PDA

Zobacz pełną wersję : Pianka PUR czy wełna do ocieplenia poddasza - wyciszenie



themichals
29-04-2016, 21:49
Witam

Na forum pełno jest już wątków na temat docieplenia poddasza pianką PUR lub wełną.
Każdy pisze o cenach, szybkości, termoizolacyjności...
Jakoś nie mogę się doszukać najważniejszego dla mnie parametru, mianowicie WYCISZENIA.
W folderach reklamowych PUR jest napisane, że skutecznie wycisza. Jak to jednak wygląda w praktyce? Jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jak pianka, która dla mnie laika jest po prostu pęczniejącym, nic nie ważącym materiałem może jakkolwiek izolować dźwięki. Czy taka pianka ma jakąś kosmiczną:wiggle: strukturę, która jest w stanie lepiej wyciszyć dźwięki niż ciężka i bardzo strukturalna wełna?
Bardzo proszę o odpowiedź (oczywiście subiektywną, bo raczej nie ma można się doszukiwać współczynników izolacji akustycznej obu tych materiałów).

Pozdrawiam

Tomek W
02-05-2016, 13:48
Połać poddasza to lekka, szkieletowa i wielowarstwowa przegroda, dla której najlepiej izolacyjność akustyczną zbadać w laboratorium akustycznym.
Izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych od strony zewnętrznej dla poddasza (konstrukcja podana w załączniku) z ociepleniem wełną ROCKWOOL (15+10 cm) wyniosła Rw= 50 (-4; -12) dB.

themichals
02-05-2016, 16:27
Dziękuję za odpowiedź :yes:
Szczerze powiedziawszy aż tak dokładnych danych się nie doszukiwałem, a więc fajnie jest je zobaczyć.
Ciekaw jestem czym mogą się pochwalić "piankowcy". O ile skuteczność wyciszenia pianką lub wełną nie ma wielkiego znaczenia w przypadku dachówek (ceramicznych/betonowych) to BARDZO jestem ciekaw czy orędownicy pianki ociepliliby sobie poddasze pianką w przypadku blachodachówki :lol2: