PDA

Zobacz pełną wersję : Czernienie drewna w stylu starej stodoły :)



Maciej88
15-05-2016, 21:00
Witam!
Swoje pytanie kieruję szczególnie do fachowców starszej daty :)
Klientka chce, abym drewniane elementy elewacji remontowanego domu dopasował wizualnie do stojącej obok starej stodoły, i bardzo Jej zależy aby wykonać to taką metodą, jak to było kiedyś na wsiach robione. Wiadomo że nie wchodzą w grę żadne farby, bejce i inne środki przeznaczone typowo do malowania drewna, i interesuje mnie w jaki sposób robiono to dawniej chałupniczymi metodami? Słyszałem coś o przepalonym oleju silnikowym ale jakoś to do mnie nie przemawia. Klientka również chce w ten sposób wykończyć drewniany taras (słyszałem również i o roztworze smoły, który zupełnie by się do tego nie nadawał, strach pomyśleć co by się działo w pełnym słońcu), i tu jest największa zagwozdka w jaki sposób jeszcze dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię przed warunkami atmosferycznymi i ścieraniem tak, aby oddać również klimat starej stodoły... Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi, chodzi mi mniej więcej o taki efekt:
http://nowoczesnastodola.com/wp-content/uploads/2015/12/nowoczesna-STODO%C5%81A-Stealth-Barn-9.jpg
czy też
http://eholiday.smcloud.net/eholiday/img/foto/big/gv9633/struktura-siedlisko-jaglowo-dzika-biebrza-jaglowo-117641.jpeg
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Elfir
16-05-2016, 12:27
taki czarny efekt uzyskasz paląc powierzchnię drewna. Jeden z forumowiczów, oresund, ma tak wykończony dom:
post 651
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128564-Nowoczesne-stodoły-inspiracje/page33

Maciej88
16-05-2016, 20:22
Problem w tym, że fragment elewacji który mam na myśli, to szczyt ale od wysokości piętra, poniżej baranek, a więc pierwszy deszcz i elewacja brudna... Dlatego też nie wchodzi w grę przepalony olej, i jakoś to opalenie też do mnie nie przemawia w takim wypadku - deszcz zapewne wypłucze zwęglone drobinki i również elewację poniżej diabli wezmą :) A lakierowanie przypalonego drewna nawet najbardziej matowym lakierem na rynku zniszczyłoby cały efekt.

Elfir
16-05-2016, 20:41
twoje inspiracje pokazują całe drewniane ściany. Nie da się zastosować starej technologii nie stosując starych rozwiązań architektonicznych.

dzabij
16-05-2016, 20:46
No ale przecież sadzę z opalonego drewna możesz przed montażem zmyć wodą pod lekkim ciśnieniem i deszczy nic więcej nie wypłucze. Najlepiej zrobić próbę na kawałku deski i sam ocenisz.

Maciej88
16-05-2016, 21:52
Nie może się nie dać :)
Wszystko się da, tylko jest to kwestia pomysłu i zasobności portfela. O drugie się nie martwimy, trzeba tylko coś wymyślić, a temat prosty nie jest :)
Nie przekonuje mnie umycie przepalonego drewna. Nigdy nie zmyje się jednorazowo tyle, ile zmyje wielokrotny deszcz, coś zawsze zostanie i z czasem się wypłucze, a nie uśmiecha mi się co rusz poprawiać tej elewacji.

dzabij
17-05-2016, 08:11
No to pozostaje Ci jakaś metoda z zastosowaniem chemii. Możesz zastosować czarną bejcę i to zabezpieczyć olejem do tarasów, możesz zastosować lazurę do drewna, choć czarnej nie widziałem. Na powierzchni pionowej kolor będzie zachowany przez długi okres czasu.

Maciej88
17-05-2016, 20:22
Stanęło jednak na tym, że zakupię po prostu deski rozbiórkowe ze starej stodoły, najlepszym środkiem do upiększania drewna jest po prostu czas :)
I niczym tego nie będę malował ani impregnował. A taras niestety - Impregnat Vidaron kolor heban.
Tak czy siak dziękuję za podpowiedzi i chęć pomocy :)