PDA

Zobacz pełną wersję : Junkers w ?azience..po co kratka wentylacyjna w scianie?



andrzejek
15-09-2004, 17:00
Rodzina wymienia stare C.O. (piec na koks w piwnicy) na nowe, gazowe.Mieszkanie 86 m kw., na 1 pietrze, (dom 4 rodzinny, 1 pietrowy),w lazience na miejsce starego piecyka kąpielowego ma zawisnac 24 kW dwufunkcyjny Junkers, instalacja miedziana rozprowadzona po mieszkaniu, stara instalacja odcieta i zdemontowana.Poproszony na ogledziny instalator powiedzial, ze piec mozna powiesic na scianiew lazience, ale konieczne jest jeszcze zrobienie kratki z nawiewem w scianie pod oknem.(?????)Do tej pory piecyk gazowy sobie wisial bez kratki takiej nawiewnej, w drzwiach lazienki sa otwory nawiewne, oprocz tego w suficie jest poprowadzona rura wychodzaca na dach, ktora moze wchodzic powietrze.W lazience oprocz rury z piecyka do komina jest takze w kominie kratka wentylacyjna.Moje pytanie, po kiego grzyba instalator chce robic pod oknem w scianie nowa kratke nawiewną?Sam mam podobny piec w lazience, tez na 1 pietrze i nie mam zadnej kratki nawiewnej w scianie, podobnie sasiedzi rodziny, ktorzy maja juz nowe C.O gazowe, podobnie jak inni moi znajomi, ktorzy maja np. mieszkania w bloku i w lazience maja piece gazowe po 24 KW bez dzir w scianie.Instalator powiedzial, ze to musi byc, ale to dla mnie jest nielogiczne, moze ktos sie fachowo wypowie?

krispl
15-09-2004, 19:06
Na to są stosowne przepisy o warunnkach jakie powinny spełniać pomieszczenia w którym są monotwane urządzenia gazowe.
Chodzi tu o bezpieczeństwo użytkowników i przebywających w tych pomieszczeniach osób.

Jak wiadomo do spalania gazu jest potrzebny tlen. Ludziom też jest potrzebny tlen. Wręcz niezbędny do życia.

Jeśli w łazience masz ogrzewacz wody który pracuje okazjonalnie i w obecnośći ludzi tj. kąpiel, mycie rąk czy inne to musisz miec tylko kratkę wylotową ze wzglęy na mozłiwosć ulatnianai się spalin i ewentualnie gazu do pomieszcznia w którym jest ogrzewacz. Ta kratka musi być u góry pod sufitem. Do wentylacji pomieszczenie musi mieć natomiast jeszcze dopływ świeżego powietrza więc najczęściej montuje się chakterystyczne kratki wlotowe w drzwiach wejściowych do łazienki przy podłodze. To tędy się dostaje powietrze potrzebne do spalania.

Inaczej jest kiedy masz piec do ogrzewania tzw. dwufunkcyjny, który bardzo często pracuje ciągle i zużywa dużo wiecej tlenu do spalania niż klasyczny ogrzewacz. Musisz wtedy mieć obowiażkowo niezależny wlot powietrza. Niezależny od tego czy zamkniesz wszystkie okna w mieszkaniu czy też nie. W nocy kiedy wszyscy śpią piec ogrzewajacy mieszkanie pracuje i musi mieć dopływ powietrza do spalania. A okna nie zawsze są otwarte. Zwłaszcza zimą.

Jeśli taki piec zużyje cały tlen z mieszkania to chyba wiadomo co się stanie z żywymi osobnikami tam przebywającymi ?

Wszyscy którzy mają piece w łazience i nie mają wlotu powietrza o powierzchni conajmniej 200 cm kw. musieli najwyrażniej wpłynąć jakimiś innymi argumantami na podpisującego zezwolenie na użytkownie inspektora. No chyba że mają piece z tzw zamkniętą komorą spalania.
Warto o to spytać.

andrzejek
15-09-2004, 19:27
[.

