PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o rady/sugestie/ocene projektu.



Kynio7
25-04-2016, 12:39
Witam,

wraz z narzeczoną zdecydowaliśmy się jakiś czas temu na budowę naszego pierwszego domu. Od tego czasu przeczytałem wiele na ten temat i chciałbym zapytać WAS doświadczonych inwestorów czy koncepcja która wybraliśmy jest słuszna.
Ogólnie zabieram się do tego w mega asekuracyjny sposób ponieważ póki co nie mamy nawet działki :) ale lubie w życiu planować pewne rzeczy, a budowa domu jest procesem jak najbardziej do poważnej analizy. Zdaje sobie sprawę że popełnię pewnie sporo błędów ale chciałbym jak najbardziej zminimalizować ich ilość.
Działkę planujemy kupić w okresie wakacji i wystartować z budowa jeszcze w tym roku (pazdziernik?).
Po decyzji o budowie, mój plan był następujący:
1. Nauczyć się przynajmniej podstaw na czym to wszystko polega.
1. Wybrać projekt
2. Wybrać sposób ogrzewania domu, przeanalizować wszystkie możliwości jeśli chodzi o najważniejsze kwestie.
3, Kupić działkę, która będzie pasować pod wybrany projekt
4. BUDOWAC DOM.

Jakie były i nadal są nasze główne założenia?
-dom max 150m + garaż (wystarczy jednostanowiskowy, na drugie auto planuje walnąć sobie wiate)
-oprócz salonu 3 główne sypialnie + gabinet + dwie łazienki
-kwota jaka chcemy przeznaczyć to w sumie 550-570tys (100tys działka / 450-470tys budowa + wykończenie ) wiec ma być to raczej prosta bryła z dachem dwuspadowym bez szaleństw
-mamy XXI wiek więc chciałbym żeby ten dom był w miarę nowej technologii (żadnego pieca na węgiel, raczej coś zautomatyzowanego)
-system raczej zlecony do stanu 'deweloperskiego' (stan deweloperski w moim odczuciu to taki stan w którym ściany sa gotowe do malowania, podłogi gotowe na kładzenie płytek/paneli itd. Ogólnie taki stan jak kupujemy mieszkanie od dewelopera)
-jeśli chodzi o wykończenie to planuje z pomocą rodziny zrobić sobie większość prac we własnym zakresie

Wiec trochę poczytałem, naoglądaliśmy sie z dziewczyna masę projektów i w sumie wybraliśmy coś takiego:
http://www.homekoncept.com.pl/produkt/projekt-domu-homekoncept-22/

Układ jak najbardziej nam odpowiada, koszty budowy też nie odstraszają.
Co chciałbym zmienić w tym projekcie?:
-przede wszystkim podnieść ściankę kolankowa chociaż o te 2 pustaki, bo na górze powierzchnie użytkowe sa trochę małe przynajmniej w moim odczuciu
-gazu na działce na pewno nie będzie wiec jeśli chodzi o ogrzewanie to chciałbym pompe ciepła powietrze woda.
-jeśli PC to co z kominami?
-oczywiście podłogówka
-kominek dla klimatu (bez płaszcza wodnego - tak przynajmniej wyczytałem że w takiej konfiguracji to sie mija z celem)
-wentylacja mechaniczna z rekuperacja
-szambo ekologiczne
-trochę dużo jest okien dachowych co oczywiście przekłada sie na straty ciepła...

Wiem że może zabieram się do tematu może trochę na wyrost, ale tak jak wspomniałem wcześniej, wole sobie wszystko zaplanować już teraz a potem tylko dopieszczać resztę kwestii. Pytanie czy przy takich założeniach jestem w stanie wybudować się do wspomnianego stanu deweloperskiego do kwoty 400-420tys? Podsumowując czy cała ta moja koncepcja jest słuszna? Czy sa rzeczy na ktore powinienem zwrócić szczególna uwagę. Czy coś w tym projekcie powinno być zrealizowane inaczej (chodzi mi to o kwestie technologiczne).

Z góry dziękuje za wszystkie rady/opinie.

