PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o piece na Pellet - który z doświadczenia.



klaus1973
07-05-2016, 10:47
Dom Z119 150 m + 87 piwnica. Ocieplony, dobre okna i drzwi, wentylacja grawitacyjna z nawietrznikami oraz stabilizerami.
więc po lekturze forum padło na moc max 14 KW
i tutaj mam problem jaki ma być*to piec. Wiem tematów jest 1001. Ale? Zawsze jest jakieś Ale. Moje Ale to gorszej jakości pellet, mam możliwość zakupu pelletu po znacznie niższej cenie, ale to ten który "zostaje".
Wybrałem sobie takie oto piece i nie wiem czy dadzą radę:
1. Biawar Compact 12 kw.
2. Kamen Komfort 14 KW+ Palnik revo - czy konstrukcja węglowego pieca ma tutaj jakieś znaczenie?
A może jakiś inny kocioł*polecicie?


minusem jest to że komin miałem szykowany pod SKAM-P. Ale nie chcę*ekogroszku, ten zapach.

pozdrawiam klaus.

Puławiak
07-05-2016, 12:15
Biawar raczej sobie ze spiekami z piachu średnio poradzi. Wszystko zależy od tego jakim dziadostwem chcesz palić i jak bardzo kiepskiej jakosci to jest towar. Palnik revo też raczej sobie ze wszystkim nie poradzi. Tak naprawdę to trudno cokolwiek powiedzieć nie wiedząc jakim materiałem chcesz palić.

klaus1973
07-05-2016, 13:16
Opał*nie tyle kiepski w produkcji co np: pęka bo pracownik zostawił paletę na zewnątrz i nagły deszcz - górne worki zawsze są*do dupy.
A takich worków jest sporo od czerwca do września.

Puławiak
07-05-2016, 14:12
uuuu to tutaj raczej widzę wiecej problemów do takiego peletu to kup sobie trociniaka. Bo wilgotna trocina a jeszcze do tego pył to zabójca dla motoreduktorów. Zapychanie ślimaka urwanie przekładni itd. Przekładnie są przystosowane do podawania pelletu a nie trociny.

klaus1973
07-05-2016, 14:28
@puławiak - dzięki serdeczne jeden temat mniej - do zamknięcia.
Pellet za 200 zł odpada. Jako ten popękany i nie trzymający normy odpada. Obecnie w domu w którym mieszkam mam trociniaka. O bogowie - ten pył i kurz.

Puławiak
07-05-2016, 14:49
Tu nie chodzi o normę tylko jeśli pellet się rozpada na pył to kłopoty murowane trocina jeszcze do tego wilgotna w ślimaku nie przesuwa się tylko się prasuje najcześciej uszkadzając motoreduktor.. Cieszę się że pomogłem rozwiać wątpliwości.

klaus1973
08-05-2016, 11:39
To odpuszczam temat pelletu taniego.
Więc będę kupował pellet może nie najwyższego sortu, jednak dobry (czytaj nie odpadowy).
Mam małą wiedzę na temat palenia palletem. Obecnie w miejscu gdzie wynajmuję jest piec trociniak jako przystawka do zwykłego śmieciucha. Działa ale morderstwo.
I tutaj mam kolejny dylemat:
1. Biawar Red Compact 12
2. Kamen Komfort 14 kw (węglowy)+ Pellasx revo - mój faworyt, ale to raczej odczucia wizualne i reklama - bo ten palnik może okazać się zbyt skomplikowany.
3. Red Compact - drogo i nie polskie - a zasada "chcesz mieć pracę na miejscu *dawaj pracę na miejscu", ale wyposażony od razu w pompy - tylko czy to nie minus że hydraulika jest w kotle.
4. HT DassPell LUX GL - widziałem na targach, będzie w sprzedaży od maja, ale na stronie www jeszcze go nie ma.

Tylko czy przy obecnych technologiach w pelecie jest jakiś sens tak się*nad tym rozprawiać.