Jeśli w łazience masz ogrzewacz wody który pracuje okazjonalnie i w obecnośći ludzi tj. kąpiel, mycie rąk czy inne to musisz miec tylko kratkę wylotową ze wzglęy na mozłiwosć ulatnianai się spalin i ewentualnie gazu do pomieszcznia w którym jest ogrzewacz. Ta kratka musi być u góry pod sufitem. Do wentylacji pomieszczenie musi mieć natomiast jeszcze dopływ świeżego powietrza więc najczęściej montuje się chakterystyczne kratki wlotowe w drzwiach wejściowych do łazienki przy podłodze. To tędy się dostaje powietrze potrzebne do spalania.

Inaczej jest kiedy masz piec do ogrzewania tzw. dwufunkcyjny, który bardzo często pracuje ciągle i zużywa dużo wiecej tlenu do spalania niż klasyczny ogrzewacz. Musisz wtedy mieć obowiażkowo niezależny wlot powietrza. Niezależny od tego czy zamkniesz wszystkie okna w mieszkaniu czy też nie. W nocy kiedy wszyscy śpią piec ogrzewajacy mieszkanie pracuje i musi mieć dopływ powietrza do spalania. A okna nie zawsze są otwarte. Zwłaszcza zimą.

Jeśli taki piec zużyje cały tlen z mieszkania to chyba wiadomo co się stanie z żywymi osobnikami tam przebywającymi ?

Wszyscy którzy mają piece w łazience i nie mają wlotu powietrza o powierzchni conajmniej 200 cm kw. musieli najwyrażniej wpłynąć jakimiś innymi argumantami na podpisującego zezwolenie na użytkownie inspektora. No chyba że mają piece z tzw zamkniętą komorą spalania.
Warto o to spytać.[/quote]Dzieki za odpowiedz.Oczywiscie, ze jest kratka w drzwiach lazienki na dole.Natomiast moi znajomi mieszkaja w bloku 4 pietrowym, wielorodzinnym, w ktorym sa zamkniete (bez okien) lazienki, wyposazone w piece z otwarta komora spalania.Brak kratek nawiewnych .Sam mieszkam w domu i w lazience mam piec dwufunkcyjny z otwarta komora spalania, lazienka z oknem ale bez kratek nawiewnych w scianie, poza kratka w drzwiach.Tak zrobili hydraulicy, odebrali kominiarze i gazownicy, bez mojej zgody czy niezgody.))Pozdrawiam.

krispl
15-09-2004, 20:18
Gdzieś na forum było ile piec zużywa m szes. powietrza na godzinę. Jesłi masz kratkę pod sufitem w łazience to jest oczywsite że przez tę kratkę jeśli zamkniesz wszystkie okna będzie ściągane powietrze z zewnątrz. Ale wentylacja łazienkowa ma z załozęnia charakter wylotowy a nie doprowadzający, ma charakter grawitacyjny i dlatego jest u góry. Ruch powietrza w przeciwnym kierunku zakłóca pracę wentylacji całego pionu.
Podciśńienie powstałe po spaleniu gazu i wyciagnięciu gorącego powietrza z łazienki zassa powietrze badź z mieszkania przez wlot w drzwiach lub z zewnatrz prez kratkę wentylacyjną. Poza tym piece mają zabezpieczenie zaniku ciągu kominowego co może powodować wygaszanie pieca przy braku dopływu świeżego powietrza do spalania.

