PDA

Zobacz pełną wersję : Opaska wokół domu nachodząca na elewację - pilne



Darjusz11
01-05-2016, 16:23
Panowie

mam pilne pytanie. Za 2 dni ogrodnicy będą wyrównywać mi poziom gleby w ogrodzie. Okazuje się, że jeśli poziom zostanie podniesiony (w ramach wyrównania), to gleba będzie na wysokości elewacji. Widoczne jest to na zdjęciu - czerwona kropka od lasera.

https://onedrive.live.com/redir?resid=F9B3CC762C1901A5!109411&authkey=!AHek3zOIxkGSkGA&v=3&ithint=photo%2cjpg

A poziom ten nie uwęglenia jeszcze 2% opadu opaski, tak więc można przyjąć że gleba powinna być jeszcze wyżej.

Problem polega na tym, że nie mogę dowolnie obniżać poziomu gleby, bo jestem trochę niżej niż sąsiad. W zeszłym roku gdy spuścił wodę ze swojego pompowanego basenu, maiłem na trawniku wody po kostki.

Tak więc pytanie brzmi, czy opaska/gleba może nachodzić na elewację??

Jeśli jest to zły dział to proszę mnie o tym poinformować.

Pozdrawiam

turalyon
01-05-2016, 17:58
Jest taka zasada że gleba powinna być chociaż ten 1 cm niżej niż fundament. A to z racji tego że fundament masz zaizolowany przeciwwilgociowo, a ścianę z cegły pod styropianem nie. Więc może się skończyć tym, że jak ziemie będziesz miał wyżej niż fundament styropian który będzie na chudziaku pod podłogą w przypadku dużych opadów (bądz basenu sąsiada) zostanie zalany przez wode ktróra przeniknie przez cegłę. A wtedy kaplica - grzyb i inne sprawy których nidgy nie usuniesz.

Kto to wymyślił taki niski fundament u Ciebie?

piotrek0m
02-05-2016, 07:17
Wokół domu wykonaj opaskę z obrzeży betonowych. Wysokość obrzeży wyżej niż docelowy poziom ziemi (czerwona kropka na Twojej elewacji) - chodzi o to, żeby ziemia nie przesypywała się poza opaskę. Pomiędzy domem a opaską wybierz ziemię i wsyp piasek geowłókninę a na nasyp warstwę kamieni. Niestety poziom kamieni przy elewacji będzie niższy niż poziom ziemi - ale chodzi o to, żeby kamienie i piasek przepuszczały wilgoć w głąb ziemi ....

354665

Darjusz11
02-05-2016, 11:47
Właśnie poczytałem co wilgoć może zrobić z fundamentem i podłogą. W takiej sytuacji zanim zabiorę się za opaskę (wrócę do tego wątku), muszę zrobić izolację na tych styropianach co widać na zdjęciach. W chwili obecnej wyczytałem, że powinienem posmarować je 2x dysperbitem.
Czy znacie jakiś wartościowy artykuł, lub polecilibyście mi rozwiązanie tego problemu?

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

jacek.zoo
02-05-2016, 13:18
No przeciez piotrek podal ci nieglupie rozwiazanie. Takim dopelnienem moze byc jedynie wybranie ziemi do lawy, i na dno wdzucic rure drenarska. Wtedy spisz spokojnie

Darjusz11
02-05-2016, 14:11
Zgadza się, muszę to przemyśleć.

A gdyby wzdłuż fundamentu pociągnąć folię, która zachodziłaby aż do poziomu wskazanego przez kropkę lasera? Docelowo zakrył by ją żwir, lub z nią graniczyłby.

turalyon
02-05-2016, 15:07
Mazidłami smaruje się fundament, ścianę , a nie styropian do niej przyklejony.

Piotrek nie do końca daje dobry pomysł bo jak tak zrobisz, a przyjdzie mega ulewa, która przynajmniej u mnie występuje raz na 5 lat, to będziesz miał w tej dziurze fosę i wszystko zalane pod posadzką.

A jaka jest ta Twoja działka? Prosta czy ze spadem? Z każdej strony masz taki problem z wysokością ziemi czy np tylko z jednej strony? Bo jak tylko z jednej to nie ma problemu, bo woda opłynie dom i poleci dalej - można wtedy zrobić tak jak Piotrek radzi - ale jak masz z 4 stron takie coś to masakra - architekt powinien beknąć za to że tak ci zaprojektował wysokość fundamentu, bo będziesz miał basen pod wylewką.

No chyba że budowlańcy po prostu wybudowali ci dom w dziurze, bo tak to wygląda na ten moment

jacek.zoo
02-05-2016, 19:19
A nie jest czasem tak ze dom byl wymierzany do poziomu gruntu, a z czasem sasiedzi sie popodnosili i zostales w czarnej d...?
Co do fosy, u mnie zanim zrobilem opaske po kazdym wiekszym deszczu woda byla po 6m od scian. Odkad zrobilem jak piotrek napisal, plus drenaz mam sucho. A tak naprawde co za roznica czy kamien bedzie na rowni z ziemia czy 20cm ponizej, jak u mnie jest na rowni z ziemia a drenaz jest przy lawie czyli defacto z 70cm ponizej ziemi. I dalem drenarska fi 50 i spokojnie juz 4 rok spelnia swoje zadanie, dla pewnosci moze dac fi 100. Tylko kwestia czy ma gdzie odprowadzic wode

Darjusz11
03-05-2016, 08:46
Panowie, dziękuję za zaangażowanie i poświęcony czas. Niestety tymczasowo zmuszony jestem zawiesić temat, bo pojawił się poważny problem. Oto link do tego forum:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?248494-Mia%C5%82em-zrobi%C4%87-opas%C4%99-dokopa%C5%82em-si%C4%99-do-wody&p=7136592#post7136592

Gdy się z tym uporam wrócę do waszych koncepcji.

Pozdrawiam

jacek.zoo
03-05-2016, 09:18
Tylko caly czas zasadnicze pytanie, czy masz gdzie odprowaszic wode z ewentualnego drenazu?

Darjusz11
03-05-2016, 10:09
niestety nie mam gdzie odprowadzić wody:(