PDA

Zobacz pełną wersję : Co zrobić z nieocieplonymi szczytami, gdy jest położony dach?



kumien
10-05-2016, 22:04
Witam.
Mam teraz dosyć poważny problem, ponieważ w innym wątku zostało mi wytknięte, że nie mam ocieplonych szczytów i przez będzie tam mostek cieplny. Oczywiście zostały wymurowane pod samo deskowanie i najwięcej przestrzeni pomiędzy to 1 cm :( Na szybko przejrzałem projekt (Juliusz Nowy) i okazało się, że architekt wrzucił ocieplenie tylko na lukarnie i ściance pomiędzy częścią mieszkalną i garażową. Lipa trochę, bo wykonawca zrobił prawie wszystko jak było w projekcie (oprócz tej ściany dzielącej i lukarna). Tak to wygląda.
355468

Dom wybudowałem z silikatów, więc wycięcie czegokolwiek będzie cholernie trudne, a nawet niemożliwe. Zwłaszcza pomiędzy krokwią, a ścianą od strony zewnętrznej to 15 cm, a w środku prawdopodobnie 5 cm. Krokwie mają grubość 20 cm i teraz mam pytanie, czy wyciąć silikaty właśnie na te 20 cm i później wrzucić 20 cm styroduru, czy może jednak dać sobie spokój i uszczelnić co mogę pianką, a później na samą ścianę od wewnątrz położyć 5 cm styropianu?

Zagwózdkę mam straszną, bo każde podejście ma swoje wady.

turalyon
11-05-2016, 13:01
No a co za problem wyciąć te 20cm? Ja mam 25 cm, bo tyle jest ocieplenia na dachu

kumien
12-05-2016, 06:16
Wczoraj o tym rozmawiałem z murarzem i mówi, że później będzie problem z listwami do sufitu podwieszanego.

Jastrząb
12-05-2016, 09:10
Wczoraj o tym rozmawiałem z murarzem i mówi, że później będzie problem z listwami do sufitu podwieszanego.
Murarzowi sie scinac nie chce. Ot co. Bedziesz dawal welne pod krokwia zapewne. To zetnij mur do wysokosci krokwi. Jak dasz 10cm welny pod krokwie to bedziesz mial 10cm muru do przykrecenia listew. Fachofcy zawsze doradzaja tak, zeby sie nie narobic. Nie pytaj go o zdanie tylko daj robote do wykonania.

Jan P.
14-05-2016, 05:40
Murarzowi sie scinac nie chce. Ot co. Bedziesz dawal welne pod krokwia zapewne. To zetnij mur do wysokosci krokwi. Jak dasz 10cm welny pod krokwie to bedziesz mial 10cm muru do przykrecenia listew. Fachofcy zawsze doradzaja tak, zeby sie nie narobic. Nie pytaj go o zdanie tylko daj robote do wykonania.
I tak musi być. Jan

zeusrulez
14-05-2016, 15:38
Wczoraj o tym rozmawiałem z murarzem i mówi, że później będzie problem z listwami do sufitu podwieszanego.

Dobry jest !! Marnuje sie na budowie :cool:

jankes789
01-09-2016, 13:39
Mam podobny problem jak autor wątku...buduję ścianę z porothermu i mam 3 szczyty....jeden jest ściety na równo z dolnym bokiem krokwy a dwa nie ...tylko 1 cm przerwy pomiedzy deskami od dachu a murem( później papa, łaty i kontrłaty i blachodachówka)...czy warto ścinać te dwa szczyty czy moze lepiej w te szczyty zastosować pianke poliuretanową?

Favor
01-09-2016, 19:51
Jeśli tylko jest możliwość ścięcia to bez zastanawiania się trzeba to wykonać. Jest to na tym etapie więcej pracy, lecz uchroni Cię to w przypadku dużych minusowych temperatur od przemarzania (oczywiście wówczas na ścianach szczytowych musisz zadbać o ciągłość izolacji, czyli połączenia elewacji z ociepleniem od środka)

zyh
06-09-2016, 18:31
a co zrobić gdy dopiero się o tym przeczytało?? skosy mam murowana a na to 20cm styropianu i po zrobieniu zdjęć kamerą termowizyjną w rogach przy skosach mam niższą temperaturę od całego sufitu. Myślałem o piance, będzie ok? Wybijanie silikatu odpada, ponieważ jest elewacja.

