PDA

Zobacz pełną wersję : Ile paczek styropianu 15cm potrzebuję na mój metraż? Ile muszą leżakować?



Meon
27-04-2016, 22:41
Witam,
kupiłem ostatnio styropian Austotherm Reflex 0,031. Grubość 15cm.
Pytanko, ile metrów sześciennych oraz kwadratowych obkleję 80 paczkami? Bo tyle kupiłem.
Kolejne pytanie, ile musi on leżeć, aby "dojrzał" i się nie wyginał. Nie wiem czym mam kupiony "zimowy" czy świeży styopian. Dotarł do mnie bodajże 08.04.2016r. Co o tym myślicie? Układać już, czy czekać?

Ma on też powłokę reflex(biała). Trzeba uważać na słońce przy montażu, czy obojętnie?

qosek
28-04-2016, 07:33
A matematykę w podstawówce miałeś ? Bo to jest zadanie na poziomie 5-6 klasy podstawówki ....

Ile metrów kwadratowych obkleisz 80-cioma paczkami ? Mierzysz wymiar pojedynczej płyty (100x50cm ?) (zakładamy x i y wyrażone w metrach), liczysz ilość płyt w paczce (7 lub 8 o ile dobrze pamiętam, zakładamy z) i odpowiedź na Twoje pytanie to max: x*y*z*80 (czemu max - bo będziesz miał odpady, ale ile - zależy od ekipy i wymiarów/kształtu budynku)

Na drugie matematyczne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. CZemu ? Bo to zależy od kształtu budynku. Porównajmy 2 przypadki:
- budynek 1x1x1 m -> objętość to 1m3, powierzchnia ścian bocznych (bo góry i dołu nie ocieplasz) to 4 * 1 * 1 = 4m2
- budynek 0,33x3x1m -> objętość to 1m3, powierzchnia ścian bocznych to (zakładamy, że 0,33 to wysokość): 2*0,33*1 + 2*0,33*3 = 2m2
Czyli jak widzisz dla prostych brył objętość nie mówi nic o powierzchni ścian bocznych. A jak dochodzą skosy - to zaczynają się jeszcze większe rozbieżności.

Meon
28-04-2016, 10:27
To ja może wytłumaczę.
Styropian leży jakieś 1000km odemnie - w moim domu. Odbierał go mój tato.
Gość przywiózł 84 paczki, jednak tylko 80 wyłożył z auta, 4 rzekomo były inne. Dlatego pytam, czy te 4 mi też się należały, czy nie. Chcę wiedzieć ile powinno być na fakturze a ile jest...
Dlatego podałem grubość poszczególnej płyty, ilość oraz nazwę styro. Nie mam pojęcia jakie są duże, oraz ile ich jest w środku.
Tak czy siak dalej czekam na odpowiedź.

fighter1983
28-04-2016, 10:33
Ech...
Austrotherm 15cm pakuje w opakowania po 0,3m3
Czyli: 84paczki x 0,3m3 = 25,20m3

I teraz: 25,2 : 0,15 = 168m2

Cale szczescie ze nie zamawiales/as frezowanego :) bo to by byla super matematyka :)
Co do dojrzewania - juz nie musi dojrzewac, mial byc sezonowany w bloku a nie w paczkach, wiec teraz po prostu kleic...

A nastepnym razem zamawiac u solidnego dostawcy z forum...

Meon
28-04-2016, 11:43
To znaczy, że był sezonowany w bloku? Może masz takie info od firmy austotherm?

fighter1983
28-04-2016, 13:36
A Twoj sprzedajacy nie ma ?

Sezonowanie styropianu polega na tym, ze spineia sie go w bloku np 120x100x600cm. taki blok powinien sobie u producenta polezec w wentylowanej hali przez okreslony okres. w tym czasie lezakowania duzy blok zmienia swoje wymiary i to jest wlasnie to sezonowanie. Nastepnie powinien zostac pociety tak jak w Twoim przypadku na plyty o wymiarze 100x50x15cm.
I teraz : jezeli blok zostal spieniony i pociety od razu - bedzie zmienial wymiary w paczce - kazda plyta bedzie inaczej sie kurczyc, prezyc, tracic prostokatnosc plaskosc etc etc...

Meon
28-04-2016, 23:37
Wiem przecież co to sezonowanie... Jednak sam twierdzisz w innych postach, że producenci nie przestrzegają tego i często sprzedaje się "świeży" styropian.
Dlatego pytam, czy wiesz może jako renomowany sprzedawca forum info, czy firma austoterm sprzedając swoje produkty w kwietniu dba o jakość(sezonowanie), czy też nie.
Jeśli nie, to wolę aby styropian leżał mi w garażu i tam zmienił swoją formę, niż miałby to zrobić na ścianie. Z wiadomych przyczyn.
Mój sprzedający nie potrafi odpowiedzieć mi na to pytanie.

fighter1983
29-04-2016, 08:34
Każdy z producentow deklaruje ze tak jest.
Tzn ze sezonuja.
A zdarza sie ze na budowe dojezdza jeszcze cieply styropian (spienia sie go w dosc wysokiej tempretaturze).
Jezeli chcesz sezonowany styropian fasadowy - masz szanse ze taki bedzie zima. styczen/luty. dlatego tez wlasnie w tych okresach na forum od 2 lat sie uaktywniam, grudzien-luty to:
- najnizsza xcena eps
- najwieksza szansa ze bedzie prosty
- najwiecej czasu na to, zeby zajmowac sie produktem na ktorym zarabia sie 2-3 zl netto na m3

sezon to jest sezon - wg mnie totalna loteria.
Oczywiscie takie firmy jak Austrotherm, Knauf, Termoorganika duzo rzadziej pozwola sobie na to, zeby produkt kiepskiej jakosci opuscil brame zakladu produkcyjnego, a gdy tak sie stanie - latwiej o wymiane.