PDA

Zobacz pełną wersję : Soho II Wersja Gospodarcza



Nealithic
25-04-2016, 18:53
Witam szanowne forum. Jak to w XXI Wieku przeciętny kowalski pieniędzy nie ma ale za to są marzenia. Z moją lubą chciałbym wybudować w przyszłości dom i normalnie byłoby to nie realne ale z racji, że jej bracia zajmują się stawianiem domów ( murowanie bez dachów ) a ja zajmuję się hydrauliką to szansa jakaś jest. Oczywiście papierek podpisać to nie jest problem, ale chciałbym spróbować swoich sił trybem gospodarczym, i w całości projekt zrealizować własnymi rękami. Zależy mi na tym aby uzyskać jak najlepszy efekt, jak najmniejszym kosztem materiału. Myślimy o czymś dużym tzn powyżej 150 m2 tak żeby zapewnić swobodę. Na razie bazuję na czymś takim
http://www.dobredomy.pl/projekt/sohoII/
Chciałbym to wszystko zaplanować, żeby móc uskładać pieniądze na poszczególne etapy, jak i również dobrze się przygotować do poszczególnych etapów.
Myślę u zakupie materiałów na rynku wtórnym i tu pierwsze pytanie, na jaki rodzaj materiału stawiać tzn cegły/pustaki/dachówka/osb/ocieplenie etc? Z czego po prostu najtaniej a efektownie mógłbym ten projekt wykonać? Zakładam że sporo z nich mógłbym dostać gdzieś od znajomych w promocyjnych cenach co tez potrwa żeby uzbierać konkretną ilość.
Drugie pytanie; na jakie etapy podzielić budowę, zbieranie materiału jak i oszczędzanie może trwać a nie chciałbym żeby coś spartolić.
Mam nadzieję że chociaż trochę zrozumiale to napisałem, nie chcę mieszkać u rodziców a studia i niepewna sytuacja nie pozwala mi na kredyt.
Pozdrawiam:sleep:

Sylwia $
02-05-2016, 14:15
Dobrze to napisałeś "pieniędzy nie ma ale za to są marzenia". Samoroby nie stawiają takich domów! Nie wiem co tam studiujesz, może prawo na Uniwersytecie Harvard i świetlana przyszłość przed Tobą. Może. W przeciwnym razie będziesz zbierał na taką "chałupę" z pół wieku a później nie będziesz miał siły jej zbudować. Nie odbieraj tego jako krytykę tylko jako dobrą radę żeby jeszcze raz sprawę przemyśleć.

Busters
02-05-2016, 23:24
Dobrze to napisałeś "pieniędzy nie ma ale za to są marzenia". Samoroby nie stawiają takich domów! Nie wiem co tam studiujesz, może prawo na Uniwersytecie Harvard i świetlana przyszłość przed Tobą. Może. W przeciwnym razie będziesz zbierał na taką "chałupę" z pół wieku a później nie będziesz miał siły jej zbudować. Nie odbieraj tego jako krytykę tylko jako dobrą radę żeby jeszcze raz sprawę przemyśleć.

Jeszcze brakuje drugiego cytatu "Myślimy o czymś dużym tzn powyżej 150 m2 tak żeby zapewnić swobodę."

Najwazniejsze sa marzenia :)

matlacz
03-05-2016, 10:31
Cześć, wszystko zależy ile możesz odkładać. Musisz się też nastawić na wiele wyrzeczeń, ja np. z żoną pakujemy w dom wszystko co możemy, na wakacjach np. nie byłem od 3 lat. Ja buduje etapami od sierpnia zeszłego roku zrobiłem jak narazie fundamenty plus uzbierałem materiał na ściany, teraz bede je stawiał a co dalej zobaczymy poze strop za 2-3 miesiące. wszystko idzie mozolnie, ale do przodu. Kiedys ludzie budowali sie 10-15 lat więc jak ja wprowadzę się za 5 będę bardzo zadowolony ;)
Co do materiałów wtórnych nie bardzo rozumiem co chcesz kupić, dachówka np. z odzysku jest droższa od nowej, plusk ktoś musi ją założyć. poza tym co jeszcze stara cegła? To raczej dodatek z niej nie zbudujesz nowego domu.