Qba30
06-09-2016, 20:07
Ja też na dnach będę stał przed podobnym problemem. W chwili obecnej szczyty mam wymurowane do poziomu nadproży okien i dalsze murowanie planuję zakończyć ok 10 cm poniżej krawędzi kroki.
Później od strony zewnętrznej planuję "zaszalować" deską do wysokości krokwi a w powstałą przestrzeń zaaplikować pianę którą będę docieplał poddasze.
Czy słusznie? Może inne propozycje???

Ivonex
06-09-2016, 20:44
Poradźcie proszę, bo murarze zostawili mi te 10 cm pod krokwiami tylko w zakresie poddasza użytkowego, a dla ścian szczytowych w zakresie strychu wymurowali jakby szarpane schodki w zakresie krokwi, sugerując, że to zgodnie z projektem, bo w projekcie nie mamy ocieplenia strychu -poradźcie proszę jak to powinno być?

Jastrząb
07-09-2016, 08:58
Poradźcie proszę, bo murarze zostawili mi te 10 cm pod krokwiami tylko w zakresie poddasza użytkowego, a dla ścian szczytowych w zakresie strychu wymurowali jakby szarpane schodki w zakresie krokwi, sugerując, że to zgodnie z projektem, bo w projekcie nie mamy ocieplenia strychu -poradźcie proszę jak to powinno być?
No to zima ponad poddaszem uzytkowym wzdluz scian szczytowych bedzie Ci sie wytapiał śnieg. Róg między sciana szczytowa a karton gipsem poddasza bedzie bardzo zimny.
ZDECYDOWANIE wycinac te debilne schodki na równo tak zeby mozna tam było szczelnie i gładko włozyc cieplenie.

Ivonex
07-09-2016, 22:10
Jastrząb dzięki, kurcze mamy problem z przekonaniem ich do zmiany, kwitują to tym, że wszędzie zawsze tak robią, a że my nie uprzedziliśmy ich, że chcemy inaczej. Teraz boją się ścinać to piłą, sugerując BHP, itp. Pomóżcie, jakim argumentem dot zasad w budownictwie, norm, itp. można im zablokować kasę, żeby to poprawili. Obecnie są b. pewni, że wykonali to zgodnie z projektem :(

A4andrzejek
08-09-2016, 06:36
Jastrząb dzięki, kurcze mamy problem z przekonaniem ich do zmiany, kwitują to tym, że wszędzie zawsze tak robią, a że my nie uprzedziliśmy ich, że chcemy inaczej. Teraz boją się ścinać to piłą, sugerując BHP, itp. Pomóżcie, jakim argumentem dot zasad w budownictwie, norm, itp. można im zablokować kasę, żeby to poprawili. Obecnie są b. pewni, że wykonali to zgodnie z projektem :(

Problem jest taki, że:
1. wszystko zależy od umowy zawartej między Wami ( Tobą i Wykonawcą), czy umowa o dzieło czy jakaś inna, to jest podstawa do negocjacji
2. jak nie uzgodniliście( tzn. Ty i Wykonawca ) na początku zmian projektowych , a w PB/ PW nie ma wydanych izolacji w tym miejscu, to nie można traktować tego jako błąd Wykonawcy, tylko Projektanta ( powinno być narysowane w detalach lub podane w opisie).
3. Z drugiej strony jak się kupuje i korzysta z typowego PB (wymaganego prawem budowlanym do zgłoszenia/pozwolenia) to tam są rzuty fundamentów, kondygnacji, jakieś elewacje, jakiś przekrój w (zazwyczaj) najprostszym konstrukcyjnie miejscu , a o resztę martw się sam człowieku (inwestorze), bo zaoszczędziłeś na dokumentacji np. 3000 zł, a na budowie na skutek niejasności/niedomówień stracisz np. 5x tyle.

Jastrząb
08-09-2016, 08:17
Jastrząb dzięki, kurcze mamy problem z przekonaniem ich do zmiany, kwitują to tym, że wszędzie zawsze tak robią, a że my nie uprzedziliśmy ich,
To chyba jasne ze beda kombinowac jak to zrobic zeby sie nie narobic. Drzewiej wszyscy stawiali sraczyk za domem i było dobrze. Nie znaczy ze i dzisja tak ma byc.
To nie jest argument. To sa robole, maja zrobic co Ty chcesz a nie przekonywac Cie jak bedzie dobrze. Mozesz wysluchac ich argumentów ale decyzje podejmujesz Ty. I uwaga "my tak zawszem robiom" nie jest argumentem. Izolacja ma być ciągła jesli chcesz miec cieply i komfortowy dom.

Jak nie chca tego zrobić, to im zaplac ekstra zeby to zrobili. Z doswiadczenia wlasnwgo powie ze warto.