PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja grawitacyjna , a dachowe kominki wentylacyjne



mariusz244
23-05-2016, 20:30
witam
Z racji napiętego budżetu niestety zdecydowałem się na wentylacje grawitacyjną , a nie mechaniczną. Sprawa jest prosta jeśli chodzi o wentylacje pomieszczeń przylegających do komina i kanałów wentylacyjnych (kotłownia, garaż, kuchnia, salon, łazienki). Problem jak zadbać o wentylacje pozostałych pomieszczeń. Wydawało mi sie że wmuruje w ściany tych pomieszczeń pustaki z silki z otworem , które nastepnie elastycznymi rurami połącze z kominkami wentylacyjnymi na dachu. Tak robi wiele osób. Poczytałem jednak o wadach takiego rozwiązania - skroplinach, wdmuchiwaniu powietrzna zamiast jego wyciagania itp. i w ogóle ze kominki wentylacyjne nie nadaja sie do wentylacji pomieszczeń. Czy jednak zastosowac te kominki wentylacyjne czy w ogóle zrezygnowac z wentylacji w tych pomieszczeniach ( pokoje dzieciece, sypialnia, garderoba, gabinet i pralnia) a może jakieś inne rozwiazanie ?

Slawko123
23-05-2016, 21:38
moga byc kominki wentylacyjne, ale takie spełniające wymagania norm. Najmniejszy to fi160.
Sa super kominki wentylacyjne do wentylacji pomieszczeń(nie rur kanalizacyjnych), trochę drogie ale warto.
wpisz sobie w google "160/IS/500"

michcio0711
25-05-2016, 15:01
Kanały w kominie mają usuwać zużyte powietrze z pomieszczeń "brudnych" i dlatego prowadzi się je do pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienka, toaleta, garaż itp.
W pomieszczeniach czystych typu sypialnie, salon itd. doprowadza się świeże powietrze z zewnątrz zazwyczaj przez nawiewniki okienne, ewentualnie ścienne. Kominy, kominki itd. nie mają tam zastosowania.

mariusz244
25-05-2016, 15:20
wydaje mi sie ze dobrze byłoby miec jakas kratke wyciagowa np. w sypialni

ezg2014
26-05-2016, 10:11
Ja mam coś takiego w sypialniach. Wszystkie wady, które wymieniłeś mogą występować. Żeby uniknąć skroplin trzeba zastosować rury spiro z ociepleniem. Są takie ocieplone wełną. Powietrze z zewnątrz może być nawiewane przez takie kominki do środka. I zwykle tak się dzieje. Jedynie przy wietrze na zewnątrz te kominki wyciągają powietrze z pomieszczeń. Żeby uniknąć nawiewania powietrza z zewnątrz , zastosowałem zawór zwrotny w kratce wentylacyjnej. Są dwa rodzaje takich zaworów - foliowy i z plastikową płytką. Ten drugi strasznie hałasuje. Polecam więc ten z folią.
Jeżeli możesz jeszcze to tego nie rób. Zrób normalne kominy. Wiem , że są to koszty kominów i obróbki na dachu, ale efekt lepszy. Żeby to wszystko działało musisz mieć nawiewniki w oknach, To z kolei pogarsza właściwości cieplne okna.....

mariusz244
26-05-2016, 10:31
normalnie kominy wentylacyjne są na pewno sa lepsze , ale przecież nie postawie 6 czy 7 kominów na dachu. Mam w projekcie dwa kominy spalinowe z kanałami wentylacyjnymi i planuje jeszcze postawienie trzeciego tylko wentylacyjnego , ale to i tak za mało , bo nie zabezpieczy mi wyciągu z sypialni , czy pokojów dziecięcych. W tych pomieszczeniach planowałem własnie kominki wentylacyjne , ale teraz już sam nie wiem. Chyba dam sobie z nimi spokój

ezg2014
26-05-2016, 10:59
Jak masz nic nie robić, to moim zdaniem zrób te kominki.