Co do kominiarza to u mojego kolegi właśnie nie podpisał zgody ze względy na brak przedmiotowego wlotu, o który pytasz. Gdyby był sprządzany szczegółowy protokół i w nim trzeba by było zaznaczyć czy jest wlot i gdzie jest umieszczony to wtedy może byłoby inczej. Kominiarz bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne zatrucie gazem, spalinami lub tego rodzaju inne wypadki.

kominiarz
15-09-2004, 20:37
Rodzina wymienia stare C.O. (piec na koks w piwnicy) na nowe, gazowe.Mieszkanie 86 m kw., na 1 pietrze, (dom 4 rodzinny, 1 pietrowy),w lazience na miejsce starego piecyka kąpielowego ma zawisnac 24 kW dwufunkcyjny Junkers, instalacja miedziana rozprowadzona po mieszkaniu, stara instalacja odcieta i zdemontowana.Poproszony na ogledziny instalator powiedzial, ze piec mozna powiesic na scianiew lazience, ale konieczne jest jeszcze zrobienie kratki z nawiewem w scianie pod oknem.(?????)Do tej pory piecyk gazowy sobie wisial bez kratki takiej nawiewnej, w drzwiach lazienki sa otwory nawiewne, oprocz tego w suficie jest poprowadzona rura wychodzaca na dach, ktora moze wchodzic powietrze.W lazience oprocz rury z piecyka do komina jest takze w kominie kratka wentylacyjna.Moje pytanie, po kiego grzyba instalator chce robic pod oknem w scianie nowa kratke nawiewną?Sam mam podobny piec w lazience, tez na 1 pietrze i nie mam zadnej kratki nawiewnej w scianie, podobnie sasiedzi rodziny, ktorzy maja juz nowe C.O gazowe, podobnie jak inni moi znajomi, ktorzy maja np. mieszkania w bloku i w lazience maja piece gazowe po 24 KW bez dzir w scianie.Instalator powiedzial, ze to musi byc, ale to dla mnie jest nielogiczne, moze ktos sie fachowo wypowie?


A po takiego grzyba obyś bezpiecznie i zgodnie z przepisami mógł użytkować swój nowiutki kocioł gazowy w swojej już nie łazience a pomieszczeniu z kotłem czyli w kotłowni.

PS trafiłeś na porządnego instalatora Twoi znajomi nie mieli tyle szczęścia.

Kominiarz.

bedi
16-09-2004, 07:36
Zamiast zwykłego kotła kup z zamknietą komorą spalania.
Jak jesteś na pierwszym piętrze to nie powinno być problemu z wyprowadzeniem rury spalinowej pionowo do góry lub przez ściane.

roletka
16-09-2004, 07:56
Chłopie złoty jak nie chcesz mieć problemów natury; parujące okna, smród spalin, wyłączania się kotła to kup najlepiej piec z zamkniętą komorą spalania różnica w cenie niewielka, ale ty i twoja rodzina śpicie spokojnie.
Ja osobiście miałem do niedawna kociołek z otwartą komorą spalania który wisiał w łazience i przeszedłem gehennę zimą, a wszystko przez pie..... fachowców i kominiarza którzy na taką minę mnie wpuścili, co ci po odpowiedzialności za podpisane kwity przez kominiarza jak ktoś podczas np. kąpieli z wanny już nie wyjdzie.
Jak chcesz porozmawiać to wyślij meila .

kominiarz
16-09-2004, 09:05
Chłopie złoty jak nie chcesz mieć problemów natury; parujące okna, smród spalin, wyłączania się kotła to kup najlepiej piec z zamkniętą komorą spalania różnica w cenie niewielka, ale ty i twoja rodzina śpicie spokojnie.
Ja osobiście miałem do niedawna kociołek z otwartą komorą spalania który wisiał w łazience i przeszedłem gehennę zimą, a wszystko przez pie..... fachowców i kominiarza którzy na taką minę mnie wpuścili, co ci po odpowiedzialności za podpisane kwity przez kominiarza jak ktoś podczas np. kąpieli z wanny już nie wyjdzie.
Jak chcesz porozmawiać to wyślij meila .

Jak ktoś robi sobie z łazienki kotłownię z kotłem atmosferykiem to niestety
musi przechodzić gehennę, to wpełni zrozumiałe z uwagi na prace tego typu kotłów, a jak się zakrywa póżniej kratkę nawiewową ręcznikiem czy gazetą to faktycznie z wanny można już nie wyjść.
Zwykle " Mądry Polak Po Szkodzie " jak trzeba póżniej jeszcze raz wywalić kasę na nowy kocioł to najlepiej zwalić na instalatorów, kominiarzy itp. A może trzeba ocenić najpierw samego siebie.

