PDA

Zobacz pełną wersję : Piece Defro na pellet Bio Slim



grzegorz_007
11-05-2016, 12:58
WItam wszystkich, wielkimi krokami zbliża się uzbrojenie kotłowni w nowo wybudowanego domu kotłownia jest szeroka na 1,7m i długa na 5m tak ze wymiary kotła są ograniczone. Na chwile obecna moim faworytem jest Defro Bio Slim piec jest dostepny od niedawna i tu pytanie do osób które posiadają jakikolwiek piec typowo peletowy Sigma, Duo Ekopell czy Kompact z rusztem EKOPELL jak sie te piece spisują?
Ile peletu zużywacie na sezon grzewczy? Bo niby te piece typowo peletowe mają mniejsze zapotrzebowanie na paliwo niż uniwersalne.
Jeśli nie Defro to może Red compact?
A może pelet to zły wybór?
Dom powierzchnia zabudowy 185m2 parter + poddasze użytkowe dach 4 spadowy.
Ocieplenie scian styropian grafitowy 031 15cm
podloga Styropian 035 12cm
Dach deskowany papowany + welna 035 25cm
Okra Drutex Iglo Energy 3 szyby.
Czy piec w granicy 15 KW wystarczy do ogrzania domu + ok 200l cwu?
Z gory dzięki za odpowiedz.

Barliniak
31-10-2016, 21:10
Posiadam i użytkuję bio slim 10kw , jak by co to można pytać . W porównaniu do wcześniejszego śmieciucha jest dużo lepiej :rolleyes:

מרכבה
31-10-2016, 22:25
Czy piec w granicy 15 KW wystarczy do ogrzania domu + ok 200l cwu?
Z gory dzięki za odpowiedz. spokojnie, ciut za duży może być jeszcze, choć w przypadku peletu jakoś się to upcha ;)
Licząc spokojnie 60W/m2 =daje to 11,1 kW mocy .. a bliżej jest z zapotrzebowaniem na moc 50 Wat X m2 .. oczywiście podstawą powinno być OZC, dokładne.
Było by 9,25 kW i to jest wynik bliższy prawdzie. Dom jest ciut wyżej niż obecne standardy.

Barliniak
04-11-2016, 10:47
Witam sympatyków forum może podzielę się, trochę wrażeniami z użytkowania pieca Defro Bio Slim 10kw w tym temacie aby nie zaśmiecać forum jak i z braku czasu aby odpowiadać każdemu z osobna .Piec chodzi od około 3tyg. ma do "opędzlowania" parter70m a docelowo w przyszłości górę a więc łącznie 140m .Zapotrzebowanie ciepła na parter 65w/m2 . Ściany cegła pełna czerwona 45cm docieplona10cmm styropianu. Okna 3szybowe, grzanie grzejnikami z termostatami , temperatura w domu na poziomie 22,5 +/- 0,5 z utrzymywaniem takiej temp. przez 24h. W tym roku zainstalowałem dwa rekuperatory ścienne firmy prana . Długo szukałem i zastanawiałem się nad wyborem pieca z racji braku gazu z rury .Rozpatrywałem Biawara Compact , Red Compact który też jest fajnym kociołkiem zresztą nie neguję innych producentów .Problemem peleciaków jest natomiast wyregulowanie ich aby zjadały go jak najmniej z tąd biorą się takie opinie o nich u jednego pali pół worka u drugiego 1 czy 2 .Sukcesem jest dobra regulacja palnika i często pomijany komin .(ciąg kominowy). Wcześniej u mnie pracował śmieciuch 20kw tak tak słownie dwadzieścia kilowatów :D No taki piec kupiłem razem z domem pewnie hydraulik starej daty polecił inwestorowi co bym nie zmarzł kiedy rozbuduję górę i przyjdzie zima stulecia . Patrzę w dokumentację a tam zapotrzebowanie na ciepło 6kw razem z ciepłą wodą :D .Po kilku sezonach nauczyłem sie palić od góry i na temperaturach 70-80 (piec miał sterownik)Paliłem brykietem rekord 760zł /t węglem kilka razy spróbowałem ale okazał się bardziej brudzący i kamienie w popiole .Brak jako takiej kontroli jeśli chodzi o temperaturę w domu spalanie na poziomie 2,5 -3t plus rozpałka .Razem z żona staneliśmy przed wyborem albo dokupujemy bufor ciepła 1000litrów aby móc załadować piec do pełna i wykorzystać wpełni tą moc i mieć kontrolę oraz komfort cieplny albo zmiana pieca . Jako że mam przyjemność pracowania z różnymi nacjami narodowymi w trakcie rozmów o ogrzewaniu zaciekawili mnie właśnie peletem . Piec Defro Bio Slim jeśli chodzi o wykonanie jest staranne i pod względami estetycznymi nie ma się czego wstydzić względem zagranicznej konkurencji. Stołek widoczny na zdjęciu jest płatny dodatkowo 300 zł ja sobie kupiłem w kaście za 70 zł dla faceta załadunek nie będzie problemem ale dla kobitki troszkę za wysoki. Spalanie w tej chwili około 1 worka/dziennie ale dlatego że palnik wymaga regulacji i piec podtrzymuje wlasną temperaturę zadaną 75 z histerezą 20 stopni a więc odpala się samoczynnie mimo nagrzania mieszkania .Tak tak wiem musi być regulator pokojowy ale czekam na niego już dłuższy czas . W tedy kociołek spokojnie może zejść do pół worka dziennie przynajmniej tak spalał kiedy chodziłem go wyłączać ale nie o to chyba chodzi mając taki kocioł. Palę peletem 8mm certyfikowanym firmy Fabich 890zł/t Nie będę przecież karmił tygrysa trawą.Palnik czyści się samoczynnym przedmuchem z możliwością dokupienia mechanicznego czyszczenia + 1400zł .Ja mam ten pierwszy i jest ok. brak spieków. Czyszczenie pieca co 2-3 dni dla leniwych 1tydzień ja sobie czyszczę raz dziennie za pomocą odkurzacza kominkowego z uzupełnieniem paliwa zajmuje to pięć minut .Płomieniówki co drugi/trzeci dzień sobie czyszczę tak dla siebie bo i też lubię mieć czysty kociołek .Samo się rozpala i samo wygasza , popiołu tyle co kot napłakał i na ogródek pod roślinki .Kocioł oprócz różnych nastaw ręcznych pracuje pod PID jest możliwość też regulacji mocy kotła do 110% jak i obniżeniu mocy Instrukcja DTR jest napisana wg. mnie lakonicznie i nie zawsze pokrywa się z tym co na panelu . Po prostu serwisant/inżynier/wynalazca sam sobie napisał dla siebie aby nie zapomniał gdzie co jest bo dla zielonego człowieka z palenia, objaśnienia co do nastaw za wiele tam nie ma jeśli chodzi o ustawienie palnika. Piec powinien być też regulowany na zimno a nie kiedy już trochę grzeje. Ponieważ nastawy mogą wprowadzać w błąd z tego co zauważyłem podczas obserwacji. O ile Defro się chwali że jedna z największych firm kotlarskich tak serwis jak i kontakt z firmą to słabiutko oceniam także jeśli macie jakieś inne firmy blisko swojego zamieszkania czy dobrego serwisanta z doświadczeniem w regulacji pieca z palnikiem na pelet to możecie śmiało rozglądać się za innym peleciakiem .Dla mnie inne kociołki są równorzędne nie będę rozwodził się nad drobiazgami chociaż nie ukrywam że pomagają . Zakup dobrego kotła to tylko połowa sukcesu bo co ci po mercedesie jak silnik ma nie wyregulowany :D także wizyta serwisanta jeśli chodzi o ustawienie dobrego spalania może być kilkukrotna albo w najlepszym przypadku skończyć się na jednej wizycie .

mico1
07-11-2016, 09:52
Mam pytanie odnośnie sterownika. Na stronie internetowej są sprzeczne informacje.
Ile pomp i zaworów obsługuje ? Czy internet jest po kablu czy wifi? Sterownik pokojowy - jest jakiś dedykowany jest czy uniwersalny? Czy instalację robiłeś zgodnie ze schematem Defro czy nie? Mam podłogówkę, grzejniki, CWU, pompa obiegowa -zgodnie z ich schematem w każdym miejscy ma być pompa i 2 sumie 2 zawory (2x4D lub 3D+4D - w zależności od schematu) - pytanie czy sterownik to ogarnia w standardzie.

grzegorz_007
07-11-2016, 22:14
Ruszył trochę temat, dzięki bardzo za porady kupiłem jakiś miesiac temu bio slim 15 kw czeka na hydraulika. Piecyk robi wrażenie mam nadzieje ze się będzie spisywał.
mico1 piec w standardzie z internetem łączy się po kablu, pewnie rzadko kto go ma w kotłowni ale to nie problem repeater za 50zl i sprawa zalatwiona, obsługuje do 5 pomp i 2 zawory mieszające, Sterowniki dostarcza firma TECH jest to model APC 2 Adapitve Control jest malo wiadomosci w sieci o nim bo to pewnie nowość chyba montują go tylko w 2 piecach defro. Ja kupiłem regulator pokojowy SPK LUX ale jak to się będzie spisywać to mogę napisac jak juz bedzie wszystko zamontowane i przetestowane.