@Puławiak - ty jako instalator pewnie sporo tego montowałeś i tak z perspektywy czasu z tymi najstarszymi kotłami są jakieś*problemy.
Bo może najważniejsze by było - czym prościej tym lepiej. I zamiast samoczyszczenia lepiej raz w tygodniu wybrać popiół samemu?

Pozdrawiam
Klaus

Puławiak
08-05-2016, 14:14
No ja akurat lubię te najprostsze i dlatego najczęściej montuję red compact. Co do reszty to najprościej poczytaj instrukcję obsługi kotłów ale w wiekszości przypadków musisz czytać instrukcję kotła + instrukcję palnika+instrukcję sterownika. I ostatnio dochodzę do wniosku że nasze rodzime sterowniki do palników są zbyt skomplikowane jak na mój mały rozumek. :) Te zagraniczne są chyba projektowane dla tych mniej rozgarniętych. :). Co do czyszczenia to akurat nie są zbyt upierdliwe o ile oczywiście kocioł jest dobrze skonstruowany i dobrze wyregulowany proces spalania.

Konsultant marki Buderus
06-06-2016, 09:27
Witam,

Jeżeli szuka Pan sprawdzonego kotła na pellet do ogrzewania budynku, chciałbym polecić wybór kotła marki Buderus z rodziny Logano S181. Kocioł dostępny jest w zakresie mocy 15-25kW oraz posiada podajnik automatyczny. Przeznaczony jest do pracy zarówno w systemie grzewczym zamkniętym, jak i otwartym.
Automatyczny podajnik paliwa umożliwia spalanie pelletu, ekogroszku oraz węgla brunatnego. Sterownik kotła w standardzie umożliwia kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego) ,przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz obsługę pompy cyrkulacyjnej. Bardziej szczegółowe informacje o produkcie dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-na-paliwa-stale/z-podajnikiem-automatycznym/logano-s181.html.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Kroitz
06-06-2016, 10:48
Konsultancie, weź się nie ośmieszaj...przecież ten model to kocioł na ekogroszek .... z możliwiością przepalania pelletu. Sprawdzony? na czym?
Z waszej oferty kotłem na pellet jest Logano S111-2 + Pelet, wystarczy przeczytać własną ulotkę... :)

Konsultant Viessmann
14-06-2016, 11:39
Dom Z119 150 m + 87 piwnica. Ocieplony, dobre okna i drzwi, wentylacja grawitacyjna z nawietrznikami oraz stabilizerami.
więc po lekturze forum padło na moc max 14 KW
i tutaj mam problem jaki ma być*to piec. Wiem tematów jest 1001. Ale? Zawsze jest jakieś Ale. Moje Ale to gorszej jakości pellet, mam możliwość zakupu pelletu po znacznie niższej cenie, ale to ten który "zostaje".
Wybrałem sobie takie oto piece i nie wiem czy dadzą radę:
1. Biawar Compact 12 kw.
2. Kamen Komfort 14 KW+ Palnik revo - czy konstrukcja węglowego pieca ma tutaj jakieś znaczenie?
A może jakiś inny kocioł*polecicie?


minusem jest to że komin miałem szykowany pod SKAM-P. Ale nie chcę*ekogroszku, ten zapach.

pozdrawiam klaus.

Witam! Mam przyjemnośc poinformować o nowości firmy Viessmann - Automatyczny kocioł Easypell to tanie, niezawodne i efektywne rozwiązanie, które jest idealnie zaprojektowane dla Twojej wygody.

Komfort i niezawodność
Kocioł Easypell łączączy wysoką wydajność i trwałość z prostotą konstrukcji. Dzięki temu jest niezawodny i bezpieczny oraz pozwala stworzyć prosty i wygodny w obsłudze system centralnego ogrzewania. Zapłon, odpopielanie tacy palnika oraz transport pelletu drzewnego są automatyczne. Elektroniczny regulator kotła z ergonomicznym programowaniem pozwala łatwo uzyskać pożądą temperaturę ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Zalety:
◾Półautomatyczny system oczyszczania
◾Automatyczne odpopielanie tacy palnika
◾Automatyczne rozpalanie
◾Atestowane zabezpieczenie przeciwpożarowe
◾Podnoszenie temperatury powrotu w wyposażeniu seryjnym
◾Automatyczne rozpoznawanie paliwa

W razie pytań jestem do dyspozycji!
Pozdrawiam!

