopnie i dałem deskowanie i papa widziałem kilka foli i to naprawdę drogich po kilku kilkunastu latach nie chcę ryzykować po co ryzykować. dachy na domach krytych papą tylko, wytrzymują dziesiątki lat jak są dobrze zrobione, czyli na krycie wstępne tym bardziej. Co do dachówki to producenci podają do jakiego pochylenie dachu się dany model dachówki nadaje i jakie się zaleca krycie wstępne.

porzadny
03-05-2016, 09:36
1. Braas teviva - bardzo fajna dachówka. Generalnie pąłskie dachówki wyglądają super i są aktualnie na topie. W powłoce cisar, czyli jak angobowana. Jeżeli bardzo chcesz szukać porównania to możesz porónać sobie na żywo w hurtowni np. z Bogenem Plano.

2. NIe słuchaj o tych membranach, co po kilku latach sparciały. Albo to nie były membrany, tylko zwykłe folie, albo nie były odpowiednio stosowane (np. z byt długo trzymane na dachu bez przykrycia dachówką) albo były jedne z najtańszych. Ja ze swojej strony mmogę polecić Dorkena MAXX X, a le to droższa półka. Jeżeli chcesz coś tanszego,ale również bardzo wytrzymałego to zapytaj o Avaline Titanium albo Avaline Exclusive.

3. Membrany powstały własnie po to, by usuwać niedoskonałości papy. Jasne, że papa jest solidniejsza, ale i znacznie drozsza, a przede wszystkim tworzy na poddaszu swoistą puszkę. Membrana wysokiej klasy (wysokoparprzepuszczalna) zapewnia wyprowadzanie z poddasza nagromadzonej wilgoci i chronie przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz, a w dodatku pomaga utrzymywać przestrzeń pod pokryciem w odpowiednim stanie.

Ja bym się nie zastanawaił nad wyborem i postawił właśnie na membrany. Paroizolacyjną od strony poddasza i wysokopraoprzepuszczalną od strony pokrycia dachowego. Duzo taniej niż papa z deskowaniem i znacznie szybsze ukłądanie.

Adrian1224
03-05-2016, 13:48
Najlepszej foli zawsze będzie daleko do papy z pełnym deskowaniem.
Przy pełnym deskowaniu od razu cała konstrukcja dachu robi się dużo sztywniejsza i mocniejsza,dobrze widać to po dachach z eternitem.
Te które nie mają pełnego deskowania mają eternit pokruszony,popękany a na pełnym deskowaniu jest jak nowy tyle że porośnięty różnym syfem.
Przy deskowaniu jest też 100 % gwarancji że żaden gryzoń nie zrobi spustoszenia z warstwą ocieplenia.
Według mnie jak kogoś stać na dachówkę a nie ma na papę i deski to powinien pokryć dach tańszą blachą i wtedy będzie miał na papę i deski.
W końcu robi się to na kilkadziesiąt lat.
Nigdy nie wiadomo co się kiedyś stanie,jak przy dachu z membraną spadnie jakaś dachówką podczas wichury i ulewy to nie będzie tak kolorowo jak przy papie.

kamil2k3
03-05-2016, 17:49
Tu nie chodzi o koszt, ale o to co jest lepsze pod względem technicznym dla dachu, w PL istnieje przekonanie, że jak tak robili 90 lat temu to znaczy że robili dobrze i nie ma co tego zmieniać, skoro tak czemu nie robi się dalej instalacji na 1 bezpiecznik najczęściej z gwoździem w środku przecież kiedyś tak robili.

Ja ocieplam jedynie strop nie skosy w ogóle na skosach nie będzie nic strych nieużytkowy na graty nawet jak kropla wody spadnie na podłogę na strychu nie będzie tragedii byle nie leciało ciurkiem.

Jeśli brałbym membranę to jakąś lepszą np tyvek pro czy właśnie dorkena, a dlaczego się nastawiam na membranę ?
Bo odnośnie złej wentylacji na poddaszu jest masa tematów a o uszkodzonych membranach znacznie mniej chyba że faktycznie uszkodzonych mechanicznie, fakt nie wiemy co będzie za 20 lat z tą membraną, ale jakoś w innych krajach tak budują i żyją.
Fakt te stare membrany z przed lat niebyły najlepszej jakości ale przeszukałem internet i o przeciekach z tyvek pro nic nie znalazłem jedynie rozwarstwienie niemające niby wpływu na funkcjonowanie.

Co do dachówki to właśnie teviva najbardziej wpada mi w oko ale czy warto tyle dopłacać tylko za ładniejszy dach to sam nie wiem heh z niczym innym tyle się nie zastanawiam jak z tym dachem.

Andrzej Wilhelmi
08-05-2016, 23:22
3. Membrany powstały własnie po to, by usuwać niedoskonałości papy. Jasne, że papa jest solidniejsza, ale i znacznie drozsza, a przede wszystkim tworzy na poddaszu swoistą puszkę. Membrana wysokiej klasy (wysokoparprzepuszczalna) zapewnia wyprowadzanie z poddasza nagromadzonej wilgoci i chronie przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz, a w dodatku pomaga utrzymywać przestrzeń pod pokryciem w odpowiednim stanie.
.
Czy aby wiesz o czym piszesz? A jakie to są niedoskonałości papy? Co rozumiesz po słowem "wilgoć"? Para wodna przechodzi przez folię wysokoparoprzepuszczalną w obie strony. Gdy po obu stronach takiej folii stężenie pary wodnej jest takie samo to żadnego przepływu pary wodnej nie będzie. Folie są dla tych, którzy nie potrafią poprawnie zwentylować dachu. A większość dekarzy nie potrafi. Przy tak małym nachyleniu połaci wyłącznie papa i to zgrzewana na zakładach. Pozdrawiam.