Majka
16-09-2004, 09:26
Twój Kominiarz i forumowicze mają rację. Zrob koniecznie dodatkowy nawiew do lazienki. O ile dobrze pamietam to taki kocioł zuzywa 3m3 powietrza w ciągu godziny pracy.

Do tej pory piecyk gazowy sobie wisial bez kratki takiej nawiewnej, w drzwiach lazienki sa otwory nawiewne, oprocz tego w suficie jest poprowadzona rura wychodzaca na dach, ktora moze wchodzic powietrze.W lazience oprocz rury z piecyka do komina jest takze w kominie kratka wentylacyjna.
Kratki nawiewne w drzwiach nie pomogą, skoro w mieszkaniu /tylko 60m2/ bedziesz miał szczelne, zamkniete okna.
Kratki wentylacyjne nie służą do nawiewania tylko do wywiewania 8)

Magośka
16-09-2004, 20:11
Nie wiem czy czasem nie zmieniły się przepisy budowlane, a może tylko pod wpływem wypadków (podczadzenia) w mojej spółdzielni zmieniono przepisy wewnętrzne. W każdym razie starsze bloki mają kotły z otwartą komorą, i wszyscy narzekają na nie, u nas na szczęście są tylko z zamkniętą komorą- co prawda w standardzie dali jakiś szajs, ale można wymienić.

krzysztofh
17-09-2004, 07:12
To co pisze Kominiarz jest w pełni uzasadnione. Sam słyszałem o przypadkach śmierci w łazience podczas pracy kotła z otwatą komora spalania i niedostateczna wymiana powietrza. Brak tlenu powodował omdlenie, upadek i uraz głowy bądź śmierć w wannie porzez utopienie po omdleniu. Wcale to nie są przypadki wyssane z palca.

andrzejek
17-09-2004, 08:11
[quote="roletka"]Chłopie złoty jak nie chcesz mieć problemów natury; parujące okna, smród spalin, wyłączania się kotła to kup najlepiej piec z zamkniętą komorą spalania różnica w cenie niewielka, ale ty i twoja rodzina śpicie spokojnie.
Ja osobiście miałem do niedawna kociołek z otwartą komorą spalania który wisiał w łazience i przeszedłem gehennę zimą, a wszystko przez pie..... fachowców i kominiarza którzy na taką minę mnie wpuścili, co ci po odpowiedzialności za podpisane kwity przez kominiarza jak ktoś podczas np. kąpieli z wanny już nie wyjdzie.
Ja mam u siebie podobnie zamontowanego Jukersa z otwarta komora spalania, w lazience i poza tym, ze czuć przeciąg w lazience przez kratke w drzwiach, żadbe wspomniane problemy nie wystepują, co nie znaczy, że u kogoś nie mogą.Nastepnym razem sobie kupie juz piec z zamknieta komorą.Natomiast rodzina juz sobie piec kupila, wlasnie z otwarta komora i trzeba go zainstalowac.W lazience oprocz kratki wywiewnej jest wpuszczona w sufit rura, wyprowadzona ponad dach, zastanawiam sie, czy nie mozna jej przedluzyc do poziomu podlogi, stanowilaby cos na ksztalt zetki?Ponad lazienka jest strych, czy mozna taka zetke wyprowadzic na strych, a doł nad podlogę?W mieszkaniu jest w kuchni spiżarka sąsiadująca z lazienką przez sciankę, jest w niej nawiew w scianie zewnetrznej, może dać rurę z powietrzem z tego otworu i doprowadzic nad podloge lazienki?Raptem byloby ze dwa metry odleglosci?Czy też lepiej zamontowac piec na strychu, jest pokoik graciarnia, w ktorym jest i piec klasyczny i komin, a powietrze piec gazowy moze zasysac ze strychu, po ktorym hula wiatr ?Pozdrawiam.

