PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt Z114 z garażem



m104
16-05-2016, 17:23
Witam. Przeglądając bardzo dużo projektów upatrzylem właśnie Z114 z jednym stanowiskiem na auto. Brałem pod uwagę głównie koszt budowy.
Moje pytanie brzmi czy jestem w stanie postawić go do 250 tys pod klucz biorąc pod uwagę że firma będzie tylko przy budowie dachu oraz tynków i posadzki. Żeby było taniej wyrzucam z domu kominek. Wykurz zostaje ponieważ jest on żony A ja mam garaż :-)
Oczywiście nie będę montować złotych klamek.... :-)
Jestem z dolnegoSlaskiego / Boleslawiec

Elfir
16-05-2016, 17:56
nie. Będzie ciężko nawet do stanu deweloperskiego.

na dodatek ten dom ma błędy w zaprojektowanej przestrzeni (np. garderoba z oknem szczytowym a sypialnie tylko z połaciówkami, hol na pietrze wielkości użytkowej pokoi, toaleta otwierająca się na salon, za krótki garaż)

m104
16-05-2016, 18:34
Garaż chciałem wyrownac do ścian budynku oraz poszerzyć o ok 1m . Mi się wydawało ze jest prosty... Chyba ze ma ktoś podobny projekt z garażem oraz wykurzem. Oczywiście jak najtańszy w budowie.

Elfir
16-05-2016, 19:27
dom jest prosty. Tylko niefunkcjonalny.
Jak zaczynasz kombinować w stylu poszerzenie garażu to od razu rosną ci koszty.

Jak masz mały budżet to odpuść sobie garaż - garaż zawsze idzie dobudować do budynku - starczy przewidzieć nadproże w ścianie domu na przebicie przejścia z domu do garażu.
Poza tym do likwidacji wszelkie balkony, wykusze, okna połaciowe.

Kosztorys z biura projektowego opiewa na 280 tyś brutto (240 tyś netto)
Robocizna za fundament i stawiania ścian to +/- 30-40 tyś.
Robocizna za instalacje nie więcej jak 20 tyś.

Czyli za 220 tyś możesz liczyć na stan deweloperski przy dużym udziale pracy własnej.
A jesteś w stanie wykończyć dom pod klucz za 30 tyś?
Gdzie same meble do kuchni z AGD pewnie wyjdą co najmniej 10 tyś.

Elfir
16-05-2016, 20:03
http://images76.fotosik.pl/602/ce3713914b328720.png

http://images78.fotosik.pl/601/6b2057c86ea59226.png

m104
16-05-2016, 20:15
Garaż musi być.... :yes:
I te ścianki co poodkładałeś to w ogóle mi nie odpowiadają. Jak dla mnie rozłożenie było b. dobre tylko ten garaż musiał bym powiększyć.
Spiżarka w kuchni była kozacka.
Ogolnie chiałem wziąść 280 tys kredytu tak żeby starczył na jakieś meble i sprzęt...

Tak na marginesie wczoraj byłem u kolegi który ma domek : http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-bukami-4-m4202448144bea wszystko robiła mu firma położył panele,wykonał elewacje i fundament wyszło go w okolicach 24-250 tys ze sprzętem w środku.... Widziałem kosztorys (uwzględniona każda pierdoła)...

beton44
16-05-2016, 20:15
Jak masz mały budżet to odpuść sobie garaż - garaż zawsze idzie dobudować do budynku - starczy przewidzieć nadproże w ścianie domu na przebicie przejścia z domu do garażu.
Poza tym do likwidacji wszelkie balkony, wykusze, okna połaciowe.



Quod erat demonstrandum...

Elfir
16-05-2016, 20:36
Garaż musi być.... :yes:
I te ścianki co poodkładałeś to w ogóle mi nie odpowiadają. Jak dla mnie rozłożenie było b. dobre tylko ten garaż musiał bym powiększyć.
Spiżarka w kuchni była kozacka.

Spiżarka w projekcie jest za wąska by spełniała swoją rolę. Toaleta otwierająca się na salon to wzorcowy błąd planowania przestrzeni. Schody kończące się na piętrze przy drzwiach toalety to proszenie się o wypadek. Do tego sypialnie dzieci o efektywnej powierzchni 7 m2.
W blokach jest większy komfort życia.

Do tego zwróć uwagę, że na rzucie domu meble w salonie zostały pomniejszone.



