PDA

Zobacz pełną wersję : GGWC, ocieplenie i regeneracja złoża



kulibob
07-05-2016, 20:39
Mam GGWC własnej roboty - 140m rury PE 32 w układzie spiralnym. Na razie rury przykryte tylko warstwą ziemi ok 20cm, W przyszłym tygodniu będzie zasypana reszta. Zanim to nastąpi myślałem o dwóch upgreidach:

1. zakopanie w rowie rury 25mm PE podziurkowanej wiertarką , zakrycie otworów szmatką aby ziemia nie zapchała otworów. Na końcu rury korek. Czyli otrzymuję taką podziemną linie kroplującą. To wszystko podłączone do hydroforu i uruchomiane powiedzmy raz dziennie na 30 min . Miało by posłużyć regeneracji gruntu.

2. Przykrycie na tym etapie rur styropianem 2cm zawiniętym w folie - miało by to służyć większej stabilności temperatury w ekstremalnych temperaturach zewnętrznych

Co sądzicie o moich pomysłach? Trochę mi się spieszy z wykonaniem bo w przyszłym tygodniu okazjonalnie mam koparkę? Koszt wykonanie jednego i drugiego planu raczej znikomy (200zł).

jasiek71
08-05-2016, 10:02
A co to ma udowodnić ...?
Że tak też się da ...?

Na jakiej powierzchni jest rozłożone te 140 mb spirali i jak głęboko ma być docelowo ...?
Jakie są plany związane z użytkowaniem tego wymiennika ...?

kulibob
08-05-2016, 13:21
A co to ma udowodnić ...?
Że tak też się da ...?
?

Nie rozumiem??

Rury są na głębokości ok 1,2 głębiej się nie dało - woda. Rury zajmują ok 25m2 plus podejścia. chłodnica to okrągła chłodnica kanałowa czterorzędowa fi 200.
Mam wentylację grawitacyjną plus nawiewy przez GGWC lub bezpośredni z czerpni na zasilaniu wody/glikol w chwili obecnej 13*c rury zakryte przez ok 20-30cm ziemi.Pozostały metr będzie zasypany w tym tygodniu i dla tgo myślałem o dodaniu styropianu i "lini kroplującej".
Dodanie tych 2 cm styropianu powinno chyba ustabilizować temperaturę w bardziej optymalnym przedziale(teoretyczne przeniesienie GGWC głębiej)??
Linia kroplująca powinna dać możliwość wtłoczenia pod ziemię kilku m3 w ciągu godziny, chłodnej/ciepłej wody z głębokości 12,5m?? Godzina ciągłej pracy hydroforu to do 6m3 wody i 1,3 kWh w plecy. Używanie tego nawadniania przy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze gruntu.

jasiek71
08-05-2016, 13:53
Nie rozumiem??

Rury są na głębokości ok 1,2 głębiej się nie dało - woda. Rury zajmują ok 25m2 plus podejścia. chłodnica to okrągła chłodnica kanałowa czterorzędowa fi 200.
Mam wentylację grawitacyjną plus nawiewy przez GGWC lub bezpośredni z czerpni na zasilaniu wody/glikol w chwili obecnej 13*c rury zakryte przez ok 20-30cm ziemi.Pozostały metr będzie zasypany w tym tygodniu i dla tgo myślałem o dodaniu styropianu i "lini kroplującej".
Dodanie tych 2 cm styropianu powinno chyba ustabilizować temperaturę w bardziej optymalnym przedziale(teoretyczne przeniesienie GGWC głębiej)??
Linia kroplująca powinna dać możliwość wtłoczenia pod ziemię kilku m3 w ciągu godziny, chłodnej/ciepłej wody z głębokości 12,5m?? Godzina ciągłej pracy hydroforu to do 6m3 wody i 1,3 kWh w plecy. Używanie tego nawadniania przy zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze gruntu.

A nie prościej zasilać bezpośrednio z hydroforu ...?:yes:
to co opisujesz to taka bardziej sztuka dla sztuki ...:D

kulibob
08-05-2016, 13:59
bezpośrednio z hydro to za drogo :) rozumiem że nawadnianie niema sensu?? a styropian z folią??
Teraz to mogę zrobić za tydzień już nie:)

jasiek71
08-05-2016, 14:05
bezpośrednio z hydro to za drogo :) rozumiem że nawadnianie niema sensu?? a styropian z folią??
Teraz to mogę zrobić za tydzień już nie:)

Potrzebujesz ok 300L wody na godzinę aby mieć na chłodnicy taką temperaturę jak w gruncie ...

za mała powierzchnia tego wymiennika i za płytko...
styropian pomoże tyle co nic a jak zaczniesz lać wodę to tak jakby zasilać bezpośrednio więc po co ten wymiennik ...?;)

kulibob
08-05-2016, 14:26
za mała powierzchnia tego wymiennika i za płytko...


Czyli swoje GGWC mogę sobie wsadzić??

jasiek71
08-05-2016, 14:51
Czyli swoje GGWC mogę sobie wsadzić??

Wszystko zależy od tego ile energii i o jakiej temperaturze chcesz uzyskać ...
np do chłodzenia domu w lecie to się nie nadaje , musiałby by być znacznie głębiej i na znacznie większej powierzchni ułożony ...

kulibob
08-05-2016, 15:01
Wszystko zależy od tego ile energii i o jakiej temperaturze chcesz uzyskać ...
np do chłodzenia domu w lecie to się nie nadaje , musiałby by być znacznie głębiej i na znacznie większej powierzchni ułożony ...

Głębiej się nie dało te rury praktycznie leżą w wodzie czyli warunki idealne??
A jesli nie będzie wyrabiał to mam pod fundamentem przekopane rury dodatkowe niestety trzeba będzie zastosować pod ziemią złączki, kolejne 140m rury i kopara.
Widziałem w necie że na żwirowca kładzie się styropian więc dla czego miało bo to nic nie dać??
Na razie działa super ale upałów jeszcze niema a zimą przy -16 woda w rurach miała 2*c ale jeszcze nie było chłodnicy. Przynajmniej powietrze jest przefiltrowane filtr f3+f7