Nie złość się na kolegów wyżej mają racje po prostu albo budujesz albo marzysz. ;)

Nealithic
18-05-2016, 22:24
Rozumiem chłopaki was jak najbardziej. Przez odzysk mam na myśli pozostałości z budów (nie obrzynki) tzn np ktoś kupił 3 palety bloczków karamzytowych a poszło mu 2 palety i paletę ma na zbyciu. Wiem o tym że jest to realne, zajmuję się instalacjami sanitarnymi tak więc kontakt z budowami mam cały czas a mój tryb pracy pozwala mi na wiele dni luzu, więc czas na kolekcjonowanie mam, tylko nie mogę się zdecydować co kolekcjonować. Co do cegły to myślałem żeby z niej wykonać poprostu ścianki działowe, trzymają wilgoć i nie są drogie, a i przewiercić sie w nich da. W rodzinie mam praktycznie każdy gatunek budowlańca :D więc koszty każdego rodzaju pracy mogę sporo obniżyć. Soho i tak odpada bo okazuje się że praktycznie nie da się na terenie naszej działki wybudować domu z takim dachem. A co chłopaki myślicie o wylewaniu ścian z betonu. Mam dostęp do systemów szalunkowych a z mojej perspektywy takie rozwiązanie jest tanie i ma wiele pozytywnych cech. Zapłaciłbym praktycznie tylko za beton i gruchę. Reszta friko. Co o tym myślicie? Wiem, że przyjeło się że musi być pustak, ale mam taką możliwość, a nie kieruję sie stereotypami, stąd też pytanie. :) Pozdrawiam

Przemek Kardyś
19-05-2016, 06:28
Ściana z lanego betonu jest najlepszą z możliwych. Dźwiękochłonność na najwyższym poziomie, długo trzyma ciepło i nie dopuszcza do przegrzewania latem. Tylko trzeba się urobić przy ciężkich szalunkach i potem to dobrze docieplić.

sebcioc55
19-05-2016, 17:17
Moim zdaniem beton to tez najzajebistrza opcja. A w ogole goly beton architektowniczny dobrze zrobiony jest dla mnie mega.

Nealithic
19-05-2016, 18:54
To chyba zostanę przy tym betonie, pręty mam tanio, tak wiec byłoby to ok. Ścianki działowe z cegły mogłyby być, czy nie ma większego sensu taka kombinacja? Ogólnie nastawiałbym się na zachowanie jak najlepszych parametrów małym kosztem, ze względu na próbę nie tylko ukręcenia z gówna bata ale także programów unijnych, które dają jakieś tam zwroty ze względu na 'dom pasywny', co się kalkuluje z kolei ;) . Zastanawiam się po prostu na czym mogę przyciąć zakładając cały czas że ma to być dom pasywny. Jak wejdziecie Panowie na OLX to praktycznie każdy materiał znajdziecie w lepszej cenie niż z hurtowni i nie koniecznie z demontażu.
Ile grubości lać takie ściany z betonu?
Na czym waszym zdaniem najrozsądniej byłoby przyciąć?
Pozdrawiam

Przemek Kardyś
19-05-2016, 20:47
W dopłaty się nie pakuj, bo się tylko wykosztujesz. Taki reku z Alnora za 4 tysie jak ma Seba by już nie mógł być, tylko byś musiał kupić za dychę. Podobnie okna, wykonawstwo i wszystko inne. Nie warto.
Ściany działowe z silki, bo ciężka, głucha i szybciej wymurujesz niż z cegły. Zewnętrzne jak z betonu to pewnie z 18cm wystarczy, ale to musi jakiś konstruktor się podpisać.

Jak chcesz zrobić tanio dom, to zrób płaski dach.

sebcioc55
19-05-2016, 22:17
W dopłaty się nie pakuj, bo się tylko wykosztujesz. Taki reku z Alnora za 4 tysie jak ma Seba by już nie mógł być, tylko byś musiał kupić za dychę. Podobnie okna, wykonawstwo i wszystko inne. Nie warto.
Ściany działowe z silki, bo ciężka, głucha i szybciej wymurujesz niż z cegły. Zewnętrzne jak z betonu to pewnie z 18cm wystarczy, ale to musi jakiś konstruktor się podpisać.