Tak na marginesie wczoraj byłem u kolegi który ma domek : http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-bukami-4-m4202448144bea wszystko robiła mu firma położył panele,wykonał elewacje i fundament wyszło go w okolicach 24-250 tys ze sprzętem w środku.... Widziałem kosztorys (uwzględniona każda pierdoła)...

Chyba mu dopłacali.
Ale skoro uważasz, że się mylę - buduj i załóż na forum dziennik.
W końcu to nie ja utknę z rozgrzebaną budową i pustym kontem :D

m104
16-05-2016, 21:08
Chyba mu dopłacali.


Może Tobie?

Forum jest po to aby poznać opinię wielu osób nie tylko jednej.
Myślę ze koszt materiałów nie przekroczy nawet 200tys...
Będę musiał na pewno wykupić przedwstepny kosztorys żeby poznać realne koszty materiałów. Nie jestem typem człowieka który np. z wymiana/robotą byle czego leci do firmy i płaci ...

ajerzyk
16-05-2016, 22:22
Popytaj ludzi którzy już wybudowali np : http://www.monikaipawel-z114.mojabudowa.pl/
na dole masz też linki do innych osób budujących ten projekt.

Dodam że ja sam właśnie tak robiłem rozeznanie, po prostu pytałem ludzi którzy już wybudowali projekt który aktualnie mi się podobał czy jest w moim zasięgu czy nie, często też ludzie robią dobre kosztorysy na stronach.

z114 był pierwszym projektem jaki wybrałem :) później było wiele innych i raczej stanie na domu w jabłonkach 4 z małymi przeróbkami. W z114 brakowało mi jednego pokoju na biuro, i wkurzało mnie usytuowanie kominka, jak dla mnie zmarnowane miejsce.

Dom chcę postawić do 320tys pod klucz, i boję się że się nie wmieszczę, bo oszczędzać na materiałach nie zamierzam, a Ty chcesz większy dom postawić za prawie 70ys mniej :) Dodam że będę budował sam oprócz więźby, i chyba tynki zlecę firmie, samemu zajmie mi to kupę czasu, a firmie 1-2dni.

Bracianka
16-05-2016, 22:48
A ja powiem tak, że jeżeli RZECZYWIŚCIE ekipy będą tylko przy dachu, tynkach (zewnętrznych, wewnętrznych, obu?) i wylewkach, to moim zdaniem się da, ale trzeba się mocno spinać. Co do rozmieszczenia się nie wypowiadam, bo nie ja będę tam mieszkać i ewentualnie się męczyć.

Metrażowo mam dom podobny i na razie stanęło na około 275 tysiącach, przy czym płaciłam za murowanie, hydraulikę, przyłącza. Samo murowanie wyniosło 25 tysięcy.

beton44
17-05-2016, 05:19
Może Tobie?

Forum jest po to aby poznać opinię wielu osób nie tylko jednej.
Myślę ze koszt materiałów nie przekroczy nawet 200tys...
Będę musiał na pewno wykupić przedwstepny kosztorys żeby poznać realne koszty materiałów. Nie jestem typem człowieka który np. z wymiana/robotą byle czego leci do firmy i płaci ...

Nie jednej, ja już jestem drugi. O prawdziwości słów Elfir to się dowiesz jak będziesz budował.

Co do "nielecenia do firmy" - budowa domu to nie naprawa roweru. Tam trzeba tak po prostu fizycznie atakiem czołowym bez żadnych myków przerobić setki ton materiału - co ciężko zrobić samemu.

Co do projektu - przy domu wielkości rzędu 100 metrów raczej wypada rozsądnie dom tylko z parterem /niedużo tych metrów, duże straty na schodach, skośne sufity w pokojach odbierające połowę metrażu/, a jak już autorze wątku piszesz o kosztach - to oczywiście odpada garaż dla ukochanego samochodzika warty 10x tyle co samochodzik, chyba że chcesz mieć graciarnię pod pozorem garażu, to OK.

m104
17-05-2016, 07:58
Poszukam projektów które będą mi pasowały... czyli najtaniej parterowy by wyszedł? Coś na styl z7 z garażem? tylko musiał bym poszerzyć to delikatnie...
Ogółem widziałem kosztorysy z114 I pisałem do autorów lecz nikt mi nie odpisał :-p

Elfir
17-05-2016, 11:41
Kiedy rozpoczęłam budowę swojego domu też byłam taka hurraoptymistyczna w ocenie kosztów budowy :D
Nie odbieraj moich słów jako złośliwość wobec ciebie, tylko jako głos rozsądku kogoś, kto przeszedł proces budowlany.

