PDA

Zobacz pełną wersję : podciąg zalany na raty proszę po pomoc



dasfa12
17-05-2016, 13:47
witam. W moim budynku o wymiarach 12,5X10,5m nie ma ścian nosnych, są tylko działowe.Przez całą szerokośc budynku ida dwa podciągi podparte w sumie siedmioma słupami. Podciąg ma wymiary 24-35cm. Wykonawca zalał podciągi na wysokość 11 cm. A kolejne 24 cm chce wylać razem ze stropem teriva co wy powiecie na takie rozwiązanie. bo czytałem, że podciągi zalewa się na raz, a nie na raty. prosze o 356137

Klimon
17-05-2016, 15:20
A gdzie masz kierownika budowy? Trzeba go wezwać, żeby sprawdził. To zbyt ważny element konstrukcyjny.

Jestem ciekaw dlaczego zalewają na dwa razy? Jakiś beton im został i chcieli zaoszczędzić?

dasfa12
17-05-2016, 16:45
A gdzie masz kierownika budowy? Trzeba go wezwać, żeby sprawdził. To zbyt ważny element konstrukcyjny.

Jestem ciekaw dlaczego zalewają na dwa razy? Jakiś beton im został i chcieli zaoszczędzić?

Twierdzili, że nie ma żadnej ściany nośnej, są tylko działowe i zbyt duży byłby ciężar na szalunki, zeby trzymał cały strop. Zbrojenie w tym podciągu ma rozmiary 22X32. Na dole 4X fi 16, u gory 4 fi 12, strzemionna fi 10 co 15 cm, a strefie przypodporowej co 10 cm. Kierownik się na to zgodził a nastepnego dnia po zalaniu przyjechał i stwierdzil, ze jakies 2 cm nad tym zalanym betonem po bokach strzemion trzeba dolozyc 2 X fi16 i to razem ze soba sie polaczy z tym zalnym juz betonem. Co w o tym myslicie?? Bo ja juz kierownikowi nie wierze
dodam jeszcze, że nad tym zalaym betonem ok 20 cm powyzej sa 4 fi 12 polaczone z tym zalanym betonem strzemionami

jajmar
17-05-2016, 18:19
Twierdzili, że nie ma żadnej ściany nośnej, są tylko działowe i zbyt duży byłby ciężar na szalunki, zeby trzymał cały strop. Zbrojenie w tym podciągu ma rozmiary 22X32. Na dole 4X fi 16, u gory 4 fi 12, strzemionna fi 10 co 15 cm, a strefie przypodporowej co 10 cm. Kierownik się na to zgodził a nastepnego dnia po zalaniu przyjechał i stwierdzil, ze jakies 2 cm nad tym zalanym betonem po bokach strzemion trzeba dolozyc 2 X fi16 i to razem ze soba sie polaczy z tym zalnym juz betonem. Co w o tym myslicie?? Bo ja juz kierownikowi nie wierze
dodam jeszcze, że nad tym zalaym betonem ok 20 cm powyzej sa 4 fi 12 polaczone z tym zalanym betonem strzemionami

Dziwne masz to wszystko. Zbrojenie górne z reguły jest nie mniejsze niż dolne, tyle że górne jest takie nad podporą jak dolne w przęśle.

Jeżeli ekipa nie potrafi wykonać szalunku takiego stropu z belkami to po co się zabiera?

Ja bym to kazał rozebrać i oczyścić i zalał w całości. Rozbiórka na koszt kierownika i ekipy.

Klimon
18-05-2016, 06:53
Morał masz z tego taki ze musisz zapłacić za dodatkowe pręty bo wykonawca i kierownik dali ciała. Dlaczego masz płacić nie za swoje błędy?

Pewnie się nie zawali i będzie ok, ale niesmak pozostanie.

A zrobili tak bo im było dużo łatwiej. Bo w dzisiejszych czasach nie ważne jest dobrze (tych fachowców juz prawie nie ma) tylko szybko i tanio.

Jak juz jest tak spartolone to dodaj nie 2 dodatkowe pręty tylko 4 dla świętego spokoju.

robert_wel
18-05-2016, 20:39
Witam serdecznie,
ewidentnie masz dwuprzęsłowy układ ramowy składający się ze słupów i podciągów które podpierają Ci cały strop. Jak dla mnie podciągi i słupy powinny być wykonane jako pierwsze + mury zewnętrzne w tym samym czasie - te elementy utworzą Ci jedną powierzchnie na której ładnie rozłożysz kształtki wieńcowe i sam strop. Można kombinować i zalewać na raz czy w inny sposób - wykonawcy lubią sobie upraszczać/utrudniać na różne sposoby bo np nie mają takich desek do szalowania albo brakuje im stempli itd. itp.
Innym problemem jest podciąg wykonany dwu etapowo (ewidentna przerwa robocza w elemencie konstrukcyjnym), absolutnie niezbędnym i koniecznym jest wykonanie warstwy sczepnej pomiędzy warstwą 11cm którą masz a warstwą która będzie wylana razem ze stropem. Jestem pewien że wykonawca nawet nie będzie wiedział co to jest, po drugie on już tak robił i nigdy sie nic nie działo, a po trzecie jak zobaczy ile kosztuje taki materiał to powie że Panie to bez sensu. Nie wiem co na to kierownik, bo starzy wyjadacze też lubią lecieć na doświadczeniu i skoro on wybudował już 150 budynków w swoim życiu to i ten też będzie stał, a nie z takimi problemami sobie już radził. Nie można się też przejmować bo nawet na dużych budowach galerii robią takie kuchy :)
Na bazie tego co widziałem na różnych budowach a mam pracę że wzywają nas jak "coś" się dzieje to gdy postawisz na tym podciągu działową ścianę murowaną, po jednej stronie na piętrze postawisz dużą szafę, po drugiej regał lub komodę to podciąg dostanie na maxa w tyłek i wtedy jak dół podciągu będzie rozciągany to te 11cm o sobie przypomni i się zarysuje - oczywiście to nie runie, nawet nie powinno się nic odłupać, ale będzie brzydkie i porysowane, możesz to potem naprawiać klejąc siatkami itp ale powstaje pytanie czy taki miał być tego zamiar.
Oczywiście cały swój wywód opieram na jednym Twoim opisie, nie jest to profesjonalne bo nie widziałem ani szczegółów konstrukcyjnych projektu (może zostało to zaprojektowane w inny sposób niż się domyślam) oraz nie wiem jaka jest sytuacja na budowie dlatego mogę się mylić.

Pozdrawiam

dasfa12
22-05-2016, 12:17
Dzięki wielkie za wyczrepujące odpowiedzi. Dałem tak jak mi poradziliście dodatkowo po 4 prety fi 16 na kazdym podciagu. pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za pomoc

Michał94
22-05-2016, 13:27
Nie powinno się betonować elementów konstrukcyjnych na raty! Warstwa stykowa starego betonu a nowego (nawet jeżeli różnica czasu wynosi 1 dzień) będzie osłabiona. Wykonawca do bani! Bierze się za takie rzeczy których nie jest w stanie wykonać.