PDA

Zobacz pełną wersję : Zrzut prania w domu - za i przeciw



slaby_wielblad
03-05-2016, 16:05
Drodzy,

Zastanawiamy się nad zrobieniem zrzutu prania - z poddasza (łazienka) do piwnicy (gdzie będzie pralnia z suszarnią).

Budowa jeszcze nie ruszyła, więc teraz jest najlepszy moment, żeby się zdecydować.

Szukamy argumentów za i przeciw.

Za:
- wygoda: nie trzeba schodzić z praniem
- łatwo utrzymać porządek: brudne ubrania od razu lądują tam, gdzie ich miejsce

Przeciw:
- taka otchłań w domu kojarzy się ze zsypami w starych mrówkowcach
- zrzut nie będzie czyszczony ani odkurzany, więc pewnie może tam być syf w środku po jakimś czasie

Dołożycie swoje argumenty?

Elfir
03-05-2016, 16:10
to wymyśl też windę, żeby prania nie trzeba było zanosić do góry.

e_gregor
03-05-2016, 17:53
Jak masz piwnicę to zrób. Znam pewnych ludzi którzy mają i sobie chwalą. Estetycznie też to można jakoś ogarnąć - choćby eleganckie drzwiczki żeby to jak szafka wyglądało. O syf bym się raczej nie martwił bo regularnie spadające ubrania będą ścierać kurze. No chyba że będziesz zrzucać zapełnione pieluchy tetrowe... ;)

Qba30
03-05-2016, 20:04
Bardzo wygodna i praktyczna rzecz. Gdybym miał zaprojektowaną piwnicę też bym to wykonał.

Damian85
03-05-2016, 23:03
Ja żałuje że nie pomyślałem o tym w czasie budowy, pralnie mam pod łazienką na piętrze. Minusy to chyba jedynie dźwięk pralki słyszany przez ten zrzut, ale czy to aż tak przeszkadza? Brudu też bym się nie obawiał, a w miejscu wlotu można postawić nawet kosz wiklinowy/plastikowy na pranie bez dna;)

jajmar
03-05-2016, 23:06
Mam zrobiony i mi się podoba. A że pranie samo nie wraca do szafy, - z żadnej pralki nie wraca samo z tej na poddaszu również. Co do syfu po ~roku nie widzę nawet kurzu w tej rurze spadające ciuchy ocierają się o ścianki wiec automatycznie ewentualny kurz jest czyszczony.

Elfir
04-05-2016, 09:50
Pranie z pralni na piętrze nie musi wchodzić po schodach. W przypadku piwnicy - to są aż dwie kondygnacje.

slaby_wielblad
04-05-2016, 13:53
Dzięki za argumenty!

Pralnia z suszarnią jest w piwnicy, bo tam jest na to miejsce. Fakt, że trzeba czyste pranie potem wnieść na górę - ale coś za coś: dzięki temu łazienka na piętrze jest przestronna i można poszaleć z urządzeniem.

Nie widzę dobrych argumentów "przeciw" (no chyba, że by mi kiedyś przyszło do głowy zrzucać pieluchy z zawartością ;-)), więc postanowione - robimy zrzut!

Bracianka
04-05-2016, 14:23
A może od razu zamiast typowego zrzutu zrobić małą windę, będzie i zjeżdżać i wjeżdżać.

Duży Boban
04-05-2016, 14:27
Ja mam taki zsyp z łazienki na poddaszu do pralnio-kotłowni na parterze (pomarańczowa rura kanalizacyjna 30cm). Jedno z lepszych udogodnień w domu, polecam każdemu.

e_gregor
04-05-2016, 15:55
Zrób ten zrzut bo i zapomnij bo Ci zaraz wymyślą teleportację do szafy i maszynę do automatycznego składania prania za miliard złotych

h.karwoski
04-05-2016, 20:11
Pranie z pralni na piętrze nie musi wchodzić po schodach. W przypadku piwnicy - to są aż dwie kondygnacje.