Pozdrawiam

.:Paco:.
25-04-2016, 19:16
Co chciałbym zmienić w tym projekcie?:
-przede wszystkim podnieść ściankę kolankowa chociaż o te 2 pustaki, bo na górze powierzchnie użytkowe sa trochę małe przynajmniej w moim odczuciu
-gazu na działce na pewno nie będzie wiec jeśli chodzi o ogrzewanie to chciałbym pompe ciepła powietrze woda.
-jeśli PC to co z kominami?
-oczywiście podłogówka
-kominek dla klimatu (bez płaszcza wodnego - tak przynajmniej wyczytałem że w takiej konfiguracji to sie mija z celem)
-wentylacja mechaniczna z rekuperacja
-szambo ekologiczne
-trochę dużo jest okien dachowych co oczywiście przekłada sie na straty ciepła...

Wiem że może zabieram się do tematu może trochę na wyrost, ale tak jak wspomniałem wcześniej, wole sobie wszystko zaplanować już teraz a potem tylko dopieszczać resztę kwestii. Pytanie czy przy takich założeniach jestem w stanie wybudować się do wspomnianego stanu deweloperskiego do kwoty 400-420tys? Podsumowując czy cała ta moja koncepcja jest słuszna? Czy sa rzeczy na ktore powinienem zwrócić szczególna uwagę. Czy coś w tym projekcie powinno być zrealizowane inaczej (chodzi mi to o kwestie technologiczne).

Z góry dziękuje za wszystkie rady/opinie.

Pozdrawiam

Ściankę możesz zawsze podnieść - wiele osób tak robi 1-2 pustaki, jedynie zaburzasz "wizje"/proporcje domu wymyślone na zewnątrz przez architekta ale jak wam to nie przeszkadza to ok!
Kominy są nie tylko do spalin ale i do wentylacji grawitacyjnej - jeśli PC to spalinowe są nie potrzebne, jeśli mechaniczna to nie potrzebne wcale ale może pod jeden podepniesz kominek. Ja u siebie nie będę miał gazu (mam odmowę z PGNIG) i też będę mial PC i wentylację mechaniczną = nie mam ani jednego komina z w projekcie.

Okien dachowych nie musisz robić - no ale to coś za coś;)

Kosztowo to Ci nie powiem bo sam będę dopiero się budował ale sporo zależy od regionu, rozwiązań jakie chcesz i wykończenie jest najdroższe.

Elfir
25-04-2016, 21:15
Nie tylko. "Jedynie" powodujesz, że przez okna połaciowe widać tylko niebo, bo są za wysoko. Czasem są problemy z za krótkim kominem.

jacek.zoo
28-04-2016, 12:02
Nie tylko. "Jedynie" powodujesz, że przez okna połaciowe widać tylko niebo, bo są za wysoko. Czasem są problemy z za krótkim kominem.

Poza tym zapomnij ze jak na wakacje kupisz dzialke to w pazdzierniku ruszysz z budowa, mapki, warunki do przylaczy, adaptacja projektu, pozwolenis itp itd, samo pozwolenie od zlozenia 3 miesiace. Takze realnie licz ze jak kupisz na wakacje to ruszysz w okolicach wiosny

turalyon
28-04-2016, 12:28
Ten twój projekt duuuużo starci wizualnie jak podniesiesz o 2 pustaki - to przecież prawie 0,5 metra

Klimon
28-04-2016, 13:19
Projekt ładny.

Podniesienie ściany kolankowej o 2 pustaki zepsuje cały efekt zewnętrzny. Można pokusić się o 15-25cm - raczej więcej nie polecam.

W przypadku wentylacji mechanicznej i pompy ciepła - wywalić już na etapie adaptacji wszystkie kominy (oprócz tego w salonie do kominka). Pamiętaj tutaj o rurze doprowadzającej powietrze z zewnątrz do kominka.

W całym domu ogrzewanie podłogowe dla pompy ciepła.

Nie oszczędzać na izolacji.

W tej kwocie uważam, że spokojnie postawisz stan deweloperski.

pepa
28-04-2016, 14:46
ja podniasłam o 2 x pustaki dom i to było najgorsze co zrobiłam,wygląda to paskudnie ,odradzam,lub szukaj innego projektu-może pełne piętro ?