Barliniak
08-11-2016, 09:17
Mam pytanie odnośnie sterownika. Na stronie internetowej są sprzeczne informacje.
Ile pomp i zaworów obsługuje ? Czy internet jest po kablu czy wifi? Sterownik pokojowy - jest jakiś dedykowany jest czy uniwersalny? Czy instalację robiłeś zgodnie ze schematem Defro czy nie? Mam podłogówkę, grzejniki, CWU, pompa obiegowa -zgodnie z ich schematem w każdym miejscy ma być pompa i 2 sumie 2 zawory (2x4D lub 3D+4D - w zależności od schematu) - pytanie czy sterownik to ogarnia w standardzie.

Witam , wydaje mi się że piec łączenie z netem ma na Wi-Fi , ale nie chciałbym wprowadzać w błąd sprawdzę w czwartek i odpiszę .Gniazdo z tyłu pieca przypomina telefoniczne ale jest to chyba do komunikacji RS z regulatorami typu spk lux które muszą być z dystrybucji Defro . Początkowo nosiłem się z zamiarem kupna tego regulatora ale cena do możliwości jest nieadekwatna .Płacimy za wygląd i wodotryski mało przydatne no chyba że kotłownia w piwnicy lub poza domem i interesują nas dodatkowo wskazania temperatury na czujnikach, pokaz slajdów oraz lepszy wygląd z kolorowym wyświetlaczem.Ja z racji kotłowni na tym samym poziomie i wizyt w kotłowni kilka razy dziennie(przejście do garażu) odpuściłem sobie i zdecydowałem na techa 290 . Instalacja obsługiwana jest przez dwie pompy jedna na grzejniki i tu zawór 4drożny druga pompka na obieg CWU bez zaworu 3 czy 4 drożnego ale przegląd startowy przez serwisanta przeszedł bez problemów i uwag .Ja akurat grzeję prądem na drugiej taryfie 140l i za ogrzewanie ciepłej wody wychodzą śmieszne pieniądze w przedziale 20-30zł/mc ale jak ktoś ma pieniądze i chce mieć czyste sumienie może zrobić wg.schematu.

maciar1
08-11-2016, 19:09
Barkliniak na pierwsze uruchomienie pieca dzwoniłeś do defro po "ich autoryzowanego serwisanta" czy uruchamiał Ci Twój zaprzyjaźniony hydraulik? :-)

Barliniak
13-11-2016, 07:15
Witam, pierwszy raz piec odpaliłem sam na nastawach fabrycznych .Przecież nie będę marzł zanim przyjedzie serwisant :cool: Po 2dniach od telefonu przyjechał pan z serwisu zewnętrznego poklikał na panelu ,wypełnił papiery i pojechał . Łączenie pieca z netem za pomocą kabla z ruterem niestety :( Dobrze jest czyścić wyczystki z tyłu pieca górną/boczną i dolną .Po 4 tyg. trochę popiołu się tam nazbierało także jeśli macie ochotę radzę zaglądać częściej (2tyg.) Obowiązkowo do pieca odkurzacz kominkowy bez niego opowieści o czystej kotłowni bez kurzu i suszeniu prania można włożyć między bajki :D

bootla
21-11-2016, 09:36
Witam
Też mam u siebie ten piec, ogólnie jest bardzo fajny i przyjazny do używania.
Pytanie mam do jego posiadaczy - czy macie sterowanie pokojowe? U mnie na chwilę obecną nie ma pokojówki tylko ustawiam temperaturę zaworami 4D... problem jest tylko taki, że piec się uruchamia 7-8 razy na dobę, lecz w sumie bez potrzeby ponieważ w domu jest między 21-23 stopnie (dla mnie wystarczy 20-21). Jakie macie sterowniki pokojowe? Jeśli jest sterownik to czy piec uruchamia się tylko wg informacji ze sterownika?

Jeśli chodzi o pytania powyżej to:
- piec bez problemu obsługuje 2 pompki obiegowe, 2 zawory 4D oraz można sterować pracą dzienną i tygodniową pompką obiegową do CWU
- mam u siebie 10kW i bez problemu radzi sobie z domem parterowym 115m2 plus garaz okolo 40m2
- popiołu jest bardzo mało - ja czyszczę go odkurzaczem przemysłowym (takim najtańszym) ponieważ przy ręcznym zamiataniu pieca sie bardzo kurzy (popiołu z pelletu nie ma dużo jednak jest lekki i przy zamiataniu bardzo się unosi do góry - szkoda to wdychać)
- internet trzeba podłączyć po kablu (odkręcamy z tyłu obudowę i do skrzynki sterownika wpinamy się kabelkiem RJ45)
- świetna aplikacja do obsługi kotła - kocioł można obsługiwać na odległość przez internet - każdy problem (np. nieudane rozpalenie) piec wysyła SMSa z informacją
- u mnie jest tylko taki problem że w palenisku zbiera się po 2-3 dniach taka skorupa z popiołu i pojawia się wtedy problem z rozpaleniem (zatkany jest otwór od grzałki i nie dochodzi do zapłonu pelletu) - trzeba palenisko czyścić co 2 dni ze spieku z popiołu - i wtedy nie ma problemu. Nie wiem czy tylko u mnie jest taki problem.
- pojemnik w kotle mieści 90kg pelletu (do poziomu kratek ale można wsypać teoretycznie jeszcze więcej).
- u mnie nie ma pokojówki i piec chodzi w trybie ciągłym (podgrzewa się do 65st i histereza na 25st) w domu jak wspomniałem bardzo ciepło - zużycie dzienne to ok 1 worka czyli 15kg... wg mnie za często się uruchamia - nie ma takiej potrzeby - piec grzeje się sam dla siebie. Zdecydowanie można ograniczyć do 4 rozpaleń dziennie ale narazie zastanawiam się czy działać z pokojowym czy kombinować z programowaniem tygodniowym....
Pozdrawiam

Barliniak
22-11-2016, 05:27
Witam ,u mnie piec rozpala się 9-12razy na dobę przy 68 i hist.20 nie posiadam regulatora ale chcę dokupić bezprzewodowego techa 290 dwustanowego ,do komunikacji RS musi być z dystrybucji Defro w techu 290 można ustawić temp. dzień/noc w 294 tylko temp. a w tych rozbudowanych najwyższych modelach ładniejszy wyświetlacz i sterowanie dodatkowo pompami itp. Grzałka w piecu ma żywotność 30tyś rozpaleń także około 10 lat spokoju w teorii .Spieki powstają prawdopodobnie z winy peletu kup kilka worków innego porównaj. Pojemnik w moim mieści 75-80kg .Ogólnie jestem zadowolony tylko serwis mają kulawy w moim rejonie za mało serwisantów.

Puławiak
22-11-2016, 06:25
do 30 tyś odpaleń te 10 lat to pobożne życzenia wiesz sam że ten żarnik może Ci się spalić nawet jutro. Wystarczy że do żarnika dostanie się trochę popiołu i już po żarniku.

bootla
22-11-2016, 08:17
Pellet mam markowy ponieważ używam Lavy zatem z jakością raczej nie ma problemu - ładnie się spala.
Mam bardzo ważne pytanie jeśli chodzi o sterownik pokojowy - czy przy podłogówce i zaworze 4D to sterownik pokojowy będzie sterował rozpalaniem i wygaszaniem kotła czy jedynie ustawieniem zaworu 4D?
Chodzi mi o to czy jak pokój osiągnie zadaną temperaturę to sterownik jedynie zmniejszy otwarcie zaworu 4D aby podłoga nie grzała a piec i tak się bedzie uruchamiał i trzymał sam dla siebie zadaną temperaturę? Czy po prostu się wygasi i będzie czekał na sygnał z pokojówki że jest za zimno i wtedy się rozpali i zacznie grzać?
Jak to jest u Was przy piecach rozwiązane? W tej chwili rozpala się, pochodzi z 0,5h i wygaśnie bo nie ma potrzeby dogrzewania - ale pellet zużywa na każde rozpalenie bez potrzeby.

Jak u Was wygląda korytko bez czyszczenia po ok 2-3 dniach pracy?
Pozdrawiam

mico1
22-11-2016, 08:47
Ja właśnie zamówiłem, wersja 15 kw, jak dobrze pójdzie to będzie przed świętami. Ale rozruch pewnie po nowym roku, najpierw muszę wodę uzdatnić.