Orte Polska
06-07-2016, 23:30
Witam!
Warto wiedzieć, że do ogrzewania domu może posłużyć także nagrzewnica na pellet. Do swojej pracy wykorzystuje ona system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła za pomocą rekuperatora. Oprócz podstawowej funkcji jaką jest wentylacja budynku, tą samą instalację można wzbogacić o funkcje dodatkowe np.: ogrzewanie i/lub klimatyzację.

Zalety stosowania nagrzewnicy na pellet to między innymi:
- brak konieczności budowy kosztownego przyłącza gazowego,
- brak konieczności budowania instalacji wodnej do centralnego ogrzewania w budynku czyli brak kosztownej instalacji, kotłowni, kaloryferów (w typowym budynku jednorodzinnym- to koszt około 25-50 000 zł),
- ekonomiczność - nie tylko związana z brakiem przyłączy i instalacji, ale także wynikająca z niskich kosztów paliwa

Ponadto, nagrzewnica 24 kW czyli urządzenie, które jest w stanie obsłużyć budynek energooszczędny o kubaturze 720 m3, nie musi znajdować się w kotłowni, a może być zainstalowana w każdym pomieszczeniu niemieszkalnym np.: kuchni, łazience, pralni, itp.

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania związane z zaprezentowanym rozwiązaniem.
Pozdrawiam,
Orte Polska

bogus1
08-07-2016, 22:00
witam, ja akurat od marca jestem uzytkownikiem kociołka sas bio solid. troszke nim palilem podczas remontu, a od maja grzeje nim tylko wodę. Piec bardzo masywny, szybko sie rozpala, nie ma dużej filozofi żeby zaprogramować do wlasnych potrzeb, pale pelletem lokalnym i nie mam problemow itp. Póki co sobie go chwale i mam nadzieje że tak zostanie. Pozdrawiam

klaus1973
09-07-2016, 10:13
Witam!
- brak konieczności budowy kosztownego przyłącza gazowego,

dla domów 150 m2 jeśli jest możliwość instalacji gazowej to będzie ktoś wtsawiał coś innego? - żart


Witam!
- brak konieczności budowania instalacji wodnej do centralnego ogrzewania w budynku czyli brak kosztownej instalacji, kotłowni, kaloryferów (w typowym budynku jednorodzinnym- to koszt około 25-50 000 zł),

chyba ze złota w tej cenie, i higiena osobista także za pomocą ciepłego podmuchu, czy w łaźni miejskiej? A więc rury i tak mamy


Witam!
Ponadto, nagrzewnica 24 kW ,
Orte Polska
średnie zapotrzebowanie na moc dla domu rodzinnego bez CWU to 7KW - tak jak mój dom bez części podpiwniczonej.

Nie może ktoś tych sprzedawców przeszkolić a nie tylko kopiuj wklej ?????

pozdrawiam
klaus

82badyl
13-09-2016, 09:30
Witam,
bardzo proszę o pomoc w sprawie wyboru pieca na pellet. Im więcej czytam tym mniej wiem i bardziej się boję co mam wybrać...? Czy poradzę sobie z obsługą itd. Wyczytałem również że muszę sprawdzić czy w ogóle mój komin nadaje się do tego typu pieca...
Znalazłem również temat na muratorze że łączenia podłogówki z grzejnikami jest bezsensu a przecież moi znajomi mają i im jakoś gra. :|

Dom który aktualnie mnie się buduje ma być wielkości 88,4m parterowy mury Ytong. Na połowie domu tj. salon aneks, kibelek oraz łazienka chciałem podłogowe z drabinka w łazience oraz wypuścić w ścianę jeden punkt na grzejnik. Do 3 sypialni grzejniki.