W domach z poddaszem bardzo dużo kosztuje wykończenie poddasza płytami k-g. Jedna płyta może jest tania. Ale trzeba sporo płyt, stelaże, siatki, wkręty i mnóstwo czasu na obróbki - w tym projekcie są same okna połaciowe - drogie, problematyczne w wykończeniu i stwarzające problemy podczas użytkowania (skraplanie się wody). Dlatego namawiam na zrobienie okien szczytowych zamiast połaciowych.

Jak długo chcesz budować ten dom? Masz czas na drugi etat ciężkiej pracy fizycznej, skoro wszystko chcesz robić sam? Masz kogokolwiek do pomocy? Chociażby do cięcia i podawania bloczków, gdy stoisz na rusztowaniu.

Same schody to min. 10 tyś. Sam ich nie zrobisz.

Beton ma rację z domem parterowym - do pow. ok. 120 m2 jest tańszy. Ale pow. całkowitej a nie użytkowej. Z lekkim stropem i nieużytkowym poddaszem. Z ociepleniem na stropie a nie w połaciach. Ogrzewany prądem.
Garaż - czy musi być murowany? Może starczy dostawić do bryły budynku garaż w lekkiej technologii szkieletu drewnianego, na fundamencie słupkowym, z najprostszym dachem pulpitowym. Będzie o kilka tysięcy zł tańszy od murowanego, na głębokich fundamentach i dachem dwuspadowym. Jedynie elewację wykończyć tynkiem, jak dom. Po wykończeniu nie będzie widać z jakiego materiału został zbudowany.

m104
17-05-2016, 21:51
Beton ma rację z domem parterowym - do pow. ok. 120 m2 jest tańszy. Ale pow. całkowitej a nie użytkowej. Z lekkim stropem i nieużytkowym poddaszem. Z ociepleniem na stropie a nie w połaciach. Ogrzewany prądem.
.
hmmm....
-artykuł nr 1 http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/koszt-budowy-domu,13_7125.html
-artykuł nr 2 http://kb.pl/teksty/2015/11/18/dom-parterowy-czy-z-poddaszem-ktory-tanszy/

ogrzewany prądem :-) :no:
poszukam pare projektów i wrzuce :D

a może ten dom w perłówce 3 : http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-perlowce-3-m4fd881325f78c ?

Elfir
17-05-2016, 23:11
artykuł nr 1 rozważa dom z poddaszem i piętrowy a nie parterówkę.
Artykuł nr 2 - podobny był jakiś czas temu publikowany w Muratorze z odmiennym wnioskami :)

To nie jest tak, że każda parterówka jest tańsza od każdego domu z poddaszem. Ale mała, prosta parterówka będzie - i było to wielokrotnie tu dyskutowane na forum.
Niby fundament większy, ale może być lżejszy konstrukcyjnie (mniej stali). Można znaleźć projekt bez ścian nośnych (lub podciągów) w środku - co w przypadku domu ze schodami jest praktycznie niemożliwe.
Niby większy dach, ale brak ciężkiego stropu. W przypadku stropu w postaci kratownicy - tańsze wykończenie, mniej materiału ociepleniowego, mniejsza pow. płyt K-G.
No i brak schodów, okien połaciowych (zwykłe okna sa tańsze).
Jeśli planujesz dom z rekuperacją, to w parterówce sporo okien można zrobić jako fixy.
W przypadku samodzielnej budowy - w parterówce nie musisz wynajmować wysokiego rusztowania do ocieplania ścian szczytowych, bo do dachu sięgniesz ze zwykłego podestu

Ogólnie polecam zajrzeć ci do wątków "dom za 200 tyś" i "dom za 250 tyś", żeby zobaczyć z czego trzeba zrezygnować, by się w takiej kwocie zmieścić:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzyć
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?213451-Czy-faktycznie-można-wybudować-dom-za-250-000-zł

i jeszcze tu:
http://forum.budujemydom.pl/Nasze-Domki-za-200tys-t7110.html&st=1300

W tym wątku wybudowano w 2014 dom z poddaszem za 200 tyś - ale o pow. niecałych 100 m2.
Czyli wpasowuje się to w statystyczna średnią 2 tyś/m2 pow. całkowitej przy pracy własnej i 2,5-3 tyś/m2 przy systemie zleconym

Problem w tym, że dyskusja jest gorąca, ale przykładów domów zbudowanych w tej kwocie - niewiele. A te co są, są sprzed kilku lat.