Barliniak
22-11-2016, 17:46
do 30 tyś odpaleń te 10 lat to pobożne życzenia wiesz sam że ten żarnik może Ci się spalić nawet jutro. Wystarczy że do żarnika dostanie się trochę popiołu i już po żarniku.
Wiadomo to jest teoria te 10 lat więc warto zaopatrzyć się w drugą grzałkę zawczasu.Mocy pobiera może i dużo bo około 900watt ale mam nadzieję że chociaż trochę pociągnie.W sumie to Puławiak przyczyniłeś się w jakiś 70% do kupna przeze mnie pieca na pelet i nie żałuję.Szkoda tylko że tak daleko mieszkasz bo dobrych fachowców od peleciaków jak na lekarstwo.W redach podoba mi się prostota żadnego kombinowania przy sterowniku jak ma to miejsce w polskich konstrukcjach on/off + temperatura zadana a resztę przejmuje procek.Tylko ta cena podchodząca do PPC.i fachowiec który miał mi to montować zrazili mnie do reda.

Barliniak
22-11-2016, 17:50
Ja właśnie zamówiłem, wersja 15 kw, jak dobrze pójdzie to będzie przed świętami. Ale rozruch pewnie po nowym roku, najpierw muszę wodę uzdatnić.
Odkurzacz , regulator obowiązkowo oraz dobry serwisant który to ustawi i będzie Pan zadowolony.

Barliniak
22-11-2016, 21:47
Pellet mam markowy ponieważ używam Lavy zatem z jakością raczej nie ma problemu - ładnie się spala.
Mam bardzo ważne pytanie jeśli chodzi o sterownik pokojowy - czy przy podłogówce i zaworze 4D to sterownik pokojowy będzie sterował rozpalaniem i wygaszaniem kotła czy jedynie ustawieniem zaworu 4D?
Chodzi mi o to czy jak pokój osiągnie zadaną temperaturę to sterownik jedynie zmniejszy otwarcie zaworu 4D aby podłoga nie grzała a piec i tak się bedzie uruchamiał i trzymał sam dla siebie zadaną temperaturę? Czy po prostu się wygasi i będzie czekał na sygnał z pokojówki że jest za zimno i wtedy się rozpali i zacznie grzać?
Jak to jest u Was przy piecach rozwiązane? W tej chwili rozpala się, pochodzi z 0,5h i wygaśnie bo nie ma potrzeby dogrzewania - ale pellet zużywa na każde rozpalenie bez potrzeby.

Jak u Was wygląda korytko bez czyszczenia po ok 2-3 dniach pracy?
Pozdrawiam
Regulator pokojowy wyśle sygnał do pieca ze zrobiło się zimno w" rumie" i da znać do kotła" rozpalić w piecu" .Kiedy w piecu się pali oraz po wygaszeniu zaworem 4d steruje dalej kociołek ponieważ w jakimś sensie jest to mały bufor ciepła . U siebie minimalne ustawienie zaworu 4D mam na 15% można jeszcze mniej ale u mnie się nie sprawdziło.Korytko po 2 dniach jest spoko z kilka razy były spieki tylko nie pamiętam czy znikły po zmianie nastaw czy takie worki z peletem się trafiły.

bootla
22-11-2016, 22:47
Zatem można połączyć pogodówkę z pokojówką (nie mylić z obsługą hotelową :D
Pokojowy będzie wysyłał sygnał rozpal / wygaś piec, zaś pogodowy ustawi temperatury na poszczególne obiegi wg krzywej grzewczej?
Stosuje ktoś takie rozwiązanie?

Jakie macie ustawienia pieca oraz jaki stosujecie pellet?
U mnie jest CO na 60
Histereza 25
Podlogówka na 27
Grzejniki na 22
CWU wyłączone
Pellet LAVA
Piec jak wspomniałem uruchamia się 7-8 razy na dobę.
Temperatura w domu ok 20 stopni
Zużycie ok 15 kg na dzień

Pozdrawiam

Barliniak
23-11-2016, 22:01
Wcześniej na piecu CO miałem 75 teraz zmniejszyłem do 68 histereza 20 wydłużyłem też przerwę w podawaniu .Temperatura w domu trochę spadła oscyluje w granicach 21,2- 22,2 ,spadło też zapotrzebowanie na pelet wcześniej żarł 15kg dzienne teraz około 8kg.CWU mam załączone ale dogrzewa na zmianę z grzłką .Pellet z firmy Fabich ,próbowałem też tańszego z Ukrainy i nie widzę różnicy poza ceną.

bootla
24-11-2016, 11:29
W jaki sposób wydłużyć przerwę podawania? Znalazłem tylko opcje zmniejszenia ilości podawanego pelletu... Proszę o sugestię - to też może być przyczyna że zostaje u mnie w korytku dużo popiołu - po prostu za dużo podaje "paliwa".
A ktoś ma doświadczenia ze sterowaniem pokojowo-pogodowym?

Barliniak
24-11-2016, 16:03
Musisz wyłączyć PID wtedy wyjść do głównego menu i pojawi Ci się parametr" Nastawy pracy" i tam jest przerwa podawania.Później z powrotem załączyć PID ponieważ steruje to lepej piecem w zależności od warunków spalania.Natomiast parametr "ilość podawanego peletu"tyczy się tylko do dawki startowej przy rozpalaniu.Pompa u mnie startuje przy 55 zawór 4D ustawiony na 50.Zanim zaczniesz coś grzebać przy sterowniku zapisz sobie wszystkie nastawy stare aby później można było wrócić.Regulator pokojowy będę instalował za 2tyg. pogodówki nie mam ze względu na instalację grzejnikową (szybka odpowiedź grzejna w porównaniu do podłogówki)przy Twoim systemie dobrze jest mieć regulator pokojowy i pogodówkę jeśli chcesz zejść w dół ze spalaniem.Można też mieć jedno z tych dwóch obserwować i regulować.Każda chatka jest trochę inna i wymagania użytkowników.

pietrowoj1
07-12-2016, 06:35
Posiadam i użytkuję bio slim 10kw , jak by co to można pytać . W porównaniu do wcześniejszego śmieciucha jest dużo lepiej :rolleyes:

Posiadam piec bio slim mam pyatnie jak masz ustawione wpóczynniki koretkora nawiewu dół, góra i ile piecyk pali ?

bootla
11-12-2016, 21:54
Witam
U mnie spala ok 15kg dziennie. Ciezko jest go wyczuc z ustawieniami. Narazie mam taki problem ze po wygaszeniu pieca w korytku zostaje spory spiek z pelletu i czasem nie chce sie rozpalic poniewaz ten spiek zatyka dziurke od grzalki... podobno trzeba zmniejszyc obroty wentylatora... mial ktos podobny problem?
Drugi problem to komunikat "Przegrzanie" na ekranie Rozpalanie / Wygaszanie. Co to oznacza, poniewaz instrukcja milczy nt. temat. Piec pracuje w okolicach 60-65 zatem do max 85 nie dochodzi. To o jakie przegrzanie chodzi?

grzegorz_007
31-12-2016, 11:51
Odpaliłem piec Bio slima 15KW, na ustawieniach fabrycznych temperatura zadana 65 dochodzi max do 42-45 piec ustawiony na PID tak ze pelletu piec pobiera max co może w dzień spalił ze 3 worki ani razu się nie wyłączył bo cały czas dąży do zadanej temperatury, na instalacji brak zaworów 3/4D jest wymiennik ciepła odrazu przy piecu,rury wychodzące i powrotu pieca tak jak by miały temperaturę ok 60 stopni, chyba coś nie tak z czujnikiem temperatury lub jego umiejscowieniem, co sądzicie? Jakie macie ustawienie na piecu jak nie pracuje na PIDzie?
Serwisant defro zanim dojedzie to z tonę połknie ten smok :)
Na regulatorze pokojowym temperatura zadana 16 w domu jest 18 a on nim stop pracuje. Cuda na kiju

Barliniak
01-01-2017, 22:28
Napisz coś więcej bo z tego opisu za wiele nie wynika i znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy jest jak szukanie igły w stogu siana. Powinien być też zawór 4d albo sprzęgło jak nie wierzysz, że to potrzebne to wyciągnij termostat w aucie .Praca na PIDzie daje oszczędność ale, najpierw musi być wszystko poustawiane i dograne w układzie.Każda chata to indywidualna potrzeba także nastawy fabryczne można traktować z przymrużeniem oka.

Lesniu
04-01-2017, 08:11
Witam,
posiadam również piec bio slim 10 kw, miałem problem z ustawieniami czasami piec się nie dogrzewał i długo nabierał temperatury. Wczoraj zadzwoniłem pod numer infolinii podany na kotle i serwisant przez telefon przy mojej pomocy pozmieniał ustawienia. Fabrycznie były ustawione na zbyt duże dawki i czasy oczekiwania na kolejną dawkę. Piec od razu zaczął się szybciej wygrzewać i łapać temperaturę. Zobaczę jak to wpłynie na pobór paliwa. Proponuję bez obaw dzwonić na serwis są bardzo pomocni.

