PDA

Zobacz pełną wersję : Drewniany stół - jaka deska / obróbka



Trachemys
16-05-2016, 23:33
Czesc wszystkim! Zaznaczę na początku, że jestem laikiem.

Chciałbym złożyc stół, potrzebuje instrukcji postępowania. Czy można nabyć gotowe materiały? Jeżeli nie, gdzie mogę nabyć deski i jak je przygotować. Zależy mi na drewnie/efekcie, które jest przedstawione na zdjęciu.

356104

perm
17-05-2016, 05:37
Czesc wszystkim! Zaznaczę na początku, że jestem laikiem.

Chciałbym złożyc stół, potrzebuje instrukcji postępowania. Czy można nabyć gotowe materiały? Jeżeli nie, gdzie mogę nabyć deski i jak je przygotować. Zależy mi na drewnie/efekcie, które jest przedstawione na zdjęciu.

356104Kupujesz deski, obrabiasz, składasz i już. To tak żartem.
Jaką wolisz instrukcję? Video, opis szczegółowy z wyszczególnieniem materiałów, sklepów, maszyn, technik i narzędzi, czy może prezentację powerpoint z tym wszystkim?

olafu80
17-05-2016, 09:36
Przeważnie to wygląda tak, że trzeba jechać do sklepu budowlanego, kupić sobie wszystkie materiały i po prostu robić :) Innego wyjścia nie ma :)

miroslaw1975
17-05-2016, 10:48
Wydaje mi się, że stół który chcesz zrobić jest dość prosty w wykonaniu. Zgadzam się z poprzednikami, trzeba kupić materiały i złożyć, metodą prób i błędów ;)

dzabij
17-05-2016, 12:19
Przeważnie to wygląda tak, że trzeba jechać do sklepu budowlanego, kupić sobie wszystkie materiały i po prostu robić :) Innego wyjścia nie ma :)

Pokarz mi w Polsce sklep w którym kupisz formatyzowane deski z orzecha amerykańskiego (na takie drewno mi to wygląda) ? Lub chociaż lokalny dąb lub jesion ?

Niestety zazwyczaj na zamówienie, ewentualnie można kupić tarcicę i bawić się samodzielnie w obróbkę, która niestety wymaga zastosowania elektronarzędzi. Pilarka stołowa, heblarka, szlifierka, frezarka górnowrzecinowa to minimum i nawet na chińskich narzędziach to tak minimum 1000-1500 PLN inwestycji.

Można szukać producentów parkietu którzy przy okazji wytną kilka listewek, z tym że ciężko znaleźć producenta który produkuje z gatunków "egzotycznych", zazwyczaj produkt przyjeżdża gotowy do PL.

Trachemys
17-05-2016, 15:16
Mialem na myśli... jaką deskę kupic - sosnowa? Dodatkowo aby uzyskac kolor ze zdjęcia kupuję lakierobejcę, bejcę czy jeszcze cos innego? Chcialbym uzyskac wyglad najbardziej mozliwie zblizony do zdjecia.

perm
17-05-2016, 15:40
Mialem na myśli... jaką deskę kupic - sosnowa? Dodatkowo aby uzyskac kolor ze zdjęcia kupuję lakierobejcę, bejcę czy jeszcze cos innego? Chcialbym uzyskac wyglad najbardziej mozliwie zblizony do zdjecia.Sosnowa, nawet z bejcą będzie wyglądała tandetnie. Niestety orzech jakiś ewentualnie dąb, lub jak kolega wyżej pisał jesion, bo ma dosyć wyraźne słoje. Bejcowany oczywiście. Bejce wodne dają ładny i naturalny kolorek ale nie każde drewno da się nią równo pokryć. Lakierobejce to z reguły błyszcząca tandeta. Może wosk?

muaddib
17-05-2016, 20:25
Sosna jest najtańsza i najczęściej stosowana. Można ją śmiało bejcować i później najlepiej matowy lakier. Gdy się zamawia można zażyczyć sobie bez sęków (choć same w sobie - zdrowe - mają urok). Gdy sosna nie jest bejcowana to relatywnie szybko zaczyna ciemnieć. Osobiście na stół brałbym buk i lub dąb. Dąb jest istotnie cięższy i twardszy. Jesion jest równie twardy ale raczej się go nie bejcuje, sam sobie jest najfajniejszy, dwukolorowy. Co do montażu to nie powinno być żadnego problemu.

dzabij
17-05-2016, 22:33
Sosna jest najtańsza i najczęściej stosowana ale na deski szalunkowe albo więźby dachowe. Ewentualnie w meblarstwie na płyty wiórowe. Jako lite drewno nie nadaje się na meble bo jest za miękka, wgniata się pod paznokciem. Abstrahuję od kolorystyki, ale ta też moim zdaniem jest mało atrakcyjna - choć o gustach ciężko dyskutować.

Stół zaprezentowany przez autora wątku w pierwszym postcie jest wykonany najprawdopodobniej z orzecha amerykańskiego; ma fajny rysunek drewna i ciekawą naturalną barwę. Niestety to drewno jest w Polsce słabo dostępne i drogie (1m3 pewnie w okolicach 10 kPLN). A jak już jest to jako surowa tarcica.

Z gatunków dostępnych w Polsce, moim zdaniem najładniejszą barwę ma orzech włoski i gatunki owocowe - jabłoń, grusza. Niestety trudno kupić tarcicę owocową, teraz sady to zazwyczaj nisko pienne "krzaki". Dąb i jesion świetne na meble no ale nie mają tej fajnej barwy. Dąb można fajnie przyciemnić poprzez "wędzenie" (wystawienie na działanie wody amoniakalnej), jesion uzyskuje fajną brązową barwę poprzez traktowanie wysoką temperaturą (hasło - termo jesion).

Gdyby przyszło zrobić mi taki stół, rozejrzał bym się po okolicy w firmach które sprzedają egzotyczne deski elewacyjne i tarasy. Coś ciekawego powinno się znaleźć i w miarę obrobione.