Z żoną zdecydowaliśmy się na pellet ale głowa mnie boli jak mam wybrać model pieca...samemu znalazłem EKO - GT KPP kocioł na pellet - KLASA 5
firmy galmet, drugi to Mini Bio 10 kW firmy KOSTRZEWA, ostatnim który polecił mi akurat sprzedawca to HT DasPell 20. Jestem skołowany... :roll:

Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam Artur

Konsultant Viessmann
13-09-2016, 10:11
Witam,
bardzo proszę o pomoc w sprawie wyboru pieca na pellet. Im więcej czytam tym mniej wiem i bardziej się boję co mam wybrać...? Czy poradzę sobie z obsługą itd. Wyczytałem również że muszę sprawdzić czy w ogóle mój komin nadaje się do tego typu pieca...
Znalazłem również temat na muratorze że łączenia podłogówki z grzejnikami jest bezsensu a przecież moi znajomi mają i im jakoś gra. :|

Dom który aktualnie mnie się buduje ma być wielkości 88,4m parterowy mury Ytong. Na połowie domu tj. salon aneks, kibelek oraz łazienka chciałem podłogowe z drabinka w łazience oraz wypuścić w ścianę jeden punkt na grzejnik. Do 3 sypialni grzejniki.

Z żoną zdecydowaliśmy się na pellet ale głowa mnie boli jak mam wybrać model pieca...samemu znalazłem EKO - GT KPP kocioł na pellet - KLASA 5
firmy galmet, drugi to Mini Bio 10 kW firmy KOSTRZEWA, ostatnim który polecił mi akurat sprzedawca to HT DasPell 20. Jestem skołowany... :roll:

Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam Artur

Witam,
Mam pytanie - czy jesteś przekonany, że ma to być ogrzewanie stałopalne na pellet? Skoro dopiero budujesz dom to można jeszcze zmienić koncepcję a inwestycja w nowym obiekcie w ogrzewanie paliwem stałym to rozwiązanie, które może okazać się niewygodne.

Mogę zapytać dlaczego akurat pellet? Masz dostęp do dużej ilości peletu a może sam produkujesz? Jak to wyglada?
Bo są inne rozwiązania, które nie muszą byc droższe inwestycyjne, a eksploatacyjnie atrakcyjne no i bezobsługowe. Takie z którymi poradzi sobie zarówno żona jak i ty.

82badyl
13-09-2016, 13:50
Witam,
Mam pytanie - czy jesteś przekonany, że ma to być ogrzewanie stałopalne na pellet? Skoro dopiero budujesz dom to można jeszcze zmienić koncepcję a inwestycja w nowym obiekcie w ogrzewanie paliwem stałym to rozwiązanie, które może okazać się niewygodne.

Mogę zapytać dlaczego akurat pellet? Masz dostęp do dużej ilości peletu a może sam produkujesz? Jak to wyglada?
Bo są inne rozwiązania, które nie muszą byc droższe inwestycyjne, a eksploatacyjnie atrakcyjne no i bezobsługowe. Takie z którymi poradzi sobie zarówno żona jak i ty.

Dlaczego pellet? Pierwszym powodem jest brak gazu. Drugim jest to że nie chciałem na ekogroszek. Trzecim dwóch przyjaciół ma i sobie chwalą...

Prawie zdecydowałem się na HT Das PELL 20 12KW.

Jakie inne rozwiązania proponujesz? Tak jak napisałem powyżej domek 88,4m z Ytonga. Ogrzewanie podłogowe na około 45m czyli aneks kuchenny salon, hol, kibelek i łazienka.