Anioł13
11-02-2017, 08:05
U
Witam sympatyków forum może podzielę się, trochę wrażeniami z użytkowania pieca Defro Bio Slim 10kw w tym temacie aby nie zaśmiecać forum jak i z braku czasu aby odpowiadać każdemu z osobna .Piec chodzi od około 3tyg. ma do "opędzlowania" parter70m a docelowo w przyszłości górę a więc łącznie 140m .Zapotrzebowanie ciepła na parter 65w/m2 . Ściany cegła pełna czerwona 45cm docieplona10cmm styropianu. Okna 3szybowe, grzanie grzejnikami z termostatami , temperatura w domu na poziomie 22,5 +/- 0,5 z utrzymywaniem takiej temp. przez 24h. W tym roku zainstalowałem dwa rekuperatory ścienne firmy prana . Długo szukałem i zastanawiałem się nad wyborem pieca z racji braku gazu z rury .Rozpatrywałem Biawara Compact , Red Compact który też jest fajnym kociołkiem zresztą nie neguję innych producentów .Problemem peleciaków jest natomiast wyregulowanie ich aby zjadały go jak najmniej z tąd biorą się takie opinie o nich u jednego pali pół worka u drugiego 1 czy 2 .Sukcesem jest dobra regulacja palnika i często pomijany komin .(ciąg kominowy). Wcześniej u mnie pracował śmieciuch 20kw tak tak słownie dwadzieścia kilowatów :D No taki piec kupiłem razem z domem pewnie hydraulik starej daty polecił inwestorowi co bym nie zmarzł kiedy rozbuduję górę i przyjdzie zima stulecia . Patrzę w dokumentację a tam zapotrzebowanie na ciepło 6kw razem z ciepłą wodą :D .Po kilku sezonach nauczyłem sie palić od góry i na temperaturach 70-80 (piec miał sterownik)Paliłem brykietem rekord 760zł /t węglem kilka razy spróbowałem ale okazał się bardziej brudzący i kamienie w popiole .Brak jako takiej kontroli jeśli chodzi o temperaturę w domu spalanie na poziomie 2,5 -3t plus rozpałka .Razem z żona staneliśmy przed wyborem albo dokupujemy bufor ciepła 1000litrów aby móc załadować piec do pełna i wykorzystać wpełni tą moc i mieć kontrolę oraz komfort cieplny albo zmiana pieca . Jako że mam przyjemność pracowania z różnymi nacjami narodowymi w trakcie rozmów o ogrzewaniu zaciekawili mnie właśnie peletem . Piec Defro Bio Slim jeśli chodzi o wykonanie jest staranne i pod względami estetycznymi nie ma się czego wstydzić względem zagranicznej konkurencji. Stołek widoczny na zdjęciu jest płatny dodatkowo 300 zł ja sobie kupiłem w kaście za 70 zł dla faceta załadunek nie będzie problemem ale dla kobitki troszkę za wysoki. Spalanie w tej chwili około 1 worka/dziennie ale dlatego że palnik wymaga regulacji i piec podtrzymuje wlasną temperaturę zadaną 75 z histerezą 20 stopni a więc odpala się samoczynnie mimo nagrzania mieszkania .Tak tak wiem musi być regulator pokojowy ale czekam na niego już dłuższy czas . W tedy kociołek spokojnie może zejść do pół worka dziennie przynajmniej tak spalał kiedy chodziłem go wyłączać ale nie o to chyba chodzi mając taki kocioł. Palę peletem 8mm certyfikowanym firmy Fabich 890zł/t Nie będę przecież karmił tygrysa trawą.Palnik czyści się samoczynnym przedmuchem z możliwością dokupienia mechanicznego czyszczenia + 1400zł .Ja mam ten pierwszy i jest ok. brak spieków. Czyszczenie pieca co 2-3 dni dla leniwych 1tydzień ja sobie czyszczę raz dziennie za pomocą odkurzacza kominkowego z uzupełnieniem paliwa zajmuje to pięć minut .Płomieniówki co drugi/trzeci dzień sobie czyszczę tak dla siebie bo i też lubię mieć czysty kociołek .Samo się rozpala i samo wygasza , popiołu tyle co kot napłakał i na ogródek pod roślinki .Kocioł oprócz różnych nastaw ręcznych pracuje pod PID jest możliwość też regulacji mocy kotła do 110% jak i obniżeniu mocy Instrukcja DTR jest napisana wg. mnie lakonicznie i nie zawsze pokrywa się z tym co na panelu . Po prostu serwisant/inżynier/wynalazca sam sobie napisał dla siebie aby nie zapomniał gdzie co jest bo dla zielonego człowieka z palenia, objaśnienia co do nastaw za wiele tam nie ma jeśli chodzi o ustawienie palnika. Piec powinien być też regulowany na zimno a nie kiedy już trochę grzeje. Ponieważ nastawy mogą wprowadzać w błąd z tego co zauważyłem podczas obserwacji. O ile Defro się chwali że jedna z największych firm kotlarskich tak serwis jak i kontakt z firmą to słabiutko oceniam także jeśli macie jakieś inne firmy blisko swojego zamieszkania czy dobrego serwisanta z doświadczeniem w regulacji pieca z palnikiem na pelet to możecie śmiało rozglądać się za innym peleciakiem .Dla mnie inne kociołki są równorzędne nie będę rozwodził się nad drobiazgami chociaż nie ukrywam że pomagają . Zakup dobrego kotła to tylko połowa sukcesu bo co ci po mercedesie jak silnik ma nie wyregulowany :D także wizyta serwisanta jeśli chodzi o ustawienie dobrego spalania może być kilkukrotna albo w najlepszym przypadku skończyć się na jednej wizycie .

Cześć,

Mam również piec Defeo na pelet tylko inny model Sigma Ekopell, pracuje bez pokojówki, zastanawia mnie wartość histerezy 20*? To by oznaczało, że przy ustawienie 75* na wejściu (swoją drogą bardzo wysoko), kocioł nie powinien się wcale wygasić, bo do 90* to Ci chyba nie dochodzi?

Pozdrawiam,

Barliniak
11-02-2017, 10:12
U siebie mam regulator pokojowy dwustanowy techa za 300zł to on wysyła sygnał radiowy do pieca aby się odpalił . Wcześniej piec chodził na histerezie także odpalał się w zależności kiedy piec ostygł a nie kiedy była taka potrzeba w domu.Także dochodziło do śmiesznych sytuacji owszem można pobawić się histerezą i ustawić ją tak optymalnie aby jak najrzadziej piec się odpalał ale przecież warunki atmosferyczne się zmieniają i wtedy sztywna nastawa hist. się nie sprawdza.Piec ustawiony mam na 72 .Na grzejniki zadana 50 chociaż rzadko osiąga tą wartość bo dostaje sygnał że pomieszczenie dogrzane.Czasami nie dojdzie do 72 tylko wcześniej wyłączy bo pomieszczenie dogrzane.U mnie przekroczy czasami zadaną o 5 stopni ale to jest chwilowe i nie robię z tego histeri:)

Anioł13
11-02-2017, 12:00
U siebie mam regulator pokojowy dwustanowy techa za 300zł to on wysyła sygnał radiowy do pieca aby się odpalił . Wcześniej piec chodził na histerezie także odpalał się w zależności kiedy piec ostygł a nie kiedy była taka potrzeba w domu.Także dochodziło do śmiesznych sytuacji owszem można pobawić się histerezą i ustawić ją tak optymalnie aby jak najrzadziej piec się odpalał ale przecież warunki atmosferyczne się zmieniają i wtedy sztywna nastawa hist. się nie sprawdza.Piec ustawiony mam na 72 .Na grzejniki zadana 50 chociaż rzadko osiąga tą wartość bo dostaje sygnał że pomieszczenie dogrzane.Czasami nie dojdzie do 72 tylko wcześniej wyłączy bo pomieszczenie dogrzane.U mnie przekroczy czasami zadaną o 5 stopni ale to jest chwilowe i nie robię z tego histeri:)

Napisz proszę:
1. jakie masz teraz spalanie, temu. za oknem ok. -10
2. Ile razy piec wygasa Ci się w ciagu doby
3. Na jak długo się wygasza, ile śr. minut

Pozdrawiam.

maciar1
12-02-2017, 09:24
U siebie mam regulator pokojowy dwustanowy techa za 300zł to on wysyła sygnał radiowy do pieca aby się odpalił . Wcześniej piec chodził na histerezie także odpalał się w zależności kiedy piec ostygł a nie kiedy była taka potrzeba w domu.Także dochodziło do śmiesznych sytuacji owszem można pobawić się histerezą i ustawić ją tak optymalnie aby jak najrzadziej piec się odpalał ale przecież warunki atmosferyczne się zmieniają i wtedy sztywna nastawa hist. się nie sprawdza.Piec ustawiony mam na 72 .Na grzejniki zadana 50 chociaż rzadko osiąga tą wartość bo dostaje sygnał że pomieszczenie dogrzane.Czasami nie dojdzie do 72 tylko wcześniej wyłączy bo pomieszczenie dogrzane.U mnie przekroczy czasami zadaną o 5 stopni ale to jest chwilowe i nie robię z tego histeri:)