Dlatego dom za 250 tyś pod klucz o pow. powyżej 120 m2 pow. całkowitej w tej chwili uważam za mrzonkę albo wyjątkowy fuks (typu teść budowlaniec, wujek dekarz, szwagier - właściciel hurtowni budowlanej).

Nawet do stanu deweloperskiego będzie trudno dobić przy tej kwocie. Trzeba byłoby trzymać niesamowity reżim wydatków.

A pamiętajmy, że zmieniły się przepisy dotyczące norm ciepła. Budynek wybudowany 5 lat temu mógł być słabiej ocieplony od tego, który wolno budować dziś. A słabiej ocieplony = mniejsze wydatki na materiały ociepleniowe.

Ogrzewanie prądem - dla dobrze ocieplonego, małego domu to najekonomiczniejsze rozwiązanie. Spore oszczędności powstają na etapie budowy (prosta, tania instalacja, kotłownia niepotrzebna, kominy niepotrzebne) i te oszczędności pokrywają ci na wiele, wiele lat ewentualne różnice w cenie ogrzewania.

beton44
18-05-2016, 04:14
Skrót od tysiąc to jest tys., nie tyś, Elfiro...

gti11
18-05-2016, 10:00
Skrót od tysiąc to jest tys., nie tyś, Elfiro...
A nie kilo ?

Elfir
18-05-2016, 10:42
Skrót od tysiąc to jest tys., nie tyś, Elfiro...

no fakt.

m104
18-05-2016, 11:48
a co myslicie o projekcie "dom w perłówce 3"?
Zeby zyskać na kosztach wywalić kominy wentylacyjne i wstawić najprostsze (chyba ceramiczne kręki w murze)....

Elfir
18-05-2016, 12:58
bardzo skomplikowany fundament - na dwóch poziomach, ze sporą ilością ścian nośnych

beton44
18-05-2016, 13:02
Znowu garaż, kominek /dodatkowe źródło ciepła czyli kominek i komin do niego :cool:/ a ty chcesz oszczędnie i oszczędzać na kominach wentylacyjnych, a do kominka walniesz 10 metrowy komin o dużej średnicy

Elfir
18-05-2016, 13:04
tu masz prosty dom tani w budowie : http://z500.pl/projekt/213/Z241,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-tani-w-budowie-i-eksploatacji/dane-ogolne.html
jest też wersja z dostawionym garażem (przynajmniej jak się skończy kasa przy budowie domu, to garaż można dobudować później).
Wprowadziłabym kosmetyczne zmiany tylko.

m104
18-05-2016, 13:24
bardzo skomplikowany fundament - na dwóch poziomach, ze sporą ilością ścian nośnych

Fundament można na jednej wysokości wylać a resztę wyrównać bloczkami.

Tak jak mówiłem garaż będzie i to z kanałem :cool:
A z kominkiem jeszcze nie wiem jak będzie.... raczej go nie będzie.

Elfir
18-05-2016, 13:45
oczywiście, dużo rzeczy można. Można zamontować sobie także podnośnik hydrauliczny. Ale nie za 250 tys pod klucz.
Jak pisałam - uważasz, ze dasz radę? To udowodnij. Załóż dziennik i spisuj po kolei każdy wydatek. Będę kibicować.

Nie ty pierwszy jesteś na forum hurraoptymistą, który chciał udowodnić krytykantom, ze się mylą.
Tylko jakoś tych dowodów w postaci dzienników domów za 200-250 tys brak.

m104
18-05-2016, 14:28
oczywiście, dużo rzeczy można. Można zamontować sobie także podnośnik hydrauliczny. Ale nie za 250 tys pod klucz.
Jak pisałam - uważasz, ze dasz radę? To udowodnij. Załóż dziennik i spisuj po kolei każdy wydatek. Będę kibicować.

Nie ty pierwszy jesteś na forum hurraoptymistą, który chciał udowodnić krytykantom, ze się mylą.
Tylko jakoś tych dowodów w postaci dzienników domów za 200-250 tys brak.

Z tego co widze to nie posiadasz dziennika budowy...... A tak każesz zakładać.

Elfir
18-05-2016, 14:43
Słabo widzisz, przecież link jest w podpisie. LOL
Poza tym ja nikomu nie udowadniałam na forum, że się myli w szacunkach budowy, kiedy budowałam swój dom. Pilnie czytałam rady tych, co budowanie mieli za sobą.

m104
18-05-2016, 19:35
Upsss.... nie widziałem :)
Szacunek za dziennik :-)

A więc tak jak myslicie, do jakiej kwoty dobije domek jw do stanu deweloperskiego(czyli zostają płytki, panele, drzwi, schody, farby )?
Z moich wstepnych obliczeń aby wykończyc domek pod klucz wychodzi mi 30 tyś oczywiście nie liczę tu prac "fachowców" oraz oświetlenia....

