PDA

Zobacz pełną wersję : Drenaż działki rekreacyjnej



piechos
25-04-2016, 21:58
Witam
Posiadam działkę rekreacyjną na której rośnie trawa. Niestety nawet w okresach suszy ziemia jest mokra tak że nie można na trawie nawet usiąść. Chciałbym wykonać drenaż tej działki z odprowadzeniem do rowu melioracyjnego które przebiega obok działki. Zastanawiam się jak najlepiej ułożyć rury drenażowe. Rozrysowałem 2 projekty i proszę o radę, który z nich byłby lepszy.

Projekt 1.
354058

Projekt 2.
354059

Na czerwono zaznaczyłem studzienki rewizyjne, czyli po prostu zwykłe wyjścia pionowe z rury drenarskiej do góry z zaślepką na szczycie tak by można było przepłukać nimi system. Główna rura na środku ma mieć średnicę 10cm a pozostałe 8cm.

Moje pytania są następujące:
1. Czy jeśli dam rurę w otulinie to czy żwir dookoła jest konieczny? Posiadam tylko piach ewentualnie mogę tym obsypać, ale nie wiem czy to lepsze niż ziemia?
2. Czy w projekcie 1 brak studzienek rewizyjnych przy początkach odnóg będzie problemem?
3. Czy rury doprowadzające muszą być węższe (8 cm) niż rura główna (10cm) czy mogą być takie same?


Proszę o opinię, który system wygląda lepiej. Wszelkie rady i uwagi mile widziane.

KDWJ
26-04-2016, 09:29
Skoro w okresach suchych, mimo przebiegającego tuż obok rowu melioracyjnego na działce jest mokro to zanim zabierzesz się za pracę sprawdź jaki masz grunt. Co z tego, że wykonasz drenaż jak będzie on leżał szczelnie zasypany w gruncie nieprzepuszczalnym.

Wykonaj w kilku miejscach odkrywki chociaż na metr głębokości i zobacz czy ta woda napływa do takiego otworu. Pytanie też czy ten rów jest okresowo suchy czy cały czas prowadzi wodę? Kolejne pytanie kto jest właścicielem tego rowu i czy dostaniesz zgodę na zrzut wody do tego rowu?

piechos
26-04-2016, 10:11
Rozmawiałem z sąsiadami i każdy prawie takie odprowadzenie robił i działa więc grunt jest raczej na tyle przepuszczalny żeby to się sprawdziło. Sąsiad obok mówił że u nas na działce zawsze woda stała (mamy ją od niedawna) a jak zrobił u siebie drenaż to woda u nas nie stoi. Co do zgody na zrzut to rozmawiałem z zarządcą i nie ma z tym problemu.
Chodzi mi o sposób wykonania. Jak zrobić żeby się sprawdzało przy minimalnych kosztach.