Barliniak możesz podać model Twojego sterownika pokojowego? Z góry dziękuję. Mój piecyk już stoi w kotłowni i czeka na podłączenie także nieddługo będe bardziej aktywny :-) Jakiej firmy pelletem palisz?

grzegorz_007
12-02-2017, 12:34
Witam ponownie, u mnie sytuacje opanowana po 2 dniach walki z ustawieniami i wizycie serwisanta, na chwile obecna nie mieszkam w domu tylko dogrzewam codziennie wieczorem tak żeby było 10-12 stopni jak na zewnątrz -10 lub więcej. Muszę tez zdławić komin bo za mocno ciągnie mam 8 metrów wysoki o srednicy 200 tak ze serwisant stwierdził za szybko wysysa spaliny.
Barliniak ty jesteś bardziej w temacie tak ze podziel sie jakie masz nastawy pracy bez PIDa? Ja aktualnie czas podawania 4s przewra podawania 12-13s wentylator 65 bieg i napiszcie jaka osiągacie temperaturę spalin u mnie dochodzi tak do 90 stopni jak sie piec nagrzeje.
Mialem problem z praca PIDa przeslał kompletnie podawać paliwo pomogła aktualizacja sterownika do wersji v2.8.2 tak ze jak by ktoś chciał zrobić aktualizacje to link jest tutaj sterownik ST-9705 https://rapidu.net/6419418083/ST-9705.bin
Kod serwisowy 5162 jak by ktoś chciał pozmieniać więcej parametrów rozpalania.

Barliniak
13-02-2017, 22:24
Anioł 13 Spalanie przy tych chłodniejszych dniach około 0.9-1 worek z częściowym podgrzewaniem cwu,średnia od 12 października około 12kg/dzień także wyjdzie sezon jak przy paleniu węglem z mniejszym nakładem pracy czyściejszej obsługi i ciepło 24h.Piec przy tych chłodniejszych dniach -8rozpala się około 9razy na dobę przerwa około 1h 15min a jak temperatura oscyluje w granicach 0 a minus 2-3 to jest 8/rozpaleń a czasami 6 także przerwa pomiędzy rozpaleniami się wydłuża.Temp zadana na regulator 22,2 z histerezą 0,2 stopnia utrzymywana całą dobę bo te obniżenia temp.nie specjalnie dawały oszczędności.Później piec i tak musiał uzupełnić straty cieplne i na to samo wychodziło.Także warto zainwestować w regulator pokojowy.Maciar regulator pokojowy to TECH ST-292v2, pelet Fabich na próbę miałem trochę z Ukrainy cenowo troszkę taniej i troszkę bardziej pylił.Spalanie takie samo jak nasz krajowy.Grzegorz_007No trochę komin masz spory :) podawanie u mnie 3 sek przerwa 15 sek siła nadmuchu 30 tzn. u mnie cały czas chodzi na PiDzie temperatura na kominie około 90 czasami na 104 wskoczy.Ogólnie z kociołka jestem zadowolony aczkolwiek polecił bym go osobom o mniejszym budżecie,małą kotłownią i lubiących małą obsługę po perypetiach ze śmieciuchami.Cena jakość na tle konkurencji peletowej wypada dobrze.

Piotr1.
22-02-2017, 20:18
Witam serdecznie. Czeka mnie wymiana pieca ponieważ mój obecny na gaz drzewny (nigdy więcej takiego pieca) już ledwo dyszy. Miałem zamiar kupić piec na eko-groszek ale jak się dowiedziałem, że taki piec bardzo szybko zje mi mój wkład kominowy ze stali kwasoodpornej (zwłaszcza klasa 5) to zacząłem spoglądać w stronę kotła na pellet. Co prawda nie wiem jeszcze jaki czy Bio Slim czy też Sigma Ekopell. Mam dom o wielkości 190 m2.
Jest to przebudowany dom z pustaka żużlowego. Nowe dobudowane pomieszczenia są wymurowane z gazobetonu i ocieplone styropianem 10 cm. Stare mury były ocieplane średnio 5 cm styropianu. Poddasze natomiast było docieplane watą 25 cm. Staram się wyliczyć jakiej mocy potrzebuję piec i wychodzi mi 16kW.
Moje obliczenia: Parter 100 m2 - 100W/m2, poddasze 90 m2 - 70W/m2. Jak sądzicie czy 16Kw wystarczy czy może lepiej 20 Kw. Wszędzie piszą aby nie kupować pieca o zbyt dużej mocy bo to tylko szkodzi.
W mojej kotłowni mam zamontowaną tylko jedną pompkę na CO. Bojler jest podgrzewany przez grawitację i podłączony na zasilaniu. Mam też zamontowany zawór czterodrożny. Moje drugie pytanie dotyczy właśnie kotłowni. Czy w tak "prostej" kotłowni będzie działał dobrze kocioł np. Bio Slim? Pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź

maciar1
23-02-2017, 07:07
Witam panowie. Ja we wtorek uruchomilem piec w nowym omu musze pogrzac bo ekipa wchodzi od wykonczen ale na razie rwe wlosy z glowy:-). Powiem co jak to u mnie wyglada.
Na dole mam podlogowke a na gorze 3 grzejniki. Zawor 3drogowy na podlogowce i tu pobiera dane z grzywej (mam ustawione przy 10 na zew 20st. Na grzejniki zawor 4 drogowy startuje przy 45 i tez bierze dane z krzywej( nie wiem czy to dobrze) pompa co staruje przy 45st powrot ma ustawiony tez na 45st temp zadana kotla 68st. Najwiekszy problem mam z uzyskanien temp zadanej. Palnik dmucha niby na na 100% ale jak patrze na plomien to wyglada jakby chodzil na pol gwizdka. Nie jest tak jak powinno byc. Druga sprawa jak juz osiagnie temp +5 stopni to wygasza piec i wychladza die do 46-48 st po czy sie ponownie rozpala. Jak to u Was jest? Nastswy podawania mam takie jak barliniak. Piec chodzi na Pidzie. Nie mam pomyslu na razie co z tym zrobic.

Piotr1.
23-02-2017, 07:36
W związku z tym, że chciałbym kupić piec do końca lutego i czasu jest bardzo mało to proszę aby ktoś mi poradził czy 16 Kw w moim przypadku wystarczy czy też muszę kupić 20 Kw. Zapomniałem napisać, że w domu mam grzejniki aluminiowe bez podłogówki (no w jednej łazience) i bojler 100 l. Zastanawiam się również dlaczego Bio Slim 16 Kw ma 69 l wody, a 20 Kw aż 130. Żaden kocioł z tych na pellet z Defro o mocy 20 Kw lub nawet troszkę większej nie ma takiej pojemności wodnej. Różnica między nimi to 4 Kw, a pojemności wody prawie jeszcze raz tyle. Zastanawiam się czy to wada czy też zaleta?
Chciałbym się dowiedzieć od użytkowników tego kotła czy teraz jak już zakupili taki kocioł i zobaczyli jak działa to czy ponownie dokonali by takiego samego zakupu czy może jednak innego. Pozdrawiam

Barliniak
23-02-2017, 08:59
Dlaczego tak naciskasz na zakup pieca skoro sezon się kończy?Lepiej przemyśleć tą sprawę na spokojnie.Napiszę więcej wieczorem.Maciar nastawa palnika to indywidualna sprawa także nie sugeruj się moimi .Do ustawienia musi przyjechać ktoś obyty z tematem tego nie ustawisz na odległość.

