PDA

Zobacz pełną wersję : dom w systemie skandynawskim



EwwaK
01-05-2016, 09:43
Mam problem ze zwiększoną akustyką we wszystkich pomieszczeniach, rozmowa z zamkniętym pokoju jest słyszalna tak jakby nie dzieliły nas żadne ściany. Na co dzień jest to bardzo męczące i utrudnia normalne funkcjonowanie. Na dom mam jeszcze gwarancję wykonawcy. Proszę o jakieś podpowiedzi , jak można zmniejszyć pogłos.

KDWJ
02-05-2016, 10:20
Mam problem ze zwiększoną akustyką we wszystkich pomieszczeniach, rozmowa z zamkniętym pokoju jest słyszalna tak jakby nie dzieliły nas żadne ściany. Na co dzień jest to bardzo męczące i utrudnia normalne funkcjonowanie. Na dom mam jeszcze gwarancję wykonawcy. Proszę o jakieś podpowiedzi , jak można zmniejszyć pogłos.

Warto sprawdzić czy w projekcie domu jest izolacja w ścianach działowych i czy wykonawca nie przyoszczędził na jej braku...

EwwaK
02-05-2016, 14:34
w ściankach działowych jest wełna, ale może za mała ilość. Czy powinno być jeszcze coś dodatkowego.
Zastanawiam się czy można zrobić jakieś pomiary akustyki , i czy są jakieś normy ?.
Nie bardzo wiem jak się za to zabrać.
Wykonaca uważa że to urok domku, ale ja myślę że nie ma znaczenia w jakim systemie jest budowa, ważne jest potem odpowiednie wygłuszenie ścian

Damian85
02-05-2016, 23:17
w moim szkieleciaku, też słuchać bardziej niz w murowanym, ale bez przesady. Np. pralka po zamknięciu drzwi prawie niesłyszalna. Może wykonawca dał słabą jakościowo wełne, lub dziurawo ją ułożył? Zawsze mozesz dać wełne o zwiększonym tłumieniu "rockwool tone" czy jakoś tak, ale to wiąże się z zrywaniem ścian działowych. Można innaczej meble ustawić w pokojach aby bardziej tłumiły dźwięki

EwwaK
03-05-2016, 03:34
Mam pralkę z silnikiem bezszczotkowym ale i tak ją słychać .Ostatnio odkryłam, że moje kominy wentylacyjne są nie ocieplone, między pustakiem a ściną jest około 10cm pustej przestrzeni, czy to również może mieć wpływ na hałas?

Zdun Darek B
03-05-2016, 07:51
Takie detale są bardzo ważne......

Damian85
03-05-2016, 10:41
dokłądnie, takie niby niewielkie pustki bez wełny, tu 10cm tam 5 cm i uzbiera się łącznie spora przestrzeń przez którą przechodzą dźwięki. Komin u siebie też mam obłożony wełną

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-05-2016, 23:14
... ale jaki hałas z komina wchodzi do pomieszczeń ?
- obłożenie komina raczej wynika z tego ( tak mi się wydaje ), aby nie było zakłócenia ciągu kominowego na całej długości przewodu oraz ( ewentualnie ) z przepisów pożarowych ( dla kominów niesystemowych )
- a normy akustyczne są ! ( jak do wszystkiego ), ale głównie dotyczą przegród miedzy dwoma lokalami oraz dot. przegród zewnętrznych budynku ( w tym przypadku )

mariober
05-05-2016, 11:18
rzeczywiście akustyka to problem w nowoczesnym budownictwie i szkieletowym i tradycyjnym - gładkie powierzchnie duże przestrzenie i mała ilość mebli ! W domach drewnianych trzeba mocniej pilnować tego ponieważ brak izolacji w ściankach działowych powoduje dodatkowy rezonans . Sposoby na zmniejszenie pogłosu - dywan , porowate tapety , podwójne płytowanie ścian, stropów ( tych które dzielą strefę dzienną z sypialniami) , farby strukturalne - ja często montuję w dużych salonach lub wysokich płyty gipsowe z małymi dziurkami są to specjalne gipsy akustyczne lub drewno na ściany i stropy i nie mam tu na myśli boazerii motywów jest dużo.

EwwaK
05-05-2016, 21:23
hałasu z komina nie mam ale powietrze zamiast wywiewać to nawiewa do wewnątrz pomieszczeń., nie zawsze
.Nad garażem jest pokój w którym było słychać wszystko co się mówi w garażu i drgała podłoga przy otwieraniu bramy. Po interwencji zdjęto rygipsy z sufitu, podłożono gumy pod metalową konstrukcjepo której sunie brama i położono drugą warstwe wełny. Drgania ustały w pokoju jest cicho a bramę ledwo słychać. To jest teraz najfajniejszy pokój .

cezary.pl
05-05-2016, 22:01
Nigdy nie mieszkałem w szkieleciaku. Lecz może belki stropu leżące na ściankach powinny być z przekładką filcu, podłogi dylatowane od ścian. Listwy przyścienne sufitów z k/g w poszczególnych pomieszczeniach, takie kwadratowe C przymocowane przez taśmę z pianki. Takie detale wpływają znacznie na akustykę nawet w domu murowanym.

Pozdrawiam
Cezary