PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki dom wybudować ?



ktemk
16-05-2016, 17:22
Witam,

W przyszłym roku w okresie wczesnej wiosny zamierzam rozpocząć budowę domu. Działka jest w trakcie załatwiania (1000m2). Do końca roku planuję ogarnąć większość lub wszystkie sprawy związanych z przygotowaniem działki pod budowę - chodzi mi o całą biurokrację.

Interesuje mnie dom parterowy z poddaszem (najprawdopodobniej takie dostanę warunki zabudowy) o powierzchni około 110-120 m2. Budynek o prostej prostokątnej bryle z dachem dwuspadowym. Dom będzie budowany metodą gospodarczą. Mam dwóch szwagrów, którzy zajmują się instalacjami hydraulicznymi, przyłączami itp. Liczę, że ich pomoc zredukuje mi część kosztów. Generalnie wszystko co nie będzie wymagało większego doświadczenia będę starał się robić we własnym zakresie (malowanie, kładzenie paneli itp.).

Na dzień dzisiejszy chciałbym przeznaczyć na budowę domu 300 tys. złotych. Rozpocząć wiosną tak, aby móc z podstawowym wyposażeniem wprowadzić się jeszcze przed zimą. Elewację czy taras mogę wykończyć w następnym roku.

Chciałbym uzyskać porady czy realne jest to co planuje ?
Czy dałbym radę w tych kosztach zmieścić się z budową garażu ? - oczywiście umiejscowionego wewnątrz bryły.

Poniżej podaję linka z przykładowym projektem, który by mnie interesował
http://www.domo.com.pl/projekt-dom-przy-cyprysowej-20

Generalnie chciałbym skorzystać z rady architekta w sprawie projektu, tak aby dostosować go pod własne wymagania i ograniczenia finansowe.
(jak duże trzeba zapłacić za indywidualny projekt ?)

Pewnie nie podałem wystarczająco informacji, dlatego proszę o pytania jeśli coś jest niejasne,

Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam

Elfir
16-05-2016, 19:16
licz średnią deweloperskiego 2-2,5 tyś/m2 pow. całkowitej. Możesz liczyć w tym niższym pułapie jak część kosztów robocizny możesz zmniejszyć.

popytaj ludzi, który budowali podobny projekt:
http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=16066584

ile im wyszły koszty budowy.

Marcin34_Śl
16-05-2016, 19:28
jaką masz działkę? Nowa ustawa o sprzedaży ziemi utrudnia kredytowanie działek rolnych.

ktemk
16-05-2016, 20:46
Dzięki za odpowiedź

@ Elfir
Podany przez Ciebie link nie działa

@Marcin34_Śl
Na chwilę obecną jest to działka rolna, ale nie powinno być problemu, żeby przekształcić ją w działkę budowlaną.
Do końca roku mamy na to czas. Musimy jeszcze zrobić jej podział.
Ziemię kupujemy od szwagra, który mieszka 50 metrów obok, gdzie jest dostęp do mediów (woda, kanalizacja, prąd).

Marcin34_Śl
16-05-2016, 23:54
ktemk, poczytaj o nowej ustawie o sprzedaży ziemi rolnej. Nie chce Ciebie martwić ale jest duże zamieszanie z działkami rolnymi. Nawet jak dostaniesz WZ teraz to działka w myśl nowych przepisów będzie dalej rolna i banki nie chcą kredytować takich nieruchomości

http://warunki-zabudowy.com.pl/grunty-rolne-ustanowienie-hipoteki/

ktemk
17-05-2016, 06:18
ktemk, poczytaj o nowej ustawie o sprzedaży ziemi rolnej. Nie chce Ciebie martwić ale jest duże zamieszanie z działkami rolnymi. Nawet jak dostaniesz WZ teraz to działka w myśl nowych przepisów będzie dalej rolna i banki nie chcą kredytować takich nieruchomości

http://warunki-zabudowy.com.pl/grunty-rolne-ustanowienie-hipoteki/

Dzięki za linka

muszę się szczegółowo dowiedzieć jaki status ma działka
dziś mam spotkanie z notariuszem to na pewno poruszę ten temat

Klimon
17-05-2016, 07:04
Da się zmieścić w 300 tysiącach przy odrobinie wkładu własnego.

Polecam zamienić miejscami pralnie z kotłownią. Zapewne nie będziesz chciał palić węglem w piecu I zainteresujesz się bezobslugowym systemem ogrzewania. W takim wypadku na kotłownie starczy 2m2. Lepiej mieć pralnie 6m z oknem.

greghus
17-05-2016, 09:03
Wszystko da sie zrobić, kwestia odpowiedniego planu :)

ktemk
17-05-2016, 09:13
Wszystko da sie zrobić, kwestia odpowiedniego planu :)


Da się zmieścić w 300 tysiącach przy odrobinie wkładu własnego.