Piotr1.
23-02-2017, 12:35
Naciskam ponieważ muszę wymienić piec, a od 1 marca ceny idą w górę

maciar1
23-02-2017, 18:01
Dlaczego tak naciskasz na zakup pieca skoro sezon się kończy?Lepiej przemyśleć tą sprawę na spokojnie.Napiszę więcej wieczorem.Maciar nastawa palnika to indywidualna sprawa także nie sugeruj się moimi .Do ustawienia musi przyjechać ktoś obyty z tematem tego nie ustawisz na odległość.
Barliniak jak masz zrobione nastawy po osiagniecu temp zadanej ze Ci pieca nie wystudza? Z tego co pisales wczesiej wnioskuje ze nie chodzi na podtrzymaniu. Moj po osiagnieciu zadanej temp +5st wygasza sie i wystudza mi caly piec po czym sie odpala na nowo i tak w kolo macieja.

maciar1
24-02-2017, 10:14
Witam panowie,
Sytuacja opanowana. Wypalilem troche cigaretow, pare kaw wypilem i udalo mi sie go okielznac. Jeszcze tylko musze dobrac odpowiednia nastawe zaworu 4d i moze cos z tego bedzie. Nie mam na razie regulatorow zalozonych bo nie mieszkam ino wygrzewam chate dla fachowcow od wykonczenia.

maciar1
24-02-2017, 10:26
Przesledzilem Wasze posty Panowie i nie widze u zadnego wzmianki o ochronie powrotu������ napiszcie cos na ten temat bo cos czuje ze bedzie to ciezkie do pogodzenia z cala reszta... pozdrawiam i czekam na info panowie ������
Barliniak zakupilem ten sam sterownik co Ty tylko wersje v3 po kablu. Pokazuje Ci temp pomieszczenia na kotle? Mi pokazuje tylko ikonke domku w kolorze zoltym albo czerwonym:-)
Panowie a macie zalozona pompe cyrkulacyjna na powrocie? Ja mam najwiekszy problem z tym. Piec dochodzi szybko do zadanej temp a zawor nie puszcza na grzejniki bo powrot jest zimny zanim zaeraguje to juz piec gasnie. Jeszcze mysle ze moze mam taki odbior ciepla jako ze jest nowa?? Nie wiem sam juz..

Barliniak
27-02-2017, 05:48
Witam serdecznie. Czeka mnie wymiana pieca ponieważ mój obecny na gaz drzewny (nigdy więcej takiego pieca) już ledwo dyszy. Miałem zamiar kupić piec na eko-groszek ale jak się dowiedziałem, że taki piec bardzo szybko zje mi mój wkład kominowy ze stali kwasoodpornej (zwłaszcza klasa 5) to zacząłem spoglądać w stronę kotła na pellet. Co prawda nie wiem jeszcze jaki czy Bio Slim czy też Sigma Ekopell. Mam dom o wielkości 190 m2.
Jest to przebudowany dom z pustaka żużlowego. Nowe dobudowane pomieszczenia są wymurowane z gazobetonu i ocieplone styropianem 10 cm. Stare mury były ocieplane średnio 5 cm styropianu. Poddasze natomiast było docieplane watą 25 cm. Staram się wyliczyć jakiej mocy potrzebuję piec i wychodzi mi 16kW.
Moje obliczenia: Parter 100 m2 - 100W/m2, poddasze 90 m2 - 70W/m2. Jak sądzicie czy 16Kw wystarczy czy może lepiej 20 Kw. Wszędzie piszą aby nie kupować pieca o zbyt dużej mocy bo to tylko szkodzi.
W mojej kotłowni mam zamontowaną tylko jedną pompkę na CO. Bojler jest podgrzewany przez grawitację i podłączony na zasilaniu. Mam też zamontowany zawór czterodrożny. Moje drugie pytanie dotyczy właśnie kotłowni. Czy w tak "prostej" kotłowni będzie działał dobrze kocioł np. Bio Slim? Pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź
Przy kotłach na pelet przewymiarowanie nie jest tak istotne jak przy śmieciuchach.Zależy też w jakiej strefie klimatycznej mieszkasz i jakiej obsługi od pieca oczekujesz.Bio slim jest przeznaczony do małych pomieszczeń gdzie brak jest miejsca na większy zasobnik co nie znaczy że nie
może być w dużej.Co do objętości wodnej pieca to jest to nie jedyny błąd na stronie internetowej.Np. do mojego kotła wchodzi 75kg paliwa a jest napisane 160kg.:DCzy ponownie bym kupił ten kocioł.Hmmm może i tak ale z palnikiem wyposażonym w gilotynę do zgarniania popiołu.Co wymaga dopłaty.Najsłabszą stroną wg. mnie jest czyszczczenie poziomych wymienników co prawda jest napisane aby robić to raz na miesiąc ale dobrze jest robić to raz na tydzień. Biawar miał swego czasu fajną promocję za 10tyś. można było kupić compacta z większym zbiornikiem , automatycznym czyszczeniem pionowych wymienników oraz palnika z popiołu który spada do popielnika.

Barliniak
27-02-2017, 05:55
Przesledzilem Wasze posty Panowie i nie widze u zadnego wzmianki o ochronie powrotu������ napiszcie cos na ten temat bo cos czuje ze bedzie to ciezkie do pogodzenia z cala reszta... pozdrawiam i czekam na info panowie ������
Barliniak zakupilem ten sam sterownik co Ty tylko wersje v3 po kablu. Pokazuje Ci temp pomieszczenia na kotle? Mi pokazuje tylko ikonke domku w kolorze zoltym albo czerwonym:-)
Panowie a macie zalozona pompe cyrkulacyjna na powrocie? Ja mam najwiekszy problem z tym. Piec dochodzi szybko do zadanej temp a zawor nie puszcza na grzejniki bo powrot jest zimny zanim zaeraguje to juz piec gasnie. Jeszcze mysle ze moze mam taki odbior ciepla jako ze jest nowa?? Nie wiem sam juz..Temp. pomieszczenia na kotle mi nie pokazuje od tego jest regulator pokojowy.Pompy na powrocie nie mam.Może termostaty wprowadzają Ci bałagan.Od niższych temp. też startowałem i skończyłem na 73 a zawór 4drogowy zadana 45 bo taka mi wystarczy na grzejniki.Ochronę powrotu też mam włączoną.

Piotr1.
27-02-2017, 07:29
Barliniak dziękuję za odpowiedź. Zamówiłem już kocioł 20 Kw. Pytałem się Defro czy na pewno ten kocioł ma 130 l pojemności wodnej i otrzymałem odpowiedź, że tak właśnie ma i nie jest to pomyłka. Powiem szczerze, że trudno mi to zrozumieć: 15 Kw - 69 l, 20 Kw - 130 l, 25 Kw - 97 l wody. Czy to, że ma napisane automatyczne czyszczenie palnika to jest właśnie ta gilotyna?

Kroitz
27-02-2017, 10:31
Przy kotłach na pelet przewymiarowanie nie jest tak istotne jak przy śmieciuchach.Zależy też w jakiej strefie klimatycznej mieszkasz i jakiej obsługi od pieca oczekujesz.Bio slim jest przeznaczony do małych pomieszczeń gdzie brak jest miejsca na większy zasobnik co nie znaczy że nie
może być w dużej.Co do objętości wodnej pieca to jest to nie jedyny błąd na stronie internetowej.Np. do mojego kotła wchodzi 75kg paliwa a jest napisane 160kg.:DCzy ponownie bym kupił ten kocioł.Hmmm może i tak ale z palnikiem wyposażonym w gilotynę do zgarniania popiołu.Co wymaga dopłaty.Najsłabszą stroną wg. mnie jest czyszczczenie poziomych wymienników co prawda jest napisane aby robić to raz na miesiąc ale dobrze jest robić to raz na tydzień. Biawar miał swego czasu fajną promocję za 10tyś. można było kupić compacta z większym zbiornikiem , automatycznym czyszczeniem pionowych wymienników oraz palnika z popiołu który spada do popielnika.

Założę się że jest napisane 160L a nie kg, i wtedy wychodzi właśnie 75 kg... :)

Barliniak
27-02-2017, 20:22
Barliniak dziękuję za odpowiedź. Zamówiłem już kocioł 20 Kw. Pytałem się Defro czy na pewno ten kocioł ma 130 l pojemności wodnej i otrzymałem odpowiedź, że tak właśnie ma i nie jest to pomyłka. Powiem szczerze, że trudno mi to zrozumieć: 15 Kw - 69 l, 20 Kw - 130 l, 25 Kw - 97 l wody. Czy to, że ma napisane automatyczne czyszczenie palnika to jest właśnie ta gilotyna?Ciągle coś zmieniają na produkcji a osoby odpowiedzialne za stronę internetową i drukowane DTRy nie nadążają za tymi zmianami to szwankuje na pewno . Np ze swojego DTRa dowiedziałem się że mój kociołek występuje w trzech wersjach jeśli chodzi o czyszczenie palnika.Czyli pierwsze najtańsze i najmniej skuteczniejsze zdmuchnięcie zalegającego popiołu dmuchawą palnika, druga metoda to "gilotyna"czyli ruchomy ruszt który zgarnia popiół w dół kotła i trzecia to wydmuch za pomocą dodatkowego kompresora powietrza.Na stronie internetowej kiedy kupowałem nie było tej wzmianki. Nie wiem jak teraz.Druga wpadka kiedy już wiedziałem że to ten kociołek zapytałem w sklepie o rurki wyciągowe do spalin 98mm bo takie widniały na stronie.Później czytam gdzieś na forum że pierwsze wersje miały taki rozmiar.Przychodzi kociołek i ma 130mm.Przeglądam ten najnowszy DTR na stronie i już sporo dodane materiałów względem mojego .

Barliniak
27-02-2017, 20:28
Założę się że jest napisane 160L a nie kg, i wtedy wychodzi właśnie 75 kg... :) No nie wiem czy wygrałeś zakład, w sumie to zależy gdzie spoglądniemy . W cenniku jest 160 z boku tabeli kg a w DTRe 72kg .Ja wrzucam 5 worków po 15 kg.

