PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup domu 100 metrów od drogi krajowej - hałas



Consponsa
25-04-2016, 12:26
Drodzy forumowicze,

Znalazłam ciekawy dom do kupienia, świetna lokalizacja i bardzo dobra cena.
Do ma jeden problem - stoi w linii prostej 100 metrów od drogi krajowej - pierwsza linia zabudowy.
Hałas na działce koło domu jest duży, dom stoi około 3 metrów nad drogą.

Mam pytanie, jak myślicie:
- czy jak postawią ekrany wzdłuż drogi krajowej to poprawi mi to komfort akustyczny?
- czy są jakieś sposoby na tłumienie hałasu na działce, myślałam o szumiących roślinach, trawach, może jakieś aktywne metody tłumienia?
- jakie macie doświadczenia z "wyciszaniem" działki?

Dodam, że budowa muru/ogrodzenia pełnego nie jest możliwa - działka nie jest duża, droga jest od południa. Wysokie ogrodzenie odcięło by mnie od słońca.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

mafef
25-04-2016, 12:39
Duże wysokie drzewa zapewne by wytłumiły trochę dźwięk, ale szum dalej pozostanie.
Podjedź sobie gdzieś w okolicę gdzie masz ekrany akustyczne przy drodze, stań w podobnej odległości i zobacz.

Weź pod uwagę, że motocykle, sportowe auta, które mają dosyć głośny wydech mimo wszystko będzie ciągle słychać. Szczególnie wieczorami, gdy "chłopaki" wylatują pośmigać.

agao_83
25-04-2016, 12:47
hałas rozchodzi się pod kątem 45st., więc działka powyżej drogi nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Dodatkowa bariera w postaci drzew na pewno trochę pomoże pytanie tylko - na ile? W sumie człowiek do wszystkiego się przyzwyczaja, więc pewnie po 3-4 miesiącach mieszkania przestałbyś zwracać uwagę na hałas :)

CityMatic
25-04-2016, 13:10
- jakie macie doświadczenia z "wyciszaniem" działki?

Z góry dzięki za odpowiedzi.


Hałas to mały problem w porównaniu do zanieczyszczenia powietrza
http://www.zm.org.pl/?t=koalicja.wplyw_transportu w życiu bym nie chciał takiej działki, a tym bardziej kupił

Elfir
25-04-2016, 13:25
na pewno ekrany nieco pomogą. Mam porównanie w swojej okolicy.
Bez ekranów nawet ok. 50 m szerokości las nie tłumi warkotu samochodów - jest głośniej w okolicy domów stojących w lesie, dobre 100 m od trasy, niż bliżej drogi, ale za ekranami (i poniżej wysokości szosy).

piotrek0m
26-04-2016, 06:29
Drodzy forumowicze,

Znalazłam ciekawy dom do kupienia, świetna lokalizacja i bardzo dobra cena.
.

Bardzo dobra cena, bo dom stoi 100 metrów od drogi i trudno będzie go sprzedać. Wydając pieniądze życia na dom warto rozważyć wpływ otoczenia i przemyśleć czy 50-100 tyś złotych mniej będą warte codziennego życia w pobliżu ruchliwej drogi? Oczywiście, że mieszkańcy bloków w miastach mieszkają przy drogach, ale czy nie po to kupujemy dom żeby mieć nieco wygodniej ?