PDA

Zobacz pełną wersję : Czerpnia i wyrzutnia - gdzie umiescić ?



dropsec
25-04-2016, 11:00
Witam,
Mam dylemat gdzie umieścić czerpnię i wyrzutnię.
Mam taką sytuację, że na poddaszu mam rekuperator (zaizolowane poddasze) dach dwu-spadowy.

Teoretycznie można byłoby umiescić po przeciwległych ścianach szczytowych (przy samej kalenicy), ale panowie od wentylacji proponują aby umieścić je na jednej ścianie poddasza (nieuzytkowego) i rozmiescić je z odległością 4-5 m od siebie. Z tym że od tej strony na dole mam tuż pod okna od sypialni oraz od pokoju dzieciecego. A poniżej jakieś 10 m odległosci jest wywiewka z oczyszczalni ścieków, tu jest też taras nad garażem oraz obok parking.

Pytanie czy nie lepiej umiescić na drugiej stronie domu w ścianie szczytowej, tam są pola i poniżej tylko taras/pergola - z tym że od tej strony są dość silne wiatry zachodnio północne.

Ktoś podpowie które zło wybrać ? :)

Tomaszs131
25-04-2016, 11:18
Na pewno czerpni nie umieszczałbym po stronie południowej. U mnie jest po wschodniej a wyrzutnia po północnej stronie budynku.

dropsec
25-04-2016, 11:37
U mnie obecnie jest po wschodniej i czerpnia i wyrzutnia (zaplanowana na jutro), ale wlasnie rozważam dać wyrzutnie na stronę zachodnio-polnocną... tylko wtedy kanal wyrzutni bedzie dość długi okolo 10 metrow.

dropsec
25-04-2016, 11:38
A dlaczego nie na południową stronę swoją drogą ?

Tomaszs131
25-04-2016, 11:45
W lecie temperatura powietrza może osiągnąć 35oC lub więcej, taką temperaturę miałbyś dostarczaną do budynku. Chyba byś tego nie chciał. Po stronie zacieninej w południe temp. będzie o wiele niższa. Stąd u mnie czerpania po wschodniej stronie budynku.

romano78
25-04-2016, 14:34
U mnie obecnie jest po wschodniej i czerpnia i wyrzutnia (zaplanowana na jutro), ale wlasnie rozważam dać wyrzutnie na stronę zachodnio-polnocną... tylko wtedy kanal wyrzutni bedzie dość długi okolo 10 metrow.

Ja też mam na wschodniej czerpnie raczej bym nie dawał wyrzutni na północny zachód wiatry raczej najczęściej wie ja z tamtej strony

dropsec
25-04-2016, 16:53
raczej bym nie dawał wyrzutni na północny zachód wiatry raczej najczęściej wie ja z tamtej strony
Masz na mysli czerpnie, nie wyrzutnie ?

Ok, strony świata są ważne, ale co myślicie o tym odpowietrzeniu z oczyszczalni, nie wiem czy coś tam się z tego będzie ulatniać (oczyszczalnia biologiczna), ale gdyby to nie zasysnie tego wyrzutnia? I jak się mają okna do miejsca czerpni/wyrzutni ?

Tomaszs131
25-04-2016, 17:02
Masz wyprowadzony kominek odpowietrzający z oczyszczalni ponad kalenicę? Kominek musi być owiewny z każdej strony.

Indiana_
25-04-2016, 19:20
Czerpnię dajemy zwykle z przeciwnej strony niż jakieś wywiewki kanalizacji. Generalnie jednak, jak widzisz każdy pisze o stronie, a nikt nie wie gdzie tam co masz od południa czy od północy. Takie rozważania najlepiej przeprowadzać z firmą, która Ci montuje :-)

Tomaszs131
25-04-2016, 20:49
Problem w tym, że firma ma już swoją wizję- wystarczy doczytać;)
Umiejscowienie wywietrznika oczyszczalni powyżej linii kalenicy pozwoli spokojnie spać.
W innym wypadku nie pokusiłbym się na lokalizację czerpni po tej samej stronie co oczyszczalnia.

dropsec
26-04-2016, 07:45
Umiejscowienie wywietrznika oczyszczalni powyżej linii kalenicy pozwoli spokojnie spać.
W innym wypadku nie pokusiłbym się na lokalizację czerpni po tej samej stronie co oczyszczalnia.

Mam odpowietrzenie instalacji kanalizacyjnej na wysokości kalenicy w środku jej długości, mam też drugie odpowietrzenie przy gruncie za oczyszczalnią. Oby dało rade :)