Polecam zamienić miejscami pralnie z kotłownią. Zapewne nie będziesz chciał palić węglem w piecu I zainteresujesz się bezobslugowym systemem ogrzewania. W takim wypadku na kotłownie starczy 2m2. Lepiej mieć pralnie 6m z oknem.

Dzięki za cenną radę. Cieszę się, że jest szansa.

Na jakich materiałach warto zaoszczędzić ?

Elfir
17-05-2016, 11:27
@ Elfir
Podany przez Ciebie link nie działa
).


To był link do wyszukiwarki forum z wynikami słowa "cyprysowej".
Możesz sam odszukać.

Elfir
17-05-2016, 11:28
Polecam zamienić miejscami pralnie z kotłownią. Zapewne nie będziesz chciał palić węglem w piecu I zainteresujesz się bezobslugowym systemem ogrzewania. W takim wypadku na kotłownie starczy 2m2. Lepiej mieć pralnie 6m z oknem.

Najlepiej mieć pralnię na piętrze, gdzie sa sypialnie

Elfir
17-05-2016, 11:28
Na jakich materiałach warto zaoszczędzić ?

Na robociźnie - wszystko robić samemu.

Klimon
17-05-2016, 11:32
Dzięki za cenną radę. Cieszę się, że jest szansa.

Na jakich materiałach warto zaoszczędzić ?

Lepiej nie oszczędzać na jakości. Oszczędności będą jak poszukasz te same materiały u najtańszych hurtowników. Wymaga to oczywiście sporo czasu. Można też zaoszczędzić na elementach typu więźba dachowa z fabryki.

Przy naszej ostatniej inwestycji dla jednego z klientów mieliśmy wstępne wyceny na poziomie 28.000 zl. Wystarczyło poświęcić kilka godzin/dni na analizę różnych producentów i tą samą więźbę udało się dostać za 20.000 od bardzo profesjonalnej firmy (ze współpracy jesteśmy bardzo zadowoleni).

Spokojnie na materiałach budowlanych zaoszczędzisz kilkadziesiąt procent jak wszystko będzie pomału i z głową zamawiane i planowane.

Klimon
17-05-2016, 11:35
Najlepiej mieć pralnię na piętrze, gdzie sa sypialnie

Ale w tym konkretnym przypadku nie da się jej upchnąć na piętrze

Elfir
17-05-2016, 13:33
wolałabym mieć nieco mniejszą łazienkę niż biegać po schodach z praniem.

MajsterBomba
17-05-2016, 16:45
Jeżeli 300 tys nie uwzględnia potencjalnych problemów i kosztów z tym związanych to prawdopodobnie się zmieścisz.

ktemk
18-05-2016, 12:26
Dzięki za kolejne opinie

Co sądzicie o domach pasywnych lub energooszczędnych ? - czy są warte uwagi czy może przereklamowane ?

Elfir
18-05-2016, 13:00
ja mam dom mocno energooszczędny. Roczny koszt ogrzewania 150 m2 pow. domu i podgrzewania wody dla 2 osób gazem wyniósł 1300 zł (średnio 110 zł/m-c). Sam oceń czy się opłaca.

ktemk
18-05-2016, 13:43
ja mam dom mocno energooszczędny. Roczny koszt ogrzewania 150 m2 pow. domu i podgrzewania wody dla 2 osób gazem wyniósł 1300 zł (średnio 110 zł/m-c). Sam oceń czy się opłaca.

Brzmi super. Zastanawiam się tylko o ile więcej musiałbym zainwestować decudując się na dom pasywny ? (mówie o takiej inwestycji która miałaby sens z punktu widzenia oszczędności w przyszłości).

Elfir
18-05-2016, 14:48
Nie da się tego określić, bo domy pasywne zwykle są indywidualne, a wiec ich koszt budowy jest jednostkowy i niepowtarzalny.

Czy coś się opłaca czy nie decyduje źródło finansowania. Jeśli budowę finansujesz w 100% z kredytu, to pasywny się raczej nie zwróci gdyż ewentualne zyski pochłoną odsetki.

ktemk
18-05-2016, 19:10
Nie da się tego określić, bo domy pasywne zwykle są indywidualne, a wiec ich koszt budowy jest jednostkowy i niepowtarzalny.

Czy coś się opłaca czy nie decyduje źródło finansowania. Jeśli budowę finansujesz w 100% z kredytu, to pasywny się raczej nie zwróci gdyż ewentualne zyski pochłoną odsetki.

No tak, zgadza się w tym wypadku to może się nie opłacić.