PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt - czy to jest dobre rozwiązanie?



Elatea
10-05-2016, 10:23
Witam wszystkich, którzy tu będą zaglądać :)
Chciałam zapytać Was co sądzicie o zastosowaniu pustki w stropie nad drzwiami wejściowymi. Znalazłam projekt, który jest dla mnie praktycznie idealny. Czyli bardzo prosty z zewnątrz i z układem pomieszczeń prawie dokładnie tak jak chciałam. Moje wątpliwości budzi to, że dom nie ma wiatrołapu a tuż nad drzwiami wejściowymi jest pustka. Wygląda to tak:
Parter:
355414
Piętro:
355415
Genialny jest taki układ, że wchodzę do domu na parterze i widzę konstrukcję dachu na piętrze, tylko zastanawiam się czy taka „dziura w podłodze” nie spowoduje, że na piętro „będzie wiało” zimne powietrze z parteru. Planuję podłogówkę, więc wydaje mi się, że w sezonie grzewczym nie będzie to duża różnica (nie znam się na tym, może źle myślę). Ale z drugiej strony – na ile szczelne mogą być typowe drzwi? Co z chłodnymi dniami, kiedy nie będzie ogrzewania?

Planuję porozmawiać o tym z architektem, który będzie robił adaptację i panem, który będzie robił podłogówkę, ale może macie jakieś doświadczenia z podobnymi rozwiązaniami? Może ktoś ma salon z antresolą albo innego typu „dziurę w stropie”. Jestem bardzo ciekawa jak to jest z odczuwalną temperaturą. Będę bardzo wdzięczna za wszystkie sugestie.

piotrek0m
10-05-2016, 13:20
Wiatrołap stosuje się po to, żeby przede wszystkim zmniejszyć wychładzanie pomieszczeń przy otwieraniu drzwi, ale też chroni przed hałasem, pomaga utrzymać czystość, można tam zostawić mokre odzienie, buty, parasol, wózek - nie są widoczne z wnętrza domu... a zamykanie wilgotnych rzeczy w szafach poczujecie szybko.... We wiatrołapie można przyjąć np. listonosza bez otwierania przed nim naszej prywatnej przestrzeni ...

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-05-2016, 14:26
Witam wszystkich, którzy tu będą zaglądać :)
Chciałam zapytać Was co sądzicie o zastosowaniu pustki w stropie nad drzwiami wejściowymi. Znalazłam projekt, który jest dla mnie praktycznie idealny. Czyli bardzo prosty z zewnątrz i z układem pomieszczeń prawie dokładnie tak jak chciałam. Moje wątpliwości budzi to, że dom nie ma wiatrołapu a tuż nad drzwiami wejściowymi jest pustka. Wygląda to tak:
Parter:
355414
Piętro:
355415
Genialny jest taki układ, że wchodzę do domu na parterze i widzę konstrukcję dachu na piętrze, tylko zastanawiam się czy taka „dziura w podłodze” nie spowoduje, że na piętro „będzie wiało” zimne powietrze z parteru. ....

... nie wiem co tu jest genialnego ( ??? ). Na PARTERZE 3 wąskie klitki "ala" tramwaj, przegrodzone klatką schodową w centrum rzutu, która będzie wyziębiać wnętrze, ... na PIĘTRZE nie lepiej, kondygnacja wita nas drzwiami otwieranymi na spocznik schodów. O pionach kanalizacji sanitarnej łazienek Piętra wbijających się w aneks wypoczynkowy Parteru nie ma sensu pisać. To najgorszy pseudo-goto-projekt jaki widziałem.

Elatea
10-05-2016, 15:41
Dziękuję za konkretne uwagi. Czyli wiatrołap na 100% musi być.

W tym projekcie na parterze są pokoje a na piętrze kuchnia i salon (salonik raczej). Bardzo mi zależy na tym, żeby część dzienna była na piętrze a pokoje na parterze. Co nie zmienia faktu, że jeżeli taka otwarta klatka schodowa wyziębia wnętrze to odpada.

... nie wiem co tu jest genialnego ( ??? ).
Ok, może nie "genialnego", ale efekciarskiego (przynajmniej dla mnie) ;) Na każdej budowie, którą gdzieś tam widziałam, bardzo podoba mi się więźba dachowa. Szkoda mi tego chować pod sufitem no i szkoda też dzielić na mniejsze pomieszczenia. Nie lubię parterówek, działkę mam minimalną, więc szukam takiego dziwadełka ;) Widzę, że za mocno się zakręciłam na to, że ten projekt ma kuchnię i salon na piętrze.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
10-05-2016, 16:03
... uppps - nie zauważyłem odwrócenia funkcji na kondygnacjach, tym samym to co będzie kolidować z pomieszczeniami, to wywiewki Kanalizacji sanitarnej PARTERU oraz instalacje kuchni na Piętrze wchodzące w pokój sypialny Parteru.
- nie zmienia to faktu, że pokój dzienny ( który może zbyt osobiście zawsze traktuję jako " serce domu " ) jest zbyt wąski i mało ustawny.
- co do wejścia do budynku masz wybór : wiatrołap ( ale nie jako komunikacja pozioma na kondygnacji do obsługi wszystkich pomieszczeń ) lub ( mniej stosowana w domach jednorodzinnych ) kurtyna powietrzna ;)

Jerzyk2
19-09-2016, 11:19
Myślę że na forum będzie ciężko znaleźć odpowiedź na Twoje pytanie . Skontaktuj się z jakimś dobrym budowlańcem który pomoże

Elfir
19-09-2016, 11:59
Na parterze sypialnie a salon na piętrze? Aby wyjść do ogrodu trzeba biegać po schodach? Bo balkon będzie na osiedlu domków jednorodzinnych intymny jak scena.
Wejście do sypialni zaraz koło zimnych drzwi wejściowych?

Masz bardzo nietypowe potrzeby mieszkaniowe, skoro ten projekt jest idealny.

Iscra
19-09-2016, 12:05
Elfir, dałaś się wpuścić i odkopałaś temat z maja :D Nie wiem czy autorka jeszcze tu zagląda... ;)