Czego by tu o Elfir nie mówić, ma rację. Chyba szkoda przestrzeni, któą możnaby na coś innego wykorzystać. No i problem bęzie zapewne i tak co zrobić z brudnymi rzeczami. Albo c na środkowej kondygnacji? iść na dół do pralni, czy na górę do zsypu. Chyba, że na każdm piętrze będzie wrzut.

jajmar
04-05-2016, 21:13
Czego by tu o Elfir nie mówić, ma rację. Chyba szkoda przestrzeni, któą możnaby na coś innego wykorzystać. No i problem bęzie zapewne i tak co zrobić z brudnymi rzeczami. Albo c na środkowej kondygnacji? iść na dół do pralni, czy na górę do zsypu. Chyba, że na każdm piętrze będzie wrzut.

Sztuczne problemy wymyślasz, a co przeszkadza dać trójnik na parterze i są dwa wrzuty do tej samej rury. Co do wątpliwości Elfir to na parterze też mogą być sypialnie i łazienki wiec "brudy" powstają na parterze i trzeba by wnosić na gorę a potem znosić. Rura tak czy inaczej jedną czynność eliminuje.

maxb
04-05-2016, 21:17
Kolega zrobił sobie takie ustrojstwo z pomarańczowych rur ale niestety 250mm i czasem się zdarza że zwinięta bluza się zawiesi. Ma zrobione dwa wrzuty (poddasze i parter) a koniec rury w piwnicy. Super sprawa a jedyny minus użytkowy jak dla mnie to "przesłuch" między łazienkami. Jakbym to miał robić u siebie to musiałbym opatentować jakieś dźwiękoszczelne drzwiczki :D

Adam626
04-05-2016, 22:34
pralnia na piętrze i nie ma problemu ze zrzutami. To wygodna opcja jeśli śpimy na piętrze

jajmar
04-05-2016, 23:02
pralnia na piętrze i nie ma problemu ze zrzutami. To wygodna opcja jeśli śpimy na piętrze

Nie wszyscy zawsze śpią na piętrze, a po drugie pralka na stropie zawsze generuje większy hałas niż w piwnicy.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-05-2016, 23:06
... najlepiej połączyć "zrzut" z "windą / platformą" w ramach jednej rureczki ( taki pomysł ) ... choć byłaby kolizja "drogi" brudnej z czystą, ale może takie zamykane wiaderko na czyste ubrania i korbka na Piętrze ( ? ) :) "urządzenie" na pewno jest funkcjonalne

jajmar
04-05-2016, 23:12
... najlepiej połączyć "zrzut" z "windą / platformą" w ramach jednej rureczki ( taki pomysł ) ... choć byłaby kolizja "drogi" brudnej z czystą, ale może takie zamykane wiaderko na czyste ubrania i korbka na Piętrze ( ? ) :) "urządzenie" na pewno jest funkcjonalne

To chyba trzeba dalej iść, nie korbka bo jak ładujemy w piwnicy i na poddasze wciągać idziemy? To trzeba pstryczek elektryczek w pralni , ale z wiadra do szafy samo nie wyjdzie :-(

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-05-2016, 23:19
... no tak, zaraz dojdziemy do "podajnika" i doświetlenia rureczki z dachu ... taki komfortowy "zrzut" :) doświetlony na całej długości rurki
z wiadra do szafy samo nie wyjdzie
- jeśli umieścisz "zrzut" w szafie, to z automatu wyjdzie :)

idąc dalej, można by zainstalować całą pralkę na ruchomej platformie, obsługiwała by wszystkie kondygnacje w zakresie ładowania ( kwestie techniczne - do rozwiązania ) :)

... okazuje się, że można "poszaleć", choć to ostatnie to raczej sztuka dla sztuki ...

jajmar
04-05-2016, 23:40
.

idąc dalej, można by zainstalować całą pralkę na ruchomej platformie, obsługiwała by wszystkie kondygnacje w zakresie ładowania ( kwestie techniczne - do rozwiązania ) :)

... okazuje się, że można "poszaleć", choć to ostatnie to raczej sztuka dla sztuki ...

