PDA

Zobacz pełną wersję : umocnienie skarpy roslinami



tom soyer
15-09-2004, 10:49
czym/jak umocnic skarpe i zabezpieczyc przed obsypywaniem, na ktorej maja byc posdzone male tuje lub posiana trawa? pewnie sa jakies siatki albo cos podobnego ale nie wiem co jest najlepsze.
jakie jeszcze polecacie rosliny umacniajace skarpe?
kat skarpy okolo 45° wysokosc okolo 1,5m.

Daniel Starzec
15-09-2004, 11:08
Z sianiem trawy na takiej skarpie daj sobie spokój .Będzie ci trudno to kosić.Zwykłe kosiarki spalinowe bez szkody dla siebie koszą tylko przy niewielkim nachyleniu.Przy dużym nie ma smarowania.Można po prostu zniszczyc kosiarke.No chyba że sie ma taka przystosowaną do pracy przy dużym nachyleniu.
Musisz pamiętać że na skarpie jest dosc sucho,w związku z czym musisz dobrać rosliny którym to nie przeszkadza.
Uważam że swietnie na takie miejsce nadaja sie płożące jałowce,pięciorniki,berberysy,tawuły i bardzo wiele bylin.
Możesz spróbować złagodzić troche spadek,budujac na dole skarpy tzw suchy murek z kamienia.

tom soyer
15-09-2004, 11:40
dzieki za rady
murek ok
ale jak zapobiec osypywaniu sie skarpy? czy jalowce potrafia "zwiazac" ziemie? nie mam co prawda piasku a na dodatek planuje nawiezc jeszcze ziemi ale troche sie obwiam o ta skarpe przy silniejszych deszczach, szczegolnie na poczatku.

Daniel Starzec
15-09-2004, 14:37
45 stopni to duży spadek.A co myslisz o wyłożeniu skarpy płytami betonowymi z otworami(takie z których sie robi zielone parkingi) i posadzeniu w otworach roslinek.
Można też wysciółkowac całą skarpe po posadzeniu roslin korą czy słomą.To w bardzo dużym stopniu ogranicza rozmywaniu przez wode opadową.
Zrobienie poziomych bruzdek powinno choć częsciowo powstrzymać materiał przed zjeżdzaniem.

EDZIA
15-09-2004, 19:42
Też mam skarpę o dość dużym spadku / niestety nie mierzyłam kąta nachylenia/ i całkiem zwyczajnie zaczęłam ją wiosną tego roku "cywilizować". Nie wykonałam w tym celu żadnych specjalnych zabiegów. Na najniższym poziomie skarpy zwyczajnie posadziłam rozchodniki, nieco wyżej wrzośćce. macierzankę, a wyżej już zwyczajne kwiaty ogrodowe: astry, cynie, malwy, konwalie , dalie, maciejkę oraz zioła. Wszystko pięknie kwitło całe lato i nic się nie działo. Dół skarpy ograniczyłam tylko półwałkami dębowymi i to wystarczyło, żeby ziemia się nie obsypywała za bardzo.
pozdrawiam
Edzia
P.S.
Poszukam zdjęcia mojej skarpy i spróbuję je tu umieścić

Hanula
18-09-2004, 21:44
Nie zapomnijcie o irgach, szczególnie o irdze poziomej, bardzo szybko rośnie i jesienią przybiera czerwoną barwę liści, i ma dekoracyjne czerwone owocki. Bardzo dobra właśnie na skarpy

figaro1
30-09-2004, 14:44
Ja na swojej posadziłam płożące jałowce i bodziszki.między nimi. Bardzo dobre na skarpę są podobno liliowce, ale w zimie ich nie ma, bo tracą liście, więc chyba bez sensu. Irgi też ładne, mają śliczne czerwone owoce, mam drugą skarpę jeszcze niezagospdoarowaną więc może posadzę i irgi.
PRzed posadzieniem roślin dobrze byłoby rozłożyć włókninę, bo walka z chwastami jest wyczerpująca.

remx
30-09-2004, 17:45
Po prostu trawa i koszenie kosą

smartcat
01-10-2004, 09:13
Musisz pamiętać że na skarpie jest dosc sucho,w związku z czym musisz dobrać rosliny którym to nie przeszkadza.
Uważam że swietnie na takie miejsce nadaja sie płożące jałowce,pięciorniki,berberysy,tawuły i bardzo wiele bylin.
Możesz spróbować złagodzić troche spadek,budujac na dole skarpy tzw suchy murek z kamienia.[/quote]
Nie wiem jak długie jest zbocze tej skarpy ale suchy murek jest jak najbardziej okej (ukladany pod katem w kierunku skarpy) Możesz nawet podzielic skarpe na 2-3 poziomy i zrobic takie 2-3 murki. Utworzy sie cos na krztałt tarasów ( jak na ryzowiskach w Wietnamie) Wyglada to estetycznie i zostawia duże pole do popisu dla "twórczosci ogrodniczej"
na tych tarasach. Ja tak zrobiłem i efekt przeszedł moje oczekiwania. Teraz ziemia się ulezy przez zime dosypie warstwę dobrej ziemi i bede sadził tak jak planowałem rosliny sugerowane takze przez Daniela

abromba
02-10-2004, 21:47
A ta skarpa ma byc od północy czy od południa? Gleba piaszczysta czy gliniasta? styl ogrodu naturalno - rustykalny czy mocno okiełznany?