ps. nie znam się...jestem kompletnym laikiem i bazuję na tym co podpowie mi fachowiec moi znajomi z doświadczenia oraz to co wyniosę z netu:p

pozdro Artur

domino34
13-09-2016, 14:28
Jeśli już koniecznie piec na pellet to szukaj takiego z jak najmniejszą wartością początkową zakresu modulacji mocy. Ten piec o którym mówisz startuje od 4-5kW. Twój dom w największe mrozy będzie potrzebował niewiele więcej, albo i tyle. W efekcie piec będzie pykał i stale się rozpalał i wygaszał - bezsens! Są piece, które potrafią zejść z mocą niżej niż ten przez Ciebie wymieniony. Generalnie ten piec jest o dużo za duży do 88m2. Jest też duży - zajmie Ci kupę miejsca + tak na boku to zwykły śmieciuch z palnikiem pelletowym - żadne odkrycie + musisz mu zrobić instalację otwartą - też miejsce. Taki piec jak podałeś nadaje sie do starego domu 150m2 po termomodernizacji, a nie nowego 88m2. Generalnie chcesz sobie sam zrobić krzywdę.
Pomyślałeś czym i jak zagrzejesz wodę do mycia?

Do takiego domku (88m2) zastanów się nad jeszcze innymi źródłami: pompy ciepła (powietrzne, gruntowe itp), grzanie prądem i zrób lepszą izolację. Przeszukaj parę tematów na forum. Jak już koniecznie pellet to nie wariuj z izolacjami, bo to nie ma sensu. Poszukaj też o takim zagadnieniu jak OZC. Są też kominki na pellet i takie piecyki na pellet, którymi też ogrzejesz te 88m2, a będzie wyglądało jak niepozorny kominek. Przy czym pamiętaj, że zaraz się pojawią głosy o noszeniu worków z pelletem do tego kominka, czyszczeniu itp itp

I dla własnego dobra weź się najpierw lepiej zorientuj poświęć tydzień na zdobyciu informacji o wymienionych przeze mnie rzeczach i dopiero lataj po sprzedawcach i handlowcach. W przeciwnym wypadku będziesz gorzko żałował i z kasy wystrzygą Cię jak nie wiem co. Najpierw nauka potem kupowanie!

Konsultant Viessmann
14-09-2016, 09:12
Dlaczego pellet? Pierwszym powodem jest brak gazu. Drugim jest to że nie chciałem na ekogroszek. Trzecim dwóch przyjaciół ma i sobie chwalą...


Jakie inne rozwiązania proponujesz? Tak jak napisałem powyżej domek 88,4m z Ytonga. Ogrzewanie podłogowe na około 45m czyli aneks kuchenny salon, hol, kibelek i łazienka.

ps. nie znam się...jestem kompletnym laikiem i bazuję na tym co podpowie mi fachowiec moi znajomi z doświadczenia oraz to co wyniosę z netu:p

pozdro Artur

Witam ponownie,
Jak nie masz gazu, a chcesz wygodnie i bezobłsugowo to może powietrzna pompa ciepła? Myślałeś o tym? Jak dopiero budujesz dom, to można przy takim rozwiązaniu zaoszczędzić na kilku elementach i wyjdzie cie inwestycja na podobnym poziomie kosztowym, a wygoda, czystość.... niezastąpione. No i potem - co bardzo istotne tania eksploatacja.
Taka pompa ciepła nie potrzebuje odwiertów, jest łatwa w montażu.

Co ty na to? Brałeś w ogóle takie rozwiązanie pod uwagę?

82badyl
14-09-2016, 15:41
nic nie wiem na temat pomy ciepła ...czy uciągnie instalacje podłogowe grzejniki ? a jaki piec polecasz o mniejszej mocy niż 12KW?

Zdun Darek B
14-09-2016, 18:50
Pompa ciepła łapiąca ciepło z powietrza... w warunkach polskich -20 lub - 30 ...
Ile potrzeba zużyć prądu [kWh} aby uzyskać 10 kWh do instalacji grzewczej ?
[ bez wchodzenia w poprawianie łopatologicznie opisanych wartość kWh ]

Myjk
14-09-2016, 19:15
Pompa ciepła łapiąca ciepło z powietrza... w warunkach polskich -20 lub - 30 ...
Średnia zimowa "w warunkach polskich" to 0sC a -20 a nawet -30 to wynaturzenia. Nocne głównie.