Gratuluje wyobraźni :-)

slaby_wielblad
05-05-2016, 09:19
Nie marzyłam o światełkach i windach przy zrzucie, ale widzę, że ja chyba marzę zbyt skromnie.

Zrzut będzie z poddasza (łazienka) do piwnicy (pralnia). Pranie czyste będzie się zanosić "temi ręcami" na półpiętro (mała garderoba, miejsce na ręczniki/pościel itp.). Śpimy na poddaszu, na parterze nie generujemy zbyt wiele prania.

Podsumowując dla forumowiczów, którzy też mierzą się z tematem:

Zalety:
- wygoda: nie trzeba schodzić z praniem
- łatwo utrzymać porządek: brudne ubrania od razu lądują tam, gdzie ich miejsce
- brak syfu w zsypie - zrzut nie będzie czyszczony ani odkurzany, ale spadające ubrania będą ścierać ewentualne kurze (e_gregor, jajmar)
- w miejscu wlotu można postawić nawet kosz wiklinowy/plastikowy na pranie bez dna (Damian85)

Wady:
- dźwięk pralki słyszany przez ten zrzut, ale czy to aż tak przeszkadza? (Damian85)
- szkoda przestrzeni, któą możnaby na coś innego wykorzystać (h.karwoski)
- Albo c na środkowej kondygnacji? iść na dół do pralni, czy na górę do zsypu. Chyba, że na każdm piętrze będzie wrzut. (h.karwoski) -> ale: dać trójnik na parterze i są dwa wrzuty do tej samej rury (jajmar)
- czasem się zdarza że zwinięta bluza się zawiesi (ustrojstwo z pomarańczowych rur ale niestety 250mm) (maxb) -> ale: Ja mam taki zsyp z łazienki na poddaszu do pralnio-kotłowni na parterze (pomarańczowa rura kanalizacyjna 30cm). Jedno z lepszych udogodnień w domu, polecam każdemu. (Duży Boban)

I najważniejsza wada: brak światełek, korbek, wind, ukrytych przejść, taka szara codzienność. ;-)

jajmar
05-05-2016, 10:30
Mam zrzut z rury 315 do tej pory raz się udało go zatkać, taką mocno skręconą pościelą, ale wystarczyło "dotkniecie" sznurkiem i poszło w dół.

Elfir
05-05-2016, 13:25
Nie wszyscy zawsze śpią na piętrze, a po drugie pralka na stropie zawsze generuje większy hałas niż w piwnicy.

Kompletnie nie słyszę swojej pralki w pralni na pietrze.

Bracianka
05-05-2016, 13:54
Oj tam, na allegro jest winda gastronomiczna za 4500zł :-) Toż to drobne, a nie miliardy - szczęście małżonek bezcenne :-D

Adam626
05-05-2016, 23:10
Nie wszyscy zawsze śpią na piętrze, a po drugie pralka na stropie zawsze generuje większy hałas niż w piwnicy.

Tylko ile % osób ma piwnicę? Pewnie 2%
W piwnicy też słabo pranie schnie. Raczej słaby pomysł by robić piwnicę (koszty) i też pralnię w piwnicy. Zaletą pralni na piętrze jest jej dostępność- wychodzisz z kąpieli, w pralni zostawiasz brudy i koniec. najlepiej gdy pralnia jest zlokalizowana w bliskości łazienki i garderoby w przestrzeni w której żyjemy. Odpadają wtedy wszelkie workaroundy typu rura zrzutu etc. Jak ktoś ma jeszcze wybór to polecam pralnię w lokalizacji jak wyżej

jajmar
05-05-2016, 23:24
Tylko ile % osób ma piwnicę? Pewnie 2%
W piwnicy też słabo pranie schnie. Raczej słaby pomysł by robić piwnicę (koszty) i też pralnię w piwnicy. Zaletą pralni na piętrze jest jej dostępność- wychodzisz z kąpieli, w pralni zostawiasz brudy i koniec. najlepiej gdy pralnia jest zlokalizowana w bliskości łazienki i garderoby w przestrzeni w której żyjemy. Odpadają wtedy wszelkie workaroundy typu rura zrzutu etc. Jak ktoś ma jeszcze wybór to polecam pralnię w lokalizacji jak wyżej

