PDA

Zobacz pełną wersję : Wykonanie przykanalika samodzielnie



namore
26-04-2016, 15:24
Witam,
Gmina wykona na swój koszt odcinek kanalizacji od rury znajdującej się w drodze do studzienki na mojej posesji. Jednak odcinek między studzienką a domem jednorodzinnym jest w moim zakresie. Próbowałem się dogadać z podwykonawcą gminy ale zażyczyli sobie 170 zł/mb (do wykonania jakieś 12mb). Wydaje mi się że gdybym sam kupił rury, piasek itp. to wyszłoby góra 50 zł/mb.
W związku z tym mam pytanie:
1) Czy moja cena z wyliczanki tj. 50 zł/mb jest realna?
2) Jeśli chciałbym zrobić przykanalik w linii prostej to na przeszkodzie stoi zbiornik szamba (który chcę zostawić jako zbiornik na deszczówkę). Czy to prawda że jeśli chcę ominąć szambo tj. nie będzie rura szła w linii prostej to muszę zrobić dodatkową studzienkę na posesji?
3) Czy jeśli nie mam doświadczenia tylko jestem oczytany w temacie i mam dobre chęci to sobie poradzę z takim przyłączeniem?

Dziękuję za wszelkie sugestie!

Beja
26-04-2016, 19:47
1) Czy moja cena z wyliczanki tj. 50 zł/mb jest realna?

A dlaczego aż tyle? Rura kosztuje kilka zł za metr. Jeśli grunt jest odpowiedni, to nawet piasku nie potrzebujesz. Tyle że będziesz przez tydzień machał łopatą.


2) Jeśli chciałbym zrobić przykanalik w linii prostej to na przeszkodzie stoi zbiornik szamba (który chcę zostawić jako zbiornik na deszczówkę). Czy to prawda że jeśli chcę ominąć szambo tj. nie będzie rura szła w linii prostej to muszę zrobić dodatkową studzienkę na posesji?

Nikt cię nie zmusza, ale w razie jakiegoś przytkania, to stanie się na pewno na zakręcie. Kanalizację kopiesz raz na kilkadziesiąt lat. Głupio by było zaoszczędzić kilkaset zł, a potem wołać ekipę z koparką za kilka tysięcy.


3) Czy jeśli nie mam doświadczenia tylko jestem oczytany w temacie i mam dobre chęci to sobie poradzę z takim przyłączeniem?

Potrzebujesz jeszcze łopatę, poziomicę i jakieś plastry :p

maxb
26-04-2016, 20:33
Jeśli to na trawniku to wykopanie i zasypanie jednoosobowo zajmie dzień, trochę ubijesz, poukładasz darnie na wierzchu i nie będzie śladu :) Zawsze można zadzwonić po koparkę ale wtedy jest większy rozpie#@ol :) Rura 160mm z tego co pamiętam średnio kosztuje 12-14zł/mb, zrób łagodny łuk i się nigdy nie zatka tylko musisz zachować odpowiednie spadki. 12m to żadna odległość i w razie W można się przebić od strony studzienki ale jak nie spartaczysz spadków to nie będzie problemu nawet bez przelotówki.

gersik
27-04-2016, 07:24
Rura nie kosztuje kilka zł. za metr tylko kilkadziesiąt ( musi być z atestem). Na zewnątrz budynku minimum fi 160. Studnia jest obowiązkowa ale można się dogadać z właściwym zakładem kanalizacyjnym. Rury musza być położone napisami do góry. Po położeniu instalacji nie wolno zasypywać tylko zgłosić do zakładu o odbiór a czy przyjdą czy nie to ich sprawa. Moim zdaniem najlepiej jakbyś poszedł do nich i zapytał o warunki. Zrobienie samemu na pewno wyjdzie taniej nawet jeśli zrobisz zgodnie z ich warunkami.
Wiem bo u nas robili całą nową kanalizację i przyłącza do domów.

Jastrząb
27-04-2016, 10:11
Rura nie kosztuje kilka zł. za metr tylko kilkadziesiąt ( musi być z atestem). Na zewnątrz budynku minimum fi 160. Studnia jest obowiązkowa ale można się dogadać z właściwym zakładem kanalizacyjnym. Rury musza być położone napisami do góry. Po położeniu instalacji nie wolno zasypywać tylko zgłosić do zakładu o odbiór a czy przyjdą czy nie to ich sprawa. Moim zdaniem najlepiej jakbyś poszedł do nich i zapytał o warunki. Zrobienie samemu na pewno wyjdzie taniej nawet jeśli zrobisz zgodnie z ich warunkami.
Wiem bo u nas robili całą nową kanalizację i przyłącza do domów.

Gersik. Po pierwsze, co kraj to obyczaj. Kazda gmina/zaklad komunalny inaczej do sprawy podchodzi. Nie mozna wiec napisac, ze tak jak u mnie bylo to u kazdego bedzie.

Rura kanalizacyjna Fi160, zewnetrzna (pomaranczowa) SN2, to koszt kolo 10-15PLN w detalu! Jesli nie robisz nad tym podjazdu dla aut to moze byc SN2, nie musisz mocniejszej dawac.
Nie jest to kilkadziesiat PLN, ktos Cie naciagnał. Jak zatrudniasz ekipe z gminy to Ci beda coś pierdzielic o atestach Panie, wymaganiach i cudach na kiju. I zarobia dodatkowo pare stów na samej rurze. W projekcie przylacza musi byc napisane jaka rura ma to byc zrobione, i taka kupujesz. Proste.

maxb
27-04-2016, 14:06
Rura nie kosztuje kilka zł. za metr tylko kilkadziesiąt ( musi być z atestem). Kilkadziesiąt to jest ile? 20? 90?

gersik
27-04-2016, 20:21
Dlatego napisałem aby zapytał o warunki. Napisałem też że najtaniej wyjdzie zrobić samemu.