Busters
18-05-2016, 20:38
Upsss.... nie widziałem :)
Szacunek za dziennik :-)

A więc tak jak myslicie, do jakiej kwoty dobije domek jw do stanu deweloperskiego(czyli zostają płytki, panele, drzwi, schody, farby )?
Z moich wstepnych obliczeń aby wykończyc domek pod klucz wychodzi mi 30 tyś oczywiście nie liczę tu prac "fachowców" oraz oświetlenia....
Powodzenia :D

m104
18-05-2016, 20:49
Może jakiś argument konkretny? A nie tylko szydera!

Elfir
18-05-2016, 22:22
drzwi - jedna para najtańszych marketowych z ościeżnicą to ok. 500 zł. W domu mamy min. 6 drzwi (trzy sypialnie, łazienka, kotłownia, wc) czyli min. 3000 zł
Płytki - będziesz kładł na podłodze najtańsze płytki i panele za 30 zł? To przy podłogach 120 m2 sam materiał wyniesie 3600 zł (do płytek trzeba doliczyć klej i fugi)
Czyli już wydałeś 6600 zł - na najtańsze produkty.

Najtańszy zestaw mebli do kuchni 2,4 mb na Allegro kosztuje 500 zł. Jeśli tylko twoja kuchnia ma inne wymiary, to jest klops. Problem też w tym, że 2,4 m bieżącego nie daje wystarczającej ilości miejsca do wygodnej pracy. Drugi problem w tym, że są to tylko szafki otwierane, bez wygodnych szuflad.

Do tego trzeba doliczyć blat (200 zł), kuchenkę z piekarnikiem 1 tys (taniej, jak kupisz używane na olx), okap 100 zł, zlew 100 zł, kran 60 zł, 40 zł kolanka, złączki, węzyki, lodówka 800 zł
Oczywiście odpadają marzenia o sprzęcie do zabudowy, zmywarce, mikrofali, bardziej zaawansowanych opcjach sprzętu i lepszych markach.

Mamy już 9400 zł

Łazienka i wc.
Najtaniej będzie pomalować ściany farbą a nie kłaść płytki. Jeśli zdecydujesz się na płytki, to krawędzie trzeba wykończyć listwami, bo cięcie pod kątem 45 stopni wymaga specjalistycznego sprzętu.
Najtańsza umywalka z szafką na allegro 120 zł. Wanna od 300 zł (krótka, długość 150 cm), sedes stojący kompaktowy (nie podwieszany) - 200 zł. Najtańsza armatura umywalkowa ok. 70 zł, wannowa 100 zł. Wc - mała umywalka 100 zł, armatura 70 zł, sedes kompaktowy 200 zł . Do tego zawory, kolanka, odpływy - 100 zł. Mamy już 1260 zł - bez kosztów płytek na ścianach i zakładając, że nie robimy prysznica.

Parapety - na allegro najtańsze parapety z PCV szer. 15 cm są za 13 zł/mb. Zakładajmy, że w salonie jest jedno okno do ziemi to zostają orientacyjnie 3 okna po 1,5 m w pokojach, małe kuchenne 1,2 m. Łazienkę robimy bez okna. Daje nam to 100 zł

Biała farba Śnieżka 10 l kosztuje ok. 50 zł i ma wydajność ok. 5 m2 z litra, przy dwukrotnym malowaniu (pierwsze malowanie pochłania dużą ilość farby, bo powierzchnia jest chłonna). Pokój o wymiarach o wymiarach 4 m x 5 m i wysokości 2,5 m ma 65 m2, czyli potrzebujemy min. 13 l farby (bo doliczyć trzeba malowanie np. glifów okiennych).

Powiedzmy, ze na cały dom zejdzie 7 wiaderek - 350 zł + 100 zł wałki, pędzle, taśma malarska, folia.

Wydaliśmy 11 210 zł.

lampy sufitowe - zakładamy po jednym punkcie, średnio po 100 zł/szt. (tańsze będą warsztatowe, nieco droższe pokojowe) garaż, wiatrołap, kuchnia, salon, 3 sypialnie, wc, łazienka, kotłownia, korytarz parter i piętro - 1200 zł. Nie bierzemy pod uwagę kinkietów, oświetlenia schodowego, oświetlenia nad szafkami kuchennymi i nad lustrem łazienkowym ani lamp na zewnątrz.