Jak chcesz zrobić tanio dom, to zrób płaski dach.

też myślę że 18cm styknie, zależey co planujesz. Również popieram szanownego kolege Przemka że płaski dach jest najtańszy i za razem najszybszy jeżeli to bedzie parterówka ! Zobacz do nowego dziennika R&K on robi fajny i nie drogi strop i jednocześnie dach płaski.

Nealithic
20-05-2016, 10:51
Chciałem chłopaki płaski dach.... Niestety ponoć nie mam co się starać o takie coś. Działka na razie jest rolna, trzeba zrobić papier pod przekształcenie a tam się wpisuje kąt dachu. Powiedziano mi że musi być 45* bo inaczej nigdy tego nie przekształce. Może ktoś z was wie jak to ominąć? Rozmawiałem z 2 kierownikami i nie dostałem żadnej konkretnej odpowiedzi, a działka jest u dziewczyny tak więc nie mój teren i nic tam nie zdziałam po sąsiedzku. Fajna ta silka, podoba mi się :)
Beton z karamzytem mieszać? Nie wiem jak w praktyce wyglądają te unijne programy o pasywności. Tzn wiadomo że w większości się nie opłacają jeżeli ktoś potrafi to samo zrobić własnymi rękoma. To jeszcze temat rzeka póki co, ale jakiś tam potencjał w tym widzę.
Widzicie jakieś rozwiązanie w sprawie przekształcenia takiej działki? Bo nie widzi mi się kupować projekt 2 razy.

Przemek Kardyś
20-05-2016, 12:05
Z tym odrolnieniem to nie wiem. Tak sobie tylko kombinuję, że może jakbyś miał osobno dom i osobno garaż z budynkiem gospodarczym, to by się to dało odrolnić. Dom byś zrobił z płaskim dachem, a garażu wcale i po kłopocie. A w przyszłości kiedyś wysupłasz tysiaka na projekt garażu z płaskim dachem i razem i tak taniej wyjdzie niż te skosy...

A dopłaty sobie lepiej z głowy od razu wybij, bo się tylko zmóżdżysz niepotrzebnie. Zdaje się jeden dom w Polsce dostał te 50 tysięcy, z czego 18% podatek i jeszcze kilka audytów trzeba dopłacić, a poza tym musisz kupić droższe sprzęty.

aiki
20-05-2016, 12:36
Ktoś to liczył i wychodzi chyba ok 2 tyś na plus jeśli wszystko jest ok. Jak jakieś poprawki się trafią to już jest się w plecy z tymi dopłatami.

Nealithic
20-05-2016, 18:54
Ok, dzięki za rozjaśnienie ( skrótowe ) tematu dotacji, pewnie dojdę do tych kategorii forum, jak tylko nauczę się sprawnie po nim poruszać :). Co do odrolnienia, ciekawi mnie ten sposób z garażem bo znam osobę, która jakoś podobnie działała w temacie tylko on miał ten problem że konserwator zabytków siedział na działce i ostatecznie wybudował "stodołę" na 2 rodziny. Ten wniosek o przekształcenie zobowiązuje mnie do wybudowania domu, który w nim opisałem? Nie wymagają projektów w załączeniu do wniosku, ale trzeba wpisać kąt dachu, metraż i takie główne pierdoły.
Co do materiałów zabieram się za zbieranie prętów :) Ciekawe jaką przepuszczalność by miał ostro zwibrowany beton z karamzytem. Tereny są podmokłe więc woda byłaby od siebie, do tego jakaś pompa ciepła i nie byłoby trzeba ciągnąć gazu :D W fotovoltaice jestem jeszcze laikiem, ale podejżewam, że zanim się wybuduje to będą dostępne akumulatory ( na zime ) a same panele będą nie drogie. Najgorzej jest że to powiat mojej kobiety, po swoim byłbym w stanie dużo łatwiej się poruszać, a tak to trzeba kombinować.

Nealithic
20-05-2016, 21:09
Przemek, mogłbyś rozjaśnić pomysł na płaski dach? Będę rad

Przemek Kardyś
20-05-2016, 21:41
Mało o tym wiem i nie jestem Rysiek Petru, więc nie będę się wypowiadał. Znajomy robił niedawno taki i twierdzi, że ro wychodzi śmiesznie tanio, ale jak tanio to nie wiem.