Następny nie ma ale krytykuje. A co z tymi co wychodzą z kąpieli na parterze, a inna część rodziny na piętrze ? Nie rozumiem skąd przekonanie że wszyscy mieszkają na piętrze, co wy macie na parterach domów? Mam sypialnie na parterze i na piętrze, mam tu i tu łazienki i mam piwnicę i guzik mnie interesuje czy jestem w 1 czy 2 % mających piwnicę. Nie dyskutujemy tu o tym czy robić piwnicę, tylko czy robić zrzut, pytający zakłada piwnicę , po co mu- nie wiem bo chce,- ot takie widzimisię. Pyta czy warto wsadzić 500 zł w rurę, mam i mowie warto.

A ty nie masz ani rury ani piwnicy ale wiesz że to złe rozwiązanie, może rozwiń swoje teorie.

St@nley
10-05-2016, 14:08
Czy wszyscy macie tą rurę idealnie w pionie?
Bo u mnie musiałaby być pod kątem około 20 stopni lub na końcu mieć dwa kolanka 45 stopni, bo pomieszczenia nie są idealnie nad sobą.
I zastanawiam się czy to nie będzie powodowało zapychania?

firewall
10-05-2016, 14:44
wkładaj do worka foliowego i dopnij kompresor - jak strzelisz ciśnieniem to poleci i w górę i w dół nawet rurą 200mm:cool:

jajmar
10-05-2016, 16:33
wkładaj do worka foliowego i dopnij kompresor - jak strzelisz ciśnieniem to poleci i w górę i w dół nawet rurą 200mm:cool:

Dobre, w dół 300 w górę 80 i "pociski" jak marketach maja w kasach.

St@nley
11-05-2016, 08:18
Dobre, w dół 300 w górę 80 i "pociski" jak marketach maja w kasach.

Pośmialiśmy się to teraz tak na serio, czy moja koncepcja zda to egzamin?

powell
11-05-2016, 09:04
A takie np. brudne skarpetki nie połamią się przy zrzucaniu z wysokości ?

jajmar
11-05-2016, 09:12
Pośmialiśmy się to teraz tak na serio, czy moja koncepcja zda to egzamin?

Wybrałbym łagodny kąt te 20 stopni

St@nley
12-05-2016, 10:55
A takie np. brudne skarpetki nie połamią się przy zrzucaniu z wysokości ?

Myślę, że jak je doprowadzasz do takiego stanu, że mogą się połamać to nawet pralka jest Ci zbędna. Ba poszedł bym nawet dalej i rozważył likwidację łazienki.

greghus
16-05-2016, 08:21
Dla mnie taki zrzut to fajna sprawa. NIe mam niestety, ale jakbym miał możliwość zainstalowania to chętnie bym to zrobił.

dedert
05-05-2019, 12:47
Jestem na etapie szalunków stropowych piwnicy i również chciałem zostawić otwór pod zrzut na pranie. Myślałem raczej o windzie, ale widzę że zwykła rura też się sprawdza. Czy w przypadku windy musiałbym otwór w stropie zazbroić dodatkowo, a na posadzce piwnicy zrobić jakąś obmurówkę? U mnie akurat pralnia jest w piwnicy a zrzut wykonywany byłby z łazienki na parterze. Oczywiście jedyną wadą jaką bym tu widział to izolacja termiczna, w piwnicy raczej na pewno będzie chłodniej. Ale jak zrobi się drzwiczki to nie powinno być problemu.