Ile potrzeba zużyć prądu [kWh} aby uzyskać 10 kWh do instalacji grzewczej ?
Jakieś 8kWh. Ale to najwyżej przez 10h rocznie.

90m2 ogrzewa się CZYSTYM PRĄDEM -- to obecnie najbardziej ekonomiczne źródło, które nie wymaga kosmicznej inwestycji na poziomie samochodu osobowego średniej klasy (jak niektóre zduńskie wynalazki ze sprawnością systemu maksymalnie 50%).

zaś tam ktosik
15-09-2016, 00:52
Pompa ciepła łapiąca ciepło z powietrza... w warunkach polskich -20 lub - 30 ...
Ile potrzeba zużyć prądu [kWh} aby uzyskać 10 kWh do instalacji grzewczej ?
[ bez wchodzenia w poprawianie łopatologicznie opisanych wartość kWh ]
Nie mogłem się oprzeć czytając takie dezinformowanie :)
Przy -15st.C w polskich warunkach a nie w na Syberii pompa łapiąca ciepło z powietrza o temp.-15st.C grzejąc z mocą 9kW pobiera ok.3,5kWh na godzinę pracy.
Stwierdzone łopatologicznie przed 4 sezonem grzewczym gdzie od 3 lat najniższa zanotowana temperatura w warunkach polskich to -18st.C.
Zdunie,dokształć się poniżej ile [ptrzeba zużyć prądu przy pompie łapiącej powietrze o temp.-15st.C i oferującej przy tym moc grzewczą 9kW:
367469

zaś tam ktosik
15-09-2016, 01:00
Jakie inne rozwiązania proponujesz? Tak jak napisałem powyżej domek 88,4m z Ytonga. Ogrzewanie podłogowe na około 45m czyli aneks kuchenny salon, hol, kibelek i łazienka.

ps. nie znam się...jestem kompletnym laikiem i bazuję na tym co podpowie mi fachowiec moi znajomi z doświadczenia oraz to co wyniosę z netu:p

pozdro Artur
Czyżby prowokacja ?
Chłopie,a czy zdajesz sobie sprawę z tego,że w domu 90m2 w największe mrozy potrzebujesz maks.moc grzewczą ok.5kW ?

a jaki piec polecasz o mniejszej mocy niż 12KW?
Piec o mocy MAKSYMALNEJ 5kW.
Jak znajdziesz bierz go a jak nie znajdziesz to siądź na kamieniu i pomyśl co to oznacza.

Jest taka zabawka dla przedszkolaków,kostka z odpowiednio wyciętymi otworami pod figury geometryczne gdzie kwadrat nie wejdzie w otwór trójkątu.
Mam nadzieję,że jesteś bardziej rozwinięty niż 6-latek i wiesz,że jak nie pasuje jakiś piec do domu to nie można go na siłę pchać tylko zmienić na coś pasujacego.

imrahil
15-09-2016, 07:17
Pompa ciepła łapiąca ciepło z powietrza... w warunkach polskich -20 lub - 30 ...
Ile potrzeba zużyć prądu [kWh} aby uzyskać 10 kWh do instalacji grzewczej ?
[ bez wchodzenia w poprawianie łopatologicznie opisanych wartość kWh ]

ty to jesteś sprzedawca manipulant bez wstydu. już był tu taki jeden (kaloryfery sprzedawał, za lekarza się podawał).

na pewno dom 88 m2 taniej ogrzać pompką niż drewnem. a najbardziej opłacalnie i najtaniej w perspektywie 10 lat, łącznie z instalacją - prądem z grzałki czy kabli grzejnych

Konsultant Viessmann
15-09-2016, 09:47
nic nie wiem na temat pomy ciepła ...czy uciągnie instalacje podłogowe grzejniki ?