Slawko123
26-05-2016, 13:19
Żeby jakiekolwiek kominki cokolwiek wyciagały to musi być jakikolwiek nawiew.
W sypialniach, pokojach nie robi się wywiewów tylko nawiewy.
Wywiewy tylko kuchnie, łazienki itp.
Nie rób tych kominków bo i tak je zatkasz w zimę, a w lato i tak nie będzie działać.

imrahil
27-05-2016, 20:27
Żeby jakiekolwiek kominki cokolwiek wyciagały to musi być jakikolwiek nawiew.
W sypialniach, pokojach nie robi się wywiewów tylko nawiewy.
Wywiewy tylko kuchnie, łazienki itp.
Nie rób tych kominków bo i tak je zatkasz w zimę, a w lato i tak nie będzie działać.

jest dokładnie tak jak piszesz. robienie wywiewów w tzw. pomieszczeniach czystych (salon, sypialnia) spowoduje osłabienie ciągu i wentylacja w ogóle nie będzie działać. wyciągi powinny być tylko w pomieszczeniach brudnych, żeby z nich usuwać wilgoć. w pozostałych pomieszczeniach nawiewniki.

Slawko123
27-05-2016, 23:18
jest dokładnie tak jak piszesz. robienie wywiewów w tzw. pomieszczeniach czystych (salon, sypialnia) spowoduje osłabienie ciągu i wentylacja w ogóle nie będzie działać. wyciągi powinny być tylko w pomieszczeniach brudnych, żeby z nich usuwać wilgoć. w pozostałych pomieszczeniach nawiewniki.raczej nie osłabi wentylacji, a raczej ja wzmocni poprzez nawiew powietrza do pomieszczeń, dlatego napisałem, ze w zimie zatka, a w lato i tak nie będzie działać. To są zbyt krótkie kanały.

Zdun Darek B
28-05-2016, 06:31
normalnie kominy wentylacyjne są na pewno sa lepsze , ale przecież nie postawie 6 czy 7 kominów na dachu. Mam w projekcie dwa kominy spalinowe z kanałami wentylacyjnymi i planuje jeszcze postawienie trzeciego tylko wentylacyjnego , ale to i tak za mało , bo nie zabezpieczy mi wyciągu z sypialni , czy pokojów dziecięcych. W tych pomieszczeniach planowałem własnie kominki wentylacyjne , ale teraz już sam nie wiem. Chyba dam sobie z nimi spokój

Wentylacja grawitacyjna do dobrego działania wymaga odpowiedniej ilości kanałów , doprowadzonych do wszystkich pomieszczeń , które będą odpowiednio pootwierane tak aby połowa z nich nawiewała czyste powietrze a druga połowa odprowadzała na zewnątrz ... i tyle.
Na rynku dostępne są pustaki do kanałów wentylacyjnych , zabierają mało miejsca są lekkie i łatwe w montażu , poczytaj u producentów kominów systemowych np Schidel

fotohobby
28-05-2016, 08:37
A konkretnie to jak chcesz zarządzić tym, żeby połowa kanałów wentylacyjnych nawiewała powietrze, a połowa je z domu wywiewała ?

@mariusz 244
prawidłowy układ wentylacji grawitacyjnej to otwór nawiewny w pomieszczeniach czystych (sypialnie, salon) uzyskany dzięki nawietrzakom na oknach, lub ich stałym rozszczelnieniu (choć sam mikrouchył to może być za mało) i kanały wywiewne w pomieszczeniach "brudnych" (łązienka, WC, kuchnia)
Ciąg w tych kanałąch powinien być na tyle duży, żeby zapewnić włąściwą cyrkulację powietrza.
Jeśłi nie jest można wspomóc się wentylatorami wyciągowymi.

imrahil
28-05-2016, 20:37
raczej nie osłabi wentylacji, a raczej ja wzmocni poprzez nawiew powietrza do pomieszczeń, dlatego napisałem, ze w zimie zatka, a w lato i tak nie będzie działać. To są zbyt krótkie kanały.

nie byłbym pewien czy robienie układu nawiew+wywiew w sypialniach i salonie wzmocni ciąg w łazience i kuchni...

Konto usunięte_1*
29-05-2016, 06:03
ale heca ludzie dawają po 30 cm styropianu oraz okna 3 szybowe po to aby spać z mikrouchyłem lub otwartym oknem , jednak stare domy jakoś lepiej robili , ja mam wszystko pozamykane a wilgotność w domu od 40 do 55 procent

Slawko123
29-05-2016, 08:27
nie byłbym pewien czy robienie układu nawiew+wywiew w sypialniach i salonie wzmocni ciąg w łazience i kuchni...a gdzie tak jest napisane?