Mr A
28-04-2016, 16:27
Po decyzji o budowie, mój plan był następujący:
1. Nauczyć się przynajmniej podstaw na czym to wszystko polega.
1. Wybrać projekt
2. Wybrać sposób ogrzewania domu, przeanalizować wszystkie możliwości jeśli chodzi o najważniejsze kwestie.
3, Kupić działkę, która będzie pasować pod wybrany projekt
4. BUDOWAC DOM.



Kynio tak na marginesie - projekt raczej pod działkę się wybiera - no chyba, że okolica pozwala na swobodny wybór i tasowanie działkami ;)

.:Paco:.
28-04-2016, 18:33
Poza tym zapomnij ze jak na wakacje kupisz dzialke to w pazdzierniku ruszysz z budowa, mapki, warunki do przylaczy, adaptacja projektu, pozwolenis itp itd, samo pozwolenie od zlozenia 3 miesiace. Takze realnie licz ze jak kupisz na wakacje to ruszysz w okolicach wiosny

nie strasz...co region to inaczej i musi sprawdzić jak to jest u niego. Jak znajdzie ekipe spokojnie ruszy. U mnie PnB 1-1,5 miesiąca, tak prostą adaptację jak w/w można w 3 tygodnie, wyciąg z MPZP kilka dni, wszystkie warunki czeka się do 2 tygodni, ale to nie jest juz potrzebne do PnB. A budować mozna i przez zime (bo ostatnie co to mamy za zimy...dodatnie temperatury). Moj przyszły sąsiad zaczął w ostatni Listopad a skończył SSO na początku marca...zadziwił mnie chłop.

Kynio7
28-04-2016, 18:33
Poza tym zapomnij ze jak na wakacje kupisz dzialke to w pazdzierniku ruszysz z budowa, mapki, warunki do przylaczy, adaptacja projektu, pozwolenis itp itd, samo pozwolenie od zlozenia 3 miesiace. Takze realnie licz ze jak kupisz na wakacje to ruszysz w okolicach wiosny

piszac wakacje myślałem o czerwcu, max lipcu. Zobaczymy, jeśli nie na jesien to na wiosne 2016 - bedzie wiecej czasu na przygotowania.


Kynio tak na marginesie - projekt raczej pod działkę się wybiera - no chyba, że okolica pozwala na swobodny wybór i tasowanie działkami ;)

Akurat tak jak piszesz w obszarze który nas interesuje jest bardzo dużo działek na sprzedaż, myśle ze uda sie coś kupić o szerokośći 26,27m. Kiedyś czytałem ze wybór działki pod projekt jest dobrym rozwiązaniem jeśli jest oczywiscie taka możliwosc.


Projekt ładny.

Podniesienie ściany kolankowej o 2 pustaki zepsuje cały efekt zewnętrzny. Można pokusić się o 15-25cm - raczej więcej nie polecam.

W przypadku wentylacji mechanicznej i pompy ciepła - wywalić już na etapie adaptacji wszystkie kominy (oprócz tego w salonie do kominka). Pamiętaj tutaj o rurze doprowadzającej powietrze z zewnątrz do kominka.

W całym domu ogrzewanie podłogowe dla pompy ciepła.

Nie oszczędzać na izolacji.

W tej kwocie uważam, że spokojnie postawisz stan deweloperski.

Probowałem wyobrazić sobie jak to bedzie wygladać. Skoro tak mówicie to teraz zastanawiam sie czy w ogole coś ruszać. Sypialnia ma użytkowej niecałe 9m. Kiedyś wynajmowałem mieszaknie na poddaszu i nie odczuwałem że brakowało miejsca, a przecież miałem na poddaszu strefe dzienną. Tutaj jest sypialnia wiec wydaje mi się że nie bedzie az takiej tragedii. W tym pomieszczeniu gostpodarczym myślimy nad garderobą od strony sypialni i pralnią od strony łazienki.

Też wydaje mi sie ze 400,420tys powinno wystarczyć na stan deweloperski, wstepny kosztorys mówi o 315tys. U mnie dojdzie dodatkowo to o czym wspomniałem czyli pompa ciepła + WM.