Witam ponownie, warto pytać i się nie wstydzić tego, że się nie słyszało o pompie ciepła. Nie przejmuj się dyskusja, która powstała pod postami, tylko wybieraj dla siebie najistotniejsze informacje.
Jak wygląda i co to jest pompa ciepła? Bezobsługowa technologia pomp ciepła umożliwia produkcję ciepła lub chłodu, wykorzystując odnawialne zasoby energii dostępne w otoczeniu (w gruncie, wodzie, powietrzu). Dzięki zastosowaniu odpowiedniej pompy ciepła można osiągnąć komfort cieplny w obiekcie zarówno zimą (pompa ciepła pracuje w trybie grzania), jak też latem wykorzystując możliwość odwrócenia obiegu grzewczego. Pompa ciepła z powodzeniem zastępuje wówczas rolę klimatyzatora.

Pompy ciepła to właściwy wybór, jeżeli chodzi o połączenie oszczędności kosztów ogrzewania i przyjazne dla środowiska wytwarzanie ciepła.
Dzieje się tak ponieważ energię, którą wykorzystuje pompa ciepła, środowisko naturalne udostępnia nam bez żadnych ograniczeń. W dodatku za darmo. Pełnowartościowy system grzewczy potrzebuje pokrycia kosztu prądu do zasilania sprężarki pompy ciepła i pomp obiegowych pracujących w instalacji.

Mogą wykorzystywać energie powietrza, lub gruntu. Te gruntowe są droższe ze względu na dolne źródło (sondy pionowe lub wymienniki poziome). Powietrzne są łatwe do montazu i tańsze, a bardzo wydajne i niezawodne. Współczynniki efektywności siegają COP=4, a nawet 5. Co to oznacza, że dają 4 razy więcej energii niż pobierają - wszystko za pomocą przemian termodynamicznych.

Są dedykowane pod ogrzewanie podłogowe - jest to ogrzewanie niskotemperaturowe.

Masz jakieś pytania? Zobacz jak wyglądają: TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla.html)rodzaje i dostępne modele.

Myjk
15-09-2016, 10:18
Pompy ciepła to właściwy wybór, jeżeli chodzi o połączenie oszczędności kosztów ogrzewania i przyjazne dla środowiska wytwarzanie ciepła.
Pompa ciepła do domu 90m2 to niewiele lepsze rozwiązanie (o tyle lepsze, że czyste i bezobsługowe) niż piec na pellet, wungiel czy średniowieczny kominek. Szczególnie jak pompa 7kW kosztuje 27 tys. zł (jak te wasze, gdy można kupić PC PW już za 10-12 tys. zł np. Anslut, a bardziej markowe Panasonic już od 16).

Taki mały dom się dobrze ociepla, dbając o jego dokładne wykonanie podczas budowy, eliminuje kominy i ogrzewa prądem (np. z buforem w 2T), gdzie koszty inwestycyjne są śmiesznie niskie w porównaniu do innych źródeł. Pytającemu polecam również wykonanie OZC dla wybranego dla siebie projektu domu i przeliczenie kosztów grzania poszczególnymi mediami. Wszystko wtedy stanie się jasne.

No i oczywiście bez względu czy to PC, prąd czy gaz, wszędzie tylko podłogówka.

jmwm
16-09-2016, 09:20
Wracając do zadanego pytania , powinno się zapytać nie o piec jako całość tylko jaki palnik ,bo to jest 99% sukcesu w paleniu a wymiennik to drugorządna sprawa .Palnik powinien miec opcję automatycznego czyszczenia a nie żebyś latał i piec wygaszał i ręcznie czyścił bo się zapchało, także kup dobry palnik i zamontuj go sobie w jakim chcesz wymienniku

Myjk
16-09-2016, 09:38
Wracając do zadanego pytania , powinno się zapytać nie o piec jako całość tylko jaki palnik ,bo to jest 99% sukcesu w paleniu a wymiennik to drugorządna sprawa .Palnik powinien miec opcję automatycznego czyszczenia a nie żebyś latał i piec wygaszał i ręcznie czyścił bo się zapchało, także kup dobry palnik i zamontuj go sobie w jakim chcesz wymienniku
Wracanie do zadanego pytania, przy tak małym i energooszczędnym domu, jest jałowe. Koszty zakupu "palnika" i obsługi się nie zwrócą w sensownym czasie.