Kroitz
27-02-2017, 20:33
No nie wiem czy wygrałeś zakład, w sumie to zależy gdzie spoglądniemy . W cenniku jest 160 z boku tabeli kg a w DTRe 72kg .Ja wrzucam 5 worków po 15 kg.

No i to jest właśnie bolączka polskiego rynku kotłów. Piszą jak leci, nikt tego nie sprawdza a później oczywiście nikt za to nie bierze odpowiedzialności.
A może tylko dlatego kupiłeś kocioł bo miał mieć 160 kg zasypu....?

Barliniak
27-02-2017, 20:50
Nie to nie było u mnie priorytetem . Brałem pod uwagę REDa który nie jest przecież liderem w wielkości załadunku. Teraz z perspektywy czasu najważniesza jest obsługa czyli czyszczenie jako że to na moją żonę spada ten obowiązek a kobiety wiadomo jak do tych spraw podchodzą:yes: nie zaglądają dopóki doputy w domu się zimno nie zrobi.Czyli dla nich najlepszym piecem jest taki gdzie ta obsługa jest ograniczona do minimum jest nie uciążliwa i kosztuje taki piec powiedzmy w miarę rozsądne pieniądze.A takim kryteriom najbardziej zbliżony jest Biawar Compact.Trochę się wkurzyłem kiedy po zakupie Defro była promocja na Biawara za 10tyś. ale trudno:D Gdyby tak Biawar miał wentylator wyciągowy i lepszy soft no to już by było fajnie ale nie ma rzeczy doskonałych .Jak masz to to nie masz tego.:D Czekam na kocioł prawie idealny w rozsądnych pieniążkach.

Kroitz
01-03-2017, 09:58
Nie ma kotłów idealnych, pytanie co jest rozsądną ceną?
Nam najbardziej podoba się kocioł Slimpel w relacji: jakość/cena/niezawodność.
Duży popielnik, zasobnik 110 kg, czyszczenie palnika, czyszczenie wymiennika ręczne za pomocą dźwigni...
Cena 12k,
Ciężko będzie mieć coś dobrego w okolicy 10k, z samoczyszczeniem.

Piotr1.
02-03-2017, 07:28
Czyszczenie wymiennika za pomocą dźwigni ma również Sigma EkoPell. Na pewno jest to wygodne w czyszczeniu ale czy i tak co jakiś czas nie trzeba rozmontowywać tych zawirowywaczy, które są podnoszone przez dźwignię aby je wyczyścić? Piec bardziej zautomatyzowany to również piec, który ma większy apetyt na prąd. Mam na myśli tutaj piece, które same oczyszczają się z popiołu do worka. A tak w ogóle to ile czasu trzeba aby wyczyścić piec Bio Pell?
Zastanawia mnie jeszcze jak wygląda rachunek za prąd skoro te piece mają zamontowaną grzałkę do rozpalania, a wiadomo, że często się on wyłącza.

Barliniak
02-03-2017, 07:57
Pewnie że nie ma idealnych ale coś trzeba wybrać.Na ceny też trzeba zwracać uwagę bo sprzedawcy stosują żonglerkę z vatem kusząc klienta podając 8% .Jak dobijemy do 23% to już tak kolorowo nie wygląda.Wczoraj miałem okazję oglądać na żywo Tekle Draco bio compact ,Biawara Pelluxa 100 i Elektromet,Jeśli chodzi o wykonanie najsłabiej wypada Tekla którą brałem pod uwagę a na folderach reklamowych tego niestety nie zobaczymy.Biawar też rozczarował zwłaszcza że tyle kosztuje,Elektromet noo ujdzie w tłoku:) Także biorąc te trzy kociołki Defro ma najlepsze wykonanie.Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie kociołek firmy Termika jeśli chodzi o kompaktowe wymiary.Slimpel no cóż szkoda że nie w Polsce produkowany.Ja wspieram Polskie wyroby nawet jeśli trochę odstają od konkurencji zachodnio-wschodniej.

Puławiak
02-03-2017, 17:36
Pisząc o termice masz na myśli ten kocioł :
http://www.edilkamin.it/hu/caldaia_a_pellet/caldaia_Termika-12-15-18.aspx

Kroitz
03-03-2017, 09:59
Już tyle razy przejechałem się na Polskich producentach, że wspieranie Polskiego przemysłu nie jedt dla mnie argumentem.
Może wspierasz Polskich producentów, ale nie zauważyłem żeby oni wspierali na wysokim poziomie swoich klientów a na końcu z problem zostaje instalator z klientem...

p.s Termika jest włoska :)

T1000
03-03-2017, 10:54
Witam, a jak waszym zdaniem ma się w odniesieniu do BioPella taki kocioł jak SAS Bio Solid. Jestem ciekawy czy macie jakieś konkretne porównania. Obecenie sam jestem na etapie poszukiwania kotła i właśnie te dwa wyżej wymienione najbardziej mnie interesują.

Puławiak
03-03-2017, 19:52
Hmmm moim zdaniem chyba jednak Sas szału nie ma ale rozwiązanie palnika ciekawe i bardziej autorskie niż ctrl C /ctrl V w Defro - takie ordynarne kopiowanie że aż r................. się chce. Zobacz jak wyglada czyszczenie palnika biopell i palnika PBmax
Co jeszcze do palnika w Sasie bardzo fajne rozwiązanie czyszczenia paleniska podczas pracy - taki układ pewnie jest w stanie zerwać i zrzucić każdą szlakę, rozwiązanie znane z kotłow duzych mocy ale w małym palniku to już ciekawe, tylko pytanie lie wyrzymają te przegarniacze w wysokiej temperaturze - czy się nie zdeformują.

Piotr1.
09-03-2017, 17:08
Piec już jest w garażu i czeka na montaż. Nawet go nie widać gdyż jest cały zafoliowany. Montaż będzie dopiero latem. Mam nadzieję, że będę z jegopracy zadowolony.

T1000
10-03-2017, 09:57
Piec już jest w garażu i czeka na montaż. Nawet go nie widać gdyż jest cały zafoliowany. Montaż będzie dopiero latem. Mam nadzieję, że będę z jegopracy zadowolony.

Dlaczego zdecydowaleś się na defro? Pytam bo też biorę go pod uwagę ale myślę jeszcze o SASie.

Piotr1.
11-03-2017, 08:34
Dlatego, że jest to firma Polska, chyba największa, mają bardzo zautomatyzowany proces produkcji (liczne filmiki), dobry kontakt z serwisem, konkurencyjna cena. Pozdrawiam

Piotr1.
12-03-2017, 08:20
Ciekawy link: http://magazynbiomasa.pl/top-12-kotlow-palnikow-pellet-drzewny/

Puławiak
12-03-2017, 09:33
Ciekawy link: http://magazynbiomasa.pl/top-12-kotlow-palnikow-pellet-drzewny/

Śmieszny ten ranking - z daleka czuć kase - zapłacisz umieścimy Cie w rankingu.

Piotr1.
12-03-2017, 12:42
Dla mnie ta lista posłużyła bardziej jako zbór kotłów na pellet w jednym miejscu (oczywiście nie wszystkie). Następnie zbierałem informacje i opinie o każdym z nich w sieci aby dokonać ostatecznego wyboru. Oprócz ceny kotła ważny był dla mnie również jego wygląd, sposób czyszczenia, a także to czy zmieści mi się do kotłowni oraz wysokość wyjścia czopucha do komina tak abym nie musiał przestawiać już istniejącego otworu w kominie. Na początku najbardziej byłem ukierunkowany na kocioł firmy Biawar Pellux Compact. Bardzo mi się on podoba ale już wyższe jego moce nie.

maciar1
12-03-2017, 15:50
Dlatego, że jest to firma Polska, chyba największa, mają bardzo zautomatyzowany proces produkcji (liczne filmiki), dobry kontakt z serwisem, konkurencyjna cena. Pozdrawiam

Kontakt może tak ale nie dowiesz się od nich nic sensownego. Zresztą podobnie jest z producentem sterowników czyli firmą Tech. Zadzwoniłem do nich aby się dowiedzieć dlaczego pewne rzeczy w instrukcji nie pokrywają się z tym co jest w sterowniku. Pan z sewisu rozmawiał ze mną za kare i wmawiał, że czarne jest białe a białe jest czarne:-) Jak sam nie dojdziesz do pewnych rzeczy to nikt Ci nie pomoże... Chyba, że masz u boku instalatora, który na tych kotłach zjadł zęby.