Klimon widze że zajmujesz sie pompami ciepła. Rozumiem że moc urządzenia jest uzależniona od powierzchni i całkowitego zapotrzebowania na energie jaki bedzie generował ten projekt. Jaki by był szacunkowy koszt kompletnej instalacji (nie oczekuje tutaj oferty, raczej fachowej opini) w przypadku gdybyśmy zdecydowali sie na tej projekt (oczywiscie mowimy ciagle o pompie ciepła woda powietrze).
W przypadku dobrej izolacji jaka moc urządzenia (KW) byłaby wystarczająca?

Czy ktoś jeszcze widzi jakieś niuanse które moznaby było zmienić w tym projekcie?

Pozdrawiam

Klimon
29-04-2016, 08:11
Klimon widze że zajmujesz sie pompami ciepła. Rozumiem że moc urządzenia jest uzależniona od powierzchni i całkowitego zapotrzebowania na energie jaki bedzie generował ten projekt. Jaki by był szacunkowy koszt kompletnej instalacji (nie oczekuje tutaj oferty, raczej fachowej opini) w przypadku gdybyśmy zdecydowali sie na tej projekt (oczywiscie mowimy ciagle o pompie ciepła woda powietrze).
W przypadku dobrej izolacji jaka moc urządzenia (KW) byłaby wystarczająca?

Czy ktoś jeszcze widzi jakieś niuanse które moznaby było zmienić w tym projekcie?

Pozdrawiam

Koszt całej kotłowni na gotowo ze zbiornikiem na CWU i wszystkimi akcesoriami w kotłowni to wydatek około 26 - 28 tysięcy. Do tego musisz doliczyć koszt ułożenia ogrzewania podłogowego i prawdopodobnie 2 rozdzielacze. Będzie to koszt pewnie około 10.000 w zależności kto i za ile to zrobi.

Nasza firma zajmuje się również nadzorem nad budową domów i ich budową wiec jak będziesz miał jakieś pytania to pisz na PW - chętnie pomogę i doradzę.

A ile KW to trzeba wyliczyć zapotrzebowanie. Myślę że urządzenie które mam w swoim domu 135m2 o mocy 11kW będzie idealne (za ten rok CO i CWU wyszło 1500 zł wiec nie najgorzej biorąc pod uwagę ze nic nie robie).

Bracianka
29-04-2016, 09:27
Poza tym zapomnij ze jak na wakacje kupisz dzialke to w pazdzierniku ruszysz z budowa, mapki, warunki do przylaczy, adaptacja projektu, pozwolenis itp itd, samo pozwolenie od zlozenia 3 miesiace. Takze realnie licz ze jak kupisz na wakacje to ruszysz w okolicach wiosny

Oj już bez przesady z tym pozwoleniem, w 2012r. czekałam 2 miesiące, teraz pozwolenie na garaż - trochę ponad 20 dni. Nie wiem, jak czasowo wygląda zgłoszenie, ciekawe czy ktoś tu już robi na zgłoszenie - wszystkie nowo budowane domy w okolicy na tablicach mają numery pozwoleń.

Ja bym się nie nastawiała na październik z innego powodu - przez zimę na spokojnie i nawet taniej ogarnie się ekipy i materiały. Skoro założyciel wątku chce wszystko przemyśleć dokładnie, to nawet lepiej by było, jakby przeczekał zimę - choć obok nas ludzie zalali fundamenty na lato 2015, a w lutym i marcu dach robili, taka pogoda była ;-)

My podnieśliśmy ściankę o pustaka - z zewnątrz nic nie widać, w środku jest różnica spora, ale i tak po podłodze mam mniej metrów, niż w/w projekcie i dla mnie pokoje są średnio duże - moja sypialnia wręcz jest dla mnie za duża i połowa stoi pusta, bo w sypialni to ja śpię ;-)

Jeśli będziesz robił jednak okna dachowe, to na nich nie oszczędzaj, wiem ze swojego doświadczenia.