jmwm
16-09-2016, 11:22
Niezauważyłem ze to tak mały dom własciwie domek to wsadzic palnik na pellet do kominka i rozprowadzic to nadmuchem na dom i założyc solary na cwu

Myjk
16-09-2016, 11:34
Niezauważyłem ze to tak mały dom własciwie domek to wsadzic palnik na pellet do kominka i rozprowadzic to nadmuchem na dom i założyc solary na cwu
Dom jest nie tylko mały, ale także dopiero się buduje. Wsadzanie palników do kominka i ogrzewanie powietrza to zwyczajna rzeźba. Można to zrobić normalnie, po ludzku, tanio, zdrowo i bezobsługowo.

imrahil
16-09-2016, 19:11
Niezauważyłem ze to tak mały dom własciwie domek to wsadzic palnik na pellet do kominka i rozprowadzic to nadmuchem na dom i założyc solary na cwu

i robić z salonu kotłownię?

xwiktorx
26-01-2017, 16:25
Witam. Zastanawiam sie nad zakupem pieca.
Właściwie to zastanawiam sie pomiedzy
Defro sigma ekopel 16 kw , a
HT dasspell 15 kw.
Pytanie bo jestem zielony, na co zwrócić uwagę, co porównać ewentualnie jak go skonfigurować.
Chciałbym aby piec działał na zasadzie włączam guzikiem grzeje do zadanej temperatury w pomieszczeniu. Ewentualnie cały czas ale na noc obniżona temperatura.
Pozdrawiam i czekam na jakies porady wewntualnie uwagi.

Konsultant Viessmann
01-02-2017, 10:36
Witam !

Polecam zapoznać się z kotłem na pellet Easypell marki Viessmann , który dzięki dużej modulacji mocy działa podobnie do kotła gazowego.Zapłon, odpopielanie tacy palnika oraz transport pelletu drzewnego są automatyczne, jedynym obowiązkiem jest dosypywanie paliwa. Elektroniczny regulator kotła z ergonomicznym programowaniem pozwala łatwo uzyskać pożądaną temperaturę ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Więcej informacji o naszym urządzeniu możesz przeczytać TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-na-biomase/kotly-na-pelet/easypell.html).W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam !

Barliniak
21-03-2018, 13:04
warto rozważyć również taki piecyk: :spam:
On może stać w pokoju, wiec kotłownia zostanie na inne cele.
A jak wygląda czyszczenie popiołu z urządzenia w salonie?

Puławiak
21-03-2018, 13:21
Tak jak w kominku najlepiej odkurzaczem. Albo otwierasz drzwiczki i wynosisz popielnik - przy odrobinie staranności jest czysto. Mam trochę klientów z zamontowanymi piecykami powietrznymi w domach energooszczednych i ludzie są bardzo zadowoleni i nie ma żadnego problemu z popiołem.

eliks
21-03-2018, 13:39
Na pewno czystsze to i ładniejsze niż tradycyjny kominek.

KZPinstal
21-03-2018, 14:46
W sumie to masz dwa w jednym: kocioł i kominek w jednej obudowie :) To całkiem mądre rozwiązanie. Normalnie kupisz kocioł i jakiś kominek do salonu. W tej cenie możesz kupić jedno bardzo zaawansowane technicznie urządzenie, nawet z automatycznie czyszczonym rusztem.
https://www.youtube.com/watch?v=ULrd1gcsAk4

Barliniak
22-03-2018, 10:38
Tak kiedyś się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem w salonie ale mając kocioł na pelet drugi sezon w kotłowni po praktyce raczej na coś takiego bym się nie zdecydował.Za mały zbiornik paliwa, bieganie z odkurzaczem,kurz przy zasypie i czyszczeniu,hałas przy spadającym pelecie do palnika. To raczej rozwiązanie dla tych którzy nie mają innej alternatywy na ogrzewanie i wymienione minusy im nie przeszkadzają.