Gniazdka elektryczne i włączniki - 12 szt najtańszych włączników(schodowy na klatce schodowej) za 4 zł + gniazdka: 3 na pokój (razem 12, z salonem), 1 gniazdko w kotłowni, 1 w łazience, 4 w kuchni (okap, lodówka, piekarnik elektryczny + 1 gniazdko przy blacie) - 18 szt za 6 zł. Razem: 156 zł.

Wydaliśmy 12 566 zł.

Schody - drewniane min 10 tyś. Wylewane z betonu tańsze i można tylko pomalować farbą poliuretanową albo położyć wykładzinę. Barierki doliczyć osobno.

Zostało ci 7,4 tys na kanapę, stół, krzesła, łóżka, szafy, biurka. Jakbyś wybierał meble w sklepie typu Bodzio, albo używane na olx, masz szansę się zmieścić.

Jakiekolwiek fanaberie typu płytki na ścianie w kotłowni, w łazience i kuchni, dodatkowe lampy, włączniki, lustro w łazience, zmywarkę, prysznic, pralkę, farby szorowalne, drzwi do wiatrołapu, płytki na podłodze w garażu, zlew techniczny w garażu lub kotłowni, bruki, płoty, bramy, furtki, płytki na tarasie musisz odliczyć od tych 7 tys.

***
Pytanie tylko, czy żona się na taki program oszczędnego wyposażenia we własnym domu zgodzi?

m104
19-05-2016, 04:46
Ja pytałem tylko o to co w nawiasie :-)
Na wykończenie domu ze stanu dewrloperskiego tak jak ty piszesz z meblami płytkami farbami mam 85 tys zrobiłem kosztorys kazdego pomieszczenia.
Mnie tylko ineresujevstan deweloperski ile się zamknie

Elfir
19-05-2016, 11:08
napisałeś "pod klucz" - to nie jest stan deweloperski.

m104
19-05-2016, 12:40
Na różnych stronach projektów domków każda firma ma swoje zdanie co do stanu deweloperskiego, "pod klucz" itd. Nie wnikajmy w to. Moje zdanie pod klucz to jest że wchodzę na nową podłoge z pomalowanymi ścianami i gotową łazienką, muszę kupić meble i sprzęt elektryczny.

Moje pytanie brzmi: W ilu tysiącach polskich złotych zmieszczę się w budowie domku "dom w perłówce 3" do stanu deweloperskiego (czyli instalacje wszelkiego rodzaju położone, tynki gotowe, podłoga gotowa) ? Firma wchodzi w grę przy tynkach, podłodze i dachu.

Tak wogóle to dzięki Elfir za mocne zaangażowanie w udzielaniu pomocy :yes:


Dodam że rezygnuje z "wykurzu"

Elfir
19-05-2016, 19:41
najlepiej spytać tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?133664-Dom-w-Perłówce-pogaduchy

ale balkony to generatory niepotrzebnych kosztów. Tylko ozdobniki elewacji. W domach z własnym ogródkiem z balkonów nie korzysta się (bo w jakich sytuacjach?)
Chyba, że ktoś ma ochotę w kółko wietrzyć pościel.

m104
19-05-2016, 21:02
Przesledzilem i stwierdzam że Z114 było by Na pewno taniej :-) przecież oni pół projektu zamienili A zresztą całkowicie inny niż mój.

Wlade
20-05-2016, 09:38
Ale nikt nie jest Ci wstanie napisać nawet z tolerancją +- 10 tys. zł ile będzie to kosztować. Ten sam niewielki projekt może kosztować 200 tys, 250 tys a nawet 300 tys. Dużo zależy od położenia działki, mediów, wyceny ekipy budującej, że nie wspomnę o rozstrzale cenowy na etapie od SSZ - do "deweloperskiego"

Chcesz budować dom - musisz wykazać się inicjatywą, zaradnością i wiedzą - nie wszystko będziesz miał podane "na tacy"

Masz projekt - wystarczy kilka dni i trochę wysiłku w internecie aby znać choćby szacunkową cenę
- wyślij wyceny do kilku firm budowlanych ( w temacie tego etapu budowy, który Cie interesuje)
- policz ile i jaki towar potrzebujesz, ile kosztuje dowóz
- uwzględnij koszty mediów oraz przygotowania działki pod budowę i zamieszkanie
- popatrz i oblicz, twój czas , dojazdy na budowę


powodzenia