I nie przywiązuj się strasznie do tego projektu, bo się okaże, że kupisz działkę, do której projekt nie będzie w ogóle pasował względem stron świata - lepiej spiszcie sobie założenia, żeby w miarę szybko znaleźć inny projekt. Co do kosztów się nie wypowiem, bo chciałabym mieć taką kasę na dom ;-)

Marcin34_Śl
29-04-2016, 11:15
Termin - ja bym liczył z 5 miesiecy od daty zakupu działki jak jest MPZP i trochę dłużej jak trzeba wystąpić o WZ. Oprócz PNB czeka się na mapę do celów projektowych kilka tygodni a bez tego nie zrobi się adaptacji bo trzeba zrobić zagospodarowanie działki.

Ściankę kolankową masz bardzo nisko w tym domu, ale jak chcesz podwyższyć to trzeba szukać innego projektu. Ja też miałem dylemat odośnie ścianki kolankowej i stanęło ostatecznie 3 pustaki i wieniec 35 cm czyli około 105 cm na gotowo. Wtedy okna połaciowe zaczynają się na wysokości 1,5 i można przez nie spoglądać.

gaja2
03-05-2016, 14:54
Z tym czekaniem - od czasu kupna działki - to nie musi wcale tak być. Nam zależało na szybkim rozpoczęciu i udało się. Kupilismy działkę 30 grudnia ub. roku, szybko załatwiliśmy wszystkie papiery i wniosek o PnB złożyliśmy pod koniec stycznia, na początku marca dostaliśmy PnB ( i tak czekaliśmy długo, bo prawie 1,5 miesiąca), w połowie marca wjechała koparka, a teraz juz robi się dach. Fakt, że na działkę trochę czekaliśmy, bo były pewne problemy z papierami i w tym czasie kupiliśmy projekt i umówiliśmy gościa do adaptacji, którą nam potem zrobił bardzo szybko, bo w ciągu tygodnia.

Tedii
16-05-2016, 21:16
Ładny domek.
Zacząłbym od działki, gdzie chcesz mieszkać, na wsi, poza miastem, w mieście?
Dojazd , strony świata, uzbrojenie terenu itd.
Później projekt (jest tyle,że ZAWSZE znajdziesz odpowiedni).
Nie przejmuj się wyglądem zewnętrznym (ścianka kolankowa).
Wolisz się czołgać na piętrze aby sąsiedzi byli zadowoleni? czy żeby narzekali na wygląd, ale chodziłbyś w pozycji wyprostowanej na piętrze?

Kynio7
17-05-2016, 07:41
Ładny domek.
Zacząłbym od działki, gdzie chcesz mieszkać, na wsi, poza miastem, w mieście?
Dojazd , strony świata, uzbrojenie terenu itd.
Później projekt (jest tyle,że ZAWSZE znajdziesz odpowiedni).
Nie przejmuj się wyglądem zewnętrznym (ścianka kolankowa).
Wolisz się czołgać na piętrze aby sąsiedzi byli zadowoleni? czy żeby narzekali na wygląd, ale chodziłbyś w pozycji wyprostowanej na piętrze?

Działka już raczej znaleziona, 10ar - 26x38,5m. Wjazd od strony północnej. Media woda oraz prąd. Działka w planie zagospodarowania przestrzennego (zabudowa jednorodzinna) Tak jak pisałem wcześniej w działce póki co nie ma gazu. Ponoć ma być za dwa lata (dostep do ciepła miejskiego również).

Działka pod Wrocławiem w mniejszym mieście, blisko szkoły,sklepy itd.

Myślę że uda sie wypracować jakiś kompromis pomiędzy wyglądem zewnętrznym a powierzchnią użytkowa na górze.
Chce zaznaczyć, że projekt jeszcze nie jest kupiony w dalszym ciągu oglądamy i porównujemy.
Podoba nam sie jeszcze coś takiego, ale tutaj koszt budowy byłby większy:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-arystoteles-WRP1548

Aktualnie załatwiamy kredyt,no i powoli rozglądamy sie za jakaś ekipa budowlana (tak jak pisałem wcześniej wykończenie postaram się zrobić we własnym zakresie). Potrzebuje firmy która zrobi mi coś w rodzaju stanu deweloperskiego.

Pozdrawiam

Elfir
17-05-2016, 11:50
nie, ten drugi zdecydowanie nie.

W Homekoncept zmieniłabym ustawienie komina kominka i przemyślała układ kuchni.