PDA

Zobacz pełną wersję : Podkopanie i wylanie piwnicy, na ile mogę?



Meon
11-05-2016, 09:03
Witam,
mam dom z lat 60, połowa podpiwniczona.
Piwnica trochę niska, a na posadzce ziemia.
Mogę podkopać ziemię w jednym pomieszczeniu(1/2 piwnicy)?
Podkopałbym na ok 20cm, oraz zrobiłbym wylewkę jakieś 7cm.
Nie powinno się nic stać?

dzabij
11-05-2016, 09:45
Nie schodził bym z wykopem poniżej poziomu obecnych ław fundamentowych.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-05-2016, 10:20
... to "zabawa" z elementami nośnymi budynku. Proponuje skontaktować się z projektantem konstrukcji i na własną rękę nic nie ruszać, tym bardziej, że budynek, ściany nośne, fundamenty ... mają swoje lata

Meon
11-05-2016, 10:58
Jesli odkopie i zaleje betonem, to chyba powinno jeszcze wzmocnic podloze, co? Projektanta tego domu to chyba na cmentazu moge szukac. Kupilem gi nie dawno temu. Myslisz kolego ze do lawy fundamentowej moge podkopac?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-05-2016, 12:59
... każda taka ingerencja "w dół" wiąże się wprost z inną pracą ścian zewnętrznych ( np. napór gruntu ), a że w latach 50-tych / 60-tych budowano z tego "co pod ręką" to zaproponowałem projektanta, ale nie obiektu, ale projektanta konstrukcji - żyjącego ! z uprawnieniami do projektowania, który mógłby Ci wskazać poprawną odpowiedz widząc na miejscu jak to wygląda.

KDWJ
12-05-2016, 07:17
Jesli odkopie i zaleje betonem, to chyba powinno jeszcze wzmocnic podloze, co? Projektanta tego domu to chyba na cmentazu moge szukac. Kupilem gi nie dawno temu. Myslisz kolego ze do lawy fundamentowej moge podkopac?

W teorii to nawet można do poziomu posadowienia ławy podkopać a później zejść schodkami lub pochyleniem znacznie głębiej. Tyle w teorii bo w praktyce nie wiadomo jakie masz parcie gruntu na ściany fundamentowe, jakie ławy z jakim zbrojeniem i w jakim terenie. Nikt bez wizji lokalnej nie powinien dawać rad.

Klimon
12-05-2016, 08:26
Nie rób tego na własną rękę i skontaktuj się z kimś z uprawnieniami jak radzą koledzy. W tamtych czasach fundamenty robiło się inaczej niż teraz. Może się okazać że wszystko stoi na kamieniach, które trzymają się na słowo honoru :)

Meon
12-05-2016, 11:13
Fundamenty sa lane, na min 1m w dol(tyle odkopalem do ocieplenia). Od strony podpiwniczonej tez lane, jednak glebiej niz 1m nie kopalem.