Zielony146
21-03-2017, 22:10
Witam,
Mam do wyboru: Defro pellet vs heiztechnik Q pellet duo vs ewentualnie LAZAR.
Jeśli chodzi o peleciaka z defro nie znam nikogo osobiście kto miałby coś takiego - a sprzedawca polecił mi właśnie DEFRO....
Heiztechnik - wykonawca hydrauliki na którego się zdecydowałem sam ma taki kocioł u siebie w domu - pozwala to mieć dużą pewność, że będzie bardzo pomocny jeśli chodzi o ustawienia itp
Będę bardzo wdzięczny za sugestie.

Pozdrawiam

mico1
05-04-2017, 14:13
Pytanie mam odnośnie podłączenia kotłowni z tym kociołkiem.

W instrukcji z grudnia 2016 r. są 2 przykłady podłączeń w systemach otwartych, z których postanowiliśmy się trzymać schematu nr 1:

385862

Pytanie jest: Po co tam jest w schemacie termoregulator (poz. 22) ? Sterownik na piecu nie ogranie tego wszystkiego?

Druga sprawa: Po co zawór 3D/4D na układzie podłogówki? Czy nie można po prostu podłączyć pompy z instalacji mieszającej na podłogówce do sterownika w kotle i watki sposób steorwać temepraturą? Pytam bo narazie mój instalator nie przewiduje dawać dam zaworu 4D, ale pozostawiona jest opcja do jego montażu. Czy jest mi on tam potrzeby do prawidłowego sterowania temepraturą podłogówki? Zawór taki (4D z siłownikiem) jest natomiast założony na instalacji grzejnikowej grzejnikowej.

Barliniak
05-04-2017, 19:31
Twój instalator chyba same kotły węglowe montował dlatego tej strategii się trzyma. Samochód bez termostatu też pojedzie, a jakie będą skutki? Także możesz teraz przyoszczędzić parę stówek, aby później wydać więcej na grzanie wybór należy do Ciebie.Termoregulator jest do wysyłania sygnału do pieca"stary rozpalaj jest zimno w pomieszczeniu albo wygaś już wystarczy" Też możesz na tym przyoszczędzić i zachować 300stówki w kieszeni.Piec będzie jechał wg.zadanej histerezy czyli np.będzie grzał bo sam zmarzł a w pomieszczeniu nie trzeba bo jest wystarczająco ciepło.

mico1
05-04-2017, 21:22
Twój instalator chyba same kotły węglowe montował dlatego tej strategii się trzyma. Samochód bez termostatu też pojedzie, a jakie będą skutki? Także możesz teraz przyoszczędzić parę stówek, aby później wydać więcej na grzanie wybór należy do Ciebie.Termoregulator jest do wysyłania sygnału do pieca"stary rozpalaj jest zimno w pomieszczeniu albo wygaś już wystarczy" Też możesz na tym przyoszczędzić i zachować 300stówki w kieszeni.Piec będzie jechał wg.zadanej histerezy czyli np.będzie grzał bo sam zmarzł a w pomieszczeniu nie trzeba bo jest wystarczająco ciepło.

Dzięki, ale zauważ że nigdzie nie użyłem słowa lub sformułowania w stylu "przyoszczędzę parę stówek" bo doskonale rozumiem że przede wszystkim ma to działać sprawnie.

A instalator owszem, rzadko z kotłami innymi niż węgiel ma do czynienia ale raczej nie zamierzam go zmieniać bo to znajomy, który dodatkowo nie upiera się na żadne ze swoich rozwiązań i też chce żeby to grało. A że braki w doświadczeniu z montażem takich kotłów ma więc próbuje głośno myśleć, czego wyrazem są pytania na forum.

W takim razie rozumiem, że najbezpieczniej i najefektywniej będzie trzymać się tego schematu który dał producent? Pytam, ponieważ czasem w schematach są różne babole.

Studiuję jeszcze tę instrukcję. Czy może mi jeszcze ktoś wyjaśnić:
1) czym różni się w takim razie termoregulator od sterownika pokojowego?
Oba są w tym schemacie. Do tej pory myślałem, że za pomocą sterownika pokojowego jestem w stanie ustawić żądaną temp. wewnątrz pomieszczenia, który przekaże tę informację do kotła, a sterownika kotła (który ma możliwość podłączenia 2 zaworów mieszających) sam odpowiednio wysteruje zaworami/pompami w taki sposób aby osiągnąć żądana temperaturę. Rozumiem, że się mylę?
2) Jeden zawór 4D (podłogówka) jest podłączony do termoregulatora, drugi bezpośrednio do sterownika kotła. Z czego to wynika?
3) Gdzie w takim razie zwykle montuje się termortegulator? W kotłowni? W salonie obok sterownika pokojowego?
4) Jaki termoregulator polecacie do takiego kotła?

Piotr1.
07-04-2017, 07:35
Ja natomiast mam zamiar zamontować swój kocioł Bio Slim 20 Kw, który czeka w garażu na montaż do już istniejącej instalacji. Instalacja jest bardzo prosta i została zrobiona zgodnie ze schematem poprzedniego producenta kotła, który jeszcze jakiś czas planuję użytkować (do wypalenia opału jakim jest drewno). Zastanawiam się tylko czy to wszystko będzie działało jak należy czy też powinienem ją przerobić. Instalacja wygląda dokładnie tak jak na załączonym obrazku tylko brak w niej punktów 2 i 3 (zasilanie bojlera przez grawitację). Co o tym myślicie?

385976

Grega
08-05-2017, 10:33
Witam użytkowników
Stoję przed wyborem sposobu ogrzewania domu No i zainteresowałem się Defro bio slim
Powiedzcie ile kosztowała was cała kotłownia gdyz za bufor grzany prądem zapłacę 13 tys gaz 12 tys ekogroszek nawet nie interesowałem się ile No i wkoncu Defro bio slim 10 kw cena kotła to 9 tys ile jeszcze reszta ? ...
Jeszcze dochodzą części eksploatacyjne i serwis
Szacunkowy roczny koszt ogrzewania w moim przypadku od 1900 zł za pellet do 2700 zł prądem ..

mico1
12-05-2017, 23:57
Witam użytkowników
Stoję przed wyborem sposobu ogrzewania domu No i zainteresowałem się Defro bio slim
Powiedzcie ile kosztowała was cała kotłownia gdyz za bufor grzany prądem zapłacę 13 tys gaz 12 tys ekogroszek nawet nie interesowałem się ile No i wkoncu Defro bio slim 10 kw cena kotła to 9 tys ile jeszcze reszta ? ...
Jeszcze dochodzą części eksploatacyjne i serwis
Szacunkowy roczny koszt ogrzewania w moim przypadku od 1900 zł za pellet do 2700 zł prądem ..

U mnie poza kotłem wyszło ok 7 tyś za materiał + robocizna

sylweks1980
16-07-2017, 10:59
witam
mam problem bio slim 10 kw pozostawia w kotle nie spalony pelet jest to w ciągu dwoch dni taka garstka na rece czy jesteś wstanie coś doradzi
pozdrawiam.

Grega
21-07-2017, 08:30
to jakieś 17 tys za cała kotłownie .. dużo dokładasz 5 tys masz pompę ciepła ..ja jednak idę w bufor na prąd .

sylweks1980
12-08-2017, 20:17
witam
jakie masz ustawienia czas podawania siła nadmuchu itp bo ja nie moge dogrzac do zadanej temperatury jak puszcze go na grzejniki

jarektt1
18-09-2017, 10:01
Witam wszystkich
Jestem nowym posiadaczek kotła bioslim 15
Chciałbym zapytać czy ktoś może podzielić się ze mną optymalnymi ustawieniami tego kotła
Dodam jeszcze ze mam 2 zawory 4d jeden na podłogówkę z automatycznym siłownikiem i 2gi na grzejniki manualny
Brak pogodówki

Vergil50
01-12-2017, 21:33
Witam serdecznie szanowne grono, jest to mój pierwszy post także ukłony. Szukam opinii na temat kotła Rakoczy Cortina pellet wyglada dość solidnie. Może ktoś coś o nim powiedzieć

anusiaszymanek
19-11-2021, 12:31
Cześć, kupiliśmy Defro Bio Slim, Od 2 lat działa bez zarzutu.

MataKowal
10-01-2022, 10:14
Cześć, kupiliśmy Defro Bio Slim, Od 2 lat działa bez zarzutu.

a ile dostaliście u nich gwarancji ?

anusiaszymanek
11-01-2022, 08:59
a ile dostaliście u nich gwarancji ?

standardowo była opcja 2 letnia, my przedłużyliśmy do 5 lat.

finlandia
11-01-2022, 12:11
Cześć, kupiliśmy Defro Bio Slim, Od 2 lat działa bez zarzutu.

Jak wygląda taki piec w rzeczywistości? Bo w katalogu to widzę...

MonaWisnia
11-01-2022, 14:42
standardowo była opcja 2 letnia, my przedłużyliśmy do 5 lat.

5 lat to już fajna gwarancja bo mi standardowo po 2-3 latach wszystko się psuje hahahaha - a to przedłużenie to jakieś specjalne warunki /płatności trzeba spełnić ?