buba48
17-09-2004, 08:22
Wyjaśnijcie laikowi co to za kotły z zamkniętą komorą spalania ? Przecież do swojej pracy też muszą być zasilane tlenem z powietrza. :oops:

mifim
17-09-2004, 08:24
Obowiązek instalowania kratki nawiewowej został wprowadzony gdzieś koło roku 1998 lu 99. Wczęsniej wymagana była tylko odpowiednia kubatura pomieszczenia w którym zainstalowano kocioł. Pamiętam, bo musiałem wykuwać dziurę w ścianie przed obiorem. Sasiedzi, którzy wprowadzili się rok-dwa wcześniej nie musieli tego robić.

bedi
17-09-2004, 08:34
buba48
kotły z zamkniętą komorą pobierają powietrze do spalania specjalną rurą dwuścienną z zewnątrz. Tą samą rurą wyrzucają spaliny. Zaletą jest całkowite odizolowanie procesu spalania od pomieszczenia.
Kotły tradycyjne nadają się tylko do typowych kotłowni.

andrzejek
A twoja rodzina nie może ponegocjować z dostawcą i zamienić ten kocioł na model z zamkniętą komorą? Może wyjdzie taniej niż jakieś alpejskie kombinacje z doprowadzaniem powietrza czy przenoszeniem kotła.

buba48
17-09-2004, 08:45
Bedi ! Czy takie kotły z zamkniętą komorą spalania nadają się do kominów Schiedel ? :oops:

bedi
17-09-2004, 08:55
Chyba raczej nie, ale to musisz sprawdzić, np u Junkersa. Ja u siebie mam tylko murowany komin do kominka, to niestety nie wiem.

buba48
17-09-2004, 09:06
Czy ktoś może mi odpowiedzieć na zadane pytanie ? Dzięki Bedi ! :oops:

Grzegorz63
17-09-2004, 11:50
Bedi ! Czy takie kotły z zamkniętą komorą spalania nadają się do kominów Schiedel ? :oops:
Jasne, że się nadają i to nie tylko do kominów typu "Schiedel" ale i do wszystkich innych kominów, w tym murowanych tradycyjnie z cegły. Na czym polega podłączenie kotła z otwartą komorą spalania do takiego komina? To zależy od typu kotła. Jeżeli kocioł ma wyjście spalinowe i doprowadzenie powietrza do spalania centryczne (tzw."rura w rurze") to wówczas łączysz tą rurą kocioł z kominem a w samym kominie puszczasz już tylko rurę spalinową (tą w środku o mniejszej średnicy- około 80 mm), natomiast kocioł zasysa sobie powietrze do spalania przestrzenią pomiędzy rurą a wewnętrzną ścianką komina. Można oczywiście poprowadzić całą rurę dwuścienną w kominie, ale jest to rozwiązanie droższe. Jeżeli natomiast kocioł ma oddzielne wyjście spalin i oddzielne doprowadzenie powietrza do spalania (np. kocioł marki Ulrich), to obie rury dołączasz do komina, z tym że rurę spalinową wyprowadzasz ponad komin a tą do powietrza doprowadzasz tylko do komina, żeby sobie kocioł zasysał powietrze tzw. szachtem kominowym.

bedi
17-09-2004, 12:05
Grzegorz63 dlaczego najdroższe? Jak się weźmie pod uwagę koszty budowy komina to koszt rury spalinowej nie jest taki drastyczny.

Grzegorz63
17-09-2004, 12:19
...Grzegorz63 dlaczego najdroższe?...
Nie napisałem "najdroższe" tylko "droższe"... :wink:

Mętlik
11-12-2009, 09:48
Mam kocioł z otwartą komorą spalania. Muszę doprowadzić z zewnątrz nawiew powietrza. Ale nie chcę przebijać się przez mur i izolację zewnętrzną z wełny mineralnej. Pomyślałem, że może by tak założyć kratkę w oknie przez wycięcie otworu w szybie. Co wy na to ? :roll: